Zavrieť

Porady

Platba mimo fondu opráv do spoločenstva bytov ako sporenie je možné?

Od 1.4.2010 ,§ 10 ods.1 sa do fondu opráv platí podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Na schôdzi vlani vo februári odsúhlasila nadpolovičná väčšina (zúčastnení hlavne z 4 a 3 izb. bytov) , že všetci (aj jedno izbový ktorí tam ani neboli, aj 4 izbový)budú rovnakým podielom 22.- Eur platiť zvlášť do fondu opráv okrem doteraz platenou sumou. Takto pre 1.izb. byt platím 31.- Eur do fondu opráv. Je to hrozne veľa. Je to možné? Teraz bude zase schôdza a chcem vedieť či majú nato právo.
Usporiadat
helga133 helga133

helga133 je offline (nepripojený) helga133

Presne tak , nadotovať FO, lebo už sme aj vyplatili tie rozvody z fondu, len tam málo zostalo, tak vymysleli takýto spôsob, že každý prispeje počas 3 rokoch s 22.- Eur. Len neviem, či nato stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov?????
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Prever si zapis zo schodze ci je tam urceny dovod /ciel odsuhlasenej sumy. Ak nie je nic konkretizovane, mohlo by sa z toho naozaj financovat aj to co sa plati podla m2.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

helga133 Pozri príspevok
Pred schôdzou sme platili podľa m2 a od 1.3. 2010 + ešte každý byt 22.- Eur (vraj za rozvody sa to rozpočítalo na 3 roky pre všetky byty rovnako). A od mája mi ešte zvýšili za balkón tých 25% k m2. Ale predsa spolu to figurovalo za opravy tak či tak 31,- Eur.
Ak sa nerozhoduje podľa zákona, spoluvlastníci rozhodujú väčšinou. Ak by sa mali o niečom dohodnúť, museli by súhlasiť všetci.
6 0
helga133 helga133

helga133 je offline (nepripojený) helga133

Presne bolo na kalkulačnom liste napísané: "Príspevky do fondu opráv boli zvýšené o 22.-Eur/byt na základe rozhodnutia vlastníkov."
Vraj 18 000.- Eur stálo, výmena stúpacie potrubia kanalizácia, plyn SV,TUV... - teda konkrétne a túto sumu odsúhlasili 12 vlast. bytov, že to vrátia do fondu opráv za 3 roky po 22.- Eur.
Je to možné??? A stačí na to nadpolovičná väčšina, teda väčších vlast. bytov?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Chobot Pozri príspevok
Pokiaľ je to príspevok do FO, tak to nie je v súlade so zákonom. Pokiaľ by to bol iný náklad, tak by to možné bolo.

Dajme tomu, že by pred domom bol veľký trávnik v spoluvlastníctve majiteľov bytov. Na schôdzi by sa dohodli, že tam bude par. Nakúpili by stromy, posadili ich a najali by si nejakú firmu, ktorá sa bude o ten park starať (upratovať, trávu kosiť, stromy ošetrovať a pod.). Zároveň by sa dohodli, že na túto údržbu bude prispievať každý byt rovnakou sumou a túto dohodu by odsúhlasila väčšina vlastníkov. V takom prípade by to nebolo v rozpore so zákonom, lebo by nešlo o príspevok do FO, ale o iný náklad, na ktorý by sa skladali vlastníci iným spôsobom, než podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu (napr. na upratovanie alebo zimnú údržbu sa zväčša prispieva podľa počtu osôb).

Takže keby tých 22 EUR bolo na niečo konkrétne, čo sa nehradí z FO, tak by to mohlo byť v poriadku. Ale zo zadania mi vychádza, že týmito prostriedkami chcú nadotovať FO.
Ale veď ja som to pochopila a viem, že v Helginom prípade je to tak ako píšeš.......

Mária27 Pozri príspevok
Ak sa nerozhoduje podľa zákona, spoluvlastníci rozhodujú väčšinou. Ak by sa mali o niečom dohodnúť, museli by súhlasiť všetci.
.....ale toto je to, čo tvrdím. Ak budeme vlastníci bytov v počte 10 a dohodneme sa, že na rozvody sa budeme skladať 3 roky a budeme si to ukladať do fondu opráv (nie na zvlášť účet, keďže sa jedná o dlhodobejšie "sporenie") a všetkých 10 vlastníkov s tým bude súhlasiť, tak aj keď to nie je presne podľa zákona, kto nás môže napadnúť?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zákon hovorí o preddavkoch v súlade so zmluvou, príspevok môže byť niečo iné. A myslím si tiež, že sa to môže dať na jeden účet s preddavkami fondu.
5 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Skúsim sa opýtať? Poradte!

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Čierne platilo, platí a bude platiť? Modré platí od 1.4.2010

Pred tým platilo, ak dve tretiny vlastníkov odsúhlasia, nemusí to byť podľa m2.

U helgy mali platiť väčšie byty 30, menšie 10 euro, priemer je dvadsať. Ak je väčších bytov dve tretiny, prečo by si neschválili priemer. Podľa zákona môžu a podľa zdravého rozumu? Kto na tom získa, dom? Alebo vlastníci, ktorých bytov? Aby už takéto rozhodnutie nebol možné schvaľovať, je v zákone nová tá modrá veta. Svätá!

Mám nejakú povinnosť podľa odseku 1. Tato moja povinnosť sa prejaví na FOaÚ v odseku 2, pod písmenom a.

Akú inú povinnosť mám prispievať do FOaÚ? Aj za písmena b až f, keď sa ma týkajú, len ako príjemcu.

Možno chýba písmeno g, príjmom sú aj dohodnuté splátky úveru na obnovu, modrenizáciu a rekonštrukciu domu?

Príklad, vodomery na studenú vodu, nie je zo zákona v bytovom dome povinnosť, ich mať. Ale je to nutnosť. Ako niekoho chce donútiť toho, kto nechce, pretože nemusí, aby musel?

Logicky, keď si ho, si ich nedá namontovať ten v byte, ktorý míňa aj tri krát viac vody ako je priemer, tak aj tak dve tretiny na tom získa.

Ak vlastníci rozhodnú, že zaplatí viac. Asi pohoria. Tam kde nie sú vodomery sa rozpočítavajú náklady podľa osôb.

Iné je to pri teplej vode. Tie sú povinné zo zákona, mať ich v bytoch. Ale povinnosť podľa odseku 1 si plním. Akú inú povinnosť mám prispieť na vodomer na teplú vodu.

A ešte tepla, čo sa týka. To, čo je v byte je tvoje, dohodnuté! Dobre!

Spravím si samostatné kúrenie, podlahové. Všetko, čo v byte nepotrebujem vyhodím. Radiátor, ventily, termostatické hlavice, PRVN aj stupačku. A šesť - jedenásť bytov nadomnou si môže pískať a rozmýšľať prečo im nehrejú radiátory? Asi je to na zákone, vlastníkoch konkrétneho domu, aký plot? Nad rámec, alebo v rámci?

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú

a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,

b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

GabiZ Pozri príspevok
Ale veď ja som to pochopila a viem, že v Helginom prípade je to tak ako píšeš.......



.....ale toto je to, čo tvrdím. Ak budeme vlastníci bytov v počte 10 a dohodneme sa, že na rozvody sa budeme skladať 3 roky a budeme si to ukladať do fondu opráv (nie na zvlášť účet, keďže sa jedná o dlhodobejšie "sporenie") a všetkých 10 vlastníkov s tým bude súhlasiť, tak aj keď to nie je presne podľa zákona, kto nás môže napadnúť?
Gabi, pokiaľ 10 rovnakých bytov povie, že zaplatia čokoľvek rovnakou sumou je to v poriadku. Ale ak je 5 bytov menších a tie nesúhlasia, tak je v dome spor, výsledok 5 : 5. Kto má pravdu? Kto rozhodne?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Chobot Pozri príspevok
Pokiaľ je to príspevok do FO, tak to nie je v súlade so zákonom. Pokiaľ by to bol iný náklad, tak by to možné bolo.

Dajme tomu, že by pred domom bol veľký trávnik v spoluvlastníctve majiteľov bytov. Na schôdzi by sa dohodli, že tam bude par. Nakúpili by stromy, posadili ich a najali by si nejakú firmu, ktorá sa bude o ten park starať (upratovať, trávu kosiť, stromy ošetrovať a pod.). Zároveň by sa dohodli, že na túto údržbu bude prispievať každý byt rovnakou sumou a túto dohodu by odsúhlasila väčšina vlastníkov. V takom prípade by to nebolo v rozpore so zákonom, lebo by nešlo o príspevok do FO, ale o iný náklad, na ktorý by sa skladali vlastníci iným spôsobom, než podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu (napr. na upratovanie alebo zimnú údržbu sa zväčša prispieva podľa počtu osôb).

Takže keby tých 22 EUR bolo na niečo konkrétne, čo sa nehradí z FO, tak by to mohlo byť v poriadku. Ale zo zadania mi vychádza, že týmito prostriedkami chcú nadotovať FO.
"Dajme tomu, že by pred domom bol veľký trávnik v spoluvlastníctve majiteľov bytov".

Ak je pozemok vlastníkov, je ich povinnosť sa starať o svoj majetok.

Zákon hovorí aj o priľahlom pozemku, ktorý nemusí byť vo vlastníctve domu. Záleží na pohľade z okna a úsudku okolo idúcich?!

Ak sa v dome dohodnú na tvorbe 0,50 euro na jeden m2 mesačne. Tak je povinný, každý vlastník mesačne platiť 0,50 euro na jeden m2, mesačne, nič viac, nič menej! Ak áno ...
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

sito Pozri príspevok
Gabi, pokiaľ 10 rovnakých bytov povie, že zaplatia čokoľvek rovnakou sumou je to v poriadku. Ale ak je 5 bytov menších a tie nesúhlasia, tak je v dome spor, výsledok 5 : 5. Kto má pravdu? Kto rozhodne?

Jasné Sito. Veď a čo ja hovorím? Že len ak súhlasia VŠETCI. Takýto pomer pri takejto platbe nie je možný,neakceptovateľný.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

GabiZ Pozri príspevok
Ale veď ja som to pochopila a viem, že v Helginom prípade je to tak ako píšeš.......



.....ale toto je to, čo tvrdím. Ak budeme vlastníci bytov v počte 10 a dohodneme sa, že na rozvody sa budeme skladať 3 roky a budeme si to ukladať do fondu opráv (nie na zvlášť účet, keďže sa jedná o dlhodobejšie "sporenie") a všetkých 10 vlastníkov s tým bude súhlasiť, tak aj keď to nie je presne podľa zákona, kto nás môže napadnúť?
Nový majiteľ bytu, ktorý ho kúpil od jedného z 10 súhlasiacich. On sa s nikým nedohodol.
Alebo, ako je bežné, niekomu z tých 10 súhlasiacich niečo preskočí v hlave a začne strečkovať. Nie vždy sa oplatí spoliehať na to, že ľudia majú rozum.
(Príklad od nás: rekonštrukcia strechy, na zhromaždení boli všetci vlastníci, všetci odsúhlasili firmu aj úver - a zrazu jeden vlastník otrieskava predsedovi o hlavu, že si sám vybral dodávateľa. Ako keby tento vlastník nebol na zhromaždení, a ako keby s tým aj on sám nesúhlasil )
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať