Zavrieť

Porady

Služba od neplatcu z ČR

Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.
Naposledy upravil Dav : 25.06.10 at 10:11
Usporiadat
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

Takze miesto dodania je SVK. Ale kedze dodavatel v ČR je neplatcom, tak odberatel na Slovensku nerobi samozdanenie.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
dede2 Pozri príspevok
Takze miesto dodania je SVK. Ale kedze dodavatel v ČR je neplatcom, tak odberatel na Slovensku nerobi samozdanenie.
Ale teraz si ma už poriadne domotal! Miesto dodania je ČR. dodávateľ neplatiteľ DPH, katalóg je v ČR, ale služby si objednal odberateľ zo SR, platiteľ DPH. Toť vsjo.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

evapau Pozri príspevok
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.
ondrejvla Pozri príspevok
Ale teraz si ma už poriadne domotal! Miesto dodania je ČR. dodávateľ neplatiteľ DPH, katalóg je v ČR, ale služby si objednal odberateľ zo SR, platiteľ DPH. Toť vsjo.
Mám pocit, že ste to už riadne zamotali. Takže dajme slovo paragrafom. Riešenie sa odvíja od miesta dodania služby, ktoré sa určí podľa §15 a § 16 zákona o DPH a osoby povinnej platiť daň, ktorá je definovaná v § 69 zákona o DPH.

Zákon o dani z pridanej hodnoty nikde nehovorí pri úprave danej situácie o platiteľovi DPH, ale o zdaniteľnej osobe, t.j. osobe, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť - § 3 zákona o DPH.
Každý platiteľ DPH je zdaniteľná osoba. Zadávateľ otázky, keďže je platiteľ DPH, je jednoznačne zdaniteľná osoba. Predpokladám, že zahraničná osoba z Českej republiky, ktorá službu poskytla je tiež zdaniteľná osoba, keďže poskytla službu "prezentácia v katalógu" a vyhotovila za ňu faktúru.

Miesto dodania služby

§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


§ 15 ods. 2 - neriešim, lebo upravuje dodanie inej ako zdaniteľnej osobe, čo nie je náš prípad.

(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

Keďže § 16 neupravuje pri danej službe (prezentácia v katalógu) miesto dodania inak, miesto dodania je podľa § 15 ods. 1 Slovenská republika, lebo slovenský platiteľ DPH ako príjemca služby je zdaniteľná osoba.

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

Výsledok:
miesto dodania je SR a slovenský platiteľ DPH službu samozdaní vo svojom daňovom priznaní k DPH. Česká firma, ktorá službu poskytla (predpokladám, že je tiež zdaniteľná osoba), je povinná uviesť službu do súhrnného výkazu.
3 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Výsledok:
miesto dodania je SR a slovenský platiteľ DPH službu samozdaní vo svojom daňovom priznaní k DPH. Česká firma, ktorá službu poskytla (predpokladám, že je tiež zdaniteľná osoba), je povinná uviesť službu do súhrnného výkazu.[/QUOTE]

Tak teraz som už skutočne domotaná, lebo nechápem, ako sa mohol neplatiteľ DPH zmeniť na platiteľa, hneď v zadaní otázky sa píše o tom, že služba je :
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.
1 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

ondrejvla Pozri príspevok
Výsledok:
miesto dodania je SR a slovenský platiteľ DPH službu samozdaní vo svojom daňovom priznaní k DPH. Česká firma, ktorá službu poskytla (predpokladám, že je tiež zdaniteľná osoba), je povinná uviesť službu do súhrnného výkazu.
ondrejvla Pozri príspevok
Tak teraz som už skutočne domotaná, lebo nechápem, ako sa mohol neplatiteľ DPH zmeniť na platiteľa, hneď v zadaní otázky sa píše o tom, že služba je :
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.
Ja som pochopila zadanie otázky takto - doplním interpunkčné znamienka:

"Prišla mi fa z ČR od neplatcu za prezentáciu v katalógu. Čo to pre mňa znamená? Som platca DPH."

Neplatiteľ DPH podľa môjho názoru je česká firma a slovenská firma je platiteľ DPH. Česká firma je síce neplatiteľ DPH, ale je zdaniteľná osoba, lebo vykonáva ekonomickú činnosť. Tou ekonomickou činnosťou v tomto prípade je prezentácia v katalógu.
Naposledy upravil Mária.K. : 21.07.10 at 17:25
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mária.K. Pozri príspevok
Ja som pochopila zadanie otázky takto - doplním interpunkčné znamienka:

"Prišla mi fa z ČR od neplatcu za prezentáciu v katalógu. Čo to pre mňa znamená? Som platca DPH."

Neplatiteľ DPH podľa môjho názoru je česká firma a slovenská firma je platiteľ DPH. Česká firma je síce neplatiteľ DPH, ale je zdaniteľná osoba, lebo vykonáva ekonomickú činnosť. Tou ekonomickou činnosťou v tomto prípade je prezentácia v katalógu.
No myslím, že som povedala to isté čo je tu, len to nebolo tak pochopené. Je mi jasné, že obidve firmy sú zdaniteľnými osobami, je mi jasné, že sa jednalo o : dodávateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je neplatiteľ DPH, odberateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je platiteľ DPH. Alebo sa tak totálne mýlim? Možno som to napísala inou farbou...
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

ondrejvla Pozri príspevok
No myslím, že som povedala to isté čo je tu, len to nebolo tak pochopené. Je mi jasné, že obidve firmy sú zdaniteľnými osobami, je mi jasné, že sa jednalo o : dodávateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je neplatiteľ DPH, odberateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je platiteľ DPH. Alebo sa tak totálne mýlim? Možno som to napísala inou farbou...
Mne to nevychádzalo tak, že si v predchádzajúcich odpovediach napísala to isté a odpovedala som na tvoju otázku v príspevku č. 23 :

ondrejvla Pozri príspevok
Ale teraz si ma už poriadne domotal! Miesto dodania je ČR. dodávateľ neplatiteľ DPH, katalóg je v ČR - nie je v ČR, ale služby si objednal odberateľ zo SR, platiteľ DPH. Toť vsjo.
a odpoveď v príspevku č. 25:
ondrejvla Pozri príspevok
"Tak teraz som už skutočne domotaná, lebo nechápem, ako sa mohol neplatiteľ DPH zmeniť na platiteľa, hneď v zadaní otázky sa píše o tom, že služba je :
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH. " - nikde nehovorím, že sa neplatiteľ DPH zmenil na neplatiteľa DPH
Časť odpovede v texte
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

evapau Pozri príspevok
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.
Ja myslím, že prezentácia v katalógu je reklamná služba. Dodala ju zdaniteľná osoba z ČR, zdaniteľnej osobe v SR. Podľa §15 je teda miesto dodania služby tam, kde má sídlo príjemca služby, teda v SR. Čiže slovenský príjemca túto službu samozdaní.

Čo sa týka českého dodávateľa, povedala by som že je povinný uviesť túto službu do súhrnného výkazu, aj keď nie je platca DPH. Mal sa pred dodaním takejto služby registrovať v ČR, pretože dodal službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.
1 0
novacik2 novacik2

novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

K tejto problematike dodania sluzieb v ramci ES by som vas chcel poprosit o potvrdenie alebo vyvratenie mojho uvazovania.

Napr. česká firma faktúruje slovenskej firme prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja sú platcovia.

Prvým krokom je, že musím určiť miesto dodania tejto služby.
Podľa par. 15 ods.1 miesto dodania je tuzemsko. Takže ide o dodanie služby v tuzemsku. No a dodanie služby v tuzemsku je predmetom dane podľa par. 2 ods 1 pism. b.

Takže na základe týchto paragrafov sa určí, že ide o dodanie, ktoré je predmetom dane v tuzemsku (podľa spomenutého príkladu na Slovensku).

Uvažujem správne?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

novacik2 Pozri príspevok
K tejto problematike dodania sluzieb v ramci ES by som vas chcel poprosit o potvrdenie alebo vyvratenie mojho uvazovania.

Napr. česká firma faktúruje slovenskej firme prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja sú platcovia.

Prvým krokom je, že musím určiť miesto dodania tejto služby.
Podľa par. 15 ods.1 miesto dodania je tuzemsko. Takže ide o dodanie služby v tuzemsku. No a dodanie služby v tuzemsku je predmetom dane podľa par. 2 ods 1 pism. b.

Takže na základe týchto paragrafov sa určí, že ide o dodanie, ktoré je predmetom dane v tuzemsku (podľa spomenutého príkladu na Slovensku).

Uvažujem správne?
Český dodávateľ Ti mal vystaviť faktúru bez DPH a Tvoje povinnosti sú nasledovné:

1. Miesto dodania služby si určil správne, podľa §15 ods. 1.

2. Ďalej postupuješ podľa §69 ods. 3, kde máš uvedené, že ak je miesto dodania služby podľa §15 ods. 1 v tuzemsku, zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobu z iného členského štátu. Z toho Ti vyplýva povinnosť odviesť DPH (alebo tzv. dodaniť túto službu).

3. potom sa pozrieš do §49 ods. 2 písm.b) ktorý Ti hovorí, že platiteľ si môže odpočítať daň, ak je ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa §69 ods. 2 až 4,7 a 9 až 12....z tohto Ti vyplýva, že si DPH môžeš aj odpočítať (alebo tzv. oddaniť túto službu).

0 0
novacik2 novacik2

novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

Dakujem. Ale išlo mi skôr o ozrejmenie paragrafu 2 čiže predmet dane. Dodanie služby podla par. 15 ods. 1. je predmetom dane v tuzemsku. Spadá toto dodanie pod par. 2 ods. 1 pism. b ? Inac neviem ktory paragraf presne hovori, ze taketo dodanie, kde miesto dodania je v tuzemsku, je predmetom dane v tuzemsku.
0 0
novacik2 novacik2

novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

Naozaj mi to nikto nevie vysvetlit?
0 0
novacik2 novacik2

novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

Nikto mi nikto neobjasni, pod ktory bod par. 2 DPH (predmet dane) patrí dodanie služby podľa par. 15 ods.1. ? Miesto dodania je tuzemsko, takže dodanie podla par. 15 ods.1 je premetom dane v tuzemsku.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

novacik2 Pozri príspevok
Nikto mi nikto neobjasni, pod ktory bod par. 2 DPH (predmet dane) patrí dodanie služby podľa par. 15 ods.1. ? Miesto dodania je tuzemsko, takže dodanie podla par. 15 ods.1 je premetom dane v tuzemsku.
Skôr nikto nerozumie otázke. O čo ide? Veď si napísal par.2 ods.1 písm. b definuje dodanie služby. Ale par. 2,3 definujú pojmy používané v tomto zákone, preto nechápem tú otázku. Skús sa spýtať presnejšie.
0 0
novacik2 novacik2

novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

Skusim presnejsie.
Par. 2 DPH definuje, ktore plnenia su predmetom dane v tuzemsku. Dodanie služby podľa par. 15 ods.1 je predmetom dane v tuzemsku (danova povinnost sa prenasa), ale v par. 2 to nikde nie je. Ibaže by to patrilo pod par. 2 ods. 1 bod b.
Naposledy upravil novacik2 : 23.07.10 at 07:29
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

novacik2 Pozri príspevok
Skusim presnejsie.
Par. 2 DPH definuje, ktore plnenia su predmetom dane v tuzemsku. Dodanie služby podľa par. 15 ods.1 je predmetom dane v tuzemsku (danova povinnost sa prenasa), ale v par. 2 to nikde nie je. Ibaže by to patrilo pod par. 2 ods. 1 bod b.
Paragraf 2 nám hovorí, že predmetom dane je služba dodaná v tuzemsku. Inými slovami, dodanie služby v inom štáte nie je predmetom dane na Slovensku. Paragraf 15 ods. 1 nám potom hovorí, kedy je miesto dodania služby na Slovensku - t.j., že pri službe sa určuje miesto dodania služby podľa miesta podnikania alebo sídla firmy príjemcu služby. Ak je služba poskytnutá pre zdaniteľnú osobu podnikajúcu na Slovensku, je to jasné. Miestom je Slovensko a je povinnosť odviesť DPH na Slovensku. Ak je miestom dodania služby zdaniteľná osoba z iného štátu EU, potom je táto služba predmetom dane v inom štáte
1 0
novacik2 novacik2

novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

Dodanie služby /napr. česky prepravca fakturuje slovenskemu odberatelovi za prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja su platcovia./. Podľa par. 15 ods. 1 miesto dodania služby je Slovensko čiže tuzemsko. Takže je to predmetom dane v tuzemsku podľa par. 2 ods. 1 pism. b. Správne?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

novacik2 Pozri príspevok
Dodanie služby /napr. česky prepravca fakturuje slovenskemu odberatelovi za prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja su platcovia./. Podľa par. 15 ods. 1 miesto dodania služby je Slovensko čiže tuzemsko. Takže je to predmetom dane v tuzemsku podľa par. 2 ods. 1 pism. b. Správne?
Ja by som to tak nepovedala. Paragraf 2 nedefinuje dôvod, prečo je to dodanie v tuzemsku. Len nám hovorí, že ak je služba poskytnutá v tuzemsku, tak platíme DPH. Nič viac a nič menej. Dalo by sa povedať, že je to definícia predmetu dane. Dôvod platenia dane za službu nám hovorí až paragraf 15 a 16, ktorí určí, či je služba dodaná v tuzemsku, alebo nie. A v predchádzajúcich príspevkoch Ti to už vysvetlili, prečo máš povinnosť platiť DPH. Paragraf 2 a 3 ber len ako definíciu pojmov používaných v zákone.
0 0
novacik2 novacik2

novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

Ano.

Par. 2 pism b) dodanie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

pod tento paragraf patria oba tieto pripady:

1.) slovensky platca doda službu slovenskemu podnikatelovi v tuzemsku

2.) česky platca doda službu slovenskemu platcovi /napr. prepravu tovaru/

V obidvoch pripadoch ide o miesto dodania - tuzemsko.

Takto som to myslel.
Naposledy upravil novacik2 : 23.07.10 at 08:34
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

novacik2 Pozri príspevok
Skusim inak.

1.)Slovensky platitel poskytne službu inemu slovenskemu platitelovi. Taketo plnenie je predmetom dane na Slovensku podľa par. 2 ods. 1 pism. b .

2.)Česky platitel poskytne službu /napr. prepravu tovaru/ slovenskemu platitelovi. Toto plnenie je tiez predmetom dane na Slovensku podľa par. 2 ods. 1 pism. b.
Tak trochu áno. Znovu Paragraf nám hovorí, že ak je služba poskytnutá v tuzemsku, tak platíme DPH. Tento paragraf nám nehovorí, kedy je plnenie v tuzemsku. Podľa tohto paragrafu nik nevie určiť, či má alebo nemá platiť DPH. Aby som vedela, či mám platiť alebo nemám platiť DPH musím si pozrieť pri službe hlavne paragrafy 15 a 16 a nasledujúce a ak mi z nich vyplýva, že je to plnenie poskytnuté na Slovensku, potom viem, že mám platiť DPH, lebo mi ten paragraf 2 hovorí, že mám platiť. Ale odvolávať sa na paragraf 2 nie je potrebné, lebo ten mi neurčuje či mám platiť DPH alebo nie. Ale to už tu bolo vysvetlené predtým. Alebo inými slovami. Všetka DPH na Slovensku sa odvádza podľa paragrafu 2. Čiže to nie je zaujímavá informácia a dôvod na odvedenie DPH. Jednoducho musím poznať všetky nasledujúce paragrafy a určiť si, či som povinná zaplatiť DPH alebo nie. Sú totiž prípady aj keď je to zdaniteľné plnenie v tuzemsku a DPH sa neplatí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať