Zavrieť

Porady

Osetrenie / vysetrenie - max. pocet dni

Nasiel som par tem, kde sa rozpravalo o Dolezitych prekazkach v praci a nasiel som len udaj "pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času". Ja vsak mam par otazok, na ktore som odpoved nenasiel.

1. Existuje pravna uprava, ktora by obmedzovala pocet dni (dlzku pracovneho volna), ktore zamestnavatel poskytne zamestnancovi v pripade vysetrenia, alebo osetrenia zamestnanca? Pocet dni s nahradou mzdy (bez nahrady) v priebehu jedneho mesiaca?


2. Postacuje v pripade osetrenia (vysetrenia) zamestnanca potvrdenie od obvodneho (praktickeho) lekara, alebo je potrebne potvrdenie od odborneho lekara?


3. Moze mat zamestnanec osetrenie (vysetrenie) aj dva dni za sebou, pripadne aj viac dni, alebo je takyto pripad uz posudzovany ako docasna praceneschopnost???

Vdaka za odpoved.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zamestnáv. si to vysvetlil zle, je to na každého po 7 dní zvlášť- pozri bližšie § 141 ZP.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

fizzy Pozri príspevok
Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?
Áno je to náhrada podľa dovolenkového priemeru. Dúfam, že si to čerpanie paragrafov ako dovolenku napísal/a/ iba obrazne. Nenahlasuje sa to nikde.
Nárok má na 7 dní na ošetrenie, no má nárok aj ďalších sedem dní na sprevádzanie rodinného príslušníka. Treba si to pozrieť v zákone.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fizzy Pozri príspevok
Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?
OČR /ošetrovné/ je dávka nem. poistenia. Nemýlte si ju s doprovodom rodinného príslušníka do zdr. zariadenia.

-------
Veronika
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

fizzy Pozri príspevok
Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?
Pozor, OČR je niečo iné, tá sa neplatí priemerom, ale na OČR poskytuje soc. poisťovňa nemocenské dávky. Ošetrovné je vo výške 55% z vymeriavacieho základu a poskytuje sa 10 dní. Zamestnávateľ neplatí nič, SP platí od prvého dňa.

Návšteva lekára je zase niečo iné.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Ide mi o "Osetrenie clena rodiny" cize tam to ide prvym dnom na SOC poistovnu a zamestnavatel neplati ziadnu nahradu?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

fizzy Pozri príspevok
Ide mi o "Osetrenie clena rodiny" cize tam to ide prvym dnom na SOC poistovnu a zamestnavatel neplati ziadnu nahradu?
Odovzdáš na soc. poisťovňu spolu s potvrdením zamestnávateľa.......na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávku. Zamestnávateľ neplatí nič.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

fizzy Pozri príspevok
Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?
Ak máš choré dieťa alebo matku a niekto s nimi musí zostať doma ako dozor, tak lekár ti vypíše ošetrovanie člena rodiny (OČR) na potrebný počet dní. Vtedy mzdu nedostávaš, ale dostaneš náhradu (tzv. ošetrovné) vo výške 55% vymeriavacieho základu.

Ak ideš s dieťaťom alebo iným rodinným príslušníkom, ktorý potrebuje doprovod k lekárovi, tak na dobu doprovodu, prípadne na celý deň (ak ošetrenie trvalo celý deň) dostaneš od lekára potrvdenie, že si sprevádzal rodinného príslušníka k lekárovi a zamestnávateľ ti ospravedlní neprítomnosť v práci v zmysle § 144 ZP a dostaneš náhradu vo výške priemernej mzdy.
Naposledy upravil Chobot : 03.06.08 at 10:05
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

fizzy Pozri príspevok
Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?
Ošetrenie rodinného príslušníka je, keď Ti ošetrujúci lekár potvrdí, že doprovod bol nutný.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fizzy Pozri príspevok
Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?
Je to ošetrenie-vyšetrenie vrámci 7 dní ročne, podľa § 141 odst.2 ZP.
0 0
kvitko kvitko

kvitko je offline (nepripojený) kvitko

Ja by som sa chcela opýtať, ako je to s náhradou mzdy pri žene, ktorá je tehotná a už má vyčerpaných 7 dní nároku na náhradu príjmu a stále chodí k lekárovi na vyšetrenia. Na tehotné ženy sa nevzťahuje nárok 7 dní, je to neobmedzené? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kvitko Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať, ako je to s náhradou mzdy pri žene, ktorá je tehotná a už má vyčerpaných 7 dní nároku na náhradu príjmu a stále chodí k lekárovi na vyšetrenia. Na tehotné ženy sa nevzťahuje nárok 7 dní, je to neobmedzené? Ďakujem
§ 141 odst. 2:
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

zhrnuté, takže je to mimo tých 7 dní.
0 0
pufamuf pufamuf

pufamuf je offline (nepripojený) pufamuf

obyčajný človek
Zamestnanec nastúpil 8.9.2008. Dnes 7.10. nastúpil OČR. Potvrdenie od lekára odnesiem zajtra do SP a mal by som dať potvrdenie o VZ. Samozrejme ešte oznámenie do ZP o zmene platiteľa poistného na čas OČR. Chcem sa len opýtať, ako správne vyrátať VZ. Je to môj prvý zamestnanec, kratší pracovný čas (20 hod. týždenne), základná mesačná mzda 4050,-.
Ďakujem.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

pufamuf Pozri príspevok
Zamestnanec nastúpil 8.9.2008. Dnes 7.10. nastúpil OČR. Potvrdenie od lekára odnesiem zajtra do SP a mal by som dať potvrdenie o VZ. Samozrejme ešte oznámenie do ZP o zmene platiteľa poistného na čas OČR. Chcem sa len opýtať, ako správne vyrátať VZ. Je to môj prvý zamestnanec, kratší pracovný čas (20 hod. týždenne), základná mesačná mzda 4050,-.
Ďakujem.
Jeho VZ bude od 08.09.2008 do 30.09.2008, čiže VZ za 09/2008 ( príjem za 10/08 neberieš do úvahy).
0 0
pufamuf pufamuf

pufamuf je offline (nepripojený) pufamuf

obyčajný človek
Ďakujem.
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

Chcela by som sa predsa len uistiť, pretože sa nám stalo, že zamestnankyňa avízovala, že sa zle cíti potom si nechala vystaviť od svojej obvodnej lekárky na dva po sebe idúce dni ošetrenie a na tretí deň bola s dcérou u lekárky. A tiež som počula o tom, že dva dni po sebe nemôže byť potvrdenie o vyšetrení od jedného lekára. Je to niekde uvedené?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janka331 Pozri príspevok
Chcela by som sa predsa len uistiť, pretože sa nám stalo, že zamestnankyňa avízovala, že sa zle cíti potom si nechala vystaviť od svojej obvodnej lekárky na dva po sebe idúce dni ošetrenie a na tretí deň bola s dcérou u lekárky. A tiež som počula o tom, že dva dni po sebe nemôže byť potvrdenie o vyšetrení od jedného lekára. Je to niekde uvedené?
Také obmedzenie v ZP nikde nie je, ak má potvrdenia aj na tri dni po sebe, je to uznaná prekážka v práci. Mohla byť každý deň na inom vyšetrení.To, že si to počula, ešte neznamená, že je to tak.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janka331 Pozri príspevok
Chcela by som sa predsa len uistiť, pretože sa nám stalo, že zamestnankyňa avízovala, že sa zle cíti potom si nechala vystaviť od svojej obvodnej lekárky na dva po sebe idúce dni ošetrenie a na tretí deň bola s dcérou u lekárky. A tiež som počula o tom, že dva dni po sebe nemôže byť potvrdenie o vyšetrení od jedného lekára. Je to niekde uvedené?
Nie, nie je. Ak to raz lekár potvrdí, potvrdenie platí. A môže byť aj 2 dni po sebe - ale skutočne musí byť na vyšetrení v oba dni.
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať