Zavrieť

Porady

Účtovanie tržieb v pokladni a v banke

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ohľadom účtovania a vykazovania (ek.klasifikácie) v pokladni. Prevzala som účtovníctvo, kde je zaúžívané, že príjem úhrady za odberateľskú faktúru sa účtuje:
1. tržba do pokladne : 211/261
2. odvod tržby do komerčnej banky: 261/221
3. prevod do komerčnej banky: 221/261
4. prevod do št.pokl.z kom.banky: 261/221
5. vo výpise účtu št.pokladnice sa zaúčtujú 221/311, ek.kl.2xx, zdroj 45

Pripadá mi to divné a ani som nenašla žiadnu oporu v zákone, že toto by mala byť tá správna cesta.
Ja chcem účtovať tržbu priamov pokladni 211/311, ek.kl.2xx, zdroj 45
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anika je offline (nepripojený) anika

    anika
    Ja by som pri pokladni použila účet 318 ak sa jedná o hlavnú činnosť a 311 v prípade, že sa jedná o podnikateľskú činnosť.
    Účet 261 len pri prevodoch v banke, ale zároveň pozor na transfery, pretože každý program to má nastavené individuálne.
    Ja pri pokladni používam aj rozpočtovú klasifikáciu, keďže sme rozpočtová organizácia pri čerpaní rozpočtu účtujeme aj čerpanie transferu a to program účtuje automaticky. Takže to záleží aj od programu.

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Ahoj, napíšem ako robím ja a pokúsim sa zdôvodniť. Sme RO zriadená obcou, teda nemáme štátnu pokladňu.
    1. Príjem do pokladne: 211/318
    2. Odvod z pokladne: 261/211
    3. Príjem na príjmový rozpočtový účet: 223 RK/261
    položku rozpočtovej klasifikácie účtujem až pri príjme na príjmový účet, pretože v účtovnom rozvrhu nemáme účty s rozpočtovou klasifikáciou pre účet 211 - Pokladnica. Rozpočtovú klasifikáciu máme iba pri príjmovom rozpočtovom účte a výdavkovom rozpočtovom účte.

    mmaatt je offline (nepripojený) mmaatt

    účtovníčka mmaatt
    Ďakujem za odpoveď.
    Ale my práve zadávame ek.klasifikácie aj pri pokladni. Teda ak uhradím napr. opravu v hotovosti, tak účtujem 511/211, EK 6xx xxx, zdroj 111.
    Ale pri úhrade odberateľskej faktúry (to sa používa zdroj 45) to už robíme inak. Preto ma to zaujíma. Ja tu totiž bojujem so "zvykovým účtovníctvom" a lensa chcem uistiť, či myslím správne na niektoré veci, alebo existujú nejaké usmernenia k týmto záležitostiam.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    mmaatt Pozri príspevok
    Ďakujem. My sme PO, takže účtovať budem v pokladni na 311.
    Účtovanie pokladne je veľakrát závislé aj od softu.

    Nie je však žiadny dôvod na horeuvedené účtovanie cez 261 a pod. Účtovanie 211/311 je podľa mňa správne, vrátane EK, ak Ti to soft prenáša....

    Účtovanie tržieb v pokladni a v banke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.