Zavrieť

Porady

opravné daňové priznanie?

Dobrý večer, som tu zaregistrovaná už dlhšie, ale zatiaľ vás iba čítam, ale teraz podrebujem pomoc. Učtujem mesačneho platcu DPH, JÚ.
V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví. Mám podať za tieto dva mesiace opravné DP? Alebo sa mam na to vykašľať ked su to male sumy? Tak mi to uz totiz niekto radil. Do ktorého riadku dobropis Ide? Je to riadok 24? Dakujem za všetky rady, ktoré dostanem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    lydinka
    Dobrý večer, som tu zaregistrovaná už dlhšie, ale zatiaľ vás iba čítam, ale teraz podrebujem pomoc. Učtujem mesačneho platcu DPH, JÚ.
    V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví. Mám podať za tieto dva mesiace opravné DP? Alebo sa mam na to vykašľať ked su to male sumy? Tak mi to uz totiz niekto radil. Do ktorého riadku dobropis Ide? Je to riadok 24? Dakujem za všetky rady, ktoré dostanem
    Dobrobis od tuz.dodávateľa = r.25. Ak chceš kľudne spávať, opravné DP podaj.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Je to r. 25 v DP.
    Nezaevidovalo Ti to v programe nahodou do doslych faktur ako obycajnu FA? Ked evidujes, program by sa ta mal spytat, ci ide o tuzemsko, vyvoz, EU, dalej ci ide o FA, dobropis, tarchopis. Mala by si si davat pozor pri evidencii, podla mna sa to pyta kazdy program. Dalej je otazne, ci Ti program pri dobropisoch pusti znamienko + alebo -. Je to velmi dolezite, lebo kazdy program funguje inac.
    Z tej 1000, by bola dan 190, Sk to by si doplatila Du, a sankcie su nizke, ba priam velmi nizke v Tvojom pripade. Vypocitaj si ich podla zak. o DPH za kazdy den omeskania. Vyjde Ti par korun. DU vyrubi tusim iba sankcie nad 500. Sk

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    lydinka
    V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví.
    Kód 16 slúži na zaevidovanie opravy základu dane podľa § 25 vlastných dodávok, napr. vystavených faktúr. Následne sa dodávky premietnu do riadkov 23 a 24 daňového priznania.
    Kód 55 slúži na zaevidovanie opravy základu dane prijatých dodávok, napr. prijatých faktúr. Následne sa dodávky premietnu na riadku 25 daňového priznania.
    Ak správne vyplníte kódy, zahrnie vám program prijaté a uskutočnené dodávky správne do daňovej evidencie aj na riadky daňového priznania.
    (Uvádzané príklady sa týkajú Windows verzie.)

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    lydinka
    Dakujem všetkym za pomoc, teda dodatočné DP radšej podám. Díky
    Ja ešte doplním, že sa bohužiaľ po podaní dodatočných DP asi nevyhneš pokuty zo strany DÚ. Jedine, ak by pokuta v jednotlivých prípadoch nedosiahla 500,- Sk,
    čo vzhľadom na údaje vo vstupnom príspevku pri zadávaní témy je viac ako pravdepodobné.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    DušanČ
    Ja ešte doplním, že sa bohužiaľ po podaní dodatočných DP asi nevyhneš pokuty zo strany DÚ. Jedine, ak by pokuta v jednotlivých prípadoch nedosiahla 500,- Sk,
    čo vzhľadom na údaje vo vstupnom príspevku pri zadávaní témy je viac ako pravdepodobné.
    Takú výšku podľa mňa určite nedosiahne. Taká by bola v minulosti a aj to iba vtedy, keby na tých 1000 Sk prišla až kontrola.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    V tejto súvislosti ešte upozorním, že prípadné postihy sa sčitujú za dlhšie časové obdobie. T.j. ak podáme viac "nevýznamných DDP", postupne z toho môže vzniknúť suma "významná" pre vymeranie sankcie zo strany DÚ. Neskôr ...

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    AVO
    V tejto súvislosti ešte upozorním, že prípadné postihy sa sčitujú za dlhšie časové obdobie. T.j. ak podáme viac "nevýznamných DDP", postupne z toho môže vzniknúť suma "významná" pre vymeranie sankcie zo strany DÚ.
    Neskôr ...
    Kolko to teda može byť? Jeden dobropis bol v auuste 624 Sk a druhy v septembri na 970 SK

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    lydinka
    Kolko to teda može byť? Jeden dobropis bol v auuste 624 Sk a druhy v septembri na 970 SK
    Zákon o správe daní a poplatkov v paragrafe 35 o.i. pojednáva:

    1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,

    Základná úroková sadzba je momentálne 3 % /http://www.nbs.sk/

    Paragraf 35 tiež hovorí:
    16/ Pokuta podľa odsekov 1, 3 a odseku 4 písm. a) sa neuloží, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk; ak je správcom dane obec, pokuta sa neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 100 Sk.

    Ak si to vypočítaš podľa uvedeného paragrafu zistíš, že ani v jednom prípade, Ti pokuta nepresiahne sumu 500,- SK, teda v Tvojom prípade to bude bez pokuty.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lydinka
    Dobrý večer, som tu zaregistrovaná už dlhšie, ale zatiaľ vás iba čítam, ale teraz podrebujem pomoc. Učtujem mesačneho platcu DPH, JÚ.
    V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví. Mám podať za tieto dva mesiace opravné DP? Alebo sa mam na to vykašľať ked su to male sumy? Tak mi to uz totiz niekto radil. Do ktorého riadku dobropis Ide? Je to riadok 24? Dakujem za všetky rady, ktoré dostanem
    Je to zrelé na dodatočné DP za uvedené mesiace, ináč hrozí zo zákona pokuta.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Dakujem vam všetkym veľmi pekne za vaše rady, veľmi mi pomohli. A ozaj, ešte otázočka /som začiatočníčka pre DPHačkaroch/ V Daňovom priznaní DPH sa niekde vypisuje aj suma oslobodených položiek od dane? Napríklad poštovné, ceniny, kolky. V knihe daňových dokladov mi tieto položky spočíta ale neviem či to má ísť aj do priznania. Ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    lydinka
    Dakujem vam všetkym veľmi pekne za vaše rady, veľmi mi pomohli. A ozaj, ešte otázočka /som začiatočníčka pre DPHačkaroch/ V Daňovom priznaní DPH sa niekde vypisuje aj suma oslobodených položiek od dane? Napríklad poštovné, ceniny, kolky. V knihe daňových dokladov mi tieto položky spočíta ale neviem či to má ísť aj do priznania. Ďakujem
    Služby, ktoré spomínaš sú oslobodené pre toho , kto ich poskytuje, nie pre Teba. Neuvádzaš id do DP.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evina
    Služby, ktoré spomínaš sú oslobodené pre toho , kto ich poskytuje, nie pre Teba. Neuvádzaš id do DP.
    Doplním, pre Teba sú oslobodené plnenia tie, ktoré vyfakturuješ bez dane.(podľa zákona majú dodanie oslobodené od DPH)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.