Zavrieť

Porady

Moze nas otec vyhodit z domu?

Dobry den.

Moji rodicia sa rozviedli pred 20 rokmi z dovodu tazkeho alkoholizmu otca. Pocas manzelstva sa rozhodli dostavat rozostavany dom po otcovych rodicoch, pricom vyplatili podiely otcovych surodencov, okrem jednej sestry, ktora v tom case byvala vo Viedni. Sud rozhodol o vyporiadani BSM k domu nasldovne: otec 53% (ma o osminu viac, pretoze ju zdedil po rodicoch) a 47% matka.

Matka sa pred 10 rokmi z domu odstahovala do podnajmu, ja som tam zostala byvat az pokial som neskoncila studium na VS. Otec si odmuroval prizemie a tam byva cca tych 10 rokov aj so svojou sestrou (tou, ktorej nebol vyplateny podiel). Kedze dom chatra navrhla som otcovi asi pred 3 mesiacmi, ze odkupim matkin podiel (ona tam nechce byvat) a my dvaja by sme si vyporiadali podielove vlastnictvo tak, ze sa dom rozdeli na dve bytove jednotky, pricom kazdy bude 100% majitelom jedneho bytu. Opravy na spolocnych castiach sa budu delit rovnym dielom napoly. Otec sa najprv tvaril, ze suhlasi, a ze ked to odkupim potom sa bude so mnou bavit. Nedavno vsak vysvitlo, ze podla jeho nazoru a nazoru jeho pravnika, caka v parlamente na schvalenie zakon so spatnou platnostou 20-30 rokov, podla ktoreho mu staci vyplatit matku iba z toho, co do domu vlozila, lebo on ho zdedil po rodicoch (to ze vyplatili dvoch z troch jeho surodencov zo spolocnych penazi ze sa vraj nerata). S tym, ze ju moze poslat prec s par korunami.

Matka by mu to rada predala, ale on jej ponukal len 15000 EUR a teraz uz ani to. Predat to otec nechce a jeho brat ocividne rata s tym, ze cely dom bude jeho, a doslovne mi jeho brat povedal, ze to je jeho-bratov rodny dom a on ho za nic nepusti.

Moje otazky:

1. Je mi jasne, ze je potrebny sikovny pravnik. Vie niekto z vlastnej skusenosti o niekom s bohatou praxou v tejto oblasti? Som z BA.

2. Viete o navrhu takeho zakona o akom hovoril moj otec? Viete, kde si mozem precitat jeho znenie?

3. Fakt, ze mame v predmetnom dome aj s matkou trvale bydlisko nieco znamena? Mame na nieco narok, alebo nas mozu len tak vyhodit?

4. Napada Vas nejaky vhodny postup?

Matka uz rezignovala, a ja sa naozaj nechcem hadat, myslim si, ze v dome je dost miesta pre vsetkych, ale nemozem uverit a akceptovat, ze nas chcu vyhodit takymto sposobom.

Dakujem vsetkym za precitanie i za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Taký návrh zákona ani nebudem hľadať, pretože nikomu nemožno odňať nadobudnuté práva. Bola by to neprípustná pravá retroaktivita.

    Pri vyporiadaní BSM bolo zohľadnené aj dedičstvo otca (rozostavaná stavba), aj vyplatenie súrodencov z prostriedkov BSM, aj vložené investície do domu z BSM.

    Keďže teraz spoluvlastníci užívajú nehnuteľnosť nad rámec svojich podielov, matka môže od nich žiadať náhradu (3 roky dozadu) akoby nájomné. Na jej mieste by som požiadala okamžite súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva prikázaním domu do majetku bývajúcich spoluvlastníkov a vyplatenie podielu matke.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    rodina1, arizona, Danielle369, finis, terezamaria, Flinstone
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Matka má také isté právo užívať si svoj majetok ako otec - tým treba dôvodiť. Ked si vedela nájsť nájom ona, môže si aj on.

    Otec si musí rozmyslieť, či sa pokúsi peniaze zohnať a matku vyplatiť, lebo súd mmôže nariadiť aj predaj nehnuteľnosti a rozdelenie peňazí.

    Ak by súd nariadil vlastníctvo jemu a on by matku nevyplatil, môže nastúpiť exekútor. Ale asi mu pomôžu finančne tí, čo s ním bývajú, resp. čo chcú po ňom dediť (možno to od neho aj odkúpia).

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    No, kým ti ešte niekto poradí, opäť napíšem svoj názor.
    Nikoho nemožno nútiť, aby žil v dome s človekom, ktorého nechce stretať. Dom sa nedá reálne rozdeliť, tak sa musí spoluvlastníctvo vyporiadať inak. Na súde to treba skúsiť.
    Matka môže so svojou časť disponovať, môže ju prenajať (dohodli si reálne užívanie jednotlivých častí), môže ju aj predať cudziemu človekovi, ak ju predtým ponúkne na odkúpenie spoluvlastníkovi. Sú takí ľudia, čo to kúpia.

    A k tvojej otázke: si rodinný príslušník, máš užívacie právo v dome. Keďže matka má vyhradenú časť na užívanie, s jej povolením tam môžeš bývať tiež.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Podiel domu, ktorý vlastní matka, ti môže predať a to aj bez súhlasu otca, teda spluvlastníka. On má síce predkupné právo, ale ty si dcéra - blízka osoba - , preto ti môže matka svoj podiel odpredať.
    O otcov podiel by si prišla tak, že i on má blízke osoby, napr. brata, a svoj podiel by mu predal či daroval.

    ostrozubok je offline (nepripojený) ostrozubok

    ostrozubok
    Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved, tiez sa mi zdala idea s "novym" zakonom neuveritelna, ale tak sa mi spokojne smial do tvare, ze som sa naozaj zlakla. Navrhnem matke, aby poziadala sud o vyporiadanie spoluvlastnictva prikazanim domu do majetku spoluvlastnika (spoluvlastnikom je len otec).

    Avsak - otec nema ziadne peniaze, jeho prijem je cca 400 EUR netto ciste (je v ciastocnom invalidnom dochodku). Vsetky ostatne poplatky (pravnikov, atd) plati jeho brat, pripadne sestra, ktora s nim byva v nasom dome. Moze sud aj za takejto situacie prikazat dom do otcovho majetku? Ved nebude mat matku z coho vyplatit a pozicku mu v jeho veku (56 rokov) uz nikto neda, aj keby bol vobec ochotny si ju vziat. Opakujem, ze nie je ochotny dom predat.

    Ak by mu sud nieco take ulozil z akej ceny domu by matku vyplacal? Z trhovej, alebo uradnej? Ide mi o to, aby mala aspon na nejaky dvoj-izbovy byt a nemusela platit podnajom (z toho, co som jej chcela vyplatit za jej podiel si mala kupit byt).

    Nemoze sa stat, ze sud mu sice dom do majetku prikaze,ale on ju nikdy v zivote nevyplati?

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..dodám k tej pôžičke..ak má čiastočný invalidný dôchodok a 56 rokov, môže dostať úver,aj bezúčelový...stačí sa spýtať v bankách..ID sú dobrí klienti, s pravidelným príjmom...nesplácanie sa dá vymôcť...

    ostrozubok je offline (nepripojený) ostrozubok

    ostrozubok
    Je pravda, ze matka ma pravo rovnako uzivat svoj majetok ako otec, ale on jej vlastne v uzivani majetku nebrani. Cele poschodie (polovica domu) je prazdne a neuziva ho nikto, ani otec, ani matka (ona ma kluce od domu a moze prist kedy chce, zamky nikdy neboli menene), len ja byvam v jednej izbe s jej suhlasom. Ona v dome nechce byvat kvoli komplikovanym vztahom z minulosti (okrem osobnych konfliktov mali nezhody ohladom platenia energii, otec dlhe roky platil sekom minimum, az sa matka nahnevala, poslala mu list, ze prestava platit a ked nas prisli vypnut tak sa odstahovala. Otec zaplatil nedoplatok, a ako reakciu na to odpojil cast poschodia od elektrickej energie a kurenia, ja si svoje poplatky platim na zaklade prefotenych faktur).

    Takze neviem, ci s tym ze ma pravo uzivat svoj majetok mozeme argumentovat, kedze pristup tam ma, i ked siete by otec zapojil az ked by mu vyrovnala cast nedoplatku a to zas ona odmieta, lebo dlhe roky predtym platila vacsinu sama (ale nikdy ho nevyzvala, aby platil viac, vraj to mal vediet).

    Nuz, tazko sa jedna s obidvomi z nich. Otec stale pije a jeho surodenci samozrejme chcu ziskat vsetko za minimum, najlepsie zadarmo, matka zas reaguje nelogicky a emocionalne, myslim, ze niektore veci si aj vymysla. Napriklad to, ze ho nikdy nevyzvala k zaplateniu vyssej sumy za energie som sa dozvedela az ked som ju naozaj pritisla k stene, ako sa hovori.

    Nuz, nadalej sa snazim v tejto situacii existovat s maximalnou opatrnostou a pokusim sa ich pomalicky priviest k dohode. Problem je skutocne v otcovych "poradcoch" - surodencoch, ktori nas chcu vyhodit na ulicu, ale som rada, ze na to teda ani podla ziadneho "novelizovaneho" zakona nemaju pravo.

    Dakujem za rady, a ak by ste vedeli este nieco poradit prosim napiste!

    Moze nas otec vyhodit z domu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.