Zavrieť

Porady

Slovaci = amateri a spekulanti?

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Ako tak prechadzam podnikatelske kategorie, tak sa nam tu v poslednej dobe vyskytuju v drvivej vacsine iba 4 temy stale dookola:

Ako oklamat UPSVaR - resp. ludia dajte mi nejaky podnikatelsky zamer ktory mio staci skopirovat, malo upravit - a zobrat od UPSVaR dotaciu na podnikanie.

Ako obchadzat zakony od 1.1.2011 a neplatit odvody ked uz nestaci iba zrusit zivnost alebo ju pozastavit a znova ju zalozit.

Ludia, chcem podnikat - co mam robit?

Chcem dovazat zo zahranicia ale nechcem zaplatit DPH na vstupe s clo - ako sa tomu vynut - co tak klamat v colnom konani a tvrdit ze ide o nakup pre osobnu potrebu?


Pocuvajte, poradaci. Zacina mi byt z toho zle. Kedysi na porade boli hlavne aspon co sa tyka podnikania realne problemy, kde sa ludia snazili nieco legalne dokazat, vymysliet. Teraz sa tu mnozia spekulanti co chcu obabrat stat alebo rychlo zbohatnut.

Kedze nemam chut odpisovat stale dookola na tieto veci tak snad takto hromadne:

1. Ak chcete dotaciu od UPSVaR na zacatie podnikania - tak ju ziadajte len vtedy ak chcete skutocne podnikat. Nie ak chcete iba dostat dotaciu ale v skutocnosti nechcete podnikat. Ak zrusite zivnost predcasne - budete musiet pomernu cast dotacie vratit. A ak Vas napada ci sa to predsa len neda nejako obist a okaslat stat - nie, neda. A keby sa aj dalo, bolo by to nemoralne.

2. Zda sa Vam normalne ak ziadate od statu aby Vam plati zdravotnu starostlivost, aby Vam financoval socialne sluzby a Vy z podnikania si vsetko nechate pre seba? To sa Vam vazeni maju na toto skladat ti co su zamestnani? Ak neviete legalne danovo optimalizovat, tak si zasluzite platit co najvyssie dane a odvody. Nemam rad podradnych spekulantov.

3. Ak neviete podnikat a nic o podnikani neviete - nepiste tu prosim otazky ze ako mate podnikat a este k tomu ze to chcete podrobne krok po kroku. Nikto Vas tu za rucicku vodit nebude. Najprv precitajte prosim ostatne temy ktore tu uz k Vasej veci su a ak nebudete nieco konkretne vediet pochopit alebo to nenajdete, potom sa opytajte na konkretnu vec. Ale hlavne odporucam nepodnikat ak o podnikani nic neviete. Lebo s najvacsou pravdepodobnostou skrachujete.

4. Ak chcete dovazat zo zahranicia a tovar nasledne predavat, tak ak budete dovazat z mimo EU, tak sa zmierte s tym ze okrem ceny tovaru musite zaplatit prepravu, clo, dph na vstupe. Snazit sa obchadzat danove a colne zakony v tomto vedie rovno pred sud v putach. Ak si myslite ze budete vykazovat tovar ako pre osobnu potreby v malom a ze to v skutocnost budete predavat a ze takto dokazete cenovo podrazat ceny tych co dovazaju legalne - patrite za mreze.

Poradaci - hlavne Vy novi - pred tym nez zalozite novu temu:

1. Citajte predosle temy k veci a pytajte sa len na to co ste nenasli alebo nechapete - a hlavne konkretne - nie tak ze napiste mi vsetko a to pekne krasne krok po kroku.

2. Nezakladajte temy kde sa snazite zistit ako sa nemoralne ziskat od statu peniaze alebo mu ich nedat.

3. Nezakladajte temy kde sa pytate ako co najefektivnejsie porusovat zakon - hlavne ak ide o skratenie dane, cla, poistneho.

4. Ti co si myslite ze tu mozte len tak zalozit temu kde budete ponukat svoje sluzby alebo tovary - ide o porusenie pravidiel porady a v lepsom pripade Vam bude tema zmazana, v horsom Vam bude zablokovane konto. Poradaci nie su blbci ze na nich urobite len tak nejaky deal.

Dakujem Vam za precitanie tejto temy a ze sa nou budete snazit riadit.
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

účtovník 007 Pozri príspevok
Ja si myslím, že misomiso chcel svojim posledným príspevkom tiež poukázať na neochotu poradiť a pomôcť od kompetentných. S tým sa stretávame každodenne. Kompetentní proste iba striehnu na to, kedy TY OBČAN urobíš chybu a už bič na Teba máme.
Súhlasím s misomiso, že najväčším výpalníkom je štát, a to nemá ani holú hlavu a tlstý krk, iba nenažranú papuľu.
Povinnosťou "kompetentných" nie je pomáhať občanovi, viď daňové úrady, kde visia oznamy typu: "Pracovníci DÚ nie sú oprávnení vyplňovať daňové priznania". Je to o človeku, či vám pracovník pomôže, alebo nie.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Llívia Pozri príspevok
Povinnosťou "kompetentných" nie je pomáhať občanovi, viď daňové úrady, kde visia oznamy typu: "Pracovníci DÚ nie sú oprávnení vyplňovať daňové priznania". Je to o človeku, či vám pracovník pomôže, alebo nie.
ale to ozaj by si chcela aby vyplňovali DP?
inak: niektorí ich aj vyplňovali - 2% (dodatočne)
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jar88 Pozri príspevok
misomiso,
naštuduj si poriadne colný zákon (je tam riešenie)
alebo si zaplať dobrého deklaranta.
---------------------------------------------------
Naozaj, tento tvoj posledný príspevok, je čítanie na pobavenie.
Na pobavenie si tu akurat tak ty. Byva tu dobrym zvykom, ze ak Poradak, ktory sa povazuje za odbornika napise, ze nieco v zakone ide alebo nejde, prilozi prislusny citat zo zakona. Ja som mal v tom case znameho dost vysoko na Colnom Riaditelstve, takze nemusis mat obavy, pravny servis som mal dobry. Lenze ak je chyba v zakonoch, nakoniec ti ani znamy nepomoze, pokilal je zasadovy, a navyse o nejaky nezakonny postup by som ho ani ja nikdy naziadal. Za spravanie svojich podriadenych sa vzdy ospravedlnoval - ze vraj su slabo plateni, tak tam naberu samych nemtakov a tak.

Samozrejme - obcas sa najde v zakone moznost, ktorou sa teoreticky da statne vypalnictvo obist, no ta moznost byva casto iba teoreticka. Napriklad sa opytaj, hoci tu na Porade, kolko E-shopov posiela tovar mimo EU. Ameticke e-shopy to robia bezne. Ked to budes chciet robit zo Slovenska nebudes mat sancu. Export mimo EU je sice oslobodeny od DPH, no na oslobodenie potrebujdes dokazat, ze tovar opustil EU - a stat uznava bohuzial iba JCD. JCD si si doteraz mohol vypisat aj sam, hoci uz vtedy to bolo velmi komplikovane.

Teaz to spravili iba elektronicke, ten soft k tomu dodava jedina certifikovana forma, je to tak drahe, ze od toho upustili aj velke firmy. Ostalo iba par profi spedecii, ktore to robia. Za JCD zaplatis 12 - 15 EUR, ale to nie je vsetko. Musis poslat chlapika nie na akukolvek postu, ale na colnu postu, teda najprv pre JCD, potom na colnicu, potom na colnu postu a s dokladom o odoslani znova na colnicu. V nasom pripade minimalne 4 hod prace, najazdenych cca 60 km. To je vo financnom vyjadreni spolu s tym autom nejakych 30 EUR, + tych 15 ja JCD, spolu 45.

Typicka objednavka napr. na nasom e-shope je povedzme 60 EUR s DPH. Mimo unie to musime predat bez DPH, za 50. Postovne uctujeme 10 EUR (v podstate skutocne naklady) - teda zakaznik napokon aj tak plati 60.

No ak by sme sa chceli vyhnut statnemu vypalnictvu, teda tomu, aby sme museli odviest DPH vo vyske 10 EUR z exportu, ktory ma byt oslobodeny, museli by sme investovat 45 EUR na JCD. Alebo by sme museli tento poplatok preniest na zakaznika. Kto by u nas asi tak nakupil?

To je jeste horsie, ako ked prenajimas za 550 EUR rocne a 552 musis zaplatit za zdravotne odvody. Tu ta stat nuti platit 10 EUR, na ktore nema pravo, a ak sa tomu chces legalne vyhnut, tak musis investovat 45. Pritom by existovalo elegantne riesenie, lenze nie je zaujem.
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

jar88 Pozri príspevok
misomiso,
naštuduj si poriadne colný zákon (je tam riešenie)
alebo si zaplať dobrého deklaranta.
---------------------------------------------------
Naozaj, tento tvoj posledný príspevok, je čítanie na pobavenie.


To by sme museli ovládať všetky zákony
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Nebudem reagovať na tému, ktorú som si celú prečítala. Pravda je niekde v strede. Chcem len povedať svoj názor.
PORADA - Richard, pán Mihál, pani Motyčková, kejka, veronikasaad, marína, autorka svokrinej kuchyne(prepáč nenapadol ma teraz nick, ), všetci čo prepisujú novelizácie zákonov a mnoho ďalších ktorých som nespomenula(ospravedlňujem sa im) mi pomohlo ked som začínala, zostali mi z Porady ľudia, s ktorými si píšeme a na pána Mihála nedám dopustiť, pravidelne si predplácam Draka. Naučila som sa vďaka Vám orientovať v zákonoch a čítať ich. Naučila som sa hľadať vďaka porade informácie na miestach kde je pôvod týchto info a žiadať o potvrdenie kompetentných.
Na Poradu od istého času chodím podstatne menej - stala sa pre mňa neprehľadná. Viem, že tu nájdem aktuálne zákony, účtovné veličiny a rôzne iné podstatné veci, ale ked si neviem s niečím poradiť zložitejším, je dosť náročné nájsť odpoveď.
Často aj hľadám a nenájdem, je pravda, že nie vždy. Ak zadám otázku príde často niekoľko odpovedí s upozornením že mám hľadať, ale ja vždy hľadám, len nie vždy človek zadá správne kľúčové slovo. A presne tak ako ste napísali, vždy sa niekto nájde kto napíše správny odkaz alebo odpoved, snažím sa vždy podakovať alebo odkliknúť nejakým spôsobom, ale predsa ešte raz všetkým veľké ĎAKUJEM, lebo niekedy mám naozaj len niekoľko minút na to aby som našla alebo dostala odpoved
Určite je nás viac takých.
PORADA pre mňa vždy bola a aj bude alfou a omegou mojho podnikania - mojou barličkou, slamka záchrany a skláňam sa pred množstvom múdrych ľudí, ktorí sa tu zhromaždili a robia dobrú vec pre ostatných len tak, zadarmo z dobrej vôle. To svedčí o tom, že nie všetci Slováci sú špekulanti. Aj keď súhlasím a z vlastnej skúsenosti viem, že ich je veľa. Ale sú aj v Amerike, Anglicku či Švajčiarsku.
PORADA je fórum a každý má právo sa vyjadriť, mal by dodržiavať etiketu, ale priznám sa, ked som sa dostala na stránku, ani som nevedela, že nejaká je, až ked som si prečítala pár príspevkov o jej dodržiavaní, som si ju prečítala.
Všetci, ktorí sa snažíte pomôcť a pri tom sa aj sami zdokonaľujete, pretože veľa prípadov je špecifických, robíte to nezištne a s dobrou vôľou, znova opakujem vďaka. A vďaka Vám porada bude mojou stránkou number 1 aj ked by tu bolo neviem kolko blbých príspevkov - proste ich preskočím a idem ďalej. Pretože títo ľudia aj tak asi nepochopili o čom sa ich tu snažíte presvedčiť.
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
6 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

srska Pozri príspevok
ale to ozaj by si chcela aby vyplňovali DP?
inak: niektorí ich aj vyplňovali - 2% (dodatočne)
Nie. To som reagovala na neochotu úradníkov. Keď im niečo neprikazuje zákon (prípadne zamestnávateľ, prečo by to robili, keď nemusia?
(S tými 2 % to myslíš vážne? Mám sa obávať, aby to náhodou niekto za mňa ešte raz nevyplnil? )
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Margaréta35 Pozri príspevok
To by sme museli ovládať všetky zákony
Stačí podľa osobnej potreby a intelektuálnych možností občana.
-------------------------------------------------------------
Napríklad bača (pastier oviec) veľa nepotrebuje. Stačí mu pasenie hore kopcom a z kopca. Aj o tom by sa dalo polemizovať za predpokladu, že ich pasie viac, alebo ich pasie ako zamestnanec.
--------------------------------------------------------------------------
Ale ak chceme žiť v určitej spoločnosti, alebo dokonca prevážať tovar cez hranice, ako mosomiso, tak nám nič iné nezostáva, ako naštudovať si zákony, ktorým sa musím prispôsobiť.
-----
misomiso je pri vývoze a dovoze deklarantom. Tým pádom berie na seba určité práva a povinnosti.
On predkladá colné prehlásenie a sám určuje čo zamýšľa s tovarom urobiť.
On deklaruje do akého colného režimu žiada tovar prepustiť.
Či do voľného obehu, alebo na dočasné použitie, alebo vrátenie tovaru, alebo dočasný vývoz so záznamom na opravu, reklamáciu a podobne.
---------
Ak pozná len JCD a pritom ani nevie na čo vlastne slúži, tak je nahratý.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Na koniec tvojho príspevku by sa hodilo slovo AMEN.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pivko Pozri príspevok
Na koniec tvojho príspevku by sa hodilo slovo AMEN.
Ale musíš uznať, že určité právne povedomie a nejaká ta finančná gramotnosť by sa Slovákom zišla. Len o tom nevedia.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jar88 Pozri príspevok
Stačí podľa osobnej potreby a intelektuálnych možností občana.
-------------------------------------------------------------
Napríklad bača (pastier oviec) veľa nepotrebuje. Stačí mu pasenie hore kopcom a z kopca. Aj o tom by sa dalo polemizovať za predpokladu, že ich pasie viac, alebo ich pasie ako zamestnanec.
--------------------------------------------------------------------------
Ale ak chceme žiť v určitej spoločnosti, alebo dokonca prevážať tovar cez hranice, ako mosomiso, tak nám nič iné nezostáva, ako naštudovať si zákony, ktorým sa musím prispôsobiť.
-----
misomiso je pri vývoze a dovoze deklarantom. Tým pádom berie na seba určité práva a povinnosti.
On predkladá colné prehlásenie a sám určuje čo zamýšľa s tovarom urobiť.
On deklaruje do akého colného režimu žiada tovar prepustiť.
Či do voľného obehu, alebo na dočasné použitie, alebo vrátenie tovaru, alebo dočasný vývoz so záznamom na opravu, reklamáciu a podobne.
---------
Ak pozná len JCD a pritom ani nevie na čo vlastne slúži, tak je nahratý.
Dakujem ti, ze ma ucis veci, ktore som sa naucil ako prve, ked som zacal vyvazat. Ako keby si nevedel, ze jestvuje iba jeden rezim na vyvoz, pri ktorom si mozes uplatnit oslobodenie od DPH.

Ty ked vyvazas tovar, tek nevies, ze sa pokazi (alebo sa ukaze byt vadny) a ze ho bude treba doviset spat. Keby si to vedel, tak nie zo ho budes vyvazat v inom colnom rezime (ten sluzi apropos na ine veci, napriklad na vyvoz tovaru na vystavu a spat) ale ho nevyvezies vobec.

Ak ho raz vyvezies v normalnom exportnom rezime, tak mas smolu, uz ho nedokazes vratit. Este stale mas dojem, ze zakon je dobry?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok
Dakujem ti, ze ma ucis veci, ktore som sa naucil ako prve, ked som zacal vyvazat. Ako keby si nevedel, ze jestvuje iba jeden rezim na vyvoz, pri ktorom si mozes uplatnit oslobodenie od DPH.

Ty ked vyvazas tovar, tek nevies, ze sa pokazi (alebo sa ukaze byt vadny) a ze ho bude treba doviset spat. Keby si to vedel, tak nie zo ho budes vyvazat v inom colnom rezime (ten sluzi apropos na ine veci, napriklad na vyvoz tovaru na vystavu a spat) ale ho nevyvezies vobec.

Ak ho raz vyvezies v normalnom exportnom rezime, tak mas smolu, uz ho nedokazes vratit. Este stale mas dojem, ze zakon je dobry?
Už sme sa tu na "Porade" raz bavili o tejto problematike. Je to jednoducho vo všeobecnej neznalosti zákonov.
Pamätám si jednu tvoju reakciu na moje konštatovanie, asi v takomto duchu:
"Myslel som si, že tu na Porade je to samý ekonóm a účtovník a tak som očakával, že sa vyznajú". (nechce sa mi hľadať presné znenie)
Ty si na to odpovedal, že od účtovníka nemôžem očakávať nejaké kreatívne myslenie, lebo on pozná len to svoje.
----------------------------------------------
No a v tomto je ten hlavný problém. Každý je odborník v niečom, ale v ostatných veciach sa vôbec neorientuje. Tým chcem povedať, že v ostatnom je skoro analfabet.
----------------------------------------------
No a tak sa stane, že nadobudneš mylný dojem, že je zlý zákon. Pritom colný zákon je v poriadku. Dokonca je v poriadku aj v súvislosti s uplatňovaním DPH, ale ty to považuješ za výpalnictvo.
Pritom DPH a daň zo zisku, sú tie najspravodlivejšie dane, aké máme. Štátne výpalnictvo je niečo úplne iné. Je to napríklad ukladanie povinnosti platiť popri legálnych daniach a poplatkoch niečo naviac, alebo dokonca platenie dane od hlavy.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok
Dakujem ti, ze ma ucis veci, ktore som sa naucil ako prve, ked som zacal vyvazat. Ako keby si nevedel, ze jestvuje iba jeden rezim na vyvoz, pri ktorom si mozes uplatnit oslobodenie od DPH.

Ty ked vyvazas tovar, tek nevies, ze sa pokazi (alebo sa ukaze byt vadny) a ze ho bude treba doviset spat. Keby si to vedel, tak nie zo ho budes vyvazat v inom colnom rezime (ten sluzi apropos na ine veci, napriklad na vyvoz tovaru na vystavu a spat) ale ho nevyvezies vobec.

Ak ho raz vyvezies v normalnom exportnom rezime, tak mas smolu, uz ho nedokazes vratit. Este stale mas dojem, ze zakon je dobry?
Zabudol som ti odpovedať na colný problém.
------------------------------------------
Uvedom si že ak vyrobíš nejaký výrobok a "vyskladníš" ho, máš daňovú povinnosť. Musíš vystaviť dodací list a následne aj daňový doklad. Ak si platca dane (DPH), máš povinnosť vypočítať aj sumu DPH a pripočítať ju k cene.
Toto neplatí pri vývoze a tak máš právo (nie povinnosť) neúčtovať DPH, ktorá zo zákona patrí štátu. Ako dôkaz o vývoze, ti zostáva potvrdené JCD z colnice.
Ak ten istý výrobok (tovar) dovezieš späť na opravu, reklamáciu a podobne a pritom budeš deklarovať dovoz a žiadať o prepustenie do voľného obehu, je jasné že ti colnica vyrúbi clo a DPH. Je to vlastne ta DPH, ktorú ti odpustili pri tom pôvodnom vyskladnení z výroby.
----------------------------------------------
Nechápem čomu sa čuduješ? Veď ty môžeš na colnici deklarovať, že dovážaš výrobok na opravu a požiadať colnicu o dočasné prepustenie na záznam a v určenej lehote ho vyvezieš späť do krajiny z kade ti prišiel.
To je všetko.
Ak nestihneš, zaplatíš ale aj tak pri ďalšom (neskoršom) vývoze máš právo neúčtovať k tovaru DPH. Je jasné, že prípadné zaplatené clo a ostatné náklady ti nikto nevráti. To je snáď normálne. Či nie?
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

misomiso Pozri príspevok
Tak toto si vystihol uplne presne, s tymto naozaj suhlasim.

S tym, co pises vyssie v prispevku ale nesuhlasim celkom. Nesuhlasim s tym, ze ak by ludia platili, stat by nemal dovod okradat. Jedno s druhym totiz uzko suvisi. To, ze je dnes taka obrovska byrokracia nie je nahoda, je to zamer. Keby sa mnohe veci zjednodusili, tak by nie len odpadla zataz pre biznis, ale by to znamenlo prepustenie mnozsta zbytocnych uradnikov a mozno aj zrusenie mnohych poplatkov. Tomuto sa ale kazdy stat brani ako cert krizu.

Ktosi vyratal, ze administrativa pri urcitom stupni "bujnenia" prestane potrebovat vyrobu. Teda, ze by sa dalo presne vypocitat, pri akom mnozstve uradnikov, by v konkretnom podniku (napriklad v Tatravagonke Poprad), mali vsetci na 8 hodin denne pracu, aj keby sa firma uplne vzdala akejkolvek vyroby. Skratka - jedni by kontrolovali druhych, jedni by robili mzdy, dalsi bdeli nad dodrziavanim bezpecnostnych predpisov, ini by pre tych z vedlajsich kancelarii zabezpecovali skolenia...

Co je vlastne zaujem statu? Pretoze - co je stat? Ak veris tym formulkam zo zakladnej skoly, ze stat sme my vsetci, tak sa nikam nedostaneme. Potom by sme ani nemohli povedat, ze stat niekho okrada, alebo ze my okradame stat, pretoze potom by subjekt okradal sam seba, co sa velmi neda.

Stat je statna moc. Je to aparat ludi, ktori vedia, ako zneuzit fakt, ze spolocnost dnes uz nemoze zit neorganizovane a ze musi byt organizovana urcitymi strukturami. Niektorym ludom sa jednoducho podari nanominovat sa do tychto struktur. Vedia, ze sa tym dnom stanu prislusnikmi akejsi druhej, nadradenej spolocnosti, ktora zije z toho, ze ovlada tu armadu smrtelnikov (ktorym sa to nepodarilo).

Neviem Profesional, co robis a ci vobec zijes na Slovensku. No zelal by som ti niekedy zazit jednanie s typickym slovenskym uradnikom.

No ja na rozdiel od teba viem, ze okrem par darebakov, ktori chcu zit na ukor statu jestvuje pomerne rozsiahly, sofistikovany a dobre spravovany system STATNEHO VYPALNICTVA - neviem to inak nazvat. A to teraz do tohto terminu nezahrnam este ani spravanie statnych uradnikov, ktori, ak nieco po nich ziadate, zacnu tocit - "No neviem, ako vam to naznacit..." - a pri tom si suchaju vrecko.
Myšlienky vskutku EXCELENTNÉ, ktoré by si zaslúžili dať patentovať.

Len tak naokraj :

Mať dobré zamestnanie sa javí ako celkom úspešná životna filozofia,

niektorí pripušťajú aj myšlienku,že by mali uspokojujúcu PRÁCU ,

ale KOMU zostane ROBOTA ???
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Indeed Pozri príspevok
Myšlienky vskutku EXCELENTNÉ, ktoré by si zaslúžili dať patentovať.

Len tak naokraj :

Mať dobré zamestnanie sa javí ako celkom úspešná životna filozofia,

niektorí pripušťajú aj myšlienku,že by mali uspokojujúcu PRÁCU ,

ale KOMU zostane ROBOTA ???
Komu že zostane robota?
No predsa robotom.
------------------------------
Už teraz je málo roboty, lebo všetko čo robia roboty, je lacnejšie a rýchlejšie urobené. Neskôr bude dôležité, kto vlastní robotov a nie kto robotuje.
------------------------------
Pokrok sa zastaviť nedá.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok

Ktosi vyratal, ze administrativa pri urcitom stupni "bujnenia" prestane potrebovat vyrobu. Teda, ze by sa dalo presne vypocitat, pri akom mnozstve uradnikov, by v konkretnom podniku (napriklad v Tatravagonke Poprad), mali vsetci na 8 hodin denne pracu, aj keby sa firma uplne vzdala akejkolvek vyroby. Skratka - jedni by kontrlovali druhych, jedni by robili mzdy, dalsi bdeli nad dodrziavanim bezpecnostnych predpisov, ini by pre tych z vedlajsich kancelarii zabezpecovali skolenia...
A na tých školeniach by ich učili nežrať, ako toho cigánskeho koňa.
----------------------------------------------------------------
Ja som zas niekde čítal, že dnešné hospodárstvo sa zaobíde bez určitého percenta nepotrebných ľudí. Jednoducho že ich ekonomika nepotrebuje.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jar88 Pozri príspevok
Zabudol som ti odpovedať na colný problém.
------------------------------------------
Uvedom si že ak vyrobíš nejaký výrobok a "vyskladníš" ho, máš daňovú povinnosť. Musíš vystaviť dodací list a následne aj daňový doklad. Ak si platca dane (DPH), máš povinnosť vypočítať aj sumu DPH a pripočítať ju k cene.
Toto neplatí pri vývoze a tak máš právo (nie povinnosť) neúčtovať DPH, ktorá zo zákona patrí štátu. Ako dôkaz o vývoze, ti zostáva potvrdené JCD z colnice.
Ak ten istý výrobok (tovar) dovezieš späť na opravu, reklamáciu a podobne a pritom budeš deklarovať dovoz a žiadať o prepustenie do voľného obehu, je jasné že ti colnica vyrúbi clo a DPH. Je to vlastne ta DPH, ktorú ti odpustili pri tom pôvodnom vyskladnení z výroby.
----------------------------------------------
Nechápem čomu sa čuduješ? Veď ty môžeš na colnici deklarovať, že dovážaš výrobok na opravu a požiadať colnicu o dočasné prepustenie na záznam a v určenej lehote ho vyvezieš späť do krajiny z kade ti prišiel.
To je všetko.
Ak nestihneš, zaplatíš ale aj tak pri ďalšom (neskoršom) vývoze máš právo neúčtovať k tovaru DPH. Je jasné, že prípadné zaplatené clo a ostatné náklady ti nikto nevráti. To je snáď normálne. Či nie?
Tak este raz: tovar bol neopravitelny. Potrebovali sme ho doviest iba z dvoch dovodov. Po prve, ak zan zahranicny partner pozadoval nahradu, tak ako dokaz, ze je reklamacia opravnena (tiez preto, aby ho partner napr. nepredal so zlavou a nam nepovedal, ze ho vyhodil). Po druhe - potrebovali sme tie vyrobky rozobrat a pozriet sa, kde sa stala chyba, pred tym, ako ich znicime. Predstav si, ze zahranicny partner nebude suhlasit so vymenou, ale pozaduje financnu refundaciu. Nemame teda co v urcenej lehote vyviezt.

S tou DPH si uplne mimo. Ked nieco vyrobim, moze mi to aj pat rokov lezat na sklade, nikomu neodvadzam DPH. Az ked to predam - na zaklade faktury, odvadzam DPH - mimo exportu, samozrejme. Lenze problem ja v tom, ze colnici chceli zaplatit clo aj DPH za tovar, ktory bol u nas vyrobeny, (legalne bez DPH) vyvezany a vratil sa spat, v podstate na nas sklad. Teda ked mohol byt pred tym na nasom sklade bez toho, aby som zan platil clo a DPH, malo by byt umoznene, aby sa do mojho skladu vratl takisto bez cla a DPH.

Clo ma sluzit na OCHRANU DOMACICH VYROBCOV pred lacnymi dovozmi zo zahranicia, na nic viac. Pred kym ale chrani taketo clo, ak colnik chce preclit slovensky tovar, ktory sa vracia pre reklamaciu z Japonska? Ved toho isteho tovaru my tu mozeme denne legalne vyprodukovat na tony bez akehokolvek cla, je to nasa domaca vyroba. Stale to nechapes ??

A tiez si sa pozabudol vyjadrit k tomu dalsiemu problemu - zbytocnej a drahej byrokracii, ktora brani slovenskym e-shopom exportovat v malom. Teda vo velkom, ale v malych mnosztvach (co je typicke pre e-shop biznis). Po tom, ako mi napises saza tie zvasty, a ja ti tri razy budem musiet vysvetlovat, o co tam vlastne ide ti pokojne aj napisam, ako by sa to elegantne dalo vyriesit bez toho, aby stat prisiel co len o cent a sucasne bez toho, aby sa musel uchylovat k vypalnickym praktikam.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok

S tou DPH si uplne mimo. Ked nieco vyrobim, moze mi to aj pat rokov lezat na sklade, nikomu neodvadzam DPH. Az ked to predam - na zaklade faktury, odvadzam DPH - mimo exportu, samozrejme. Lenze problem ja v tom, ze colnici chceli zaplatit clo aj DPH za tovar, ktory bol u nas vyrobeny, (legalne bez DPH) vyvezany a vratil sa spat, v podstate na nas sklad. Teda ked mohol byt pred tym na nasom sklade bez toho, aby som zan platil clo a DPH, malo by byt umoznene, aby sa do mojho skladu vratl takisto bez cla a DPH.

Clo ma sluzit na OCHRANU DOMACICH VYROBCOV pred lacnymi dovozmi zo zahranicia, na nic viac. Pred kym ale chrani taketo clo, ak colnik chce preclit slovensky tovar, ktory sa vracia pre reklamaciu z Japonska? Ved toho isteho tovaru my tu mozeme denne legalne vyprodukovat na tony bez akehokolvek cla, je to nasa domaca vyroba. Stale to nechapes ??

A tiez si sa pozabudol vyjadrit k tomu dalsiemu problemu - zbytocnej a drahej byrokracii, ktora brani slovenskym e-shopom exportovat v malom. Teda vo velkom, ale v malych mnosztvach (co je typicke pre e-shop biznis). Po tom, ako mi napises saza tie zvasty, a ja ti tri razy budem musiet vysvetlovat, o co tam vlastne ide ti pokojne aj napisam, ako by sa to elegantne dalo vyriesit bez toho, aby stat prisiel co len o cent a sucasne bez toho, aby sa musel uchylovat k vypalnickym praktikam.
K prvému odstavcu.
Nečakaj, že colný zákon bude riešiť taký banálny problém, aký si uviedol. Stálo by to zbytočnú byrokraciu a samozrejme že by niečo aj stála. Náš colný zákon je veľmi pevne naviazaný na všetky medzinárodné obchodné dohody.
Nerieš to, lebo za pár rokov to bude minulosť. Prebieha globalizácia svetového obchodu.
-------------------------------
K druhému odstavcu.
To že môžeš niečo vyrobiť a nechať 5 rokov na sklade je pravda, ale nezmyselná. Za čo a na čo by si vyrábal, ak by si nepredával.
Je to ekonomický nezmysel.
---------------------------------
K tretiemu odstavcu.
Vraj clo má slúžiť na ochranu domácej výroby pred lacným dovozom.
Dovolím si tvrdiť, že je to dosť zastaralé a spiatočnícke myslenie. Clo je nespravodlivá diskriminácia a zasahovanie do slobody iných.
Clá a dovozné kvóty a rôzne dovozné licencie a dovozné prirážky bránia slobodnému trhu a okrádajú ľudí o možnosť spolupráce. To znamená ničia vzájomnú spoluprácu a podporujú neslobodné režimy a ich výrobcov.
Preto treba postupne odstrániť všetky clá a obchodné prekážky. V rámci globalizácie sa to už dávno deje a za pár rokov to bude minulosť.
------------------------------------
No a k tomu poslednému odstavcu.
Nech ti nepíšem žvásty (asi o WTO) tak daj, ako by si to lepšie vyriešil.
Inak len aby si zostal v obraze, Slovensko je členom WTO od roku 1995.
-----------------------------------------------------------------------
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky oznamuje, že 15. apríla 1994 bola v Marrákeši podpísaná
Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie. Dohoda tvorí neoddeliteľnú súčasť Záverečného dokumentu
Uruguajského kola mnohostranných obchodných rokovaní podpísaného 15. apríla 1994 v Marrákeši.
Národná rada Slovenskej republiky so záverečným dokumentom vyslovila súhlas svojím uznesením č. 32 z 13.
decembra 1994 a prezident Slovenskej republiky ho ratifikoval 22. decembra 1994.
Dohoda nadobudla platnosť 1. januára 1995 na základe článku XIV ods. 1 a v súlade s odsekom 3 záverečného
dokumentu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať