Zavrieť

Porady

Zákon č.119 o odpadoch a registrácia

Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

V zákone je to takto:
- uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie alebo použitia,
- uvedením obalu do obehu odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu alebo baleného výrobku inej osobe na účely distribúcie alebo použitia s výnimkou uvedenia obalu alebo baleného výrobku na trh.
0 0
tina01 tina01

tina01 je offline (nepripojený) tina01

Kvaka Pozri príspevok
V zákone je to takto:
- uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie alebo použitia,
- uvedením obalu do obehu odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu alebo baleného výrobku inej osobe na účely distribúcie alebo použitia s výnimkou uvedenia obalu alebo baleného výrobku na trh.
Mne to stále pripadá to isté. Mohli by ste uviesť ku každému nejaký príklad? Možno to už konečne pochopím.
Naposledy upravil tina01 : 05.05.10 at 12:06 Dôvod: chyba
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

tina01 Pozri príspevok
Mne to stále pripadá to isté. Mohli by ste uviesť ku každému nejaký príklad? Možno to už konečne pochopím.
Ja to presne neviem, snažím sa čítať zákon, ale hľadám aj úmysel. Ide predsa o to, že právo európskej únie vyžaduje nejaké zhodnocovanie odpadov z obalov, preto je potrebné vedieť, koľko obalov sa dá na trh, t. j. koľko sa ich vyrobí a dovezie. Ja to chápem takto:

Výrobca alebo dovozca obalov, ktorý dá obaly iným ako povinným osobám, registruje sa, vedie evidenciu. On vlastne prvý uviedol obaly do etapy distribúcie alebo použitia, teda ich dal na trh.

Výrobca výrobkov balí svoje výrobky do obalov, registruje sa, vedie evidenciu. Použije obaly, ktoré má od výrobcu obalov, a ktoré tým pádom ako prvý uvádza na svojom výrobku do etapy distribúcie alebo použitia, alebo použije vlastné obaly. Toto je ten, kto uvádza na trh výrobky v obaloch.

Ten, kto kúpi obal alebo balený výrobok od výrobcu alebo dovozcu obalu alebo baleného výrobku a predáva ho ďalej v nezmenenom stave, teda ich len ďalej distribuuje, už nie je povinný sa registrovať, on to uvádza už len do obehu (nie je ten prvý). Ak by však takéto výrobky rozbalil a neskôr distribuoval v inom obale, tak sa musí registrovať, lebo zase dáva prvý na trh nejaký iný obal.

Takto tomu rozumiem ja.
3 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Erika-ežka Pozri príspevok
V tom zákone je najzrozumiteľnejší § 18.
Na tom nebolo čo pokaziť Pokuty a penále sú spracované zrozumiteľne v každom zákone
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

misomiso Pozri príspevok
Samozrejme, ze musis. Ale je to taky problem? Nikde nie je napisane, ako ma taka evidencia vyzerat. Zalozim si zosit, napisem rok 2010, pepierove obaly 199 kg, na dalsiu stranu rok 2011, papierove obaly 199 kg...
Vzory evidencií som našla vo Vyhláške 210/2005
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Kazu Pozri príspevok
Vzory evidencií som našla vo Vyhláške 210/2005
Ale vyhláška č. 210/2005 bola zrušená k 1. 5. 2010 a nová ešte nie je.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Kvaka Pozri príspevok
Ale vyhláška č. 210/2005 bola zrušená k 1. 5. 2010 a nová ešte nie je.
Áno, ale tak nejak /a možno aj trochu zložitejšie, jednoduchšie určite nie/ si asi budú predstavovať evidenciu Tým som chcela povedať, že zošit asi stačiť nebude
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Kazu Pozri príspevok
Áno, ale tak nejak /a možno aj trochu zložitejšie, jednoduchšie určite nie/ si asi budú predstavovať evidenciu Tým som chcela povedať, že zošit asi stačiť nebude
Presne tak, myslím si, že treba počkať na novú vyhlášku. Mimochodom, bola zrušená aj vyhláška č. 732/2002 Z. z. o zozname zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane použiteľné, a o výške zálohy za ne a o výške zálohy za zálohované opakovane použiteľné obaly, asi máme legislatívne vákuum. Teraz som hľadala v zbierke, či to náhodou dnes nevyšlo, ale nič som nenašla.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Kazu Pozri príspevok
Áno, ale tak nejak /a možno aj trochu zložitejšie, jednoduchšie určite nie/ si asi budú predstavovať evidenciu Tým som chcela povedať, že zošit asi stačiť nebude
To stacit rozhodne bude. Precitajte si v zakone § 10, ktory povinnost evidencie riesi. Nie je tam absolutne ziadna zmienka ani odkaz na nejau dalsiu vyhlasku. Jedina povinnost je vist evidenciu (pre tych, ktori robia aj zber aj recyklaciu viest evidenciu pre obe cinnosti osobitne) a potom raz rocne ohlasit ministerstvu udeja z evidencie. Teda raz rocne posles na ministerstvo zdrap papiera, ze ste uviedli na trh 147,2 kg obalov a tym si splnila vsetky svoje povinnosti.

Dokonca to mozes poslat aj na ministerstvo skolstva, pretoze nikde v zakone sa nepomina ziadna ina institucia ako "ministersvo", dokonca aj v § 11 a § 12, ktore manovite vymenuvaju institucie, ktore maju vztah k tomuto zakonu sa pise iba:

Orgány štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov a ich pôsobnosť
§ 11
Orgánmi štátnej správy pre obaly a odpady z obalov sú:
a) ministerstvo,
b) inšpekcia,
c) Slovenská obchodná inšpekcia,14)
d) krajské úrady životného prostredia,
e) obvodné úrady životného prostredia.
§ 12
Ministerstvo
(1) Ústredným orgánom štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov je ministerstvo.
(2) Ministerstvo
a) riadi a kontroluje výkon štátnej správy v oblasti obalov
a odpadov z obalov,
b) je orgánom štátneho dozoru pre obaly a odpady
z obalov (ďalej len „štátny dozor“),
c) vedie prostredníctvom poverenej osoby súhrnnú evidenciu
obalov, register a podáva hlásenia príslušným
orgánom Európskej únie,
d) rozhoduje v prípade pochybností, či výrobok je, alebo
nie je obalom.
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Dnes som bola osobne na odbore životného prostredia, kde mi bolo povedané, že zákon síce je, ale vykonávacie vyhlášky ešte nie a treba na ne počkať. Keďže povinnosť registrovať sa je 3 mesiace, odporučili mi ešte počkať, až to bude jasné.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

misomiso Pozri príspevok
To stacit rozhodne bude. Precitajte si v zakone § 10, ktory povinnost evidencie riesi. Nie je tam absolutne ziadna zmienka ani odkaz na nejau dalsiu vyhlasku. Jedina povinnost je vist evidenciu (pre tych, ktori robia aj zber aj recyklaciu viest evidenciu pre obe cinnosti osobitne) a potom raz rocne ohlasit ministerstvu udeja z evidencie. Teda raz rocne posles na ministerstvo zdrap papiera, ze ste uviedli na trh 147,2 kg obalov a tym si splnila vsetky svoje povinnosti.

Dokonca to mozes poslat aj na ministerstvo skolstva, pretoze nikde v zakone sa nepomina ziadna ina institucia ako "ministersvo", dokonca aj v § 11 a § 12, ktore manovite vymenuvaju institucie, ktore maju vztah k tomuto zakonu sa pise iba:

Orgány štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov a ich pôsobnosť
§ 11
Orgánmi štátnej správy pre obaly a odpady z obalov sú:
a) ministerstvo,
b) inšpekcia,
c) Slovenská obchodná inšpekcia,14)
d) krajské úrady životného prostredia,
e) obvodné úrady životného prostredia.
§ 12
Ministerstvo
(1) Ústredným orgánom štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov je ministerstvo.
(2) Ministerstvo
a) riadi a kontroluje výkon štátnej správy v oblasti obalov
a odpadov z obalov,
b) je orgánom štátneho dozoru pre obaly a odpady
z obalov (ďalej len „štátny dozor“),
c) vedie prostredníctvom poverenej osoby súhrnnú evidenciu
obalov, register a podáva hlásenia príslušným
orgánom Európskej únie,
d) rozhoduje v prípade pochybností, či výrobok je, alebo
nie je obalom.
misomiso, pozrite si príspevok
http://www.porada.sk/1393478-post100.html, už tam som to písala. Ak máte zákon a čítate ho, tak sa ešte raz pozrite

§ 21
Splnomocňovacie ustanovenia

Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoví

a) zoznam zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane použiteľné, a výšku zálohu za ne a výšku zálohu za zálohované, opakovane použiteľné obaly (§ 6),
b) obsah a spôsob vedenia registra, vzor potvrdenia o zápise do registra a vzor žiadosti o zápis do registra (§ 9),
c) podrobnosti o evidencii obalov, odpadov z obalov a o ich vedení, podrobnosti o ohlasovaní údajov z evidencie obalov a odpadov z obalov (§ 10),
d) podrobnosti o označovaní obalov (§ 5) a o označovaní zálohovaných obalov na nápoje (§ 6 ods. 4),
e) podrobnosti o požiadavkách na zloženie a vlastnosti obalov (§ 4 ods. 10),
f) záväzné limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov a pre rozsah ich recyklácie vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov (§ 7 ods. 1),
g) podrobnosti o spôsobe preukazovania plnenia záväzných limitov v zariadeniach na zhodnocovanie odpadov na území členských štátov Európskej únie ako aj mimo územia členských štátov Európskej únie.

ďalej si pozrite § 8 ods. 2, kde je toto
Oprávnená organizácia
a) zabezpečuje plnenie povinností podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 2 pre povinné osoby, s ktorými je v zmluvnom vzťahu podľa § 7 ods. 7 písm. b),
b) predkladá Ministerstvu životného prostredia Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) „Správu o činnosti oprávnenej organizácie“ za kalendárny rok najneskôr do šiestich mesiacov po uplynutí kalendárneho roka; správa o činnosti musí obsahovať informáciu o spôsobe zabezpečenia zberu, zhodnotenia a recyklácie odpadov z obalov, plnenie záväzných limitov podľa § 7 ods. 1, množstvo zhodnotených a recyklovaných odpadov z obalov podľa jednotlivých druhov v tonách a vyhlásenie o uhradení všetkých povinných odvodov a daní,

Takže ten všeobecne záväzný právny predpis, na vydanie ktorého je splnomocnené ministerstvo ŽP, je vyhláška, ktorá však zatiaľ ešte nevyšla.

V zákonoch sa často uvádzajú legislatívne skratky, takáto je pre MŽP zavedená v § 8 ods. 2, preto je ministerstvo v celom zákone chápané ako MŽP.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Deganova Pozri príspevok
Dnes som bola osobne na odbore životného prostredia, kde mi bolo povedané, že zákon síce je, ale vykonávacie vyhlášky ešte nie a treba na ne počkať. Keďže povinnosť registrovať sa je 3 mesiace, odporučili mi ešte počkať, až to bude jasné.
Však to tu píšem od začiatku, no asi som slabo presvedčila. Lenže nové podnikateľské subjekty nemajú trojmesačnú dobu na registráciu, pre nich platí 30 dní, lebo ich sa prechodné ustanovenie netýka.
Naposledy upravil Kvaka : 06.05.10 at 09:26 Dôvod: doplnenie
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...
Takže mám odpoveď na moju otázku, či sa musia evidovať aj jednotlivé krabičky, v ktorých je tovar - nie prepravné kartóny :
"podľa § 10 ods. 1 povinná osoba vedie a uchováva evidenciu o obaloch uvedených na trh a do obehu a o plnení záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov; ak povinná osoba zabezpečuje plnenie povinností podľa § 7 ods. 7 písm. a), vedie samostatne evidenciu zberu odpadov z obalov, ako aj evidenciu zhodnotenia a recyklácie odpadu z obalov.

V prípade jednotlivých malých balení predpokladám, že cukrovinky sú balené v štandartných obaloch a teda je potrebné zistiť váhu 1 obalu a vynásobiť počtom balení ".

tak to bude super robotička
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Erika-ežka Pozri príspevok
Otázku som posielala konkrétne na : verejnost@enviro.gov.sk, odpoveď mi prišla s tým: V prípade nejasností kontaktujte priamo Odbor odpadového hospodárstva MŽP SR kontakty: pošlem radšej cez súkr. správu . Včera som to ešte raz preposlala... zatiaľ nič... myslím, že ani oni v tom nemajú jasno... , lebo ten zákon mi poslali doslova obratom a na konkrétne otázky ... zatiaľ nič.
,

Erika, mohla by si mi poslať kontakt cez SS

sme nová firma , chceme dovážať minerálne oleje - podla zistení musíme platiť do recyklačného fondu - za odpad z minerálnych olejov -0,07 Eur/kg
podľa nového zákona o odpadoch by som sa mala zaregistrovať aj pre odpad z obalov nakoľko uvádzam na trh výrobky z obalov - odpoved na moje otázky na MŽP -naštudujte si zákon ...
dakujem
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Prosím Vás poradi mi niekto: ja vyrábam papier na balenie syrov, následne ho predávam do mliekarne a ta bali do neho svoje syry. Mám sa ja ako výrobca obalov registrovať podľa zákona o obaloch a odpadoch?????
a čo toto - nechápem :
g) povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická
osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky
do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh - obaly s výnimkou výrobcov - a dovozcov
obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly
povinným osobám uvedeným v prvom bode,

Nechápem význam v 3 bode. Ja som si myslela, že mňa sa to netýka.....
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

andrea: ak papier ktorý vyrábaš balíš napr. do kartonov alebo do folie tak máš povinnosť sa registrovať tzn. ak balíš svoje výrobky(papier) do nejakého obalu
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Veľmi pekne ďakujem a ešte sa chcem spýtať, že ako výrobca obalov na syry - predávam ich do mliekarne - ja vlastne len tie prázne zabalim do kartónu a už sa musím registrovať .....no dobre - mojou povinnosťou je sa registrovať, viesť evidenčný list obalov a mám podávať aj hlásenie o obaloch a o plnení záväznych limitov ......??? To hlásenie by ma ešte zaujímalo. Ďakujem
0 0
yukaya yukaya

yukaya je offline (nepripojený) yukaya

ahojte, prosím Vás, viete mi poradit.... naša firma vyrába a predava náplne do tlaciarní, blíme ich a následne distribuujeme (predávame velkoobchodne).... mali by sme sa zaregistrovať na ministerstvo ale nechápem co mam napisať do ziadosti pod body:
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odp
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Yukaya zavolaj si na 02-502 21 222 sú tam fajn ľudia, poradia ti.
0 0
yukaya yukaya

yukaya je offline (nepripojený) yukaya

tak konečne som to pochopila...... resp. som to skôr nechcela pochopiť... by som normalne ze isla strajkovat proti tomuto debilnemu zakonu....!!!! ako firma platíme obci za odpad, potom platíme zmluvným partnerom za odvoz a likvidáciu odpadu (lebo ho je vela) a este aj my chodíme s papierom do zberných surovín, kde nás to tiež nieco stojííí... a este plati za toto????takže platíme 4X za to isteeeee.... hrôza...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať