Zavrieť

Porady

materska-ukončnie prac.pomeru

Chcem sa opýtať, lepšie povedané poradiť sa:
14.12.2005 mám predpokladaný odchod na materskú dovolenku, momentálne som zamestnaná v jednej firme, kde mi končí pracovná zmluva 28.02.2006.
Na materskej dovolenke/ rodičovskej dovolenke , by som chcela ostať do 1 roka dieťata, potom by išiel manžel na rodičovskú / má menší príjem ako ja /.

Otázka:
1.Od 01.03.2006 budem v akom stave? myslím tým, nezamestnaná? Budem sa musieť hlásiť na úrade práce?

2.Doba počas ktorej budem na materskej,rodičovskej dovolenke sa mi neráta do dôchodku?

3.Aky je rozdiel v tom, keby som bola zamestnaná-evidovaná ako zamestnanec na materskej-rodičovskej dovolenke, alebo od 01.03.2006-NEZAMESTNANÁ?

Prosím a ďakujem o skorú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Od 1.3. budeš síce "nezamestnaná", ale nemôžeš sa evidovať na úrade práce (§34 ods. 10 zákona o službách zamestnanosti). Zároveň ale budeš poberať materské. Po skončení materskej sa môžeš ale nemusíš zaevidovať na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, ale mala by si povinnosti ako bežný nezamestnaný (hlásiť sa na úrade a pod.). Ak budeš zaevidovaná, budeš dostávať príspevok v nezamestnanosti a zároveň môžeš poberať rodičovský príspevok - myslím, že §106 písm d) zákona o SP bol zrušený. Oprava - nebol zrušený, takže nemôžeš súčasne poberať RP a dávku v nezamestnanosti. Inak sa stačí hlásiť na úrade práce, až keď skončíš starostlivosť o dieťa (neviem či do 3 alebo 6 rokov).

    Do dôchodku sa počíta (po 1.1.2006) aj celodenná starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku, bez ohľadu na to, či si zamestnaná, alebo nezamestnaná.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 20.11.05 at 08:18

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Podľa zákona o SP č.461/2003 Z.z., § 106, písm. d) nemôže byť poistenec poberateľom dávky v nezamestnanosti, ak sa mu vypláca rodičovský príspevok.

    Takže platí alternatíva, že buď dávka v nezamestnanosti, alebo rodičovský príspevok, oboja naraz nie je možné poberať.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Áno, máš pravdu, zle som pochopila znenie uvedné na vládnej stránke, kde pri písmene d) bola poznámka, že zrušené - zrušený bol iba odkaz.

    materska-ukončnie prac.pomeru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.