Zavrieť

Porady

Osetrenie / vysetrenie - max. pocet dni

Nasiel som par tem, kde sa rozpravalo o Dolezitych prekazkach v praci a nasiel som len udaj "pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času". Ja vsak mam par otazok, na ktore som odpoved nenasiel.

1. Existuje pravna uprava, ktora by obmedzovala pocet dni (dlzku pracovneho volna), ktore zamestnavatel poskytne zamestnancovi v pripade vysetrenia, alebo osetrenia zamestnanca? Pocet dni s nahradou mzdy (bez nahrady) v priebehu jedneho mesiaca?


2. Postacuje v pripade osetrenia (vysetrenia) zamestnanca potvrdenie od obvodneho (praktickeho) lekara, alebo je potrebne potvrdenie od odborneho lekara?


3. Moze mat zamestnanec osetrenie (vysetrenie) aj dva dni za sebou, pripadne aj viac dni, alebo je takyto pripad uz posudzovany ako docasna praceneschopnost???

Vdaka za odpoved.
Usporiadat
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

marcelaStanakova Pozri príspevok
mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február
OČR sa mu vo výplate nemôže prejaviť, keďže ju vypláca SP.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

marcelaStanakova Pozri príspevok
mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február
Dni za OČR bude mať u zamestnávateľa ospravedlnené a neplatené v januári.
Peniaze - dávky nemocenského poistenia dostane od sociálnej poisťovne okolo 10. februára.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Dobry vecer, mam otazku na zbehlych mzdarov - do kedy je matka povinna dorucit zamestnavatelovi papier ze je na OCR s dietatom, ked je sama a bydlisko ma mimo miesta zamestnania - nestihne to zariadit skor ako do troch dni. Telefonicky to oznamila samozrejme okamzite - v noci pohotovost, rano lekar - vypisana OCR, ale v praci jej povedali, ze to potrebuju mat okamzite, inac jej to neuznaju? Dakujem
Luba
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcelaStanakova Pozri príspevok
mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február
OČR pokračovala vo februári ?
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
LUBY Pozri príspevok
Dobry vecer, mam otazku na zbehlych mzdarov - do kedy je matka povinna dorucit zamestnavatelovi papier ze je na OCR s dietatom, ked je sama a bydlisko ma mimo miesta zamestnania - nestihne to zariadit skor ako do troch dni. Telefonicky to oznamila samozrejme okamzite - v noci pohotovost, rano lekar - vypisana OCR, ale v praci jej povedali, ze to potrebuju mat okamzite, inac jej to neuznaju? Dakujem
Luba

Posuvam a prosim o radu, je niekde uvedeny termin dokedy treba priniest OCR?
Luba
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Prosím o radu, zamestnanec má rozpis pracovných zmien, pracuje v turnuse po 12 hodín. Na deň pracovného voľna doniesol potvrdenie od lekára, že bol na ošetrení a trvá na tom,, aby mu tento den bol uznaný. Má nárok na uvedené? Ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
janulinka Pozri príspevok
Prosím o radu, zamestnanec má rozpis pracovných zmien, pracuje v turnuse po 12 hodín. Na deň pracovného voľna doniesol potvrdenie od lekára, že bol na ošetrení a trvá na tom,, aby mu tento den bol uznaný. Má nárok na uvedené? Ďakujem
Pokiaľ vyšetrenie nebolo v čase, kedy mal pracovnú zmenu, nemá nárok na preplatenie návštevy lekára.
Môžeš argumentovať ZP, § 141
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
1 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

náhrada mzdy je chápaná ako náhrada ušlej mzdy v dôsledku prekážky v práci, ktorú by dostal keby pracoval.

Kedže na tento den mu pripadlo volno, nemal podla rozpisu pracovať žiadnu mzdu by za to nedostal teda nemá nárok dostat náhradu mzdy za túto prekážku.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Zdravím! Najprv Vám chcem poďakovať za všetky informácie, ktoré som si prečítala na predchádzajúcich stránkach! Na vysvetlenie k mojej otázke - nie som mzdárka, ale odborný zamestnanec humanitného smeru, len ako zástupkyňa riaditeľa mám na starosti dochádzku a robím vlastne podklady pre mzdy. Naša mzdárka tiež nie je "vyštudovaná" mzdárka (má len školenie) a okrem toho som zvyknutá všetky informácie si overovať sama, takže sa chcem opýtať na nasledovné:
Kolegyňa, ktorá doteraz pracovala na plný úväzok, od 01.10.2010 bude robiť už len 2 dni v týždni, teda vlastne 2/5 resp. 40%. Ako to u nej bude s nárokom na ošetrenie u lekára? Nakoľko nejde o nový pracovný pomer alebo o zmenu zamestnávateľa, len o zníženie úväzku, tak predpokladám, že treba vychádzať zo 7 dní nároku na kalendárny rok. Bude v tom však nejakú rolu hrať počet hodín, ktoré si už doteraz vyčerpala? Trebárs že z 52,5 hodiny, na ktoré má zo zákona nárok, už vyčerpala 22,5 hodiny = ostáva jej 30 hodín, ale pretože bude mať 2/5-vý úväzok, tak len 2/5 z toho, čiže 12 hodín??? Napadajú ma aj kadejaké iné možnosti a variácie, ale radšej si najprv počkám na odpovede Vás skúsenejších. Vďaka! Zimama
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A ešte ďalšia vec, len som to nechcela pre odlíšenie dávať dokopy:
Od 01.10.2010 zároveň nastúpi nový kolega, ktorý sa bude s tou vyššie spomínanou kolegyňou "dopĺňať", čiže bude robiť 3 dni v týždni = 3/5 alebo 60%. Keďže uňho ide o nový PP, tak má nárok na celých 7 dní (52,5 hodiny), ale pri skrátenom úväzku len na 3/5 zo 7 dní? Čiže na 31,5 hodiny? Ďakujem! Zimama
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zimama Pozri príspevok
Zdravím! Najprv Vám chcem poďakovať za všetky informácie, ktoré som si prečítala na predchádzajúcich stránkach! Na vysvetlenie k mojej otázke - nie som mzdárka, ale odborný zamestnanec humanitného smeru, len ako zástupkyňa riaditeľa mám na starosti dochádzku a robím vlastne podklady pre mzdy. Naša mzdárka tiež nie je "vyštudovaná" mzdárka (má len školenie) a okrem toho som zvyknutá všetky informácie si overovať sama, takže sa chcem opýtať na nasledovné:
Kolegyňa, ktorá doteraz pracovala na plný úväzok, od 01.10.2010 bude robiť už len 2 dni v týždni, teda vlastne 2/5 resp. 40%. Ako to u nej bude s nárokom na ošetrenie u lekára? Nakoľko nejde o nový pracovný pomer alebo o zmenu zamestnávateľa, len o zníženie úväzku, tak predpokladám, že treba vychádzať zo 7 dní nároku na kalendárny rok. Bude v tom však nejakú rolu hrať počet hodín, ktoré si už doteraz vyčerpala? Trebárs že z 52,5 hodiny, na ktoré má zo zákona nárok, už vyčerpala 22,5 hodiny = ostáva jej 30 hodín, ale pretože bude mať 2/5-vý úväzok, tak len 2/5 z toho, čiže 12 hodín??? Napadajú ma aj kadejaké iné možnosti a variácie, ale radšej si najprv počkám na odpovede Vás skúsenejších. Vďaka! Zimama

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

.. nie som síce mzdárka ... ale s úväzkom to nemá nič spoločné .. a nezáleží, kedy začne PP (už je to tu písané).
(myslím, že aj vo voľnom čase si budú môcť vybaviť lekára - budú ho mať dosť - nuž ale ak nie ... )
1 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

.. nie som síce mzdárka ... ale s úväzkom to nemá nič spoločné .. a nezáleží, kedy začne PP (už je to tu písané).
(myslím, že aj vo voľnom čase si budú môcť vybaviť lekára - budú ho mať dosť - nuž ale ak nie ... )

....presne tak ako píše Katy a R. Nejde o povinnosť čerpať voľno na návštevu lekára, iba o možnosť to realizovať, pokiaľ sa to nedá v žiadnom prípade stihnúť mimo pracovného času. Zákon predovšetkým uvažuje so skupinou zamestnancov, ktorí pracujú každý deň a na plný úväzok - u tých môže byť niekedy problém stihnúť vyšetrenie u lekára mimo pracovného času. Nejde o akýsi nárok, že zamestnanec môže a musí týchto 7 dní vyčerpať. Nemusí vyčerpať ani jeden deň, ak to nepotrebuje.
Ak majú zamestnanci iný pracovný čas, ktorý im umožňuje ísť na vyšetrenie vo svojom voľne, tak to treba realizovať v tomto čase.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

ajobs Pozri príspevok
....presne tak ako píše Katy a R. Nejde o povinnosť čerpať voľno na návštevu lekára, iba o možnosť to realizovať, pokiaľ sa to nedá v žiadnom prípade stihnúť mimo pracovného času. Zákon predovšetkým uvažuje so skupinou zamestnancov, ktorí pracujú každý deň a na plný úväzok - u tých môže byť niekedy problém stihnúť vyšetrenie u lekára mimo pracovného času. Nejde o akýsi nárok, že zamestnanec môže a musí týchto 7 dní vyčerpať. Nemusí vyčerpať ani jeden deň, ak to nepotrebuje.
Ak majú zamestnanci iný pracovný čas, ktorý im umožňuje ísť na vyšetrenie vo svojom voľne, tak to treba realizovať v tomto čase.
Vďaka! Toto mi je jasné, len potrebujem vedieť, že keby predsa len potrebovali ísť k lekárovi práve vtedy, keď majú robiť (chrípka ani bolesť zubov si nevyberajú... ), tak na koľko hodín majú nárok. A zdá sa mi nefér aj nelogické, ak človek robí 2 dni v týždni (teda 2/5), aby mal nárok rovnako na 7 dní (t.j. 52,5 hodiny u nás) ako ten, čo robí 5 dní v týždni. Podľa mňa by to mali byť dve pätiny z 52,5 (pri určitom malom úväzku by človek možno mohol všetok čas stráviť u lekára a ani slamku krížom by nepreložil, a mal by to zaplatené... ). Zimama
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zimama Pozri príspevok
Vďaka! Toto mi je jasné, len potrebujem vedieť, že keby predsa len potrebovali ísť k lekárovi práve vtedy, keď majú robiť (chrípka ani bolesť zubov si nevyberajú... ), tak na koľko hodín majú nárok. A zdá sa mi nefér aj nelogické, ak človek robí 2 dni v týždni (teda 2/5), aby mal nárok rovnako na 7 dní (t.j. 52,5 hodiny u nás) ako ten, čo robí 5 dní v týždni. Podľa mňa by to mali byť dve pätiny z 52,5 (pri určitom malom úväzku by človek možno mohol všetok čas stráviť u lekára a ani slamku krížom by nepreložil, a mal by to zaplatené... ). Zimama
.. na nevyhnutne potrebný čas .. s tým nenarobíš nič
Ale nekomplikuj si to zbytočne - pri chrípke sa dajú vypísať (tam nejde len o ošetrenie), nejaké odbery ... to nezvykne byť celý deň, aj tie zuby hádam nie . Veľa ambulancií funguje aj poobede (aj keď nie každý deň)
A verím, že vzťahy budú dobré - a aj im bude záležať na tom, aby zbytočne nevymeškávali. Načo by ti bol taký učiteľ, čo má dva dni úväzok a z toho by bol pravidelne jeden deň u lekára.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ahojte! Dnes som volala na Inšpektorát práce, tak pani mi povedala, že by sa to malo "krátiť" primerane úväzku, teda vlastne tak, ako som to písala ja - ak zamestnanec robí 2 dni v týždni, tak sú to 2 pätiny z 52,5 hodiny, ak 3 dni, tak 3 pätiny, atď. Tak len aby ste vedeli, čo som sa dozvedela... Ďakujem všetkým, ktorí sa "unúvali" odpovedať mi! Zimama
0 0
Altrix Altrix

Altrix je offline (nepripojený) Altrix

Dobrý deň,

zamestnávateľ má uzavretú kolektívnu zmluvu, v ktorej je dohodnutý vyšší maximálny počet dní na vyšetrenie, alebo sprevádzanie (konkrétne 10) s nárokom na náhradu mzdy ako to určuje Zákonník práce (§ 141 odst.2 písm. a,c,).

Mňa by zaujímalo, či v prípade, že neide o kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, je suma presahujúca 7 dní - t.j. za tri dni daňovým výdavkom firmy v zmysle zákona o dani z príjmov.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Altrix Pozri príspevok
Dobrý deň,

zamestnávateľ má uzavretú kolektívnu zmluvu, v ktorej je dohodnutý vyšší maximálny počet dní na vyšetrenie, alebo sprevádzanie (konkrétne 10) s nárokom na náhradu mzdy ako to určuje Zákonník práce (§ 141 odst.2 písm. a,c,).

Mňa by zaujímalo, či v prípade, že neide o kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, je suma presahujúca 7 dní - t.j. za tri dni daňovým výdavkom firmy v zmysle zákona o dani z príjmov.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Nie, nie je.
0 0
Altrix Altrix

Altrix je offline (nepripojený) Altrix

Tweety Pozri príspevok
Nie, nie je.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Právnik v tejto firme však tvrdí, že zamestnávateľ môže poskytnúť aj viac dní na vyšetrenie podľa §141 ako je 7 dní a to s náhradou mzdy.

Môžem teda oponovať a tvrdiť, že kolektívna zmluva (obyčajná firemná) nemôže celú náhradu (za 10 dní ) uplatniť ako daňový výdavok firmy pretože ZP to zakazuje a kolektívna zmluva nemôže porušiť Zákonník práce - pretože text citujem: "... 1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času" sa dá chápať ako zákaz.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať