Zavrieť

Porady

pokl. bloček z 09/2005

Teraz som dostala do ruky jeden pokladničný bloček zo septembra, zamestnanec kúpil mob. telefón a zabudol odovzdať doklad. Ako môžem ten doklad dať účtovníctva aby bolo v poriadku ohľadne DPH? Mám spraviť dodatočné DP? Nie je možné inak vysporiadať?
Ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška
Majka, ale veď Erika ten doklad mááááááááááááááá, to že ho mal niekto v gatiach, to nie je....., že ho "nemá". To by každý špekuloval, kde by mu to vyhovovalo. Zákon umožnil dať do nasledujúceho obdobia.
Má, ale až teraz, tu by som upozornila zamestnanca, že takéto veci ďalej nebudem akceptovať, jeden prehrešok ešte nie je hriech. Je to v rámci zákona. Veď aj doklad z ERP je faktúra.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Muška, súhlasím s Tebou, že ho Erika mááááá...ale nevidím u nej dôvod ani možnosť, aby si DPH uplatnila v desiatom mesiaci. Môže iba ako dodatočné za deviaty mesiac.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Tweety
Má, ale až teraz, tu by som upozornila zamestnanca, že takéto veci ďalej nebudem akceptovať, jeden prehrešok ešte nie je hriech. Je to v rámci zákona. Veď aj doklad z ERP je faktúra.
Aj doklad z ERP je faktúra, ale na rozdiel od klasickej faktúry ho "mám hneď v ruke", klasická faktúra mi môže prísť aj neskôr, môže byť neskôr doručená poštou - na to mi slúži, a nielen mne, i daňovej kontrole - kniha faktúr.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tak, baby, končím svoje príspevky k tejto téme:

Erika si môže uplatniť DPH buď v 9. alebo v 10. mesiaci.
Alebo si DPH neuplatní....potom sa uvedené DPH stáva nákladovou položkou.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sarmantna
Aj doklad z ERP je faktúra, ale na rozdiel od klasickej faktúry ho "mám hneď v ruke", klasická faktúra mi môže prísť aj neskôr, môže byť neskôr doručená poštou - na to mi slúži, a nielen mne, i daňovej kontrole - kniha faktúr.
V tomto prípade prišiel aj doklad z ERP ku nej neskôr ako mal.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Majka, došiel neskôr...ale bol naozaj iba v tých "gatiach". A to neobstojí pred kontrolou.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Súhlasím vo všetkom čo tu Muška napísala, len s jedným nemôžem súhlasiť. To že si DPH neuplatním, neznamená, že si ju môžem dať do nákladov. Neuplatnená DPH je daňovo neuznaný náklad. Je to totiž môj problém, že som si ju neuplatnila.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Doporučujem pozrieť tému http://www.porada.sk/t14812-odpoeet-...loeku-erp.html
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Z uvedeného vyplýva, že ak aj máš doklad do uplynutia lehoty na podanie DPH, môžeš použiť možnosť do aktuálneho obdobia alebo nasledujúceho obdobia. T.j. 9 alebo 10. Úplne súhlasím s Muškou. Možnosť bola 9 mesiac alebo 10 mesiac.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
účtovník 007
Úplne súhlasím s Muškou. Možnosť bola 9 mesiac alebo 10 mesiac.
Aj ja, ak sa jedná o mesačného platiteľa dane. .-)
Ak sa jedná o štvrťročného platiteľa (zadávateľ otázky to neuviedol) je možné odpočítanie dane uplatniť za 3. alebo 4. štvrťrok 2005.

Vychádzam z uplatnenia § 51 ods. 2 prvá časť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Urobila by som tiez dod.danove priznanie, lebo doklad ma, a to je jeho vec, ze ho ma v tych gatoch, ako povedala kolegyna. Pochybujem, ze by sa to dalo obhajit.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Muška
ELPI,
to čo si zvýraznil - to sa týka iba oneskorených faktúr /máš doklad - poštová pečiatka/. To sa netýka faktúr, ktoré niekto zabudol vo vlastných gatiach.

Eriky sa týka táto časť zákona:
§ 51 odst.2
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm........ v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v PRVOM zdaňovacom období NASLEDUJúCOM po zdaňovacom období , v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.........
Tiež som si to myslel, ale po jednom z nedávnych seminárov objasnil prednášajúci pohľad daňového riaditeľstva - doslova sa vyjadril(a) -
"a keď nejaký zamestnanec vytrasie nejaké bločky z gatí, uplatníte ich vtedy, keď ich donesie do učtárne"

0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
elPi
Tiež
"a keď nejaký zamestnanec vytrasie nejaké bločky z gatí, uplatníte ich vtedy, keď ich donesie do učtárne"
To by som skutočne rada videla smernicu na obhájenie spomínaných interných postupov vo firme ... .-)
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Podľa mňa patrí predmetný bloček do 9/2005. Nie do 10/2005.
V § 51 ods. 2 sa hovorí o uplatnení práva na odpočet a o P L A T I T E Ľ O V I , nehovorí sa o žiadnej účtarni, kedy to učtareň dostane alebo to niekto vytiahne z "gatí" . Účtuje si sám.
t.j. že PLATITEĽ nemá do uplynutia daň. priznania daňový doklad, s dôkazom o tom, že bol vystavený alebo doručený po tejto doby. PLATITEĽ si po tejto dobe nejde vyzdvihnúť doklad z ERP do predajne, PLATITEĽ ho už dávno mal, len svojou povedzme nepozornosťou si neuplatnil právo na odpočet vtedy kedy mal.
Veď takýmto spôsobom by sa dalo manipulovať s priznaním!
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Zlatka, úplne s Tebou súhlasím, presne si to vysvetlila.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Prepnem súvisiace linky:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=151427&postcount=8
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Zlata
Podľa mňa patrí predmetný bloček do 9/2005. Nie do 10/2005.
V § 51 ods. 2 sa hovorí o uplatnení práva na odpočet a o P L A T I T E Ľ O V I , nehovorí sa o žiadnej účtarni, kedy to učtareň dostane alebo to niekto vytiahne z "gatí" . Účtuje si sám.
t.j. že PLATITEĽ nemá do uplynutia daň. priznania daňový doklad, s dôkazom o tom, že bol vystavený alebo doručený po tejto doby. PLATITEĽ si po tejto dobe nejde vyzdvihnúť doklad z ERP do predajne, PLATITEĽ ho už dávno mal, len svojou povedzme nepozornosťou si neuplatnil právo na odpočet vtedy kedy mal.
Veď takýmto spôsobom by sa dalo manipulovať s priznaním!
Aká manipulícia treba čítať aj ďalej. V § 51 odst.2 pokračuje veta: alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo atď....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zlata
Veď takýmto spôsobom by sa dalo manipulovať s priznaním!
Nemôžeme manipulovať s daňovým priznaním, máme možnosť rozhodnúť sa v akom zdaňovacom období uplatníme svoje právo.

V tomto prípade je to aj nástroj optimalizácie cash flow firmy v s medziach platného zákona.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Simonab
Súhlasím vo všetkom čo tu Muška napísala, len s jedným nemôžem súhlasiť. To že si DPH neuplatním, neznamená, že si ju môžem dať do nákladov. Neuplatnená DPH je daňovo neuznaný náklad. Je to totiž môj problém, že som si ju neuplatnila.
Odporúčam pozrieť si tento link:
Odpočet DPH-príspevok 24 od AVO citujem:
A čo sa týka naznačeného účtovania neuplatnenej DPH, tak iba upresním: ak účtovná jednotka nevyužije právo na odpočítanie dane, ktoré jej vzniklo (v zmysle zákona samozrejme, nie za akúkoľvek cenu), DPH je pripočítateľnou položkou k základu dane
Naposledy upravil Muška : 06.12.05 at 12:09
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ľutujem, že nemám čas všetko si tu preštudovať.
Ale vďaka vám všetkým (AVO... aj v iných častiach) som konečne pochopila § 51 o DPH:
Z tohto § mi vychádza, že ak by som náhodou z akýchkoľvek dôvodov v jednom zdaňovacom období neuskutočnila žiaden zdaniteľný obchod, ale mala by som k dispozícii faktrúry, bločky ERP, tie by som neuviedla v tomto období do záznamov (§70),ale až v nasledujúcom (§51 odst.2) tak podávam nulové priznanie ?
Je to tak, alebo sa mýlim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať