Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre dôchodcu

Ahojte múdre hlávky,
mame tvrdil sused, že ona ako dôchodkyňa si má podať DP typ B, aby sa jej vrátila daň z úrokov v banke, kde si šetrí peniaze. Oni to vraj robia každý rok. Prosím, ako sa to má robiť ja som to nikdy nepočula?

Vrelá vďaka
Usporiadat
Betka123 Betka123

Betka123 je offline (nepripojený) Betka123

Dobrý deň.
Prosím o radu. Invalidná dôchodkyňa je od 1.8.2010 zamestnaná na dohodu a jej celkový príjem za rok 2010 bol 480Eur. Zároveň je aj poberateľkou vdovského dôchodku. Viem,že ako ID má nárok na nezdaniteľnú časť, ale ako sa vysporiadať s vdovským dôchodkom? Odpisuje sa niekde alebo ho vôbec nebrať v úvahu?Boli zasielané preddavky na daň. Ďakujem
Naposledy upravil Betka123 : 22.02.11 at 20:11
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Betka123 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím o radu. Invalidná dôchodkyňa je od 1.8.2010 zamestnaná na dohodu a jej celkový príjem za rok 2010 bol 480Eur. Zároveň je aj poberateľkou vdovského dôchodku. Viem,že ako ID má nárok na nezdaniteľnú časť, ale ako sa vysporiadať s vdovským dôchodkom? Odpisuje sa niekde alebo ho vôbec nebrať v úvahu? Ďakujem
Pri takom nízkom príjme jej vrátia daň v každom prípade.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Betka123 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím o radu. Invalidná dôchodkyňa je od 1.8.2010 zamestnaná na dohodu a jej celkový príjem za rok 2010 bol 480Eur. Zároveň je aj poberateľkou vdovského dôchodku. Viem,že ako ID má nárok na nezdaniteľnú časť, ale ako sa vysporiadať s vdovským dôchodkom? Odpisuje sa niekde alebo ho vôbec nebrať v úvahu?Boli zasielané preddavky na daň. Ďakujem
Aj keby mala vyšší príjem, ako invalidná dôchodkyňa má nárok na celú nezdaniteľnú časť. Vdovský dôchodok neovplyvňuje NČZD.
3 0
majer11 majer11

majer11 je offline (nepripojený) majer11

Som dôchodkyňa, poberám starob. dôchodok vo výške 312€ a vdovský dôchodok vo výške 94€. Okrem toho som v r. 2010 mala príjem za prácu na dohodu vo výške 810,08€ z čoho mi stiahli daň 153,89€. Ďalší príjem som mala v r. 2010 vo forme úrokov z TV vo výške 21,35 a následne z toho daň bola 4,05€. Prosím Vás ktoré riadky mám vyplniť a ako na DP typu A. Ďakujem za odpoveď.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

majer11 Pozri príspevok
Som dôchodkyňa, poberám starob. dôchodok vo výške 312€ a vdovský dôchodok vo výške 94€. Okrem toho som v r. 2010 mala príjem za prácu na dohodu vo výške 810,08€ z čoho mi stiahli daň 153,89€. Ďalší príjem som mala v r. 2010 vo forme úrokov z TV vo výške 21,35 a následne z toho daň bola 4,05€. Prosím Vás ktoré riadky mám vyplniť a ako na DP typu A. Ďakujem za odpoveď.
Je potrebné urobiť DP typ B, vzhľadom na daň z úrokov.
Pozri tu:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...2009-dochodca/
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...v-za-rok-2009/
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

V prvom linku je ako postupovať v prípade dohody, len ak chceš aj daň z úrokov, treba urobiť DP B dať tam príjem z dohody aj príjem z úrokov, vrátia ti aj daň z dohody aj z úrokov /túto už poslednýkrát/
3 0
majer11 majer11

majer11 je offline (nepripojený) majer11

ďakujem za informáciu, ale moc mi nepomohla, pretože prvý link pojednáva o kombinacií dôchodca a práca na dohodu, druhý pojednáva o kombinácií dôchodca a vrátenie urokov. Ja však potrebujem kombináciu dôchodca , práca na dohodu a vrátenie urokov.
Ktoré DP použiť(A-B)a podľa mojich udajov ako to vypísať ?
Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
majer11 Pozri príspevok
ďakujem za informáciu, ale moc mi nepomohla, pretože prvý link pojednáva o kombinacií dôchodca a práca na dohodu, druhý pojednáva o kombinácií dôchodca a vrátenie urokov. Ja však potrebujem kombináciu dôchodca , práca na dohodu a vrátenie urokov.
Ktoré DP použiť(A-B)a podľa mojich udajov ako to vypísať ?
Ďakujem
Kombinácia práca na dohodu a vrátenie úrokov u dôchodcu - potrebné je vyplniť DP typ B.
2 0
Starec_KE Starec_KE

Starec_KE je offline (nepripojený) Starec_KE

Zdravim, mna zaujima hlavne oddiel III, riadok 29 a 30 (nerozumiem tomu) - ak ako dochodca nepracujem a poberam len SD a chcem len vratku dane z urokov - co tam (a vobec treba tam) vypisat rocny dochodok? Vdaka za info.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Starec_KE Pozri príspevok
Zdravim, mna zaujima hlavne oddiel III, riadok 29 a 30 (nerozumiem tomu) - ak ako dochodca nepracujem a poberam len SD a chcem len vratku dane z urokov - co tam (a vobec treba tam) vypisat rocny dochodok? Vdaka za info.
Áno, napíše sa ročný dôchodok, aj keď nič neovplyvňuje. Niektoré DÚ vyžadujú vypísanie aj kolonky č.30, aj keď by stačilo označiť skutočnosť, že je SD len v riadku 29 krížikom.
3 0
miselko miselko

miselko je offline (nepripojený) miselko

Dobry den moj otec je dochodca a od roku 2010 je zamestnany na trvali pracovny pomer v jednej firme. Prislo mu s firmy potvrdenie o prijmoch fizickej osoby zo zavislej cinnosti. Mohly by ste nam pomoct s vyplnenim danoveho proznania?

Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov- 8019,95€
zuctovane a vyplatene za mesiace 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
poistne prispevky- 640,99
z toho poistne na verejne zdravotne poistenie-273,09€
čiastkovy zaklad dane-7378,96€
Uhrn preddavkov na dan - 1274,48
nezdanitelna cast na danovnika-670,94

uhrn zauctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti v penažnej aj v nepenažnej forme z ktorich sa dan vybera zražkov -26,25€
uhrnna suma dane 4,98€
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

k 1.1.2010 bol dôchodca?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

miselko Pozri príspevok
Dobry den moj otec je dochodca a od roku 2010 je zamestnany na trvali pracovny pomer v jednej firme. Prislo mu s firmy potvrdenie o prijmoch fizickej osoby zo zavislej cinnosti. Mohly by ste nam pomoct s vyplnenim danoveho proznania?

Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov- 8019,95€
zuctovane a vyplatene za mesiace 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
poistne prispevky- 640,99
z toho poistne na verejne zdravotne poistenie-273,09€
čiastkovy zaklad dane-7378,96€
Uhrn preddavkov na dan - 1274,48
nezdanitelna cast na danovnika-670,94

uhrn zauctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti v penažnej aj v nepenažnej forme z ktorich sa dan vybera zražkov -26,25€
uhrnna suma dane 4,98€
Odkedy je otec starobným dôchodcom? Bol ním 1.1.2010? Ak áno, nemá nárok na žiadnu nezdaniteľnú sumu. Ak sa stal dôchodcom až 2.1.2010 a neskôr, má nárok na celú NČ 4025,70 €. Nerozumiem tomu údaju 670,94.

Takže ak bol dôchodcom k 1.1.2010, potom je výpočet nasledovný:

8019,95-640,99´=7378,96€ základ dane
daň: 1402,-€
Nedoplatok: 127,52 €.
Príjmy zdanené zrážkovou daňou by som nespomínala, sú už vysporiadané.
1 0
miselko miselko

miselko je offline (nepripojený) miselko

ewita888 Pozri príspevok
k 1.1.2010 bol dôchodca?

On už je dochodca niekolko rokou ale minuly rok od februara sa zamestnal v jednej firme
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Chcela by som sa spýtať vplňujem daňové priznanie typ A pre dôchodcu ide dor riadku celý úhrn dôchodku za rok 2010 a aké potvrdenie treb ak tomu doložiť lebo mám len vymer zo socialnej poisťovne treb aešte iné tlačivo ?
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Má nárok dôchodca aj na vrátenie aj zrážkovej dane
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

marcelaStanakova Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať vplňujem daňové priznanie typ A pre dôchodcu ide dor riadku celý úhrn dôchodku za rok 2010 a aké potvrdenie treb ak tomu doložiť lebo mám len vymer zo socialnej poisťovne treb aešte iné tlačivo ?
Netreba dokladať potvrdenie o výške dôchodku, stačí uviesť výšku v DP.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

marcelaStanakova Pozri príspevok
Má nárok dôchodca aj na vrátenie aj zrážkovej dane
ˇAno má, poslednýkrát. Treba podať DP typ B.
1 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Mam jednu otazku, nemozem to nikde najst - je mozne dochodcovi ktoremu bola zrazena zrazkova dan , dochodca cely rok, prijem do 1/2 nezd. minima urobit rocne zuctovanie zamestnavatel ak o to poziada? alebo musi urobit si sam danove priznanie typ A?

Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adinka55 Pozri príspevok
Mam jednu otazku, nemozem to nikde najst - je mozne dochodcovi ktoremu bola zrazena zrazkova dan , dochodca cely rok, prijem do 1/2 nezd. minima urobit rocne zuctovanie zamestnavatel ak o to poziada? alebo musi urobit si sam danove priznanie typ A?

Dakujem
ak si chce uplatniť vrátenie dane podľa § 46, musí sam podať DP. Ak si bude uplatňovať NČZD vo výške rozdielu medzi sumou 4025,70 a vyplatených dôchodkom, môže mu zamestnávatel urobiť RZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať