Zavrieť

Porady

Zákon č.119 o odpadoch a registrácia

Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Usporiadat
evapau evapau

evapau je offline (nepripojený) evapau

Prosím nemá niekto vypracovaný program prevencie
0 0
hslovakia hslovakia

hslovakia je offline (nepripojený) hslovakia

Mám program prevencie, ale robila som ho pred prijatím nového zákona, takže asi nie je už celkom v súlade. Neviem aké zmeny tam treba zapracovať.
0 0
evapau evapau

evapau je offline (nepripojený) evapau

Nebolo by možné nejaký vzor sem priložiť
0 0
hslovakia hslovakia

hslovakia je offline (nepripojený) hslovakia

Prikladám vzor, ktorý mi poskytla oprávnená organizácia. Ešte raz pre úplnosť - tvorí sa na 4 roky a predkladá sa Obvodnému úradu ŽP.
2 0
kacenka255 kacenka255

kacenka255 je offline (nepripojený) kacenka255

tiez by som sa potrebovala informovat. nasa firma sa zaobera predajom textilu. Neprekracuje hranicu 200 kg rocne podla paragrafu 7. Ake su nase povinnosti? je potrebne sa zaregistrovat do MZP? dakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Potrebujete informácie pre vašu firmu, ktorá sa zaobera predajom textilu. Vaša firma neprekracuje hranicu 200 kg rocne predpokladám, že obalov podla paragrafu 7.
Pozrite príspevky
http://www.porada.sk/1388466-post46.html
http://www.porada.sk/1388798-post49.html
http://www.porada.sk/1408542-post127.html
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Dobrý deň, prosím opravte ma, keď sa mýlim v tom, ako som pochopila tento zákon:

Naša firma sa už niekoľko rokov zaoberá obchodovaním a výrobou vonkajších rastlín (stromy a kry).
Rastliny sú určené k výsadbe, takže črepník (plast), je podľa tohto zákona obal.
Rastliny v črepníkoch nakupujeme
a) od tuzemských výrobcov, b) od zahraničných (EU) dodávateľov, c) sami vyrábame a balíme do črepníkov kúpených v tuzemsku a v EU.

Otázka: aké sú naše povinnosti?
1) registrácia do Registra povinných osôb ako dovozca a výrobca

2) vedenie evidencie obalov a) pri dovoze rastlín z EU - dovezené obaly v t
b) pri nákupe rastlín od tuzemského dodávateľa je povinnou osobou SR dodávateľ - máme vyžadovať od neho č. registrácie? a čo ak ho nemá?
c) pri vlastnej výrobe rastlín - evidencia vyrobených výrobkov (obalov v t)?

3) rastliny z EU sú niekedy balené ešte v drevených debnách (v malom množstve), tento obal sa ďalej neexpeduje, je povinnosť evidencie a recyklácie (zberu) - je do 200 kg

4) zber a recyklácia odpadu (plastov) do záväzných limitov - od zákazníkov vyzbierať obaly a zaistiť recykláciu otázka: aké sú záväzné limity pre 2010? a príklad zberu obalov - umiestnime označený kontajner na predajnej ploche a vyvezieme do spracovateľskej firmy

Nie sme registrovaný v Recykl. fonde, pretože sme črepník považovali za nedeliteľnú časť výrobku. Ale teraz mi z toho vychádza, že aj tam by sme sa mali registrovať, z čoho mám obavu - povinnosť asi máme už niekoľko rokov. Máte skúsenosť s oneskorenou registráciu, a sankciami?

Keď ste dočítali až sem, ďakujem za trpezlivosť Najhoršie na takýchto zákonoch je presvedčiť konateľov, že niečo nové je za povinnosť. Oni sú najradšej, keď nájdem v zákone, že sa nás netýka
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

witch Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím opravte ma, keď sa mýlim v tom, ako som pochopila tento zákon:

Naša firma sa už niekoľko rokov zaoberá obchodovaním a výrobou vonkajších rastlín (stromy a kry).
Rastliny sú určené k výsadbe, takže črepník (plast), je podľa tohto zákona obal.
Podľa prílohy č. 1 k zákonu č. 119/2010 Z. z. výrobok sa považuje za obal bez toho, aby boli dotknuté ďalšie funkcie obalu vtedy, ak
a) je oddeliteľnou súčasťou výrobku,
b) nie je nevyhnutný na uchovávanie, podporu alebo zachovávanie výrobku počas jeho životnosti a
c) všetky jeho časti nie sú určené na spoločné použitie, spotrebovanie alebo zneškodnenie
Ako príklad je uvedené, že obalom nie sú len tie kvetináče, ktoré sú určené na celé obdobie života rastliny.


Rastliny v črepníkoch nakupujeme
a) od tuzemských výrobcov, b) od zahraničných (EU) dodávateľov, c) sami vyrábame a balíme do črepníkov kúpených v tuzemsku a v EU.

Otázka: aké sú naše povinnosti?
1) registrácia do Registra povinných osôb ako dovozca a balič výrobca vy nevyrábate plastové obaly na rastliny, ale balíte do nakúpených obalov vypestované rastliny

2) vedenie evidencie obalov a) pri dovoze rastlín z EU - dovezené obaly v t
b) pri nákupe rastlín od tuzemského dodávateľa je povinnou osobou SR dodávateľ - máme vyžadovať od neho č. registrácie? a čo ak ho nemá? ak nie je registrovaný, tak podľa zákona o obaloch je ten, kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od takejto osoby, zodpovedný za zabezpečenie zberu odpadov z obalov, a za plnenie povinností uvedených v § 10 ods. 1 (vedenie evidencie, ohlasovanie údajov z tejto evidencie ministerstvu), ak táto povinná osoba uvádza na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Z § 7 ods. 12 zákona o obaloch vyplýva na základe písomného vyžiadania oznamovacia povinnosť pre povinnú osobu. Povinnosť zabezpečiť zber odpadov z obalov budete mať však len na to množstvo obalov, ktoré vám touto neregistrovanou povinnou osobou bolo dodané.
c) pri vlastnej výrobe rastlín - evidencia vyrobených výrobkov (obalov, uvedených do obehu, teda distribuovaných s rastlinami v t)?

3) rastliny z EU sú niekedy balené ešte v drevených debnách (v malom množstve), tento obal sa ďalej neexpeduje, je povinnosť evidencie a recyklácie (zberu) - je do 200 kg drevené debničky neviem, nenašla som

4) zber a recyklácia odpadu (plastov) do záväzných limitov - od zákazníkov vyzbierať obaly a zaistiť recykláciu otázka: aké sú záväzné limity pre 2010? a príklad zberu obalov - umiestnime označený kontajner na predajnej ploche a vyvezieme do spracovateľskej firmy Vyhlášky k tomuto zákonu stále nie sú, pôvodné boli zrušené, treba čakať na ich vydanie, pozrite si toto http://www.odpady-portal.sk/Dokument...-z-obalov.aspx

Nie sme registrovaný v Recykl. fonde, pretože sme črepník považovali za nedeliteľnú časť výrobku. Ale teraz mi z toho vychádza, že aj tam by sme sa mali registrovať, z čoho mám obavu - povinnosť asi máme už niekoľko rokov. Máte skúsenosť s oneskorenou registráciu, a sankciami? zavolajte na recyklačný fond, dajú vám informácie, tu je link http://www.recfond.sk/index.php?www=...vigation_id=-1

Keď ste dočítali až sem, ďakujem za trpezlivosť Najhoršie na takýchto zákonoch je presvedčiť konateľov, že niečo nové je za povinnosť. Oni sú najradšej, keď nájdem v zákone, že sa nás netýka
odpoveď k zákonu o obaloch v texte.
0 0
silvinka01 silvinka01

silvinka01 je offline (nepripojený) silvinka01

Kvaka Pozri príspevok
Podľa § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.
Mne to vychádza tak, že sa musíte registrovať, lebo ste podľa tohto zákona povinnou osobou podľa bodu1, kupujete obaly a balíte do nich svoje výrobky.
Je možné, že povinnosť registrácie vo vašom prípade vyplýva aj z bodu 2, ale toto nie je v zákone zrozumiteľne uvedené, opýtajte sa priamo na ministerstve.
No podobný problém máme aj my, vyvažame do zahranicia a obaly nakupujeme v SR. Ano balíme plníme naše výrobky ale in neuvádzame na trh SR ani do obehu. V §2 je napísane , že tento zákon sa vzťahuje na všetky druhy obalov, ktoré sa uvádzajú na trh a do obehu SR atď. Tak potom tomu nerozumiem ani ja ako to teda vlasne je . Sme alebo niesme povinní sa registrovať.
Dik.
1 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

Chcel by som sa registrovať ako povinná osoba. Čo mám ale napísať do žiadosti o zápis do registra v nasledovných bodoch:

d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa par. 7 ods. 1
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa par. 7 ods. 9
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Mimochodom, do konca júla zostáva už len pár dní, posledný možný termín registrácie sa rýchlo blíži a vyhlášky nikde. Alebo sa mýlim? Alebo je šanca, že nová vláda zruší spomínanú povinnosť ako sa to v minulosti už párkrát stalo s inými podobnými obludnosťami desať minút pred dvanástou?
0 0
silvinka01 silvinka01

silvinka01 je offline (nepripojený) silvinka01

Tak takú to odpoveď som dostala aj ja ...asi posielaljú každému to isté....ku konkretnému problému sa nevyjadrujú.....poradia asi toľko koľko si najdem v zákone aj sama....ale ten je tak divne písaný, že mu nerozumiem
0 0
silvinka01 silvinka01

silvinka01 je offline (nepripojený) silvinka01

JAJA11 Pozri príspevok
Mohli by ste sem uviesť kontakt, kde môžem získať potrebné informácie. Mňa by zaujímalo, ako to je, ak tie naše zabalené výrobky vyvážame do zahraničia.
Aj ja mam podobný prípad a v zákone som sa dočítala §1 ods.2 vzťahuje sa na všetky druhy obalov. ktoré sa uvádzajú na trh alebo do obehu v slovenskej republike..... Tak podľa toho by sa nás to týkať nemalo
1 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Nemáte niekto tlačivo: zápis do registra odpadov pre importnú firmu pre býv. ministerstvo .živ.prostredia dnes Min. pôdohosp., ŽP a reg.rozvoja SR/ v súvislosti s novým zákonom o odpadoch s účinnosť.od 1.5.2010,.....
portál www.enviro.gov.sk je prakticky nefunkčný....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Nemáte niekto tlačivo: zápis do registra odpadov pre importnú firmu pre býv. ministerstvo .živ.prostredia dnes Min. pôdohosp., ŽP a reg.rozvoja SR/ v súvislosti s novým zákonom o odpadoch s účinnosť.od 1.5.2010,.....
portál www.enviro.gov.sk je prakticky nefunkčný....
Novým je zákon o obaloch, nie o odpadoch. Pre zápis do registra podľa § 9 zákona o obaloch nie je potrebné žiadne tlačivo. V žiadosti je treba uviesť údaje podľa § 9. V tomto § 9 je okrem iného uvedené:
Žiadosť o zápis do registra sa podáva písomne v štátnom jazyku ministerstvu do 30 dní odo dňa začatia podnikania podľa osobitných predpisov.13)
Fyzická osoba - podnikateľ v žiadosti o zápis do registra uvedie
a) obchodné meno a miesto podnikania,
b) meno a priezvisko, dátum narodenia, miesto podnikania,
c) identifikačné číslo,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9, 55
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Právnická osoba a oprávnená organizácia v žiadosti o zápis do registra uvedie
a) obchodné meno a sídlo,
b) identifikačné číslo,
c) meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu osôb, ktoré sú štatutárnym orgánom povinnej osoby a oprávnenej organizácie alebo členmi jej štatutárneho orgánu,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Oprávnená organizácia okrem náležitostí podľa odseku 5 v žiadosti o zápis do registra uvedie aj zoznam povinných osôb, pre ktoré zabezpečuje zber odpadov z obalov, ich zhodnocovanie a recykláciu.

Ak žiadosť o zápis do registra obsahuje náležitosti podľa odsekov 4 až 6, ministerstvo zapíše povinnú osobu alebo oprávnenú organizáciu do registra do piatich dní od jej doručenia. Povinnej osobe alebo oprávnenej organizácii ministerstvo zašle potvrdenie o zápise do registra do 30 dní od zápisu.

Podrobnosti k zákonu o obaloch sú aj na stránke recyklačného fondu, ktorá je prístupná.
http://www.recfond.sk/index.php?www=...ail&id_news=24
http://www.recfond.sk/index.php?www=...avigation_id=3.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Kvaka ďakujem...
Dnes som volala na rec.fond a overila som si pre mňa 5 rokov starú informáciu...napr.dovážame papier a pokiaľ nemám zabezpečený separovaný zber, platím rec.fodu plnú sumu a to je "akože pokuta tomuto štátu, že zamorujem ovzdušie odpadom", a viacej sa nestarám...takže body v poučení /pre FO/
d, f, g sú pre takúto firmu bezpredmetné...nie???
P.S.: aj tak nechápem, prečo sa opäť musí firma, čo funguje na trhu aj voči rec.fodu niekoľko rokov znovu registrovať na živ.prostredí...
tam aj niekoľko rokov posiela firma výkazy, na Recfonde mi povedali, že aj keď vyšiel nový zákon, voči ministerstvu živ.prostredia firmám
neplynú žiadne finančné záväzky, ide len o evidenciu a papierovačky....
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 20.07.10 at 10:52
0 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

A nie je náhodou Ministerstvo životného prostredia už zrušené? Mám taký dojem, že povinnosti sú zákonom stanovené, ale na ministerstve je chaos a panika, vykonávacie vyhlášky nie sú a úradníci to majú všetko v paži a vôbec ich nezaujíma, že tu pol Slovenska tápe. Preto tie odpovede prečítajte si zákon a podobne.
Mimochodom, vzhľadom na to, že sa tento zákon dotýka dosť veľkej časti firiem, tak informačný šum okolo neho je nebadateľný. Napríklad by sa mal dotknúť všetkých lekární na Slovensku (odhadujem tak 2000) a keď som kontroloval v zozname povinných osôb, našiel som ich tam možno 20.
1 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
dubacik Pozri príspevok
A nie je náhodou Ministerstvo životného prostredia už zrušené? Mám taký dojem, že povinnosti sú zákonom stanovené, ale na ministerstve je chaos a panika, vykonávacie vyhlášky nie sú a úradníci to majú všetko v paži a vôbec ich nezaujíma, že tu pol Slovenska tápe. Preto tie odpovede prečítajte si zákon a podobne.
Mimochodom, vzhľadom na to, že sa tento zákon dotýka dosť veľkej časti firiem, tak informačný šum okolo neho je nebadateľný. Napríklad by sa mal dotknúť všetkých lekární na Slovensku (odhadujem tak 2000) a keď som kontroloval v zozname povinných osôb, našiel som ich tam možno 20.
Plne súhlasím, samozrejme som volala na nové ministerstvo /aspoň som si overovala presnú adresu, kam treba poslať prihlášku do registra/ ale informovanosť bola nulová....človek by tak rád dodržiaval predpisy ale
jednoducho nemá šancu...v tom chaose....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Stránka ministerstva http://www.enviro.gov.sk/servlets/page už funguje.
Ako pomôcku pre záväzné limity pre zhodnocovanie odpadov z obalov je možné pozrieť zrušené nariadenie 220/2005, je to tu uvedené:
http://www.odpady-portal.sk/Dokument...-z-obalov.aspx
0 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

Ja teda neviem, mne ta stranka ministerstva stale nefunguje.
0 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

No konečne, dnes už funguje. Ale márna snaha, žiadne nové informácie pre nás.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať