Zavrieť

Porady

Predaj skladových zásob

Ahojky. Chcel som sa poradiť. Podnikateľ (SZČO), ktorý je zároveň konateľom v spol. s r.o chce ukončiť činnosť ako SZČO. Má nejaký tovar na sklade a nevie čo s ním. Ide väčšinou o nepredajné veci, po záruke, .... Môže tento podnikateľ predať tento sklad, trebars aj pod skladovú cenu do firmy, kde je konateľom? Alebo môže predať celú firmu SZČO sro-čke kde je konateľ? Čo s tým skladom a DPH z tovaru?
Ďakujem?
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ako SZČO môže podnikateľ predať s.r.o. skladové zásoby. Môže ich predať, ale možno by bolo na zváženie či to má význam, nakoľko ako píšete sú nepredajné. V tomto prípade by som sa zamyslela, či sa neoplatí len jednoducho "zdaniť zásoby" pri ukončení živnosti, t.j. uviesť sumu nespotrebovaných zásob k 31.12. alebo ku dňu ukončenia živnosti do položiek zvyšujúcich základ dane.
Rovnako by do týchto položiek aj išla suma, ktorá predstavuje rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou a predajnou cenou, pokiaľ by nákupná cena bola vyššia ako tá predajná. Môj názor.
0 0
Stofi Stofi

Stofi je offline (nepripojený) Stofi

Sú tam aj zásoby,ktoré sú v poriadku. A bolo by možné aj zdaniť zásoby, ale prečo zbytočne platiť DPH štátu, keď podnikateľ je v podstate majiteľom jednej (SZČO) aj drehej (sro) firmy. A tak by v jednej firme trebalo zaplatiť DPH a v druhej by vracali DPH, takže by sa to vyrovnalo. Len či to môže urobiť, že predá z jednej svojej firmy do druhej svojej.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Veď práve ste si aj odpovedali, v podstate v jednej firme DPH odvedie a v druhej si odpočíta, výsledok voči štátnemu rozpočtu je 0,-. Predať si ich môže. Nakoľko je tzv. spriaznená osoba, tak je dôležité aby to v účtovníctve SZČO mal v poriadku. To znamená buď predať a odviesť DPH alebo upraviť základ dane v DP a samozrejme tiež odviesť DPH, ale v tomto druhom prípade len štátu zaplatí, neodpočíta si v s.r.o..
0 0
Stofi Stofi

Stofi je offline (nepripojený) Stofi

To znamená, keď je tzv. spriaznená osoba nemôže tie zásoby predať do sro, resp. môže ich predať, ale v sro si nemôže odpočítať DPH? Alebo som to zle pochopil?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Stofi
To znamená, keď je tzv. spriaznená osoba nemôže tie zásoby predať do sro, resp. môže ich predať, ale v sro si nemôže odpočítať DPH? Alebo som to zle pochopil?
Zle. Môže si v s.r.o. odpočítať DPH, veď bude mať riadnu faktúru od SZČO. Myslela som to, že je dôležité mať v účtovníctve SZČO riadne daň odvedenú (DPH) a príjem z predaja zdanený, pretože daňová kontrola si to schválne skontroluje na 98%.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ermon
Zle. Môže si v s.r.o. odpočítať DPH, veď bude mať riadnu faktúru od SZČO. Myslela som to, že je dôležité mať v účtovníctve SZČO riadne daň odvedenú (DPH) a príjem z predaja zdanený, pretože daňová kontrola si to schválne skontroluje na 98%.
A tie 2% komu nechajú?
0 0
Stofi Stofi

Stofi je offline (nepripojený) Stofi

Samozrejme že v SZČO odvediem DPH aj Daň z príjmu, len či to nie je "proti dobrým mravom" že predám sebe samému. Či je to právne v poriadku. A či nebude robiť problém to, ak nejaký tovar predam pod cenu, lebo je poškodený alebo ťažko predajný. Alebo sa dá takýto tovar nejakým iným spôsobom zlikvidovať aby som nemusel platiť DPH?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tweety
A tie 2% komu nechajú?
To je zlaté. Skús to ešte Tweety. Ja mám pocit, že sa opakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nepoznám podnikateľa SZČO, ktorý založí s.r.o. a nepredá si zásoby zo SZČO do s.r.o. Ešte som sa s takým nestretla. Robí to každý, kto ako SZČO končí a ako konateľ začína!!!!
0 0
Stofi Stofi

Stofi je offline (nepripojený) Stofi

Tak som asi trocha nahlúply. Ja nie som účtovník. Mne dal zamestnávateľ úlohu "zlikvidovať sklad" aj s tým tovarom, ktorý je už nepradajný. A mam to urobiť čo najlepšie čo sa týka financii.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Práveže ja mám dojem, že tomu rozumiete:
V SZČO odviesť DPH a daň z príjmu (faktúra)
v s.r.o. odpočítať DPH a dať do nákladov (faktúra)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ermon
To je zlaté. Skús to ešte Tweety. Ja mám pocit, že sa opakujem.
Nechápem, čo mám skúsiť?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tweety
Nechápem, čo mám skúsiť?
Myslela som odpovedať Stofimu. Mala som dojem, že by rád poznal aj reakcie ostatných poraďákov.
0 0
Stofi Stofi

Stofi je offline (nepripojený) Stofi

To je jedno, koľkí ľudia mi poradia, len nech. A ďakujem, pomohlo aspoň trochu, ešte niekde zistím, čo s nepredajným tovarom. Ďakujem a pekný deň.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Keď predá sro-čke a je tam konateľom...je spriaznená osoba a musí pri predaji uplatniť cenu obvyklú, alebo rozdiel dodaniť. "Cudziemu" môže predať aj pod cenu, ak si to vie zdôvodniť /napr.morálna opotrebovanosť, pokles ceny na trhu a súvisiaca nepredajnosť - konkurencia /. Mne to tak prešlo i pri kontrole DPH.
0 0
Stofi Stofi

Stofi je offline (nepripojený) Stofi

To som potreboval, či môže predať tovar do sro-čky pod cenu ak je tam konateľom, takže podľa toho nemôže.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ja som predávala zo SZČO do s.r.o. za cenu nákupnú, prípadne plus minimálny korunový zisk. Bolo to O.k.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Stofi
To som potreboval, či môže predať tovar do sro-čky pod cenu ak je tam konateľom, takže podľa toho nemôže.
Prečo je táto téma v DPH? Pri odpovediach som sa práve kvôli jej zaradeniu orientovala na DPH. Ospravedlňujem sa .
0 0
Stofi Stofi

Stofi je offline (nepripojený) Stofi

Keď predá sro-čke a je tam konateľom...je spriaznená osoba a musí pri predaji uplatniť cenu obvyklú...... Je to uvedené aj v nejakom zákone, aby som to mohol zamestnávateľovi ukázať, aby som sa mohol o nejakú "múdru knihu" oprieť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Stofi
To je jedno, koľkí ľudia mi poradia, len nech. A ďakujem, pomohlo aspoň trochu, ešte niekde zistím, čo s nepredajným tovarom. Ďakujem a pekný deň.
Urobiť inventúru, záznam ... zhodnotiť, že ocenenie zásob nezodpovedá reálnej cene, za ktorú je možné zásoby odpredať, urobiť precenenie, stanoviť predajnú cenu. Zníženie predajnej ceny odôvodniť.
Ak to budete mať dobre odôvodnené, obhájite si predaj pod obstarávaciu cenu ako cenu obvyklú aj v prípade predaja spriaznenej osobe.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať