Zavrieť

Porady

Zrušenie darovacej zmluvy

Dobrý deň.Píšem za svojho vnuka, ktorý ma 19 rokov, je študent a žije s matkou a mladším 13 ročným bratom v dvojizbovom byte, ktorý si nadobudli vnukovia potom, ako ich otec zomrel v roku 2008 /rodičia boli rozvedení od roku 2003/ a zanechal im jednoizbový byt, životnú poistku a auto. Byt nadobudli vnukovia darovacou zmluvou od matkinho brata /ale za byt zaplatili z dedičstva po otcovi-myslím,že je to nezákonné a malo sa to riešiť kúpno-predajnou zmluvou/ naviac matka si dala 1/3 bytu napísať na seba. A teraz otázka : Môže moj starší vnuk vrátiť darcovi dar alebo žiadať zrušenie darovacej zmluvy s tým že mu darca vráti peniaze ? Môj vnuk sa chce totiž osamostatniť pre veľké nezhody s matkou. On totiž aj pristal na to, že má 1/3 bytu, ale keď sa chcel s ňou dohodnúť, že keď ona už pracuje,/nepracovala skoro 7 rokov/ aby si náklady na chod domácnosti rozdelili na tretiny a zbytok sirotského si mohol ponechať, začalo sa pre neho peklo. Matka mu odmieta dať jesť, odmieta mu oprať ani použiť práčku nesmie použiť počítač. lebo to kúpila ona, a že keď sa mu nepáči môže odísť, veď že ona má s druhým synom nadpolovičnú väčšinu v byte a on nemá čo rozkazovať. Podotýkam, že od 2/2008 žili len zo sirotského a soc. dávok a nikdy mu ani nenapadlo, že by jej mal vytknúť prečo nejde do práce, hoci sa mohla zamestnať - mala na to príležitosť.
Prosím o radu, čo v takomto prípade robiť.
Usporiadat
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Mária27 Pozri príspevok
Úpravu petitu navrhne ten pridelený právnik.
Srdečne ďakujem. Ešte sa ozvem na druhý týždeň.Prajem príjemný víkend.
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Mária27 Pozri príspevok
Ano, bezdôvodne držal ich peniaze a mal z nich úžitok. Úroky z omeškania tiež - od prvého dňa, čo peniaze dostal. Užívanie bytu nech si on vybaví so setrou, matka má deťom zabezpečiť bývanie a ochranu ich majetku.
Dobrý deň. Mám ešte jednu otázku. Ak súd uzná darovaciu zmluvu za neplatnú, alebo ak môj vnuk odstúpi od zmluvy /na základe toho petitu/, dokedy mu musí ujo vrátiť peniaze ? Môže sa stať, že mu to bude chcieť len splácať ako mu bude vyhovovať? A môže môj vnuk proti tomuto niečo na súde namietať ?
Veľmi ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Mária27 Pozri príspevok
Každý má právo užívať svoj majetok - hneď, aj vnuk. Ak nebude mať ujo peniaze, nech si vezme úver, alebo predá vrátenú nehnuteľnosť.
Dobrý deň. Mám ešte takúto otázku. O majetku uja vie môj vnuk - jedná sa o byt v ktorom žije s družkou. Je to vojenský byt, ktorý ujo odkúpil do OV - on je totiž vojak s povolania. Tento byt asi pred 4 rokmi prepísal na družku z toho dôvodu, lebo nikde nepracovala a chcela poberať príspevok na bývanie. Minulý rok chcel ujo tento byt opäť previesť na seba, už to začal aj konať /to hovoril môjmu vnukovi/,ale teraz sme zistili, že na katastri ten prevod neurobil zrejme preto, aby sme mu nemohli preukázať jeho majetkové pomery. Vlastní ale spolu s dvoma sestrami rodinný dom po rodičoch v oblasti lukratívnych kúpeľov a jeho finančná situácia je veľmi dobrá. Má len 42 rokov a stále pracuje u vojska.Môžeme týmito údajmi argumentovať na súde ?
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Chobot Pozri príspevok
To býva uvedené v rozsudku. Buď súd zaviaže odporcu zaplatiť napr. do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, alebo môže povoliť splácať dlh, napr. 100 EUR mesačne. Záleží od toho, ako prebehne pojednávanie, svedecké výpovede a preukazovanie majetku. Ak odporca nemá majetok, nemôže ho súd zaviazať splatiť dlh okamžite.
Dobrý deň. Mám ešte takúto otázku. O majetku uja vie môj vnuk - jedná sa o byt v ktorom žije s družkou. Je to vojenský byt, ktorý ujo odkúpil do OV - on je totiž vojak s povolania. Tento byt asi pred 4 rokmi prepísal na družku z toho dôvodu, lebo nikde nepracovala a chcela poberať príspevok na bývanie. Minulý rok chcel ujo tento byt opäť previesť na seba, už to začal aj konať /to hovoril môjmu vnukovi/,ale teraz sme zistili, že na katastri ten prevod neurobil zrejme preto, aby sme mu nemohli preukázať jeho majetkové pomery. Vlastní ale spolu s dvoma sestrami rodinný dom po rodičoch v oblasti lukratívnych kúpeľov a jeho finančná situácia je veľmi dobrá. Má len 42 rokov a stále pracuje u vojska.Môžeme týmito údajmi argumentovať na súde ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

judasik Pozri príspevok
Dobrý deň. Mám ešte takúto otázku. O majetku uja vie môj vnuk - jedná sa o byt v ktorom žije s družkou. Je to vojenský byt, ktorý ujo odkúpil do OV - on je totiž vojak s povolania. Tento byt asi pred 4 rokmi prepísal na družku z toho dôvodu, lebo nikde nepracovala a chcela poberať príspevok na bývanie. Minulý rok chcel ujo tento byt opäť previesť na seba, už to začal aj konať /to hovoril môjmu vnukovi/,ale teraz sme zistili, že na katastri ten prevod neurobil zrejme preto, aby sme mu nemohli preukázať jeho majetkové pomery. Vlastní ale spolu s dvoma sestrami rodinný dom po rodičoch v oblasti lukratívnych kúpeľov a jeho finančná situácia je veľmi dobrá. Má len 42 rokov a stále pracuje u vojska.Môžeme týmito údajmi argumentovať na súde ?
Súdu môžeš predložiť akýkoľvek dôkaz, záleží na sudcovi, či ho prijme a ako ho bude posudzovať. Dopredu ti neviem povedať.
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Chobot Pozri príspevok
Súdu môžeš predložiť akýkoľvek dôkaz, záleží na sudcovi, či ho prijme a ako ho bude posudzovať. Dopredu ti neviem povedať.
OK. Ďakujem.
Zajtra sme mali mať pojednávanie na súde ohľadne neplatnosti darovacej zmluvy. Do dnešného dňa sa obžalovaná, teda jeho mama chcela mimosúdne dohodnúť prostredníctvom advokátky. Ešte včera večer nám telefonovala advokátka, že je dohoda pripravená, že nám dnes zavolá. Dnes nám povedala, že ešte niečo potrebujú do dohody doplniť, a keď som jej povedala, že zajtra je súd a keď nebude dohoda dnes podpísaná, že pôjdeme na súd, tak mi povedala, že oni súd odročili kvôli nemoci, hoci nikto pokiaľ vieme nie je nemocný, aspoň včera večer ešte nebol. Môžeme proti tomu niečo namietať ? Alebo čo môžeme robiť v tomto prípade ? Ďakujem vopred za radu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

judasik Pozri príspevok
OK. Ďakujem.
Zajtra sme mali mať pojednávanie na súde ohľadne neplatnosti darovacej zmluvy. Do dnešného dňa sa obžalovaná, teda jeho mama chcela mimosúdne dohodnúť prostredníctvom advokátky. Ešte včera večer nám telefonovala advokátka, že je dohoda pripravená, že nám dnes zavolá. Dnes nám povedala, že ešte niečo potrebujú do dohody doplniť, a keď som jej povedala, že zajtra je súd a keď nebude dohoda dnes podpísaná, že pôjdeme na súd, tak mi povedala, že oni súd odročili kvôli nemoci, hoci nikto pokiaľ vieme nie je nemocný, aspoň včera večer ešte nebol. Môžeme proti tomu niečo namietať ? Alebo čo môžeme robiť v tomto prípade ? Ďakujem vopred za radu.
Bohužiaľ nič. Ak je niektorý účastní PN a pred začiatkom pojednávania predloží doklad o PN, tak súd pojednávanie odročí. Tatko dokážu špekulanti naťahovať súd roky - veď čo myslíš, prečo trvajú tie závažné kauzy tak dlho? Raz je chorý obžalovaný, potom jeho advokát atď.
0 0
stanka.f. stanka.f.

stanka.f. je offline (nepripojený) stanka.f.

So všetkými podkladmi s ktorými disponujete choďte za právnikom a vysvetlite mu celú situáciu.Je možné požiadať o právnu radu zadarmo:www.legalaid.sk/sluzby-centra.Žiadosti o poskytnutie právnej pomoci:http://www.legalaid.sk/žiadosť-o-pos...sk/kontakty.sk
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

Ahojte chcem sa k danej téme povypytovať nejaké veci, ak by ste mi vedeli niekto poradiť. Takže majiteľ chalúpky a priľahlého pozemku a aj iných pozemkov, daroval chalupu a k tomu prináležiaci pozemok svojej neteri a zároveň v tej istej darovacej zmluve inej osobe-môjmu otcovi, daroval inú roľu. Neter dala vypracovať darovaciu zmluvu, s tým , že majiteľovi - staršiemu dôchodcovi, nasľubovali opateru. Ujo podpísal, - ved prečo by jej neveril, jasné, že nič nečítal. Po roku sa veľmi poškriepili a neter viac neprišla. Ujo chcel darovaciu zmluvu zrušiť, za porušenie dobrých mravov a hrubé správanie. Staral sa oňho môj otec. Spor sa dal právnikovi , tam sa zistilo, že v zmluve o opatere nič nie je spomenuté. Navyše tým, že na zmluve boli uvedené 2 rôzne darovania dvom rôznym osobám a právnik žiadal spätné vrátenie len domu a priľahlého pozemku /neviem prečo, ked zrejme vedel, že musí žiadať zrušenie celej darovacej zmluvy/, súd ujo prehral a darovacia zmluva ďalej platí. Právnik podal odvolanie. A ako sa to stáva ujo zomrel. Volám právnikovi, že čo teda ďalej a on mi na to, že to je smola smrťou všetko končí. Tak sa chcem spýtať , či naozaj, ? mal nejaké pojednávanie a vraj mi zavolá neskôr. Tento ujo má dcéru, s ktorou sa roky nestýkal, až teraz rok dozadu, ked začal chorľavieť, si asi uvedomil, že urobil chybu a chcel to napraviť a nechať to jej. Mohla by možno ona niečo spraviť s týmto, alebo to naozaj smrťou skončilo? ďakujem
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Keďže darca zjavne za svojho života prejavil vôľu k vráteniu daru, môžu v tejto veci pokračovať jeho dediči.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

volala som ešte tomu právnikovi a vysvetlil mi to takto: keďže v pojednávaní na okresnom súde prehral, podal žalobu na krajský súd, čo je už ale považované za nový súdny spor a tieto jednania sú osobnostné - teda viažuce sa na osobu, ktorá podala žalobu, tým, že zomrel, nemá kto podávať žalobu, aj ked už bola podaná, pretože on už nemôže vypovedať a teda už ani jeho dcéra s tým nič neurobí. takto nejako mi to povedal, vidí sa mi to celkom logické. dcéra povedala, že ide za nejakým právnikom a že uvidí, tak jej držíme palce.
PS : Dnes ráno /včera bol pohreb/ prišiel k nám p. manžel netere pre kľúče od nehnuteľnosti.
dá sa mi vracať.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

volala som ešte tomu právnikovi a vysvetlil mi to takto: keďže v pojednávaní na okresnom súde prehral, podal žalobu na krajský súd, čo je už ale považované za nový súdny spor a tieto jednania sú osobnostné - teda viažuce sa na osobu, ktorá podala žalobu, tým, že zomrel, nemá kto podávať žalobu, aj ked už bola podaná, pretože on už nemôže vypovedať a teda už ani jeho dcéra s tým nič neurobí. takto nejako mi to povedal, vidí sa mi to celkom logické. dcéra povedala, že ide za nejakým právnikom a že uvidí, tak jej držíme palce.
PS : Dnes ráno /včera bol pohreb/ prišiel k nám p. manžel netere pre kľúče od nehnuteľnosti.
dá sa mi vracať.
PS2: a konečne som zistila, prečo to daroval tej neteri, pretože si myslel, že ak to niekomu konkrétnemu nedá, prepadne to štátu, a pretože s dcérou nemal žiaden kontakt a myslel, si že do týždňa umre, tak to vyriešil takto. Hold aj takíto ľudia ešte žijú.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať