Zavrieť

Porady

Ako zacat so zahradou ?

Samuel
Zdravim

Neviem kam to napisat, tak to skusim napisat sem.

Ako zacat so zahradou ?
Vsimol som si ze zvacsa sa tu debatuje o zahradke, tj. kvetiny a tak?

Zaujimalo by ma, ci tu niekto pestuje aj zeleninu, ovocie atd.

Napadlo mi, ze by som zacal s tymto "hobby" ale netusim fakty, plusy a minusy a ani co to obnasa.

No co potrebujem, pozemok, ten nemam, ale pozeral som ze sa da kupit relativne lacno (uz aj v okolo 10eur/m2 alebo viac ak je tam mala chata, alebo buda). Potom nejake zavlazovanie. A potom uz asi len "know-how" (ako na to). To je vsetko? Ozaj a este cas.

Tato myslienka ma zaujima z dovodov:
1. Mam vacsiu istotu, ze viem co dam do ust.
2. Nie som odkazany na trh - ak v obchode nebudu paradajky, odtrhnem si ich zo zahrady.
3. Zaujima ma ako to vychadza cenovo.
- 1kg paradajok stoji kolko? 1,80kg v Tescu.
- 1kg semienok paradajok stoji kolko? To som sice nenasiel ale netusim aka uspesnost tam je a kolko z nich bude, no predpokladam ze na 1 tom "strome" paradajok sa da zozierat 1kg relativne v pohode, cize cena semienok je relativne zanedbatelna, ci nie ?
No ale OK, zanedbame cenu pozemku, kedze je to investicia (drzi si hodnotu?). Tak a mame tu cenu vody. Ak tam je vodovod, tak studena voda sotji asi kolko? Kolko kubikov musim polievat, ak je tam studna, tak elektrina na cerpadlo. A v neposlednom rade, asi najdolezitejsi faktor - CAS. Niekto mi hovori ze je to casovo narocne, niekto mi hovori ze "zasadis a oberies" Tak teraz neviem. Preto sa to snazim zisit.

No kazdopadne najdolezitejsi plus, ktory si myslim ze mi to da je - budem menej zavysly od obchodov a celkoveho penazneho systemu (otroctva), relativne, ale aj to je jeden krok vpred.

Dalsia vec je to, ze netusim aky velky pozemok by to chcelo. 10x10m je 100m2, to je relativne celkom dost na zahradu, ci ani nie?

Asi to zalezi od toho, kolko ludi z nej bude jest. To je taka vec, ze neviem, mozno 1-2 ludia mozno 3-4, zalezi od toho, kolko ludi si tu zeleninu bude pytat (rodina, znamy atd).

Zase kupit obrovsky pozemok, investovat mnoho casu a zistit ze to nedokazem zjest, je asi "nerentabilne" (vyhodit by to bola extremne skoda, to uz radsej darujem niekomu zadarmo). Ale zase kupit nieco prilis male a potom polovicu dokupovat z obchodu je tiez nic moc.

Lancejsie by bolo ist na trh, lenze... da sa dnes niecomu naozaj verit ?

Rizika: priroda (krupy a je vsetko prec), zaplavy (no ok, vyberiem oblast ktora je menej rizikova), poveternostne podmienky (toranda sice nemame, ale dufam ze hurikany urodu neodfucia), ohen (no snad nic v okoli horiet nebude) a zem (zemetrasenie by hrozit nemalo a ani zosuv pody, ak nie je blizko utes). Najvacsie riziko je kradez, zijeme predsa na Slovnesku. Ak by tam bola nejaka mala chata, nechat tam hoci aj 100litrov balenej vody by bolo asi riskantne, skladovat tam zasoby potravin taktiez. Jedine to ochranit nejakym systemom, odplasujucim, vystaznym, alebo akymkolvek. Predsa len byt limitovany co mozem a nemozem mat "doma" vdaka kretenom co vykradaju chatky je absurdna vec. Dalsia vec je vzdialenost od trvaleho pobytu. Ako rychlo sa tam viem dostat, ak nastane nieco zle? ako rychlo dokazem "evakuovat" zahradu na bezpecne miesto?

Dalsia vec ktorej nerozumiem, ale myslim ze je podstatna je kvalita pody, to sa da zistit az priamo na miete, este pred kupou, ze ?

Pozeral som a zvacsa su zahrady o rozmeroch tak 200m2 alebo potom 500m2 alebo nad 1000m2
Myslim ze cokolvek nad 1000m2 je pre nekomercne vyuzitie relativne zbytocne, ale obavam sa ze 200m2 moze byt nadoraz, alebo malo, i ked na zaciatok by to mohlo byt lepsie ako nieco velke a mat to potom na krku. Viem si to priblizne predsavit, ten rozmer a len pre jedneho cloveka to stacit urcite moze, ale neviem no, zalezi isto aj od spotreby a jedalnicka.
Aka zelenina sa da skladovat na zimu?

Trosku som sa rozpisal, no snad ten prispevok dava ako taky zmysel aspon

Vdaka za kazdu radu.
Naposledy upravil arizona : 17.03.11 at 19:23
Usporiadat
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Tiez mam pocit, ze sa niektore diskusie vedia zvrhnut a nadsenie nechame prejst do utoku. A to je blbe, mali by sme byt trochu miernejsi a ustretovejsi k sebe. Nie vsetci, ktori chcu pouzit postrek, su automaticky nicitelia prirody. Poznam takych, ktorym nevadi cervicek vo vlastnorucne dopestovanom jablku, ale ked si idu jablko kupit, poriadne si ho vyobzeraju a nakoniec kupia superleskle z dovozu. Je to nieco ako ekologicki aktivisti, ktori sa radi dovezu na protest v mercedese. Prispevok od hubatej sa dobre cita, len verim ze ti jezkovia, ktori chodia na jablcka, su len metaforou...
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

pavol54 Pozri príspevok
Fondo je neselektívny herbicíd, asi je tam účinná látka glyphpsate, treba zobrať kosačku vysoku burinu pokosiť a odstrániť potom postriekať počkať 14 dní a pôdu poryľovať, uhynuté hrubé drevnaté korene odstrániť potom môžeš sadiť čo chceš alebo čo sa ešte dá.
ja by som doplnila, ze burinu vykosit krovinorezom, lebo to kosacka asi nezoberie, postriekat, uhynuté casti rastlin vybrat , Ak by si mala moznost to dat poorat (jednoduchsie ako rylovanie), by bolo fajn, potom by si este povyberala aj korene tych burin a osiať "kvitnucim travnikom". Ak by sa neoralo, nevadi, pravidelnym kosenim sa burina dost obmedzi,...ale bude to aj tak zaberacka.. nezavidim, ale postupne si to vybudujete, neboj sa toho, pridete na to, co je dobre kedy robit...
2 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

dari1 Pozri príspevok
ja by som doplnila, ze burinu vykosit krovinorezom, lebo to kosacka asi nezoberie, postriekat, uhynuté casti rastlin vybrat , Ak by si mala moznost to dat poorat (jednoduchsie ako rylovanie), by bolo fajn, potom by si este povyberala aj korene tych burin a osiať "kvitnucim travnikom". Ak by sa neoralo, nevadi, pravidelnym kosenim sa burina dost obmedzi,...ale bude to aj tak zaberacka.. nezavidim, ale postupne si to vybudujete, neboj sa toho, pridete na to, co je dobre kedy robit...
Nem dobrý postup ... Keď to najskôr skosí, zbytočne bude 5 cm pahýle stoniek striekať - škoda peňazí a roboty...
Burina sa strieka, keď má listovú časť nad zemou, aby ten sajrajt cez listy vsiakol ku koreňu, potom sa počká, kým to uschne, potom sa to môže prebehnúť rotavátorom a povyberať koreňové systémy...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Chokma Pozri príspevok
Tiez mam pocit, ze sa niektore diskusie vedia zvrhnut a nadsenie nechame prejst do utoku. A to je blbe, mali by sme byt trochu miernejsi a ustretovejsi k sebe. Nie vsetci, ktori chcu pouzit postrek, su automaticky nicitelia prirody. Poznam takych, ktorym nevadi cervicek vo vlastnorucne dopestovanom jablku, ale ked si idu jablko kupit, poriadne si ho vyobzeraju a nakoniec kupia superleskle z dovozu. Je to nieco ako ekologicki aktivisti, ktori sa radi dovezu na protest v mercedese. Prispevok od hubatej sa dobre cita, len verim ze ti jezkovia, ktori chodia na jablcka, su len metaforou...
Či sa Ti to chce veriť, alebo nie, osobne som párkrát pristihla ježka v našej záhrade /prvýkrát keď som začula večer to fučanie a šušťanie lístia som myslela, že je to zlodej /- raz si to dokonca štrádlovala celá rodinka - mama a dvaja mladí za ňou krížom cez chodník rovno k nám do záhrady - a ešte si spravili medzizastávku pri garáži, lebo mladí si dali mliečnu siestu... normálne som neverila vlastným očiam...
Aj sova občas preletí nad našou záhradou /domov má na strome u tretích susedov/, večer ma o pol desiatej pravidelne zo záhrady vyháňa netopier /zrejme sídlia v neďalekej kostolnej veži/, tohto roku som mala "česť" osobne vidieť dvoch krtkov, dnes mi ponad hlavu preleteli 3 divé kačice /blízko je rieka/, aj jašteričku sme mali v záhrade, dokonca sa nám v nej zlienil had /asi užovka/, susede na liesku občas zablúdila veverička, a keď dal muž na štedrý deň neprezieravo chladiť von na schody /do záhrady/ zemiaky v šupke na šalát, doniesol ich dnu aj s myšou!!! , ktorá si spravila štedrú večeru v našom hrnci... To ste mali vidieť tie fukoty - ale zase máme na čo spomínať...
A čestné iskričkové, že to nie sú žiadne metafory - ale živé tvory, ktoré nás občas poctia svojou návštevou, a to prosím pekne, nebývame v tichu pod lesom, ale v blízkosti centra mesta ... Kto neverí - jeho problém...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Oliwa Pozri príspevok
Nem dobrý postup ... Keď to najskôr skosí, zbytočne bude 5 cm pahýle stoniek striekať - škoda peňazí a roboty...
Burina sa strieka, keď má listovú časť nad zemou, aby ten sajrajt cez listy vsiakol ku koreňu, potom sa počká, kým to uschne, potom sa to môže prebehnúť rotavátorom a povyberať koreňové systémy...
lenže dopyt bol čo s burinou ktorá má niektoré časti hrubé aj dva cm, tak sa tam predpokladá určitý vzrast, takže ten postrek by bol problematický čo sa týka účinnosti na rastliny ktoré kryje svojim vzrastom. ( Inak teraz na jar taký vzrast ešte nemá ani iva ani bolševník, zrejme sú to odumreté pozostatky úrody predošlých rokov, postrek nie je kyselina sírová, tak že teraz najprv mechnicky odstrániť a počkať čo vyrastie, a potom striekať).
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Chokma Pozri príspevok
Tiez mam pocit, ze sa niektore diskusie vedia zvrhnut a nadsenie nechame prejst do utoku. A to je blbe, mali by sme byt trochu miernejsi a ustretovejsi k sebe. Nie vsetci, ktori chcu pouzit postrek, su automaticky nicitelia prirody. Poznam takych, ktorym nevadi cervicek vo vlastnorucne dopestovanom jablku, ale ked si idu jablko kupit, poriadne si ho vyobzeraju a nakoniec kupia superleskle z dovozu. Je to nieco ako ekologicki aktivisti, ktori sa radi dovezu na protest v mercedese. Prispevok od hubatej sa dobre cita, len verim ze ti jezkovia, ktori chodia na jablcka, su len metaforou...
No mne osobne povedal jeden profesor z Nitry, že tie červivé jablká sú daleko horšie ako tie striekané, pretože bolo výskumom zistené že v priestore červíčka je vytvorené prostredie obsahujúce karciogénne látky, s vysokou pravdepodobnosťou sa tam nachádzajú afla toxíny a tie sa teplom neničia. Máš pravdu ježko nie je koza jablká nežerie.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Oliwa Pozri príspevok
Či sa Ti to chce veriť, alebo nie, osobne som párkrát pristihla ježka v našej záhrade /prvýkrát keď som začula večer to fučanie a šušťanie lístia som myslela, že je to zlodej /- raz si to dokonca štrádlovala celá rodinka - mama a dvaja mladí za ňou krížom cez chodník rovno k nám do záhrady - a ešte si spravili medzizastávku pri garáži, lebo mladí si dali mliečnu siestu... normálne som neverila vlastným očiam...
Aj sova občas preletí nad našou záhradou /domov má na strome u tretích susedov/, večer ma o pol desiatej pravidelne zo záhrady vyháňa netopier /zrejme sídlia v neďalekej kostolnej veži/, tohto roku som mala "česť" osobne vidieť dvoch krtkov, dnes mi ponad hlavu preleteli 3 divé kačice /blízko je rieka/, aj jašteričku sme mali v záhrade, dokonca sa nám v nej zlienil had /asi užovka/, susede na liesku občas zablúdila veverička, a keď dal muž na štedrý deň neprezieravo chladiť von na schody /do záhrady/ zemiaky v šupke na šalát, doniesol ich dnu aj s myšou!!! , ktorá si spravila štedrú večeru v našom hrnci... To ste mali vidieť tie fukoty - ale zase máme na čo spomínať...
A čestné iskričkové, že to nie sú žiadne metafory - ale živé tvory, ktoré nás občas poctia svojou návštevou, a to prosím pekne, nebývame v tichu pod lesom, ale v blízkosti centra mesta ... Kto neverí - jeho problém...
Mila, Oliwa,
metaforicke na tom je to, ze jezko nepapa jablka
O zvieratkach v zahrade mi hovorit nemusis, ja tu mam dobru ZOO, a to byvam tiez na namesti.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Chokma Pozri príspevok
Mila, Oliwa,
metaforicke na tom je to, ze jezko nepapa jablka
O zvieratkach v zahrade mi hovorit nemusis, ja tu mam dobru ZOO, a to byvam tiez na namesti.
Milý Chokma,
že ježko nepapá jablká nie je metafora, ale fakt.
Metafora je predsa prenášanie vlastností z jednej veci na druhú na základe vonkajšej podobnosti, je to obrazné pomenovanie - napr. šťastie sa usmialo, srdce skamenelo, hlava štátu prehovorila...
Navrhujem hubatú i ježka nechať na pokoji a ísť spať...
A o zvieratkách som nehovorila špeciálne pre Teba, ale tak všeobecne...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ked si ma citovala, tak som reagovala. ;-) Aj ja som velmi rada pisala umelecke opisy prirody na slohu na ZS. Dobru noc. ;-)
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

popozeraj sa po záhradách v dedine, čo sa tam najviac pestuje. Popros o pomoc, predpokladám, že sa tam nájde niekto s malým traktorom a ak sa dá, poorie. Ak sa nedá orať, skús použiť ten krovinorez a potom strnisko zakryť kartónom, doskami a zaťažiť. Po dvoch, troch týždňoch pôjdu korene ľahšie von. Potom by som možno zasadila zemiaky a s trávnikom začala až na budúci rok.
Stromy sa dajú preriediť, alebo najstaršie vyrezať, závisí od veku aj toho, čo tam chceš nechať.

pripomenula si mi film Záhrada
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

TU HUBATÁ:
mala som dve také staré, z tvojho pohľadu "zanedbané" záhrady: jednu som zdedila po babke, druhú som mala 13 rokov s priateľom a došla som o ňu dva roky nazad. Ježkovia s rodinami žili pod starými šárami dreva, mali sme tam starý trávnik (nie anglický) kde som zbierala púpavu na med, okrem zeleniny sme mali cca 20 starých stromov (dule, slivky, samozrejme čerešne, višne, jablone, dva druhy moruší, starú hrčatú maslovú hruška, atď.), niekoľko desiatok kríkov s rôznymi druhmi ovocia: ríbezle, egreše, maliny, divé černice, ktoré z našej strany zdomácneli a mali černice ako palec, rebarboru, vypestovala som si takú bazu z ktorej kamarát používal aj drevo na vyrezávanie, atď. A práve pod tým drevom ktoré sa sušilo na všelijaké drevorezby prebývala vždy rodina ježkovcov, ktorí za to že sa pod to drevo mohli na zimu schovať pomáhali kynožiť hmyz, celá šára dreva bola bezchybná, zdravá. Samozrejme boli tam aj mačence, pes, sliepky, kozy, atď. A viete kvôli čomu? Kvôli prirodzenému kolobehu života: to čo zvýšilo na záhrade a v kuchyni ako odpad tak spotrebovali zvieratá. My sme mali prázdne kontajnery, nemali sme takmer žiadny odpad, všetko išlo do kompostu a naozaj mi nevadil červík, húsenica alebo od sršňa vyžraté ovocie.

Čo má dnes jeho syn: vyťal všetky stromy, nasadil tuje, na 20 árovom pozemku má na 3/4 zámkovú dlažbu, bazén s anglickým trávnikom a z dovolenky si vozia nadšene syr feta a mozzarelu. Všetci sú alergickí, žijú na výživových doplnkoch alebo ovocie, zeleninu a mäso kupujú v OC. Chudence deti: nevedia ako chutí kozí syr, omastený chlieb husacou masťou s jarnou cibuľkou, nikdy nevideli ako sa dojemne mačka stará o mačene a teda im nikdy nebude ľúto že vyhodia kosti z obeda, ktoré by vďačne zožrala nejaká túlavá mačka alebo pes.

Do roku 2009 som nemala internet, lebo som nemala čas, dnes som tu takmer každý deň - lebo nemám záhradu.
3 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Hubatá- vidno, že máš vzťah k práci na záhrade /škoda že ju ešte nemáš/, ja bývam na dedine, kde má záhradu skoro každý. Trend je však taký, že mladšia generácia mení záhradu len na trávnik a tuje, trochu kvetov. Ovocie a zeleninu nakupujú v obch. centrách.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Anna123 Pozri príspevok
Hubatá- vidno, že máš vzťah k práci na záhrade /škoda že ju ešte nemáš/, ja bývam na dedine, kde má záhradu skoro každý. Trend je však taký, že mladšia generácia mení záhradu len na trávnik a tuje, trochu kvetov. Ovocie a zeleninu nakupujú v obch. centrách.
Však to... Trend - netrend - katastrofa to je... A potom nám tu vyrastie/vyrastá generácia, ktorá dopadne ako vnúčence mojej susedy /5 r. dvojičky/. Keď prídu v lete z Ameriky na prázdniny, robí im exkurziu po záhrade a ukazuje, čo a ako rastie, dozrieva a ako sa trhá... Lebo tie americko-slovenské vnúčence majú raj na zemi tu na Slovensku - doma totiž nemajú kde vidieť a ani si kde odtrhnúť a ovoňať čerstvú rajčinu či uhorku... A ak prídu v máji či júni, to sa doslova pasú na čerešniach májovkách či na jahodách...
A tak isto aj druhé vnúčatá, ktoré sú v Nórsku... Keď som malého Nóra, ktorý sa u nás hral s mojím synom,
prvé leto ponúkla domácim ovocným koláčom, nedôverčivo krútil hlavou, že on také nebude, lebo u nich také nemajú... O rok neskôr už ten problém nemal...
Doma si nákup nahádžu v marketoch do tých papierových vriec, hodia do auta a idú "zdravo" variť...
Ja keď som minule videla v Tescu tie naleštené jablká - však vyzerali, ako keby boli nastriekané lakom na vlasy , a jesť lak na vlasy /aj keď je na jablká/ - no neviem, neviem...
Jasnačka, že nie každý má záhradu a nie každý musí mať k nej vzťah... Ale aj v minizáhrade pri dome s upraveným trávnikom môže pri plote rásť pár stromčekových ríbezlí a pod nimi zopár koreňov jahôd, ktoré môžu deti polievať a "starať sa" o ne ... Ak pravda majitelia neuprednostnia pred deťmi radšej jedného-dvoch či dokonca viacerých psov /tiež máme v susedstve .../.
Naposledy upravil Oliwa : 03.05.11 at 12:05
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Anna123 Pozri príspevok
Hubatá- vidno, že máš vzťah k práci na záhrade /škoda že ju ešte nemáš/, ja bývam na dedine, kde má záhradu skoro každý. Trend je však taký, že mladšia generácia mení záhradu len na trávnik a tuje, trochu kvetov. Ovocie a zeleninu nakupujú v obch. centrách.
Lenže ten trávnik je najdrahšie a najneefektívnejšie riešenie.
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Pavol54 - ja som písala o trávniku v ktorom bežne rastie púpava, sedmikráska...., a ktorý sa občas pokosí, aby nebola vysoká tráva.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Pavol 54: Keby nebolo takýchto trávnikov, Mountfield by u nás skrachoval... všetky tie kosačky, prevzdušňovače, hnojiče, štvorkolky, závlahové systémy a čojaviemčo... normálne sa čudujem, ako bez nich Slováci voľakedy mohli vôbec žiť...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Anna123 Pozri príspevok
Pavol54 - ja som písala o trávniku v ktorom bežne rastie púpava, sedmikráska...., a ktorý sa občas pokosí, aby nebola vysoká tráva.
Ja keď vidím nádherne rozkvitnutú púpavu sa vlasy ježia z predstavy že raz obelie a keď obelie tak aj naseje ale do záhradky pestovateľa.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Oliwa Pozri príspevok
Pavol 54: Keby nebolo takýchto trávnikov, Mountfield by u nás skrachoval... všetky tie kosačky, prevzdušňovače, hnojiče, štvorkolky, závlahové systémy a čojaviemčo... normálne sa čudujem, ako bez nich Slováci voľakedy mohli vôbec žiť...
len keby tie zariadenia pri činnosti boli nehlučné, prečo to tí snaživí zahradkári nerobia vtedy keď som vo vnútri napríklad pri daždi snehu, náporovom vetre alebo krupobití, ale ony vždy vtedy hučia keď chcem v nedeľu relaxovať.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Dnes som na vlastné oči videl popravu a konzumáciu žaby užovkou, to bol pohľad, nikdy by som neveril že taká užovka priemer cca 2-3 cm, dokázala behom 15 20 minút prehltnúť živú žabu vo veľkosti cca detskej dlane. a tá žaba sa ani nebránila. ľutujem že som nemal sebou mobil.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Budete sa mi asi rehniť, ale ja milujem rána keď sa zobudím na gagotanie husí, alebo keď počujem vrčať cirkulárku...........
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať