Zavrieť

Porady

Osetrenie / vysetrenie - max. pocet dni

Nasiel som par tem, kde sa rozpravalo o Dolezitych prekazkach v praci a nasiel som len udaj "pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času". Ja vsak mam par otazok, na ktore som odpoved nenasiel.

1. Existuje pravna uprava, ktora by obmedzovala pocet dni (dlzku pracovneho volna), ktore zamestnavatel poskytne zamestnancovi v pripade vysetrenia, alebo osetrenia zamestnanca? Pocet dni s nahradou mzdy (bez nahrady) v priebehu jedneho mesiaca?


2. Postacuje v pripade osetrenia (vysetrenia) zamestnanca potvrdenie od obvodneho (praktickeho) lekara, alebo je potrebne potvrdenie od odborneho lekara?


3. Moze mat zamestnanec osetrenie (vysetrenie) aj dva dni za sebou, pripadne aj viac dni, alebo je takyto pripad uz posudzovany ako docasna praceneschopnost???

Vdaka za odpoved.
Usporiadat
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

Ak mu lekár napíše celodené ošetrenie, tak mu tých 11,5 h uznáme. To isté platí ak ide s dieťaťom, ak lekár vyznačí celodenná staroslivosť nutná, tak mu dáme 11,5 h. Ak má vyznačené od lekára ošetrenie, sprevádzanie od - do, tak mu napíšeme iba určitý počet hodín a zvyšok odpracuje v zmene. Dúfam, že to robíme správne ?!


ano my to tak isto robíme. malo by to byť v poriadku
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň , chcela by som sa opýtať. Zamestnanec bol v nemocnici na vyšetrení 6 dní- z toho 4 pracovné. Nikde v zákone som sa nedočítala, ža by boli prekážky v práci dajako obmedzené počtom dní po sebe nasledujúcich. Iba počtom 7 dní za rok. Môžem mu bez problémov uznať tie 4 dni?
Ďakujem
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

L-M Pozri príspevok
Dobrý deň , chcela by som sa opýtať. Zamestnanec bol v nemocnici na vyšetrení 6 dní- z toho 4 pracovné. Nikde v zákone som sa nedočítala, ža by boli prekážky v práci dajako obmedzené počtom dní po sebe nasledujúcich. Iba počtom 7 dní za rok. Môžem mu bez problémov uznať tie 4 dni?
Ďakujem
To v podstate záleží na zamestnávateľovi, či to uzná alebo nie. Pokiaľ má potvrdenie o celodennom ošetrení na štyri dni, ja by som mu to uznala.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ďakujem pekne, zo zamestnávateľom tu nie je problém, ja som hlavne potrebovala vedieť či to zo zákona nie je problém.
Ešte raz ďakujem, hneď mi odpovedáš v dvoch témach
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Zamestnanec má nárok na seba 7 dní a na sprevádzanie rodinného príslušníka 7 dní, nezáleží koľko ma detí spolu je 7 s príslušníkom a 7 pre seba. U každého nového zamesnávateľa (aj v priebehu roka) je nárok na 7 a 7, nič sa neprenáša.
0 0
padfoot padfoot

padfoot je offline (nepripojený) padfoot

Ešte podotázka k téme: Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o ošetrení na 5 dní po sebe. Dve potvrdenia sú vystavené odborným lekárom a na zvyšných je len pečiatka zdravotného zariadenia, kde bol na vyšetrení. Je možné uznať aj takéto potvrdenia, z ktorých nie je jasné u akého konkrétneho lekára bol na vyšetrení? Na žiadnom potvrdení nie je vymedzený čas vyšetrenia ani poznámka, že bolo celodenné.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

padfoot Pozri príspevok
Ešte podotázka k téme: Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o ošetrení na 5 dní po sebe. Dve potvrdenia sú vystavené odborným lekárom a na zvyšných je len pečiatka zdravotného zariadenia, kde bol na vyšetrení. Je možné uznať aj takéto potvrdenia, z ktorých nie je jasné u akého konkrétneho lekára bol na vyšetrení? Na žiadnom potvrdení nie je vymedzený čas vyšetrenia ani poznámka, že bolo celodenné.
AK máš pochybnosti, môžeš si preveriť v tom zariadení, či zamestnanec bol v tých dňoch a v akom čase na vyšetrení/ošetrení. AK ti potvrdia jeho prítomnosť v tom čase, tak mu to uznaj. Ak povedia, že mal termín o 8:00 a vyšetrenie trvalo 15 minút (napr. odber krvi), tak mu to neuznaj.

Ale samotné čerpanie 5 dní po sebe voľno na ošetrenie nie je zakázané.
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Máme zamestnanca, ktorý si už vyčerpal na návštevu lekára uvedených 7 dní plateného voľna a potrebuje ďalšie. Aké je v tomto prípade riešenie? Zamestnávateľ mu poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy. Čo vyplýva z tejto skutočnosti. Musíme na uvedené dni prerušiť poistenie v SP a tiež oznámiť niečo ZP?. Vylýva z tohto neplateného voľna pre zamestnávateľa nejaká povinnosť platiť poistné do SP prípadne ZP? V prípade, ak zamestanec takto vyčerpá viac dní v mesiaci, stačí posielať do poisťovní informáciu raz mesačne? Máte s takýmto prípadom skúsenosti.
Vďaka za každú radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lynn Pozri príspevok
Máme zamestnanca, ktorý si už vyčerpal na návštevu lekára uvedených 7 dní plateného voľna a potrebuje ďalšie. Aké je v tomto prípade riešenie? Zamestnávateľ mu poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy. Čo vyplýva z tejto skutočnosti. Musíme na uvedené dni prerušiť poistenie v SP a tiež oznámiť niečo ZP?. Vylýva z tohto neplateného voľna pre zamestnávateľa nejaká povinnosť platiť poistné do SP prípadne ZP? V prípade, ak zamestanec takto vyčerpá viac dní v mesiaci, stačí posielať do poisťovní informáciu raz mesačne? Máte s takýmto prípadom skúsenosti.
Vďaka za každú radu
Pozri § 141 Zákonníka práce :

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Pracovné volno bez náhrady mzdy na ošetrenie a vyšetrenie nenahlasuješ v SP ako prerušenie.

Zamestnanec má minimálnu mzdu ?
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Nie, zamestnanec má vyššiu mzdu cca 600 € a je nejaká povinnosť voči ZP?
0 0
tamci tamci

tamci je offline (nepripojený) tamci

Ako sa berie týchto sedem dní na vyšetrenie a ošetrenie zamestnanca v kal. roku, ak bol zamestnanec zamestnaný od 1.1.2009 - 31.3.2009 a potom bol zase zamestnaný u toho istého zamestnávateľa od 10.4.2009 na neurčito. Má sa týchto sedem dní spočítať z oboch PP alebo sa berie sedem dní pre každý prac. pomer zvlášť??
Tiež Zákonník práce nehovorí o tom, že by sa týchto sedem dní malo pri kratšom PP ako rok alikvotizovať podľa počtu odprac. mesiacov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tamci Pozri príspevok
Ako sa berie týchto sedem dní na vyšetrenie a ošetrenie zamestnanca v kal. roku, ak bol zamestnanec zamestnaný od 1.1.2009 - 31.3.2009 a potom bol zase zamestnaný u toho istého zamestnávateľa od 10.4.2009 na neurčito. Má sa týchto sedem dní spočítať z oboch PP alebo sa berie sedem dní pre každý prac. pomer zvlášť??
Tiež Zákonník práce nehovorí o tom, že by sa týchto sedem dní malo pri kratšom PP ako rok alikvotizovať podľa počtu odprac. mesiacov.
Áno, nehovorí, tieto dni sa nedelia počtom mesiacov odpracovaných vo firme, je to na jeden PP- PZ. U pracovníka ide o opätovne uzatvorený PP s jedným nárokom.
Naposledy upravil Tweety : 28.09.09 at 12:29 Dôvod: gram.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

tamci Pozri príspevok
Ako sa berie týchto sedem dní na vyšetrenie a ošetrenie zamestnanca v kal. roku, ak bol zamestnanec zamestnaný od 1.1.2009 - 31.3.2009 a potom bol zase zamestnaný u toho istého zamestnávateľa od 10.4.2009 na neurčito. Má sa týchto sedem dní spočítať z oboch PP alebo sa berie sedem dní pre každý prac. pomer zvlášť??
Ak je to u jedného zamestnávateľa, tak ten poskytuje 7 dní za celý rok, nie je podstatné, že počas roka existovali 2 pracovné pomery.

tamci Pozri príspevok
Tiež Zákonník práce nehovorí o tom, že by sa týchto sedem dní malo pri kratšom PP ako rok alikvotizovať podľa počtu odprac. mesiacov.
Pri kratšom úväzku sa 7 dni nekráti. Akurát treba prepočítať nárok podľa úväzku, napr. ak má niekto úväzok 4 hodiny denne, tak bude mať nárok na 7 dní po 4 hodiny.
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Zamestnanec už prečerpal nárok 7 dní na sprevádzanie k lekárovi s deťmi, tak som mu dala neplatené voľno v trvaní 29,5 hod. Chcem sa opýtať - je potrebné hlásiť sociálnej poisťovni - prerušenie poistenia ????

Marta
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

marmal Pozri príspevok
Zamestnanec už prečerpal nárok 7 dní na sprevádzanie k lekárovi s deťmi, tak som mu dala neplatené voľno v trvaní 29,5 hod. Chcem sa opýtať - je potrebné hlásiť sociálnej poisťovni - prerušenie poistenia ????

Marta
nie neplatené voľno, ale pracovné voľno bez náhrady mzdy, to je rozdiel, lebo potom nemusíš nič hlásiť SP.



§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci



(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
0 0
Micifuzik Micifuzik

Micifuzik je offline (nepripojený) Micifuzik

Ahojte, prosím vás ja by som sa chcela, či je niekde napísané, ako sa berie ,,priepustka,, či sa hodiny strávené u lekára spočítavajú a teda mám nárok na napr. 7 dní x 7,5 hod. - 52,50 hodiny.
alebo pojem nárok na 7 dní, znamená 7 návštev u lekára a dosť???
ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Micifuzik Pozri príspevok
Ahojte, prosím vás ja by som sa chcela, či je niekde napísané, ako sa berie ,,priepustka,, či sa hodiny strávené u lekára spočítavajú a teda mám nárok na napr. 7 dní x 7,5 hod. - 52,50 hodiny.
alebo pojem nárok na 7 dní, znamená 7 návštev u lekára a dosť???
ďakujem
berie sa to 7 x 7,5 = 52,50
0 0
Micifuzik Micifuzik

Micifuzik je offline (nepripojený) Micifuzik

ďakujem za odpoveď renca
0 0
Micifuzik Micifuzik

Micifuzik je offline (nepripojený) Micifuzik

a ešte by som potrebovala vedieť, v akom prípade mám nárok na stravný lístok. keď odpracujem viac ako 4 hodiny? v zákone sa píše, že nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. to sa týka aj stravného lístka? mám nárok na stravný lístok, keď pracujem viac ako 4 hodiny? prečo zákon uvádza, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie sumou 55 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste 5-12 hodín.
tak teda musím odrobiť viac ako 4 alebo viac ako 5 hodín keď mám mať nárok na stravný lístok???
ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Micifuzik Pozri príspevok
a ešte by som potrebovala vedieť, v akom prípade mám nárok na stravný lístok. keď odpracujem viac ako 4 hodiny? v zákone sa píše, že nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. to sa týka aj stravného lístka? mám nárok na stravný lístok, keď pracujem viac ako 4 hodiny? prečo zákon uvádza, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie sumou 55 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste 5-12 hodín. t.z., že maximálne ti zamestnávateľ prispeje sumou aká je pri pracovnej ceste v uvedenom časovom rozpätí.
tak teda musím odrobiť viac ako 4 alebo viac ako 5 hodín keď mám mať nárok na stravný lístok???
ďakujem
nárok na SL máš, ak odpracuješ viac ako 4 hod.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať