Zavrieť

Porady

Hlásenie platieb fyzických osôb

Ahojte,prosím o radu,
-podnikateľ FO kúpil na základe kúpnej zmluvy z mesiaca 2/2010 osobné auto vo výške 5000 Eur od podnikateľa FO. Predávajúci auto nemal v majetku firmy.Kupujúci si ho zaradil do majetku firmy 4/2010-zaslané oznámenie na DÚ.
Otázka
1.Ak bol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov -nebondzuje sa ?
2.Ak nebol predavajúci vlastníkom auta viac ako 5 rokov-bonzuje sa ?
3.Kupujúci nemá daňový doklad-len orig.zmluvu-má sa vôbec bonzovať ?

Vďaka
Usporiadat
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

kampari Pozri príspevok
Aha.....to znamená, že do 30 januára 2012, keď mi suma u toho živnostníka presiahne 3319€ za rok, tak ho mám nahlásiť, áno?
A keď som to za rok 2010 neurobila a mám taký pocit, že ani kolegyňa predo mnou si na tom nedala záležať... dohlásiť nejako dodatočne, či radšej to nechať tak a neriskovať pokutu?
Dakujem
Od 1. januára 2012 sa presunula oznamovacia povinnosť do zákona o dani z príjmov.
Je to §49a Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z.

Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, 136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

Pokuta za nepodanie oznámenia je správny delikt, za ktorý je správca dane povinný uložiť pokutu (nie môže). Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti je najmenej 30 eur až do výšky 3000 eur.
1 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Ďakuje Ti Mila123...............
Asi som si teraz prečítala starší článok......som teraz nahnevaná sama na seba, ale je to tak, keď som vo firme "3v1" a na čítane zákonov mi neostáva čas...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

AnnaK.....
nebudem sa s Tebou tu prieť, či môže či nemôže dostať sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti....dnes som bola na školení na metodička z DÚ nás informovala, že toto je v zákone ošetrené (do konca roka 2011) nemá povinnosť, ale iba môže udeliť sankciu.....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jedna hovoríte za rok 2011 a druhá za rok 2012..
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zk24 Pozri príspevok
Jedna hovoríte za rok 2011 a druhá za rok 2012..
0 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Zk24.....
"Od 1. januára 2012 sa presunula oznamovacia povinnosť do zákona o dani z príjmov.
Je to §49a Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z."
to znamená, že sa to bude vzťahovať na rok 2012, ktorý ak budem musieť, tak ohlásim do 31.03.2013......alebo sa to už fakt vzťahuje, aj ten limit nad 5000€, aj na rok 2011?....
0 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Ja neviem, radšej by som teda asi mala aspoň za ten rok 2010 dohlásiť? možno budú mať dobrú náladu a nič neudelia...........ale niekde som tu čítala niekoho názor, že radšej nie, aby sme ich "neprebrali k činu"
0 0
lolo100 lolo100

lolo100 je offline (nepripojený) lolo100

Podľa DÚ BA IV pre rok 2011 platí hranica 3 319 EUR, s termínom ohlásenia do konca januára 2012 a samozrejme v listinnej podobe.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1,neveriaci Tomášovia, nech si prečítajú zákon.....
2,a tým, ktorým sa nechce, na porade sa to rozoberalo asi pred týždňom...
3,a ešte jedna možnosť napíšte si dotaz na drsr.sk, odpovedajú veľmi rýchlo......
a ešte k tej listinnej forme, ak už máte dohodu vybavenú s DÚ, žiadne listiny, aj toto pôjde v elektronickej podobe....(všetko už iba elektronicky)
0 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Ďakujem za príspevky.........
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Mila123 Pozri príspevok
AnnaK.....
nebudem sa s Tebou tu prieť, či môže či nemôže dostať sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti....dnes som bola na školení na metodička z DÚ nás informovala, že toto je v zákone ošetrené (do konca roka 2011) nemá povinnosť, ale iba môže udeliť sankciu.....
Veď práve. Túto povinnosť budeme plniť až v roku 2012, kedy už bude platiť nový daňový poriadok a teda aj nové pokuty. V tomto som si úplne istá.

Čo sa týka udelenia sankcií, bola som na školení minulý týždeň a prednášajúca nás upozornila na to, že podľa nového daňového poriadku pokutu správca dane musí uložiť, môže však povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu.

Čím som si nie úplne istá, je termín a výška hotovostných platieb. V prechodných ustanoveniach je ale napísané, že ak fyzickej alebo právnickej osobe vznikla registračná alebo oznamovacia povinnosť pred 1. januárom 2012 (sú to podľa mňa aj hotovostné platby za rok 2011) a táto registračná a oznamovacia povinnosť nebola do 31. decembra 2011 splnená, na postup sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. januára 2012 a ustanovenia daňového poriadku prvýkrát od 1. januára 2012. Takže ako to má byť správne? Asi ozaj pomôže iba dopyt na drsr, aby sme to mali na papieri.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Oznamovacia povinnosť hlásenia hotovostných platieb za rok 2011 určite nemôže vzniknúť pred 1.1.2012, keďže vzniká za celý kalendárny rok. Takže si myslím, že sa na ňu toto prechodné ustanovenie nevzťahuje.
0 0
lolo100 lolo100

lolo100 je offline (nepripojený) lolo100

Možno ešte ani na DÚ nebudú vedieť, pretože 6.12.2012 mi na DÚ BA IV povedali že platí hranica 3 319,39 € (viď príspevok #129) a do konca januára.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

na školení bolo povedané, že suma 5 000 Eur a termín do 31.marca roka nasledujúceho po roku v ktorom bola úhrada uskutočnená je už aj za rok 2011
6 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

AnnaK Pozri príspevok
Od 1. januára 2012 sa presunula oznamovacia povinnosť do zákona o dani z príjmov.
Je to §49a Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z.

Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, 136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

Pokuta za nepodanie oznámenia je správny delikt, za ktorý je správca dane povinný uložiť pokutu (nie môže). Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti je najmenej 30 eur až do výšky 3000 eur.
Posielam vyjadrenie finančného riaditeľstva zo dňa 4.1.2012. Takže definitívne vyjadrenie: za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.
A neoznamujú sa príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.message par49a.html
13 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
AnnaK Pozri príspevok
Posielam vyjadrenie finančného riaditeľstva zo dňa 4.1.2012. Takže definitívne vyjadrenie: za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.
A neoznamujú sa príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.message par49a.html
No ak napríklad kúpim auto v hotovosti of fyzickej osoby, tak ako mám vedieť, či ide o zdaniteľný príjem, alebo či je to oslobodené.
Mám si od neho pýtať čestné prehlásenie?
Naposledy upravil marjankaj : 05.01.12 at 09:44
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

predava to ako podnikatel alebo ako nepodnikatel? Uviedol na KPZ ico?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Veď to je jedno. Ak ukončil podnikanie, tak do 5 rokov predaj auta nie je oslobodený od dane z príjmu.
A pre zaradenie auta do obchodného majetku nie je povinné mať v TP IČO. Alebo po novom áno?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Asi máš pravdu. Ja by som nahlásila. Zákon nezakazuje poslať aj za iné, prikazuje poslať za to a to. Radšej by som poslala list navyše ako menej.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Problematikou oznamovacej povinnosti pri kúpení auta od FO-občana som sa aj ja zaoberala, tu je odpodeď z drsr, týka sa síce ešte starého zákona, ale myslím, že v princípe je to to isté:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, právnické a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej činnosti alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 3 319,39 eura za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. Oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Podľa uvedeného ustanovenia zákona, ak daňový subjekt, ktorým je právnická osoba, vykonal platbu fyzickej osobe, za nákup staršieho automobilu a platba presiahla sumu 3 319,39 eura za kalendárny rok, je povinný oznámiť túto platbu miestne príslušnému správcovi dane. Ustanovenie § 32 ods. 5 zákona o správe daní nerozlišuje, či fyzická osoba - nepodnikateľ je alebo nie je povinná predmetný príjem zdaniť.

Váš dopyt:

Dobrý deň. Firma s.r.o. nakupuje a predáva ojazdené osobné vozidlá, niekedy aj od občanov SR. V Zákone o správe daní a poplatkov, §32, sa hovorí v bode(5): Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 3319? za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. Podľa Zákona o daní z príjmov §9 bod 1 odstavec d) sú oslobodené príjmy z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Moja otázka je: má firma oznamovaciu povinnosť podľa Zákona o správe daní a poplatkov §32, v prípade, že odkúpi osobné vozidlo od občana, ktorý podľa Zákona o dani z príjmov nemá povinnosť tento predaj zdaniť?
Ďakujem Vám za odpoveď.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať