Zavrieť

Porady

Neziskové organizácie

Prosím Vás o radu z oblasti účtovania neziskových organizácii. Je neziskovka povinná odpisovať majetok, keď áno, tak aké odpisy, účtovné alebo daňové? A ešte tvorí neziskovka fond reprodukcie z odpisov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janulinka je offline (nepripojený) janulinka

    janulinka
    janulinka
    Prosím Vás o radu z oblasti účtovania neziskových organizácii. Je neziskovka povinná odpisovať majetok, keď áno, tak aké odpisy, účtovné alebo daňové? A ešte tvorí neziskovka fond reprodukcie z odpisov?
    Prosím Vás o odpoveď!

    Doboska je offline (nepripojený) Doboska

    pracujúca dôchodkyňa Doboska
    Ja mám ten istý problém, sme nezisková organizácia a neviem či máme povinnosť odpisovať majetok, ktorý sme dostali z grantu. Ďalší problém mám s odpisovaním darovaného majetku-auta, ktorý má podľa odhadcu hodnotu 110 tis. Sk a druhé 29 tis. Sk. Niekde som čítala, že sa odpisuje aj darovaný majetok. Bola by som veľmi rada keby mi niekto poradil.

    marysyki je offline (nepripojený) marysyki

    marysyki
    My odpisujeme majetok a to aj ten, ktorý sme dostali v rámci grantu. Potom časovo rozlišujeme aj grant, aby nám nevznikali skreslenia v HV. Skúste pozrieť Opatrenie MF SR pre ÚJ, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania.

    monchi je offline (nepripojený) monchi

    monchi
    Neziskovky účtovne majetok musia odpisovať, vyplýva im to zo zákona o účtovníctve a co sa tyka fondu tak je dobrovolny.
    a tak ako vravi marysyki, ak je DM z grantu, tak casovo rozlisujem grant a rozpuštam vo vyske odpisov.
    Danovo ma zmysel len ak si chcem uplatnit danove naklady a to len vtedy, ak mam danove prijmy ma vyznam.

    uz extistuje i literatura, kde je to blizsie vysvetlene:
    odporucat pozriet v časopise Efekt - len pre neziskovky na www.casopisefekt.sk a vysla i "Praktická príručka" s predkontácia pre neziskovky, tiez na tej stranke je info.

    Neziskové organizácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.