Zavrieť

Porady

Hlásenie o vyúčtovaní dane r.2010

Vie mi niekto poradiť ohľadom Hlásenia o vyúčtovaní dane z príjmu r. 2010?Na stranu 2 dám súčty zo štvrťročných prehľadov. Zaujíma ma čo sa dáva do koloniek jednotlivých zamestnancov. riadok 8- Daňový bonus sa dáva iba vyplatený-bez doplatku v ročnom zúčtovaní? riadok 9- aká zamestnanecká prémia tam ide, za rok 2009?
Ďakujem Anna
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
simonova815 Pozri príspevok
Ja vas zas prosim o radu, ako mam spravne vyplnit prehlady/hlasenie.
Vo februari 2010 som robila rocne zuctovanie za rok 2009. Vznikla mi dan,. povinnost 10 €, preplatky na dani 390 €.
V prehlade za 1. Q mi dalo do:
riadok 1 10 €
riadok 2 -10€,
odvodova povinnost 0.
Pocas roka som mala danove bonusy a preddavky v takej vyske, ze mi rozdiel DB vracali, takze nebolo z coho si ponizit preplatok z RZD.
Takze kam mam ten rozdiel uviest, aby mi DU tieto peniaze vratil?
Dakujem!
V poučení na vyplnenie Prehľadu sa uvádza:
Riadok 2
uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov je vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
Ak nie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, požiada o jeho vrátenie miestne príslušného správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v Prehľade neuvádza.

Zákon o dani z príjmov
§ 40
(8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.

Daňový úrad ti uvedený preplatok vráti na základe žiadosti.
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

renča123 Pozri príspevok
Ahojte. Prosím o odpoveď na možno triviálnu otázku, ale nie som si istá . Ak firma - FO ukončila živnosť k 30.6.2010, musí podať ročné hlásenie o dani za zamestnancov? Prehľad za 2.Q. v júli podala, tak si myslím, že áno, ale potrebujem to odobriť alebo vyvrátiť. Ďakujem moc a prajem slnečný deň.
áno podať.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

rodina1 Pozri príspevok
V poučení na vyplnenie Prehľadu sa uvádza:

Riadok 2
uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-)
z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov je vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
Ak nie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, požiada o jeho vrátenie miestne príslušného správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v Prehľade neuvádza.

Zákon o dani z príjmov
§ 40
(8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.

Daňový úrad ti uvedený preplatok vráti na základe žiadosti.


Ok, takze ak to spravne chapem, v prehlade nic neuvediem, v hlaseni v riadku 2 to co som zrazila z preddavkov a v riadku 3 to co som nezrazila z preddavkov. Ten rozdiel z riadku 3 poziadam o vratenie.
0 0
renča123 renča123

renča123 je offline (nepripojený) renča123

Rodina1 a Katka 23, veľmi pekne ďakujem. Ste super a celá Porada tiež!
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
simonova815 Pozri príspevok
Ok, takze ak to spravne chapem, v prehlade nic neuvediem, v hlaseni v riadku 2 to co som zrazila z preddavkov a v riadku 3 to co som nezrazila z preddavkov. Ten rozdiel z riadku 3 poziadam o vratenie.
[/LEFT]
Na riadku č. 2 uvádzaš sumu, ktorá je súčtom všetkých riadkov 2 zo štvrťročných prehľadov.
Na riadku č. 3 uvádzaš sumu, ktorá je súčtom všetkých riadkov 3 zo štvrťročných prehľadov.
2 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás poraďte mi, robím tiež hlásenie. Mám zamestnankyňu, ktorá bola u nás na PP a aj na dohodu. Príjem z dohody bol zdanený zrážkovou daňou, konkrétne 110,25 €, daň 20,94. Požiadala o RZD s tým, že uplatnila tieto príjmy. Uvádzajú sa tie príjmy do hlásenia? Konkrétne do riadku 00 a v prílohe pri zamestnankyni do úhrnu príjmov a zrážková daň je vlastne RZD považovaná za preddavkovú, či sa tiež uvádza do dane?

Ďakujem
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

rodina1, dakujem za strucnu a presnu odpoved. Viem, ze hlasenie ma sediet so suctom prehladov, avsak ja sa uz dva roky neviem domoct k vyse 600 €, lebo nam stale menia danove spravkyne a ani jedna si este nestihla v nasej agende urobit jasno...takze ja uverujem stat, lebo nikde nie je riadok, kam mam napisat sumu tak, aby mi ju stat vratil
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
simonova815 Pozri príspevok
rodina1, dakujem za strucnu a presnu odpoved. Viem, ze hlasenie ma sediet so suctom prehladov, avsak ja sa uz dva roky neviem domoct k vyse 600 €, lebo nam stale menia danove spravkyne a ani jedna si este nestihla v nasej agende urobit jasno...takze ja uverujem stat, lebo nikde nie je riadok, kam mam napisat sumu tak, aby mi ju stat vratil
niekde si asi urobila chybu. Ak máš preplatok, tak v niektorom roku -asi r.2008 musel byť vyčíslený. Ak máš pohľadávku voči DU, tak zaplatíš o tú daň menej a napíš sprievodný list. Samozrejme musíš si byť istá tým preplatkom.
Najlepšie, ked im pošleš súčasne s listom a Hlásením za rok 2010 aj to hlásenie za r.2008
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi, robím tiež hlásenie. Mám zamestnankyňu, ktorá bola u nás na PP a aj na dohodu. Príjem z dohody bol zdanený zrážkovou daňou, konkrétne 110,25 €, daň 20,94. Požiadala o RZD s tým, že uplatnila tieto príjmy. Uvádzajú sa tie príjmy do hlásenia? Konkrétne do riadku 00 a v prílohe pri zamestnankyni do úhrnu príjmov a zrážková daň je vlastne RZD považovaná za preddavkovú, či sa tiež uvádza do dane?

Ďakujem
zrážkovú daň neuvádzaš v hlásení.
nie som sii stá, ale ak chce zrážkovú daň vrátiť = zahrnúť do RZD, tak to urobiť nemôžeš, musí si urobiť DP A sama.
Opravte ma.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prečo by nemohla požiadať o ročné zúčtovanie? Veď je tam oddiel VI., kde si zaškrtla že si uplatňuje postup podľa § 43 ods. 7 zákona.
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

nevie niekto prosím od koľkých zamestnancov sa musí podávať časť V. na médiu?
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

Mirica-LV Pozri príspevok
nevie niekto prosím od koľkých zamestnancov sa musí podávať časť V. na médiu?
posúvam
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Prosím kto viete poraďte - otec bol podnikateľ a mal 5 zamestnancov. Od júna 2010 pokračuje v živnosti syn aj pracovnici prešli k nemu. Kto má urobiť Hlásenie o vyúčtovaní dane, alebo to musia podať obaja - otec za prvých 5 mesiacov a syn za zvyšných 7 mesiacov?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
otec zomrel? asi nie, pardon - trochu morbídna otázka.
Syn nemôže pokračovať v živnosti, musel si založiť svoju. Prevzal zam-cov a splní si tieto povinnosti za seba.
Otec mal odovzdať ELDP, ked zam-ci odišli a teraz si vysporiada povinnosti voči DU - hlásenie podá za obdobie, ked zamestnával on.
2 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Otec riadne ukončil živnosť, nakoľko je už v dôchodkovom veku a nechcel ďalej robiť - pracovníkov prepustil. Syn si samozrejme založil vlastnú živnosť a hneď otcovych pracovnikov prijal. Takže podľa predchádzajúceho príspevku to bude tak ako som myslela - otec pošle Hlásenie za 5 mesiacov a syn za 7 mesiacov.
0 0
wieninger wieninger

wieninger je offline (nepripojený) wieninger

Môžem dostať sankciu za nesprávne vyplnené hlásenie? KOnkrétne riadok 08 - odvedené preddavky na daň (daň). V roku 2009 som do tohto riadku zahrnula všetky platby za rok 2009. K 31.12.2008 som mala pozdĺžnosť voči DU za neuhradenú daň zo závislej činnosti, ktorá bola riadne zrazená zamestnancom, ale neuhradená DU.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

pochopila som správne,že dohodárov so zrážkovou daňou v hlásení neuvádzam ale dohodárov, ktorí majú podpísané vyhlásenie a mali by byť zdaň.preddavkovo, tak áno??? dík
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
sybila3 Pozri príspevok
pochopila som správne,že dohodárov so zrážkovou daňou v hlásení neuvádzam ale dohodárov, ktorí majú podpísané vyhlásenie a mali by byť zdaň.preddavkovo, tak áno??? dík
V hlásení uvádzaš aj dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie, veď keď mali príjem vyšší ako 165,97 EUR mesačne, aj oni boli zdaňovaní preddavkovo. A keď mali príjem nižší ako 165,97 EUR mesačne, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou uvádzaš ich v hlásení tiež. Prečo by dohodári nemali byť uvádzaný v ročnom hlásení ? Veď či už dohodári boli zdanení preddavkovo alebo zrážkovou daňou, tieto preddavky, resp.zrážková daň boli vykázané v štvrťročných prehľadoch a ročné hlásenie je sumarizáciou štvrťročných prehľadov.
0 0
fitbella fitbella

fitbella je offline (nepripojený) fitbella

Prosím, tiež sa chcem uistiť ohľadom správneho vyplnenia Hlásenia, ak som to teda správne pochopila v časti V. pri jednotlivých zamestnancoch, vyplním riadky 4 - 9 podľa roku 2010 a riadok 9 podľa roku 2009? A v časti IV. písmeno E celková suma vyplatenej ZP za rok 2009? Je to tak správne?
Ďakujem za pomoc.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Adiks Pozri príspevok
V hlásení uvádzaš aj dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie, veď keď mali príjem vyšší ako 165,97 EUR mesačne, aj oni boli zdaňovaní preddavkovo. A keď mali príjem nižší ako 165,97 EUR mesačne, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou uvádzaš ich v hlásení tiež. Prečo by dohodári nemali byť uvádzaný v ročnom hlásení ? Veď či už dohodári boli zdanení preddavkovo alebo zrážkovou daňou, tieto preddavky, resp.zrážková daň boli vykázané v štvrťročných prehľadoch a ročné hlásenie je sumarizáciou štvrťročných prehľadov.
V poučení ktoré je prílohou hlásenia o vyučtovaní dane zo závislej činnosti sa v tomto poučení za časť V uvádza:
Táto časť slúži na na určenie správnej výšky úhrnu príjmov zo závislej činnosti jednotlivých zamestnancov za bežné obdobie, ktoré im boli v tomto období vyplatené a zadanené podľa § 35 zákona, pričom príjmy, z ktorých sa daň vybrala zrážkou podľa § 43 zákona sa v tejto časti neuvádzajú.
Takže dohodári, ktorých boli zdananí zrážkovou danou sa v tejto časti ozaj neuvádzaju a ja to tak ani nerobím. Ak mám iba dohodárov prílohu k hláseniu neprikladám.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať