Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre dôchodcu

Ahojte múdre hlávky,
mame tvrdil sused, že ona ako dôchodkyňa si má podať DP typ B, aby sa jej vrátila daň z úrokov v banke, kde si šetrí peniaze. Oni to vraj robia každý rok. Prosím, ako sa to má robiť ja som to nikdy nepočula?

Vrelá vďaka
Usporiadat
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

prosím o pomoc
starobný dôchodca od 01.01.2010 dôchodok 4310€,príjem zo živnosti 740€,manželkin príjem1880€, v podstate nemusím dávať DP,pretože nemám príjem nad 2012,85€,ale chcem daňový bonus na dieťa.Ten asi nedostanem,keďže nemám príjem min.1846,20
Mám pravdu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

balunka Pozri príspevok
prosím o pomoc
starobný dôchodca od 01.01.2010 dôchodok 4310€,príjem zo živnosti 740€,manželkin príjem1880€, v podstate nemusím dávať DP,pretože nemám príjem nad 2012,85€,ale chcem daňový bonus na dieťa.Ten asi nedostanem,keďže nemám príjem min.1846,20
Mám pravdu?
740€ zo živnosti je základ dane alebo tržby ?
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

veronikasad Pozri príspevok
740€ zo živnosti je základ dane alebo tržby ?
tržby
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

balunka Pozri príspevok
tržby
Bohužial, v tom prípade nemá nárok na daňový bonus. DP nemusí podať, treba ale poslať na DU oznámenie, že DP pre nízky príjem podávať nebude. Rovnako do ZP, že DP nebolo podané a nebude podávať ani RZZP (môžno budú napriek tomu trvať na jeho podaní, treba sa informovať v prísl. ZP).

Osobne - DP podávam aj pri nízskom príjme, aby som nemusela vysvetlovať poisťovniam, prečo som ho nepodala.
Aj pri príjmoch zo živnosti je možné uplatniť § 46 a daň ti nevyjde žiadna.
1 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

veronikasad Pozri príspevok
Bohužial, v tom prípade nemá nárok na daňový bonus. DP nemusí podať, treba ale poslať na DU oznámenie, že DP pre nízky príjem podávať nebude. Rovnako do ZP, že DP nebolo podané a nebude podávať ani RZZP (môžno budú napriek tomu trvať na jeho podaní, treba sa informovať v prísl. ZP).

Osobne - DP podávam aj pri nízskom príjme, aby som nemusela vysvetlovať poisťovniam, prečo som ho nepodala.
Aj pri príjmoch zo živnosti je možné uplatniť § 46 a daň ti nevyjde žiadna.
ďakujem za pomoc
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Moze sa prosim Vas, niekto vyjadrit k mojej otazke? dakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jajka77 Pozri príspevok
Dobry vecer,
prosim o usmernenie pri DP dochodcu.
prijem z dohod 3939,82 €, dan zrazena preddavkovo-asi bez predmetne kedze presiahla ciastka 2012,85 a suma dochodku 5400 € za rok 2010.
Mal este na dohodu vyplatene 50 €, tam bola zrazena dan zrazkovo 9,5 € a v banke terminovany ucet a vklad s vyplatenymi urokmi 398,3 €, dan z urokov teda 75,79 €.
Manzelka mala prijem a po jeho odratani by bol odpocet na manzelku 2033,7€, na seba odpocet nebude mat.

Moze si podat danove priznanie aby mu vratili zrazkovu dan 9,5+dan z urokov terminovanych 75,79?
ak ano, ktore tlacivo? dakujem za odpoved.
Ak mu zamestnávateľ nevykoná ročné zúčtovanie dane, on je povinný podať DP a uviesť všetky preddavkové príjmy. Treba si na stránke DRSR vyplniť tlačivo DP typ A, všetky údaje o manželke, aj jej príjem, aj počet mesiacov, ktorý tieto príjmy poberala. Vrátia mu rozdiel zaplatenej dane cca 386,4€, je jedno, či by uviedol aj zrážkové príjmy, vždy mu vyjde len preplatok úmerný zníženiu na manželku.
1 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Starobný dôchodca od 1.1.2010
Bol zamestnaný od 4.2010 - 11.2010
Úhrn príjmov: 2144,22
Poistné a príspevky: 212,43
Základ Dane: 1931,79
Zaplatené preddavky na daň: 367

Robím DP typ A.
Má nárok na vrátenie aspoň nejakej dane, keďže prekročil neviem presne tú sumu 2012 eur. Nemám ešte potvrdenie o výške dôchodku. Aký bude postup?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Viba Pozri príspevok
Starobný dôchodca od 1.1.2010
Bol zamestnaný od 4.2010 - 11.2010
Úhrn príjmov: 2144,22
Poistné a príspevky: 212,43
Základ Dane: 1931,79
Zaplatené preddavky na daň: 367

Robím DP typ A.
Má nárok na vrátenie aspoň nejakej dane, keďže prekročil neviem presne tú sumu 2012 eur. Nemám ešte potvrdenie o výške dôchodku. Aký bude postup?
jeho nezdaniteľná čiastka bude 4025,7 mínus dôchodok .. DP musí podať vzhľadom na výšku príjmu..
1 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Výška dôchodku za celý rok bola 4346,40 eur. Takže nárok na nezdaniteľnú čiastku nemá. A tým pádom mu asi tú daň nevrátia???
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Viba Pozri príspevok
Výška dôchodku za celý rok bola 4346,40 eur. Takže nárok na nezdaniteľnú čiastku nemá. A tým pádom mu asi tú daň nevrátia???
nie, nevrátia
0 0
Věra Deptová Věra Deptová

Věra Deptová je offline (nepripojený) Věra Deptová

Dobrý deň, môže si dôchodca / na predčasnom starobnom dôchodku / uplatniť v priznaní - v odpočitateľnej položke na manželku aj sumu rozdielu manželkinho starobného dôchodku a odpočitateľnou položkou, tak ako u seba? Ďakujem
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Věra Deptová Pozri príspevok
Dobrý deň, môže si dôchodca / na predčasnom starobnom dôchodku / uplatniť v priznaní - v odpočitateľnej položke na manželku aj sumu rozdielu manželkinho starobného dôchodku a odpočitateľnou položkou, tak ako u seba? Ďakujem
áno, može
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Věra Deptová Pozri príspevok
Dobrý deň, môže si dôchodca / na predčasnom starobnom dôchodku / uplatniť v priznaní - v odpočitateľnej položke na manželku aj sumu rozdielu manželkinho starobného dôchodku a odpočitateľnou položkou, tak ako u seba? Ďakujem
.. ak nemala iné príjmy ... tak áno
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ahojte, chcem sa opýtať, ak dôchodca mal v marci vyplatený dôchodok za obdobie 24.12.09-11.3.10, tak sa táto suma ráta celá do úhrnu dôchodku za 2010? Potom už mal dôcodok vyplácaný mesačne.
Ďakujem
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

áno, bol to predsa príjem v roku 2010
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

ewita888 Pozri príspevok
áno, bol to predsa príjem v roku 2010
ďakujem
0 0
Starec_KE Starec_KE

Starec_KE je offline (nepripojený) Starec_KE

truch Pozri príspevok
Áno, napíše sa ročný dôchodok, aj keď nič neovplyvňuje. Niektoré DÚ vyžadujú vypísanie aj kolonky č.30, aj keď by stačilo označiť skutočnosť, že je SD len v riadku 29 krížikom.
...ale naco, v nazve tohto III. oddielu je: Udaje na uplatnenie znizenia zakladu dane - ja nechcem znizovat zaklad dane...
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ako by ste mi poradili s týmto dôchodcom: má živnosť - ustrážil si príjmy do 2000E na živnosť aby nemusel podávať DP, ale potom robil na dohodu, kde zarobil cez 3000 E -preddavková daň. Musí podať DP, pritom keď dá dokopy príjmy zo živnosti aj z dohôd, tak mu vyjde platiť daň???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gita Pozri príspevok
Ako by ste mi poradili s týmto dôchodcom: má živnosť - ustrážil si príjmy do 2000E na živnosť aby nemusel podávať DP, ale potom robil na dohodu, kde zarobil cez 3000 E -preddavková daň. Musí podať DP, pritom keď dá dokopy príjmy zo živnosti aj z dohôd, tak mu vyjde platiť daň???
neustrážil si príjmy, zdaňuje príjem z dohody aj z podnikania ...

DP by nepodával keby celkový príjem=tržby z podnikania + preddavkovo zdanený príjem zo záv.činnosti nepresiahol 1/2 NČZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať