Zavrieť

Porady

Zákon č.119 o odpadoch a registrácia

Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

misomiso Pozri príspevok
O akom plateni hovoris? Zakon uklada za povinnost registrovat sa a viest evinenciu.
No, ten, čo sem dopravuje tovar zo zahraničia, má rovnako ako náš výrobca, povinnosť vyplývajúcu zo zákona o odpadoch, asi by mal platiť do recyklačného fondu. Myslím, že toto myslela Kazu.
Naposledy upravil Kvaka : 30.04.10 at 12:57 Dôvod: gramatika
2 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Kvaka Pozri príspevok
Ak je to tak, ktorý obal eviduje, ak uvádza do obehu nakúpené zabalené výrobky? Podľa mňa by mala evidovať iba ten vrchný obal, v ktorom to distribuuje, lebo ak by mala všetky, tak to si neviem predstaviť, a došlo by k duplicitnej evidencii, kým by sa výrobok predal konečnému spotrebiteľovi.
Presne toto si neviem predstaviť. Vlastne budem mať faktúru, kde bude množstvo tovaru a podľa toho by mi mala sedieť evidencia obalov. Ale nikde som nenašla, či sa má evidovať vlastne len ten vrchný - prepravný obal... alebo aj jednotlivé obaly, v ktorých je zabalený tovar. Na moju otázku, že vlastne akým spôsobom sa má viesť evidencia obalov v praxi ... mi odpovedali len citáciou zákona, ... žiadna jasná odpoveď. Tak som zvedavá, ako sa to ide robiť v praxi
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

misomiso Pozri príspevok
O akom plateni hovoris? Zakon uklada za povinnost registrovat sa a viest evinenciu.
Pochybujem, že ten zákon niekto urobil len zo zvedavosti.
Pozri si www.naturpack.sk. Je tam aj odsek: Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov; táto povinnosť sa nebude vzťahovať na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Mne sa veľmi nechce chodiť s károu po Slovensku a zbierať moje použíté krabice. Ale niekto to proste urobiť musí.Tak budem musieť platiť tomu kto to urobí. Teda tak som to aspoň pochopila ja. Ale ak máš pravdu ty tak ma to veľmi poteší.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Výrobky z papiera sa balia do zmršťovacej fólie , kam túto fóliu zaradiť .Tiež sa vzťahuje na fóliu tento Zákon ?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Kazu Pozri príspevok
Pochybujem, že ten zákon niekto urobil len zo zvedavosti.
Pozri si www.naturpack.sk. Je tam aj odsek: Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov; táto povinnosť sa nebude vzťahovať na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Mne sa veľmi nechce chodiť s károu po Slovensku a zbierať moje použíté krabice. Ale niekto to proste urobiť musí.Tak budem musieť platiť tomu kto to urobí. Teda tak som to aspoň pochopila ja. Ale ak máš pravdu ty tak ma to veľmi poteší.
Kazu to presne vystihla naša firma má tiež zmluvu s s vyššie uvedenou firmou (www. naturpack.sk) ktorá to bude robiť za nás aby sme naozaj s tou károu nemuseli chodiť a budeme im za to platiť majú na stránke aj cenník
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zita5 Pozri príspevok
Výrobky z papiera sa balia do zmršťovacej fólie , kam túto fóliu zaradiť .Tiež sa vzťahuje na fóliu tento Zákon ?
Dobrá otázka, posunula nás na prílohu. Kritériá podrobnejšie definujúce obal sú v prílohe č. 1 k zákonu o obaloch, je tam napr. aj celofánový obal na CD obaloch
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Kazu Pozri príspevok
Pochybujem, že ten zákon niekto urobil len zo zvedavosti.
Pozri si www.naturpack.sk. Je tam aj odsek: Povinná osoba je povinná zabezpečiť zber odpadov z obalov a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov; táto povinnosť sa nebude vzťahovať na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Mne sa veľmi nechce chodiť s károu po Slovensku a zbierať moje použíté krabice. Ale niekto to proste urobiť musí.Tak budem musieť platiť tomu kto to urobí. Teda tak som to aspoň pochopila ja. Ale ak máš pravdu ty tak ma to veľmi poteší.
Zber a recyklaciu zabezpacis tak, ze na krabice vytlacis logo (pripadne text) ktory zakazuje odhodit obal do bezneho kosa a informuje o tom, ze ho treba dat do triedeneho odpadu. Tak sa to robi vsade na svete.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

misomiso Pozri príspevok
Zber a recyklaciu zabezpacis tak, ze na krabice vytlacis logo (pripadne text) ktory zakazuje odhodit obal do bezneho kosa a informuje o tom, ze ho treba dat do triedeneho odpadu. Tak sa to robi vsade na svete.
Ďakujem za informáciu. Idem pátrať po označovaní. Som zvedavá k čomu sa dopracujem.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Kazu k čomu si sa dopátrala
0 0
tina01 tina01

tina01 je offline (nepripojený) tina01

Nerozumiem ale tomu, prečo máme robiť zmluvu s takouto firmou, ktorá to "bude robiť za nás", veď platíme mestu za odpad aj separovaný a zabezpečujú aj zvoz, alebo karton zaveziem do zberných surovín a zaplatím tam zaň.Máme do 500 kg za rok.Každá firma je v meste registrovaná a platí za odpady.Ak sa mýlim,opravte ma.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tina01 Pozri príspevok
Nerozumiem ale tomu, prečo máme robiť zmluvu s takouto firmou, ktorá to "bude robiť za nás", veď platíme mestu za odpad aj separovaný a zabezpečujú aj zvoz, alebo karton zaveziem do zberných surovín a zaplatím tam zaň.Máme do 500 kg za rok.Každá firma je v meste registrovaná a platí za odpady.Ak sa mýlim,opravte ma.
Ale ved samozrejme ze nepotrebujes robit ziadnu zmluvu ani nikomu platit, musis sa iba registrovat do registra a viest evidenciu.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

tina01 Pozri príspevok
Nerozumiem ale tomu, prečo máme robiť zmluvu s takouto firmou, ktorá to "bude robiť za nás", veď platíme mestu za odpad aj separovaný a zabezpečujú aj zvoz, alebo karton zaveziem do zberných surovín a zaplatím tam zaň.Máme do 500 kg za rok.Každá firma je v meste registrovaná a platí za odpady.Ak sa mýlim,opravte ma.
Si výrobca a balíš svoje výrobky napr. do kartónu, fólie a pod.?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Podla toho co Tina pise je skor obchodnik, ktory iba vybaluje tovar z krabic. Potom sa nemusi ani registrovat. Ale aj ak je vyrobca, nemusi nikomu nic platit.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

karpis Pozri príspevok
Kazu k čomu si sa dopátrala
Veľmi som nepokročila. Na priamu otázku dostanem citáciu zákona. Ale vidí sa mi, že to smeruje k tomu plateniu, načo by nás inak rozdelili na kategóriu "povinní" a "oprávnení" A ako to má vyzerať podľa litery zákona to nám najlepšie vysvetlia asi až kontrolné orgány. Všimla som si, že paragraf o sankciách je napísaný najzrozumiteľnejšie. Preto som sa rozhodla, že sa na celú parádu zvysoka vy ....... kašlem a s tými mojimi 300 kilami kartónu som sa registrovala cez organizáciu oprávnenú. A druhú firmu s ročným odpadom 20 kg sisalového špagátu som registrovala priamo u zdroja.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Kazu Pozri príspevok
Veľmi som nepokročila. Na priamu otázku dostanem citáciu zákona. Ale vidí sa mi, že to smeruje k tomu plateniu, načo by nás inak rozdelili na kategóriu "povinní" a "oprávnení" A ako to má vyzerať podľa litery zákona to nám najlepšie vysvetlia asi až kontrolné orgány. Všimla som si, že paragraf o sankciách je napísaný najzrozumiteľnejšie. Preto som sa rozhodla, že sa na celú parádu zvysoka vy ....... kašlem a s tými mojimi 300 kilami kartónu som sa registrovala cez organizáciu oprávnenú. A druhú firmu s ročným odpadom 20 kg sisalového špagátu som registrovala priamo u zdroja.
Ja som si myslela, že povinná osoba tak ako je definovaná v § 2, sa musí registrovať na ministerstve, a plnenie § 7 ods. 1 zabezpečí alebo sama, na vlastné náklady, alebo prostredníctvom oprávnenej organizácie podľa § 8 ods. 1 alebo viacerých oprávnených organizácií, s ktorými uzatvorí zmluvu o plnení povinnosti podľa § 7 odseku 1, čiže ktorá bude za ňu zabezpečovať zber odpadov z obalov.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Kvaka Pozri príspevok
Ja som si myslela, že povinná osoba tak ako je definovaná v § 2, sa musí registrovať na ministerstve, a plnenie § 7 ods. 1 zabezpečí alebo sama, na vlastné náklady, alebo prostredníctvom oprávnenej organizácie podľa § 8 ods. 1 alebo viacerých oprávnených organizácií, s ktorými uzatvorí zmluvu o plnení povinnosti podľa § 7 odseku 1, čiže ktorá bude za ňu zabezpečovať zber odpadov z obalov.
Oni ťa aj zaregistrujú. Dúfam, že som to zase nepochopila blbě. Však mi snáď niečo odpíšu. A už to aj púšťam z hlavy. Všetko ostatné považujem za ich problém.
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Kvaka Pozri príspevok
Ja som si myslela, že povinná osoba tak ako je definovaná v § 2, sa musí registrovať na ministerstve, a plnenie § 7 ods. 1 zabezpečí alebo sama, na vlastné náklady, alebo prostredníctvom oprávnenej organizácie podľa § 8 ods. 1 alebo viacerých oprávnených organizácií, s ktorými uzatvorí zmluvu o plnení povinnosti podľa § 7 odseku 1, čiže ktorá bude za ňu zabezpečovať zber odpadov z obalov.
Ano, presne tak. Lenze ako zabezpeci "opravna organizacia" zber a recyklaciu prave TVOJHO odpadu? Bude sledovat cestu kazdeho tvojho vyrobku az ku konecnemu spotrebitelovi? Bude mu kazdy den vyvolavat a pytat sa, ci uz racil obal otvorit a ci sa ho chysta vyhodit? Potom s nim dohodne termin prevzatia obalu u neho doma, aby ho mohla recyklovat???

Ved je to nezmysel. Papier, kovy aj plasty sa uz u nas recykluju, su na to kontajnery, zmerne dvory, takze na obaly treba natlacit recyklacne kody, aby aj sprosty vedel, ze plast je plast a tym to konci. My uz recyklacne kody tlacime na obaly davno kvoli zahranicnym trhom, takze pre nas sa tymto nic nemeni, iba ze sa teraz musime zaregistrovat a viest evidenciu.
0 0
tina01 tina01

tina01 je offline (nepripojený) tina01

Presne tak, som iba obchodník, medzičlánok (veľkoobchod) od výrobcu po obchod. Keďže výrobca si túto povinnosť musí splniť, teoreticky stačí mi sa zaregistrovať, aj keď by som nemusela. Budem viesť evidenciu a zabezpečím si odvoz odpadu,keďže je to len pár kartónov a sem tam nejaká zmršť.fólia.Nič nevyrábam,ani neprebalujem.Dúfam,že to dobre chápem.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

No ja som z toho zmätená tiež. Rozhodli sme sa tiež zaregistrovať. Sme výrobcovia obalov - vedierok, ktoré dodávame odberateľom na plnenie svojich výrobkov. Z týchto našich výrobkov nie sme povinný registrácie podľa tohto zákona. Ale tie naše výrobky zabalíme do fólie alebo kartónov. Toto je pre nás dôvod zaregistrovať sa
Zároveň sme registrovaný v recyklačnom fonde a odpad, ktorý vznikne vo firme nám likvidujú firmy, ktorým za to platíme. A to ešte musíme platiť obci za vývoz smetí, pretože máme súpisné číslo. A vraj vôbec nie je podstatné, že nám obec nevykonáva žiadny vývoz
Takže suma sumárum platíme na všetky strany a vôbec som nepochopila prečo. Veď ten odpad vždy zlikviduje ten užívateľ a ten predsa musí za vývoz odpadu zaplatiť Žeby Kocúrkovo?
1 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať