Zavrieť

Porady

Bezodplatny najom bytu

Dobry den,

Mohli by ste mi prosim poradit - s priatelom vlastnime byt (50:50), ktory bezodplatne prenajimame mojmu bratovi a jeho kamaratom, kedze zijeme & sme zamestnani v zahranici. Zatial nie sme registrovani na DU. Musime sa registrovat aj ked sa jedna o bezodplatny prenajom/uzivanie? Uzivatelia nam hradia len naklady na energie, ktore su menej ako 1000 eur rocne. Pokial to spravne chapem, tieto prijmy si mozme s priatelom medzi sebou rozdelit 50:50 a tym padom mame obaja prijem z prenajmu nizsi ako 500 eur rocne, cize nemusime podavat danove priznanie. Musime s uzivatelmi uzavriet nejaku zmluvu alebo staci ustna dohoda?

Dakujem.
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

bubkoch Pozri príspevok
nazor ze platby za energie od nájomníka sa nepovazuju za prijem z prenajmu je nespravny ...
1. to by potom nebolo nic jednoduchsie ako dohodnut sa s najomnikom na tom, ze najomne bude 0 a platby za energie sa navysia o najomne
2. na prijem z prenajmu si je predsa mozne uplatnit bud pausalne alebo skutocné výdavky súvisiace s prenájmom, a tam predsa patria naklady na energie, opravy a pod. ... to by bola ina kava, nezahrnut do príjmu platby za energie, ale náklady na ne si odpocitat ...

jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je
Nájomné za byt je odplatou za právo užívať prenajatú vec. Nájomné nezahŕňa úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, t. j. za služby, ktoré nájomcovi bytu vytvárajú predpoklady na to, aby v byte mohol bývať (najmä za dodávku vody, tepla, teplej vody).Úhrada za takéto plnenia sa dojednáva oddelene od nájomného.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať