Zavrieť

Porady

Hlásenie platieb fyzických osôb

Ahojte,prosím o radu,
-podnikateľ FO kúpil na základe kúpnej zmluvy z mesiaca 2/2010 osobné auto vo výške 5000 Eur od podnikateľa FO. Predávajúci auto nemal v majetku firmy.Kupujúci si ho zaradil do majetku firmy 4/2010-zaslané oznámenie na DÚ.
Otázka
1.Ak bol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov -nebondzuje sa ?
2.Ak nebol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov-bonzuje sa ?
3.Kupujúci nemá daňový doklad-len orig.zmluvu-má sa vôbec bonzovať ?

Vďaka
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
luciana1 Pozri príspevok
SZČO kúpila osobné auto od predajcu značky, zaplatila v hotovosti Euro 60 000,-- /20 000,-- vlastné eura + 40 000,-- úver/, cez PPD, musí to hlásiť na DÚ? Až teraz som to zistila a ohlásené to nie je. Ale predajca je PO, tak asi nie, či???
Komu vyplatila peniaze? FO alebo PO?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

vyplatila to PO, ale cez PPD
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciana1 Pozri príspevok
vyplatila to PO, ale cez PPD
prečítala si si názov tejto témy ?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

áno, len ma zmiatlo to, že to bolo vyplatené v hotovosti. Ospravedlňujem sa, ak to bola nemiestná otázka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciana1 Pozri príspevok
áno, len ma zmiatlo to, že to bolo vyplatené v hotovosti. Ospravedlňujem sa, ak to bola nemiestná otázka.
Nebola to nemiestna otázka. Nahlasujú sa platby fyzickým osobám, vyplatené v hotovosti (bodka).
1 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ďakujem
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Prosím o radu:
Až teraz som prišla pri účtovaní nato, že som nespnila "bonzáka" za r.2010. Čo teraz, aké sú sankcie, máte skúsenosti? Nechať to radšej tak?. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

usko 1 Pozri príspevok
Prosím o radu:
Až teraz som prišla pri účtovaní nato, že som nespnila "bonzáka" za r.2010. Čo teraz, aké sú sankcie, máte skúsenosti? Nechať to radšej tak?. Ďakujem
Svoju povinnosť si splni, hoci aj dodatočne. Zatiaľ DÚ nikoho nepokutoval.
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Ďakujem pekne, odľahlo mi. Pekný deň
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

V prípade, že bola nahlásená nižšia suma, než bola skutočne vyplatená FO, treba poslať opravené hlásenie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Llívia Pozri príspevok
V prípade, že bola nahlásená nižšia suma, než bola skutočne vyplatená FO, treba poslať opravené hlásenie?
Ja by som poslala správne, s tým, že by som sa v liste odvolala na to prvé.
1 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja už som tak urobila pred rokom - dopísala som do hlavičky dodatočné a za niesla na DÚ. Zobrali bez problémov.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

OK, pošlem teda dodatočné.

MT: Nemala by sa táto téma skôr volať: Hlásenie platieb FYZICKÝM OSOBÁM?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nie nemala, pretože to nehlásime FOsobám, ale FOsoby hlásime DÚ.

--------------------------------------------------------------------------------
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Sú to platby, ktoré boli vyplatené fyzickýM osobáM.
Keby som nevedela, o čo ide, tak podľa názvu usúdim, že to je nejaká povinnosť daná len fyzický osobám (nie aj PO) - len fyzické osoby hlásia nejaké svoje platby.
Aj v zákone o správe daní je napísané:
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej9) alebo inej zárobkovej činnosti10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň..

V podstate je to jedno, veď vieme, wo co go.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Dobrý deň,
prečítala som niekoľko príspevkov v tejto téme, lebo ma zaujala...ale ja vobec neutším, o čom sa tu píše. Moze mi to niekto vysvetlit, o čo sa jedna - ked sa majú hlásiť platby FO? Aké platby? Za čo? Ja tomu vobec nerozumiem, s niečim takym sa vobec nestretavam. Dakujem za objasnenie, vazne som z toho jelen.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

[QUOTE=marjankaj;1640400]Betka tu nie je uvedené presné znenie zákona. Síce to veľmi nezmení význam ale čiastočne áno.

PO má príjmy z podnikateľskej činnosti, vyplácanie podielov spoločníkom patrí tiež do jej činnosti, daň nezráža(je to oslobodené a ak by aj nebolo tak by daň platila FO-spoločník). Teda je povinná oznámiť tieto platby na DÚ. Ako dôvod uvedie podiel na HV. Povinnosť splnená a zhasla fajka.
To že ten paragraf je dosť "šikanujúci" normálnych podniakteľov s tým samozrejme súhlasím.

Až teraz som sa dostala k tejto diskusii a prečítala som si aj príspevky v inak nazvanej téme o tejto problematike, ktorá je už uzavretá. Zatvorila som poradu a pokúšala som sa robiť niečo iné, ale som taká dopálená, že mi to nedalo znova sa sem vrátiť. Úplne súhlasím s tým, čo píše Janka (alebo Betka?).
Je úžasné, ako sa dokážeme správať servilne. Štátni úradníci len si nás šikanujte. A že to nemá logiku? Nevadí, veď my sa tak radi správame nelogicky a radšej čušíme a posielame zbytočné hlásenia, akoby sme sa bránili s použitím zdravého rozumu. A prečo by sme robili niečo, čo by možno pomohlo aj iným. Som presvedčená, že práve pre tieto vlastnosti, ktoré som vymenovala, je na Slovensku také znenie bonzáckeho paragrafu, aké je (a nielen tohto paragrafu). A v Čechách je práve preto znenie podobného paragrafu také, ako citoval Štefan. Tiež sa snažím asi ako väčšina ustriehnuť a stíhať všetky povinnosti, ale odmietam robiť veci, ktoré sú v rozpore so zdravým rozumom.
Podiely sú vyplatené zo zisku po zdanení a ich príjem u FO nepodlieha dani (samozrejme ak nejde o výplatu podielov na zisku dosiahnutého do roka 2003). Uverejnená odpoveď z daňového úradu v uzavretom príspevku nie je smerodajná, lebo v dopyte nie je uvedené, ktorého roka sa týkajú podiely na zisku.
1 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

[Podiely sú vyplatené zo zisku po zdanení a ich príjem u FO nepodlieha dani (samozrejme ak nejde o výplatu podielov na zisku dosiahnutého do roka 2003). Uverejnená odpoveď z daňového úradu v uzavretom príspevku nie je smerodajná, lebo v dopyte nie je uvedené, ktorého roka sa týkajú podiely na zisku.[/QUOTE]

Ešte som k tomu zabudla dodať dôležitú vec, že vyplatené podiely na zisku spoločníkovi sa oznamujú na daňový úrad ako jeden z povinných údajov v poznámkach, ktoré sú súčasťou účtovnej závierky. Aký je teda dôvod oznamovať to 2 krát? Na tomto krásne vidieť, aké je dôležité správne sformulovať dopyt na DÚ a uviesť tam podrobne konkrétne údaje, aby bolo možné odpoveď správne pochopiť.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Prosím, máte niekto skúsenosť s "postihmi" za nepodanie alebo neskoré podanie bonzáku?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

AnnaK Pozri príspevok
[Podiely sú vyplatené zo zisku po zdanení a ich príjem u FO nepodlieha dani (samozrejme ak nejde o výplatu podielov na zisku dosiahnutého do roka 2003). Uverejnená odpoveď z daňového úradu v uzavretom príspevku nie je smerodajná, lebo v dopyte nie je uvedené, ktorého roka sa týkajú podiely na zisku.
Ešte som k tomu zabudla dodať dôležitú vec, že vyplatené podiely na zisku spoločníkovi sa oznamujú na daňový úrad ako jeden z povinných údajov v poznámkach, ktoré sú súčasťou účtovnej závierky. Aký je teda dôvod oznamovať to 2 krát? Na tomto krásne vidieť, aké je dôležité správne sformulovať dopyt na DÚ a uviesť tam podrobne konkrétne údaje, aby bolo možné odpoveď správne pochopiť.
firma vo svoje závierke -to oznamuje na svoj DÚ.
Bonzákmi sa oznamuje na DU, prislúchajúcemu príjemcovi platby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať