Zavrieť

Porady

A zase sociálny fond

Čerpanie soc. fondu v roku 2005: Do konca 2004 bolo limitované čerpanie soc.fondu v hotovosti do 2 000,- Sk, samozrejme som ho zdanila 19% v mzde a od nového roka 2005 tam nie je žiadny limit? V januári 2005 som dala zamestnancovi do mzdy 1 900,- Sk, zdanila ako sa patrí, ale dnes by som mu chcela dať do mzdy 2 500,- Sk, môžem?
Usporiadat
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Vyzerá to tak, že zamestnancovi zaplatím za tento rok 4 500,- Sk. Vo februári som mu dala 1 900,- Sk a teraz mu dám 2 600,- Sk. Všetko som zdanila v mzde 19%. Neprispievam na stravné poukážky, ale zamestnancom to vynahrádzam tým, že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

My tiež nekupujeme stravné lístky. Prispievame na stravu zamestnancom cez mzdy zo SF a príspevok zdaňujeme 19 % daňou. Akurát im na rozdiel od teba vyplácame príspevok mesačne podľa odpracovaných dní. Som presvedčená, že zákon o SF a zákon o DzP tým neporušujeme. Horšie je to, že takto vlastne nedodržujeme ustanovenie ZP o 55 % príspevku na stravu, ktorý má poskytnúť zamestnávateľ z nákladov. Vedenie sa napriek môjmu upozorneniu rozhodlo takto.
Mám na to papier. Ich argumentom je, že aj tak by v konečnom dôsledku pracovníci nedostali viac a takto je to menej pracné a má to kto robiť.
0 0
Lýdia Lýdia

Lýdia je offline (nepripojený) Lýdia

Poprosím o radu. Šef chce pre zamestnancov usporiadať posedenie zo sociálneho fondu je to možné.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak je navýšenie SF zo zisku nevidím v tom problém.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Lýdia
Poprosím o radu. Šef chce pre zamestnancov usporiadať posedenie zo sociálneho fondu je to možné.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Myslíte posedenie v športovom duchu?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Lýdia
Poprosím o radu. Šef chce pre zamestnancov usporiadať posedenie zo sociálneho fondu je to možné.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Ak máte na to peňažné prostriedky v SF, dodržíte zásadu adresnosti a každému zúčastnenému pracovníkovi následne príspevok zo SF prijatý na posedení zdaníte 19 % daňou, tak by to malo byť v poriadku.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Natka
Vyzerá to tak, že zamestnancovi zaplatím za tento rok 4 500,- Sk. Vo februári som mu dala 1 900,- Sk a teraz mu dám 2 600,- Sk. Všetko som zdanila v mzde 19%. Neprispievam na stravné poukážky, ale zamestnancom to vynahrádzam tým, že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
Myslím, že to nie je správne - plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi - ale tým, že im citujem:
že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.

Ono je to v rozpore so zákonom!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=ondrejvla]Myslím, že to nie je správne - plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi - ale tým, že im citujem:
že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
Ono je to v rozpore so zákonom![/QUOTE
Súhlasím.
Podľa zákona je zamestnávateľ povinný prispievať na stravu zamestnancom , nemá povinnosť prispieť len vtedy, ak sú na sl. ceste a dostanú diéty podľa zákona o cestovných náhradách.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

ondrejvla
Myslím, že to nie je správne - plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi - ale tým, že im citujem:
že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.

Ono je to v rozpore so zákonom!
Tu by sa žiadalo doplniť, že s ktorým zákonom je to v rozpore. Ja vidím rozpor iba so ZP.
V zákone o SF je povedané len, že najmenej 30 % povinnej tvorby SF je zamestnávateľ povinný použiť na stravovanie zamestnancov, alebo na regeneráciu ich pracovnej sily. Nič tam nie je o tom, že akou formou to má urobiť a ani o tom ako často. Jediné čo musí dodržať je zásada rovnosti a adresnosti. Alebo som niečo prehliadla?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Katija
Tu by sa žiadalo doplniť, že s ktorým zákonom je to v rozpore. Ja vidím rozpor iba so ZP.
V zákone o SF je povedané len, že najmenej 30 % povinnej tvorby SF je zamestnávateľ povinný použiť na stravovanie zamestnancov, alebo na regeneráciu ich pracovnej sily. Nič tam nie je o tom, že akou formou to má urobiť a ani o tom ako často. Jediné čo musí dodržať je zásada rovnosti a adresnosti. Alebo som niečo prehliadla?
So Zákonom o daniach z príjmov: plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi .
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

ondrejvla
So Zákonom o daniach z príjmov: plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi .
Nerozumiem prečo. V príspevku 22 Natka píše, že najprv tie peniaze zo SF zdaní vo mzdách a potom ich vyplati. Tak kde je chyba. Je to peňažný príspevok zo SF a nie je oslobodený od dane z príjmu FO. Nepeňažný príspevok zamestnancom nedáva ani zo SF, ani z nákladov.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Katija
Nerozumiem prečo. V príspevku 22 Natka píše, že najprv tie peniaze zo SF zdaní vo mzdách a potom ich vyplati. Tak kde je chyba. Je to peňažný príspevok zo SF a nie je oslobodený od dane z príjmu FO. Nepeňažný príspevok zamestnancom nedáva ani zo SF, ani z nákladov.
Ja som to pochopila tak, že okrem prispievania na stravné poukážky, vypláca zamestnancom tieto príspevky. Ak to je zdanený peňažný príspevok na stravovanie, to je potom iné.

Vyzerá to tak, že zamestnancovi zaplatím za tento rok 4 500,- Sk. Vo februári som mu dala 1 900,- Sk a teraz mu dám 2 600,- Sk. Všetko som zdanila v mzde 19%. Neprispievam na stravné poukážky, ale zamestnancom to vynahrádzam tým, že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
Takže sme sa nesprávne pochopili.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

ondrejvla
Ja som to pochopila tak, že okrem prispievania na stravné poukážky, vypláca zamestnancom tieto príspevky. Ak to je zdanený peňažný príspevok na stravovanie, to je potom iné.
Takže sme sa nesprávne pochopili.
OK. My sme si to vysvetlili. A ako to naozaj je, to vie len Natka.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Nadviažem na túto tému a veľmi pekne prosím o radu. Zamestnávateľ podľa Kolektívnej zmluvy a v súlade s § 152 ods. 5 písm.b) Zák. práce poskytuje stravovanie vo forme stravovacích kupónov ACCOR aj bývalým zamestnancom - dôchodcom, za takých istých podmienok ako pre zamestnancov podľa rozpočtu sociálneho fondu. Ako mám posudzovať príspevok zo SF na stravný kupón pre nepracujúceho dôchodkcu ? Mám ho zdaniť pri kúpe kupónu, alebo mám vystaviť Potvrdenie o zdaniteľnej mzde za r. 2005, kde to uvediem ako nepeňažný príjem ? Pomôžte, prosím !!!
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Nenájde sa niekto, kto mi poradí ? Začínam pochybovať, či to je vôbec zdaniteľný príjem. Nakoľko na účel zákona o DP sa daňovník s príjmami zo závislej činnosti označuje ako zamestnanec. Tak keď príspevok zo SF na stravovanie je príjem od dane oslobodený pre zamestnanca, mal by byť oslobodený aj pre dôchodcu ?! PORAĎTE !
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

V zakone o socialnom fonde v § 7 Pouzitie fondu sa pise, ze v kolektivnej zmluve sa moze dohodnut prispevok z fondu aj poberatelovi starobneho dochodku alebo invalidneho dochodku, ktoreho zamestnaval. Staci ti to?
0 0
Ela222 Ela222

Ela222 je offline (nepripojený) Ela222

Ahojte poraďáci,
moji šéfovia sa rozhodli dať 2000,- Sk zo sociálneho fondu zamestnancovi pri príležitosti životného jubilea. Dá sa to? A normálne to zdaním 19% spolu s ostatnými príjmami zo závislej činnosti vo výplate, však? Chcem si to len overiť, lebo si nie som úplne istá. Ešte som sa s tým nestretla. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ela222 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
moji šéfovia sa rozhodli dať 2000,- Sk zo sociálneho fondu zamestnancovi pri príležitosti životného jubilea. Dá sa to? A normálne to zdaním 19% spolu s ostatnými príjmami zo závislej činnosti vo výplate, však? Chcem si to len overiť, lebo si nie som úplne istá. Ešte som sa s tým nestretla. Ďakujem.
Odmena pri živ. jubileu iba zdaníš a finito. Odvodom nepodlieha.
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Asi tomu nerozumiem. SZČO - JU zamestnáva na PZ jedného človeka, tvorba SF za rok je zhruba 200. Ako (alebo kde) to zaúčtujem na konci roka?? Ďakujem
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Už je trochu zapadnutá táto téma, tak ju trochu oprášim.
Potrebujem potvrdiť svoju teóriu, nakoľkou touto oblasťou som sa naposledy zaoberala pred niekoľkými rokmi. A ako všetci dobre vieme, u nás sa zákony menia minimálne 2x do roka.
Teda situácia:
Kolegovi sa narodila dcérka (samozrejme že jeho priateľke ) a chceli by sme mu dať nejaký darček kúpený zo sociálneho fondu, ako sociálnu výpomoc.
1. Celú hodnotu tohto daru musím zdaniť.
2. Do vymeriavacích základov pre poistné to nejde.
A ešte trochu
3. V PÚ nákup tohto daru naúčtujem ako 211 (221) / 472 472/211(221), alebo to ešte preženie cez 333?

Vopred vďaka za odpovede.
Naposledy upravil Gabi03 : 22.11.07 at 08:12
0 0
Načítať ďalšie