Zavrieť

Porady

Bezodplatny najom bytu

Dobry den,

Mohli by ste mi prosim poradit - s priatelom vlastnime byt (50:50), ktory bezodplatne prenajimame mojmu bratovi a jeho kamaratom, kedze zijeme & sme zamestnani v zahranici. Zatial nie sme registrovani na DU. Musime sa registrovat aj ked sa jedna o bezodplatny prenajom/uzivanie? Uzivatelia nam hradia len naklady na energie, ktore su menej ako 1000 eur rocne. Pokial to spravne chapem, tieto prijmy si mozme s priatelom medzi sebou rozdelit 50:50 a tym padom mame obaja prijem z prenajmu nizsi ako 500 eur rocne, cize nemusime podavat danove priznanie. Musime s uzivatelmi uzavriet nejaku zmluvu alebo staci ustna dohoda?

Dakujem.
Usporiadat
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

58vlasta Pozri príspevok
Môžete si vygooglovať ,,studené nájomné" ale odpíšem vám časť tohto článku: Studené nájomné príjem nezníži.
Do príjmu z prenájmu v daňovom priznaní treba zahrnúť aj platby za služby a energie.
Niektorí prenajímatelia majú zmluvu o prenájme uzatvorenú tak, že v nej uvedú len takzvané studené nájomné, teda sumu bez platieb za služby a energie. Nájomník platí faktúry osobitne, hoci sú na majiteľa bytu. Príjem v daňovom priznaní im to nezníži.
,,Pri posudzovaní príjmu z prenájmu nehnuteľnosti je potrebné predovšetkým rešpektovať nájomnú zmluvu. Ak prenajímateľuzatvoril nájomnú zmluvu, pričom nájomca podľa nej platí priamo za dodávky služieb a energií, táto suma sa považuje za nepeňažný príjem prenajímateľa. Potvrdila Anna Šrojtová z Daň. riaditeľstva.
Za príjem sa totiž považuje nielen peňažné, ale aj nepeňažné plnenie dosiahnuté zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia. V daňovom priznaní sa potom odvádzané platby alebo preddavky zahrnú spolu s nájomným do príslušného riadku ako príjem z prenájmu. Napísala Halka Tytykalová.
Ja prenajímam samostatnú budovu,kde na plyn,vodu,el. má nájomník uzavreté zmluvy s dodávateľmi a neviem ako by to bol môj nepeňažný príjem,keď napríklad SSE mi odmietli povedať,koľko je tam spotreba,že oni so mnou nič nemajú,aj keď ich meradlo je v mojej budove.
1 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

nazor ze platby za energie od nájomníka sa nepovazuju za prijem z prenajmu je nespravny ...
1. to by potom nebolo nic jednoduchsie ako dohodnut sa s najomnikom na tom, ze najomne bude 0 a platby za energie sa navysia o najomne
2. na prijem z prenajmu si je predsa mozne uplatnit bud pausalne alebo skutocné výdavky súvisiace s prenájmom, a tam predsa patria naklady na energie, opravy a pod. ... to by bola ina kava, nezahrnut do príjmu platby za energie, ale náklady na ne si odpocitat ...

jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je
0 2
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

bu ... bu ... bu ...
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

bubkoch Pozri príspevok
nazor ze platby za energie od nájomníka sa nepovazuju za prijem z prenajmu je nespravny ...
1. to by potom nebolo nic jednoduchsie ako dohodnut sa s najomnikom na tom, ze najomne bude 0 a platby za energie sa navysia o najomne
2. na prijem z prenajmu si je predsa mozne uplatnit bud pausalne alebo skutocné výdavky súvisiace s prenájmom, a tam predsa patria naklady na energie, opravy a pod. ... to by bola ina kava, nezahrnut do príjmu platby za energie, ale náklady na ne si odpocitat ...

jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je
Pane vy ako občan zrejme nič neprenajímate.
Píšete,že na príjem z prenájmu si môže uplatniť buď paušálne,alebo skutočné výdavky a tam predsa patria výdavky na E, opravy a pod.Súčasne však tomu človeku beriete možnosť paušál.výdavkov,pretože výdavky za E v našej oblasti dosahujú tých 40%.A na nejakú údržbu nezostáva.
Ak človek býva v mestskom nájomnom byte na výmere má napísané platby za služby a NÁJOMNÉ.
Príjem za všetky druhy E je príjmom tých spoločností,ktoré ich dodávajú.
Ak je to môj príjem,môžem tvrdiť,že E sú zdanené 2X.Raz u mňa,ako prenajímateľa a raz u spoločností,ktoré E dodávajú.
Chápem,že zákon je taký,ale nechápem,že ho obhajujete.
2 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

onical Pozri príspevok
Pane vy ako občan zrejme nič neprenajímate.
Píšete,že na príjem z prenájmu si môže uplatniť buď paušálne,alebo skutočné výdavky a tam predsa patria výdavky na E, opravy a pod.Súčasne však tomu človeku beriete možnosť paušál.výdavkov,pretože výdavky za E v našej oblasti dosahujú tých 40%.A na nejakú údržbu nezostáva.
Ak človek býva v mestskom nájomnom byte na výmere má napísané platby za služby a NÁJOMNÉ.
Príjem za všetky druhy E je príjmom tých spoločností,ktoré ich dodávajú.
Ak je to môj príjem,môžem tvrdiť,že E sú zdanené 2X.Raz u mňa,ako prenajímateľa a raz u spoločností,ktoré E dodávajú.
Chápem,že zákon je taký,ale nechápem,že ho obhajujete.
si uplne mimo ... nic nie je zdanene 2x, 2x sa radsej zamysli kym nieco napises
0 2
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

Bubkoch napísal ste:"jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je"
Prenajímateľ si nič nenazýva.Skutočnosť je taká,že dostáva nájomné a platby za E.Podľa zákona sú aj platby za E príjmom z prenájmu.Ste Slovák?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

onical Pozri príspevok
Bubkoch napísal ste:"jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je"
Prenajímateľ si nič nenazýva.Skutočnosť je taká,že dostáva nájomné a platby za E.Podľa zákona sú aj platby za E príjmom z prenájmu.Ste Slovák?
tak potom s čim mas problem ?
0 2
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

So znením zákona.Slovensky je príjem z prenájmu,príjmom z prenájmu.
0 1
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

onical Pozri príspevok
So znením zákona.Slovensky je príjem z prenájmu,príjmom z prenájmu.
zakon je v poriadku ...
ako prijem z prenajmu vykazes napr. 400€ (250€ najomne + 150€ E), ako naklad vykazes 150€ E, dan zaplatis z 250€ ...
150€ E svoj naklad zaplatis elektrarnam, ktore tych 150€ vykazu ako svoj prijem a po odpocitani nakladov na vyrobu elektriny ho zdania ... kde sa tam nieco zdanuje 2x ???
0 2
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

neviem, ci tomuto vsetkemu rozumiem a ci som sa nestratil.. ja to vidim vsak velmi jednoducho.... vidim 2 alternativy:

1/ najomca plati za energie prenajimatelovi v ramci najomnej zmluvy a prenajimatel ich nasledne plati dodavetelovi medii... pre prenajimatela je to prijem a zaroven aj vydavok.
2/ najomca neplati energie prenajimatelovi ale priamo dodavatelom energetickych medii... pre prenajimatela to nie je prijem a ani vydavok.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

martinez Pozri príspevok
neviem, ci tomuto vsetkemu rozumiem a ci som sa nestratil.. ja to vidim vsak velmi jednoducho.... vidim 2 alternativy:

1/ najomca plati za energie prenajimatelovi v ramci najomnej zmluvy a prenajimatel ich nasledne plati dodavetelovi medii... pre prenajimatela je to prijem a zaroven aj vydavok.
2/ najomca neplati energie prenajimatelovi ale priamo dodavatelom energetickych medii... pre prenajimatela to nie je prijem a ani vydavok.
Už som tu niekde tento link pricapila, možno bude užitočný aj v tejto debate
http://ekonomika.sme.sk/c/5271059/ak...by-garaze.html
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tak ja teraz neviem.... možno
Moja dcéra býva v byte (vlastním ho spolu s manželom - BSM).... platí všetky služby a energie ... vlastne za nás... To aby som to dala do svojho príjmu - ako nepeňažný príjem...
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

martinez Pozri príspevok
neviem, ci tomuto vsetkemu rozumiem a ci som sa nestratil.. ja to vidim vsak velmi jednoducho.... vidim 2 alternativy:

1/ najomca plati za energie prenajimatelovi v ramci najomnej zmluvy a prenajimatel ich nasledne plati dodavetelovi medii... pre prenajimatela je to prijem a zaroven aj vydavok.
2/ najomca neplati energie prenajimatelovi ale priamo dodavatelom energetickych medii... pre prenajimatela to nie je prijem a ani vydavok.
V 2. ti na DÚ povedia,že to je tvoj nepeňažný príjem aj keď budeš mať v zmluve,že E si nájomník platí sám dodávateľovi.
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

bubkoch Pozri príspevok
zakon je v poriadku ...
ako prijem z prenajmu vykazes napr. 400€ (250€ najomne + 150€ E), ako naklad vykazes 150€ E, dan zaplatis z 250€ ...
150€ E svoj naklad zaplatis elektrarnam, ktore tych 150€ vykazu ako svoj prijem a po odpocitani nakladov na vyrobu elektriny ho zdania ... kde sa tam nieco zdanuje 2x ???
Nepužil som správne slovo nezdaňuje sa 2x,ale tie E už v evidencii figurujú a keď chcem použiť 40% výdavky napríklad preto,že na inej nehnuteľnosti nemám žiadne energie,tak pri prvej nehnut.prichádzam o možnosť dokladovať aj údržbu.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

onical Pozri príspevok
Nepužil som správne slovo nezdaňuje sa 2x,ale tie E už v evidencii figurujú a keď chcem použiť 40% výdavky napríklad preto,že na inej nehnuteľnosti nemám žiadne energie,tak pri prvej nehnut.prichádzam o možnosť dokladovať aj údržbu.
o nic neprichadzas, aj v tvojom pripade si mozes dat do nakladov vsetky vydavky ... naklady a vydavky z prenajimanych nehnutelnosti si uplatnujes v sucte za vsetky, nie jednotlivo ... jednoducho spocitas vsetky prijmy z prenajimanych energii (najomne + E), spocitas vsetky vydavky zo vsetkych prenajimanych nehnutelnosti (E + udrzba), podla toho co je vyhodnejsie, uplatnis bud 40% alebo skutocne vydavky ...
0 2
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

bubkoch Pozri príspevok
o nic neprichadzas, aj v tvojom pripade si mozes dat do nakladov vsetky vydavky ... naklady a vydavky z prenajimanych nehnutelnosti si uplatnujes v sucte za vsetky, nie jednotlivo ... jednoducho spocitas vsetky prijmy z prenajimanych energii (najomne + E), spocitas vsetky vydavky zo vsetkych prenajimanych nehnutelnosti (E + udrzba), podla toho co je vyhodnejsie, uplatnis bud 40% alebo skutocne vydavky ...
Nerozumieme si.
Nehnut.č.1 príjem 10000€ energie 4500 si platí nájomník
Nehnut.č.2 príjem 10000€ energie nie sú žiadne
A. príjem 24500 výdavky 40% 9800 zdaňujem 14700€
B. príjem 20000 výdavky 40% 8000 zdaňujem 12000€
Podlľ zákona musím robiť podľa A. Zdaňujem príjem
o 2700€ vyšší,peniaze,ktoré nikdy neboli nájmom a ani
som ich nevidel.Nie som účtovník asi preto je pre mňa
nájom nájmom.
1 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

onical Pozri príspevok
Nerozumieme si.
Nehnut.č.1 príjem 10000€ energie 4500 si platí nájomník
Nehnut.č.2 príjem 10000€ energie nie sú žiadne
A. príjem 24500 výdavky 40% 9800 zdaňujem 14700€
B. príjem 20000 výdavky 40% 8000 zdaňujem 12000€
Podlľ zákona musím robiť podľa A. Zdaňujem príjem
o 2700€ vyšší,peniaze,ktoré nikdy neboli nájmom a ani
som ich nevidel.Nie som účtovník asi preto je pre mňa
nájom nájmom.
B je nezmysel ... porozmyslaj preco ...
pomocka: v jednom prispevku v tejto teme som to uz vysvetlil
0 2
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

bubkoch Pozri príspevok
B je nezmysel ... porozmyslaj preco ...
pomocka: v jednom prispevku v tejto teme som to uz vysvetlil
To,že B je nezmysel už čítam niekoľko rokov a vysvetlili mi to aj v metodickom centre DÚ v TN.Možno účtovníkom a daňovákom je to jasné.Ja to samozrejme robím podľa A,nepotrebujem klamať,len to považujem za nespravodlivé.Nič nemení,že nespravodlivé podľa zákona.
1 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Katy a R Pozri príspevok
Tak ja teraz neviem.... možno
Moja dcéra býva v byte (vlastním ho spolu s manželom - BSM).... platí všetky služby a energie ... vlastne za nás... To aby som to dala do svojho príjmu - ako nepeňažný príjem...
V takomto prípade nie, niekedy som na DRSR čítala otázku či sa treba registrovať v prípade ak nájomník je rodinný príslušník, odpoveď znela že nie. A keď nie je potrebná registrácia, tak nie je potrebné priznávať príjem. Niečo podobné prikladám z Poradcu, dnes majú na DRSR zatvorené

Nájom bytu medzi rodičmi a dcérou
Manželia vlastnia byt v BSM. V súčasnosti v ňom nebývajú, v byte býva ich dcéra. Dcéra im neplatí nájomné a rodičia s ňou nemajú ani uzatvorenú zmluva o nájme. Sú povinní registrovať sa na daňovom úrade?
Riešenie
Na zodpovedanie uvedenej otázky je dôležité, či je uzatvorená nájomná zmluva alebo nie.
Pokiaľ nie je uzatvorená zmluva o nájme medzi rodičmi a dcérou, nejde o nájomný vzťah a rodičia nie sú povinní registrovať sa na daňovom úrade.
1 0
tolyada tolyada

tolyada je offline (nepripojený) tolyada

Prosím o radu kupila som si byt v roku 2008 a do roku 2011 v nom najomník byva, vsetko elektrika a plyn su na jeho meno ako to aj bolo . Nic navyše mi zaň neplatí . Ako je to v tom prípade ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať