Zavrieť

Porady

Zákon č.119 o odpadoch a registrácia

Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Usporiadat
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

gokko Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?
Ja mám podobný prípad (písala som vyššie) ... len si myslím, že sa zmestím do tých 200 kg. Písala som na ministerstvo ďalší dotaz ... lebo na prvý, či vôbec pod to spadáme mi poslali obratom znenie zákona a prihlášku a adresu, kde to mám poslať. Teraz ma však zaujímalo, či som povinná robiť evidenciu aj tých malých krabičiek v čom je zabalený tovar (nie prepravných kartónov - tie určite) ... zatiaľ čakám na odpoveď... už dva dni... tak dám potom vedieť
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Aj náš konateľ písal na ministerstvo, najskôr nám oratom poslali prihlášku, potom ale písal ešte raz, či máme vôbec povinnosť sa registrovať a ak ano, tak vysvetlenie čo kde vyplniť, zatiaľ žiadna odpoveď. Tak keď sa ozvú, napíšem aj ja.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...
Myslím si, že treba opakovane žiadať o odpovede na konkrétne otázky, veď majú na to vyčlenené financie, vyplýva to aj z dôvodovej správy k novému zákonu, citujem:
Návrh zákona rieši zabezpečovanie nových činností alebo existujúcich činností vo zvýšenom rozsahu pri výkone štátnej správy, ktoré súvisia s novo definovanými povinnosťami oprávnenej organizácie, spôsobom preukazovania povinnosti plnenia záväzných limitov, so zavedením inštitútu „subjektu, ktorý uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré nie sú zapísané v registri, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1 tohto zákona“ (§ 7 ods. 12) ako nástroja kontroly registrácie povinných osôb pre plnenie povinností zberu a zhodnocovania odpadov z obalov, od ktorého sa očakáva zvýšenie počtu registrovaných povinných osôb a teda aj zvýšenie nárokov na riadenie a správu Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, a poskytovanie odborných výkladov a stanovísk povinným osobám.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja som im dala konkrétne otázky ... z praxi ...to bude horšie odpovedať. Lebo som napísala, že zákon mám, že chcem konkrétne odpovede. Tak som zvedavá, ako sa s tým popasujú ...
Mohli by ste sem uviesť kontakt, kde môžem získať potrebné informácie. Mňa by zaujímalo, ako to je, ak tie naše zabalené výrobky vyvážame do zahraničia.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Je treba počkať na vyhlášku, ktorú ministerstvo schváli na základe § 21. Táto vyhláška ustanoví a) zoznam zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane použiteľné, a výšku zálohu za ne a výšku zálohu za zálohované, opakovane použiteľné obaly (§ 6),
b) obsah a spôsob vedenia registra, vzor potvrdenia o zápise do registra a vzor žiadosti o zápis do registra (§ 9),
c) podrobnosti o evidencii obalov, odpadov z obalov a o ich vedení, podrobnosti o ohlasovaní údajov z evidencie obalov a odpadov z obalov (§ 10),
d) podrobnosti o označovaní obalov (§ 5) a o označovaní zálohovaných obalov na nápoje (§ 6 ods. 4),
e) podrobnosti o požiadavkách na zloženie a vlastnosti obalov (§ 4 ods. 10),
f) záväzné limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov a pre rozsah ich recyklácie vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov (§ 7 ods. 1),
g) podrobnosti o spôsobe preukazovania plnenia záväzných limitov v zariadeniach na zhodnocovanie odpadov na území členských štátov Európskej únie ako aj mimo územia členských štátov Európskej únie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tina01 Pozri príspevok
Presne tak, som iba obchodník, medzičlánok (veľkoobchod) od výrobcu po obchod. Keďže výrobca si túto povinnosť musí splniť, teoreticky stačí mi sa zaregistrovať, aj keď by som nemusela. Budem viesť evidenciu a zabezpečím si odvoz odpadu,keďže je to len pár kartónov a sem tam nejaká zmršť.fólia.Nič nevyrábam,ani neprebalujem.Dúfam,že to dobre chápem.
Ani registrovat sa nemusis (ako obchodnik) ked nic nebalis a neposielas dalej.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

gokko Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?
Vo vasom pripade nic.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ja si myslím, že za tri mesiace, ktoré máte na registráciu, sa to utrasie, ale pre nových podnikateľov je tam povinnosť registrácie do 30 dní, takže vyhláška by mala byť v platnosti, neviem ju však nikde nájsť, ministerstvo má na stránke nové jedine toto:

Preukazovanie požiadania o zápis do registra podľa § 9 zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch

Dňom 01. 05. 2010 nadobudol účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Podľa § 9 ods. 1 zákona je povinná osoba povinná požiadať ministerstvo o zápis do registra, ktorý je podľa § 9 ods. 2 zákona verejne prístupný na internetovej stránke ministerstva. Ak žiadosť o zápis do registra obsahuje všetky zákonom stanovené náležitosti, ministerstvo zapíše povinnú osobu do registra, pričom potvrdenie o zápise do registra ministerstvo povinnej osobe zašle do 30 dní od zápisu.

Z uvedeného vyplýva, že dokladovaním splnenia povinnosti požiadať o zápis do registra podľa § 9 ods. 1 zákona je zverejnenie povinnej osoby vo verejne prístupnom registri „Informačný systém pre evidenciu obalov a odpadov z obalov – Program Ministerstva životného prostredia SR“, ktorý je dostupný na stránke poverenej organizácie Ministerstva životného prostredia SR Slovenskej agentúry životného prostredia na adrese http://obaly.sazp.sk/ a tiež na internetovej stránke ministerstva www.enviro.gov.sk v časti „Odpady a obaly Obaly Linky“.
Naposledy upravil Kvaka : 05.05.10 at 08:29 Dôvod: forma
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja mám podobný prípad (písala som vyššie) ... len si myslím, že sa zmestím do tých 200 kg. Písala som na ministerstvo ďalší dotaz ... lebo na prvý, či vôbec pod to spadáme mi poslali obratom znenie zákona a prihlášku a adresu, kde to mám poslať. Teraz ma však zaujímalo, či som povinná robiť evidenciu aj tých malých krabičiek v čom je zabalený tovar (nie prepravných kartónov - tie určite) ... zatiaľ čakám na odpoveď... už dva dni... tak dám potom vedieť
Samozrejme, ze musis. Ale je to taky problem? Nikde nie je napisane, ako ma taka evidencia vyzerat. Zalozim si zosit, napisem rok 2010, pepierove obaly 199 kg, na dalsiu stranu rok 2011, papierove obaly 199 kg...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

JAJA11 Pozri príspevok
Mohli by ste sem uviesť kontakt, kde môžem získať potrebné informácie. Mňa by zaujímalo, ako to je, ak tie naše zabalené výrobky vyvážame do zahraničia.
Otázku som posielala konkrétne na : verejnost@enviro.gov.sk, odpoveď mi prišla s tým: V prípade nejasností kontaktujte priamo Odbor odpadového hospodárstva MŽP SR kontakty: pošlem radšej cez súkr. správu . Včera som to ešte raz preposlala... zatiaľ nič... myslím, že ani oni v tom nemajú jasno... , lebo ten zákon mi poslali doslova obratom a na konkrétne otázky ... zatiaľ nič.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

gokko Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,
prečítali sme so šéfom celú tému aj zákon , ale aj tak mi nie je jasné čo presne máme povinnosť urobiť. Sme obchodná firma, nič nevyrábame. Dovážame tovar, ktorý je v nejakých kartónoch , alebo v kýblikoch a kartónoch. Tovar vyberieme s kartónov, pobudne na sklade, potom zabaláme do kartónov a posielame zákazníkom u nás na Slovensku. Kartóny nenakupujeme, používame tie isté, v ktorých tovar prišiel. Odhadujeme , že tých kartónov a kýblikov-plastových je ročne asi viac ako 200kg. Prosím vás, čo máme presne urobiť?
Ja si myslím, že sa musíte registrovať, lebo dovážate, čiže uvádzate na trh výrobky v obaloch.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

misomiso Pozri príspevok
Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.
V tom zákone je najzrozumiteľnejší § 18.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

misomiso Pozri príspevok
Samozrejme, ze musis. Ale je to taky problem? Nikde nie je napisane, ako ma taka evidencia vyzerat. Zalozim si zosit, napisem rok 2010, pepierove obaly 199 kg, na dalsiu stranu rok 2011, papierove obaly 199 kg...
Nikde nie je napísané, ale v doterajšej vyhláške k zákonu o obaloch to asi bolo, a v novej vyhláške, ktorá by mala byť schválená, to podľa všetkého bude tiež. Vzory tlačív budú pravdepodobne prílohou k vyhláške.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Kvaka Pozri príspevok
Ja si myslím, že sa musíte registrovať, lebo dovážate, čiže uvádzate na trh výrobky v obaloch.
Registrovať sa podľa zákona musí, ale musí viesť aj evidenciu - "obalov-kýblikov" ??? Prípadne obalov, v ktorom je zabalený konkrétny tovar? Neviem si to predstaviť v praxi...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

misomiso Pozri príspevok
Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.
No máte pravdu, je to zle napísané, ale už som sa to tu snažila vysvetliť, pozri http://www.porada.sk/1385573-post19.html
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Erika-ežka Pozri príspevok
Registrovať sa podľa zákona musí, ale musí viesť aj evidenciu - "obalov-kýblikov" ??? Prípadne obalov, v ktorom je zabalený konkrétny tovar? Neviem si to predstaviť v praxi...
Veď čitajte § 21, všetko bude zrejme vo vyhláške.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Erika-ežka Pozri príspevok
Registrovať sa podľa zákona musí, ale musí viesť aj evidenciu - "obalov-kýblikov" ??? Prípadne obalov, v ktorom je zabalený konkrétny tovar? Neviem si to predstaviť v praxi...
Asi evidenciu musí, ukladá mu to § 10, a spôsob vedenia evidencie musí byť uvedený na základe § 21 písm. c) vo vyhláške.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

misomiso Pozri príspevok
Vie mi prosim niekto vysvetlit, aky je zo zakona rozdiel v uvedeni obalov na trh a uvedeni obalov do obehu? Bud som chodil do osobitnej skoly ja, alebo ten, co pisal text toho zakona.
No toto sme riešili aj my A vydumali sme, že do obehu môže ísť to čo obieha, t.j. vratné obaly a na trh - to sú jednorázové obaly
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať