Zavrieť

Porady

Ako zacat so zahradou ?

Samuel
Zdravim

Neviem kam to napisat, tak to skusim napisat sem.

Ako zacat so zahradou ?
Vsimol som si ze zvacsa sa tu debatuje o zahradke, tj. kvetiny a tak?

Zaujimalo by ma, ci tu niekto pestuje aj zeleninu, ovocie atd.

Napadlo mi, ze by som zacal s tymto "hobby" ale netusim fakty, plusy a minusy a ani co to obnasa.

No co potrebujem, pozemok, ten nemam, ale pozeral som ze sa da kupit relativne lacno (uz aj v okolo 10eur/m2 alebo viac ak je tam mala chata, alebo buda). Potom nejake zavlazovanie. A potom uz asi len "know-how" (ako na to). To je vsetko? Ozaj a este cas.

Tato myslienka ma zaujima z dovodov:
1. Mam vacsiu istotu, ze viem co dam do ust.
2. Nie som odkazany na trh - ak v obchode nebudu paradajky, odtrhnem si ich zo zahrady.
3. Zaujima ma ako to vychadza cenovo.
- 1kg paradajok stoji kolko? 1,80kg v Tescu.
- 1kg semienok paradajok stoji kolko? To som sice nenasiel ale netusim aka uspesnost tam je a kolko z nich bude, no predpokladam ze na 1 tom "strome" paradajok sa da zozierat 1kg relativne v pohode, cize cena semienok je relativne zanedbatelna, ci nie ?
No ale OK, zanedbame cenu pozemku, kedze je to investicia (drzi si hodnotu?). Tak a mame tu cenu vody. Ak tam je vodovod, tak studena voda sotji asi kolko? Kolko kubikov musim polievat, ak je tam studna, tak elektrina na cerpadlo. A v neposlednom rade, asi najdolezitejsi faktor - CAS. Niekto mi hovori ze je to casovo narocne, niekto mi hovori ze "zasadis a oberies" Tak teraz neviem. Preto sa to snazim zisit.

No kazdopadne najdolezitejsi plus, ktory si myslim ze mi to da je - budem menej zavysly od obchodov a celkoveho penazneho systemu (otroctva), relativne, ale aj to je jeden krok vpred.

Dalsia vec je to, ze netusim aky velky pozemok by to chcelo. 10x10m je 100m2, to je relativne celkom dost na zahradu, ci ani nie?

Asi to zalezi od toho, kolko ludi z nej bude jest. To je taka vec, ze neviem, mozno 1-2 ludia mozno 3-4, zalezi od toho, kolko ludi si tu zeleninu bude pytat (rodina, znamy atd).

Zase kupit obrovsky pozemok, investovat mnoho casu a zistit ze to nedokazem zjest, je asi "nerentabilne" (vyhodit by to bola extremne skoda, to uz radsej darujem niekomu zadarmo). Ale zase kupit nieco prilis male a potom polovicu dokupovat z obchodu je tiez nic moc.

Lancejsie by bolo ist na trh, lenze... da sa dnes niecomu naozaj verit ?

Rizika: priroda (krupy a je vsetko prec), zaplavy (no ok, vyberiem oblast ktora je menej rizikova), poveternostne podmienky (toranda sice nemame, ale dufam ze hurikany urodu neodfucia), ohen (no snad nic v okoli horiet nebude) a zem (zemetrasenie by hrozit nemalo a ani zosuv pody, ak nie je blizko utes). Najvacsie riziko je kradez, zijeme predsa na Slovnesku. Ak by tam bola nejaka mala chata, nechat tam hoci aj 100litrov balenej vody by bolo asi riskantne, skladovat tam zasoby potravin taktiez. Jedine to ochranit nejakym systemom, odplasujucim, vystaznym, alebo akymkolvek. Predsa len byt limitovany co mozem a nemozem mat "doma" vdaka kretenom co vykradaju chatky je absurdna vec. Dalsia vec je vzdialenost od trvaleho pobytu. Ako rychlo sa tam viem dostat, ak nastane nieco zle? ako rychlo dokazem "evakuovat" zahradu na bezpecne miesto?

Dalsia vec ktorej nerozumiem, ale myslim ze je podstatna je kvalita pody, to sa da zistit az priamo na miete, este pred kupou, ze ?

Pozeral som a zvacsa su zahrady o rozmeroch tak 200m2 alebo potom 500m2 alebo nad 1000m2
Myslim ze cokolvek nad 1000m2 je pre nekomercne vyuzitie relativne zbytocne, ale obavam sa ze 200m2 moze byt nadoraz, alebo malo, i ked na zaciatok by to mohlo byt lepsie ako nieco velke a mat to potom na krku. Viem si to priblizne predsavit, ten rozmer a len pre jedneho cloveka to stacit urcite moze, ale neviem no, zalezi isto aj od spotreby a jedalnicka.
Aka zelenina sa da skladovat na zimu?

Trosku som sa rozpisal, no snad ten prispevok dava ako taky zmysel aspon

Vdaka za kazdu radu.
Naposledy upravil arizona : 17.03.11 at 19:23
Usporiadat
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
..ja som tiež začínajúci"záhradkár " v starej veľke záhrade, keďže tam chodíme iba cez víkend tak ten víkend odmakám, ale nie preto že musím, ale chcem. Chcem mať dedinskú záhradu. Za dva víkendy sme skosili čo sa dalo/ ešte je tam toho dosť na kosenie/ ručne povytrhávali burinu a tam sme urobili 2 malé záhonky cca 3x4m a vysadili predpestované plánty. Pri vyťahovaní starých popadaných konárov som objavila krásnu zeleno-modrú jašteričku. Už sa teším, že pod starými haluzami sa usadí ježko...
Na tej záhrade je hrozná kopa práce, ale veď nehorí...postupne ju dáme do poriadku, zatiaľ som zvedavá ako moje "internetom nazbierané" znalosti sa odrazia na tom čo mi vykvitne...a možno ani nič nenarastie, nevadí zasadím zas niečo iné...

Inak bola tu debata, ktorá sa trocha zvrhla- čo so záhradou pod lesom, kde sa chodí tak 2x za mesiac.
Každý sme iný a ak niekto nechce na záhrade robiť je to v poriadku - moja rada by bola / ak smiem radiť/ , že v prvom rade pokosiť!!! Pri kosení človek zistí kde čo je a nie je. Potom by som prezrela stromy, ak sú choré možno by bolo dobré sa popýtať trebárs v miestnej krčme, či by to niekto nespíli za drevo na kúrenie. Zdravé stromy sa postarajú sami o seba, stačí im trocha dopriať podstielky ku koreňom - ak z nich neočakávaš dáku super úrodu , budeš mať tieň v horúcich dňoch. Inak možno by bolo dobré použiť aj mulčovaciu kôru kde si môžeš nechať len pár trvaliek o ltoré sa nemusíš moc starať a ktoré Ti budú robiť radosť keď prídeš - skús na IT hľadať aké druhy sú dobré. Snáď som Ti dáko pomohla.
Naposledy upravil plavčík : 04.05.11 at 07:30 Dôvod: oprava-
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

pavol54 Pozri príspevok
Dnes som na vlastné oči videl popravu a konzumáciu žaby užovkou, to bol pohľad, nikdy by som neveril že taká užovka priemer cca 2-3 cm, dokázala behom 15 20 minút prehltnúť živú žabu vo veľkosti cca detskej dlane. a tá žaba sa ani nebránila. ľutujem že som nemal sebou mobil.
Ja sa od zimy vytesujem z jedneho drozdika. Zacal chodit v zime,ked som zavesila na strom lojove gule.
Kazdym dnom sa odvazil prist blizie k nam. Na jar uz chodil ukazovat svoju frajerku, tak chodili vo dvojici. Bolo mile,ako je pysne ukazuje a prechadza sa tak, aby sme ich videli.
Teraz uz chodi cela rodinka,aj s dvoma malymi drozdicatami. Vlastne sme zistili, ze drozd bol vlastne drozdica.
Ked sedime na terase, stale tu poskakuju okolo nas, ani male nemaju strach a cakaju,kto im co hodi,aj ked mamine cerviky chutia najlepsie.
len co sa otvoria dvere, uz aj cakaju a predvadzaju sa.
Bolo naozaj mile sledovat,ako nam drozdicka hrdo chodila postupne predstavovat vsetkych, od partnera po deticky. Tie este poriadne nelietaju,len tu cupotaju a ucia sa lietat.

Vyzera to tak, akoby nam ich vzdy zverila do opatery,pokym ona odleti pre nejaku dazdovku.
Ale som rada, ze nam tato rodinka popapala slimakov,ktorí sa objavili hned zjari... brrr...
Kolobeh prirody ,slimakov nemusim,chemiu tiez, takze sa nam odmenuju za prikrmovanie a to, ze im nik neublizuje a mozu volne cupkat po zahrade.
xxx.jpg  
xxxx.jpg  
x.jpg  
1/1
3 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Arizona, my ich tu mame tiez plno, na strome - ceresni - nam stale visia lojove gulky vypada to niekedy komicky, teraz ich schovavaju listy a ceresne... Drozdov volam, ze mrkvonosy, kedze samcek ma krasny oranzovocerveny zobacik a je krasne pozorovat ich ako tahaju zo zeme dazdovku alebo ako sa kupu v mlake. Teraz sme si spravili take mini jazierko a chodia tam pit vodicku. Super. A ako krasne spievaju po dazdi...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

pavol54 Pozri príspevok
Dnes som na vlastné oči videl popravu a konzumáciu žaby užovkou, to bol pohľad, nikdy by som neveril že taká užovka priemer cca 2-3 cm, dokázala behom 15 20 minút prehltnúť živú žabu vo veľkosti cca detskej dlane. a tá žaba sa ani nebránila. ľutujem že som nemal sebou mobil.
veru, aj toto vidiet v prirode... vzdy, ked som ako mala pozeravala nejaky domumentarny film, tak som sa hnevala na toho pana, co to vsetko filmoval, ze nezachranil nejake zviera a ze sa akoby len pokojne prizeral. teraz to uz vnimam inac, vsetko je to v prirode pekne zariadene. ked sa do toho prilis zamontujeme, moze to dopadnut len este horsie.
Btw, aj vy mate tolko ropusiek v zahrade ako my? plnu foliu, sklenik, vsetky som vyniesla na skalku a tam si pekne hoveju pod skalami a plasia prizerajucich sa.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Chokma Pozri príspevok
veru, aj toto vidiet v prirode... vzdy, ked som ako mala pozeravala nejaky domumentarny film, tak som sa hnevala na toho pana, co to vsetko filmoval, ze nezachranil nejake zviera a ze sa akoby len pokojne prizeral. teraz to uz vnimam inac, vsetko je to v prirode pekne zariadene. ked sa do toho prilis zamontujeme, moze to dopadnut len este horsie.
Btw, aj vy mate tolko ropusiek v zahrade ako my? plnu foliu, sklenik, vsetky som vyniesla na skalku a tam si pekne hoveju pod skalami a plasia prizerajucich sa.
nie vo fólii mám len rosničky, nechávam ich tam, ale pole ešte stále pod vodou cca 2 ha tam ich je a pred dvoma týždňami, keď sa párili to boli decibeli dlho do noci.
Vlani napriek toľkému množstvu vody a mokrín, sme vôbec netrpeli extrémnym množstvom komárov, žaby sa snažili, keď sa snažili, bolo ich dosť, snažili sa aj bociany.
K tomu potravinovému reťazcu, ja tiež zabijem len toľko ošípaných, kureniec, koľko zjem. takže na tom nevidím nič zlé.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

plavčík Pozri príspevok
..ja som tiež začínajúci"záhradkár " v starej veľke záhrade, keďže tam chodíme iba cez víkend tak ten víkend odmakám, ale nie preto že musím, ale chcem. Chcem mať dedinskú záhradu. Za dva víkendy sme skosili čo sa dalo/ ešte je tam toho dosť na kosenie/ ručne povytrhávali burinu a tam sme urobili 2 malé záhonky cca 3x4m a vysadili predpestované plánty. Pri vyťahovaní starých popadaných konárov som objavila krásnu zeleno-modrú jašteričku. Už sa teším, že pod starými haluzami sa usadí ježko...
Na tej záhrade je hrozná kopa práce, ale veď nehorí...postupne ju dáme do poriadku, zatiaľ som zvedavá ako moje "internetom nazbierané" znalosti sa odrazia na tom čo mi vykvitne...a možno ani nič nenarastie, nevadí zasadím zas niečo iné...

Inak bola tu debata, ktorá sa trocha zvrhla- čo so záhradou pod lesom, kde sa chodí tak 2x za mesiac.
Každý sme iný a ak niekto nechce na záhrade robiť je to v poriadku - moja rada by bola / ak smiem radiť/ , že v prvom rade pokosiť!!! Pri kosení človek zistí kde čo je a nie je. Potom by som prezrela stromy, ak sú choré možno by bolo dobré sa popýtať trebárs v miestnej krčme, či by to niekto nespíli za drevo na kúrenie. Zdravé stromy sa postarajú sami o seba, stačí im trocha dopriať podstielky ku koreňom - ak z nich neočakávaš dáku super úrodu , budeš mať tieň v horúcich dňoch. Inak možno by bolo dobré použiť aj mulčovaciu kôru kde si môžeš nechať len pár trvaliek o ltoré sa nemusíš moc starať a ktoré Ti budú robiť radosť keď prídeš - skús na IT hľadať aké druhy sú dobré- napríklad Kapucínka. Snáď som Ti dáko pomohla.
Nem dobrá rada, aj keď snaha sa cení...
Kapucínka je podľa mňa letnička /aspoň mne nikdy neprezimovala/ a vyžaduje veľa vlahy - takže ak by ju polievali len 2x do mesiaca - v letných horúčavách nemá šancu prežiť...
PS: medzi nami, Plavčík, prekvapenie /pre mňa/ - Teba aj s tým majákom by som skôr typovala na relax na jachte ako "hrdlačiť" na súši...
Naposledy upravil Oliwa : 03.05.11 at 20:02
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

pavol54 Pozri príspevok
nie vo fólii mám len rosničky, nechávam ich tam, ale pole ešte stále pod vodou cca 2 ha tam ich je a pred dvoma týždňami, keď sa párili to boli decibeli dlho do noci.
Vlani napriek toľkému množstvu vody a mokrín, sme vôbec netrpeli extrémnym množstvom komárov, žaby sa snažili, keď sa snažili, bolo ich dosť, snažili sa aj bociany.
K tomu potravinovému reťazcu, ja tiež zabijem len toľko ošípaných, kureniec, koľko zjem. takže na tom nevidím nič zlé.
Pavol, snáď nechceš takto sofistikovane naznačiť, že čakáte v rodine prírastok...?!
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

pavol54 Pozri príspevok
Ja keď vidím nádherne rozkvitnutú púpavu sa vlasy ježia z predstavy že raz obelie a keď obelie tak aj naseje ale do záhradky pestovateľa.
Vždy lepšie, keď obelie púpava, ako keby Tebe obeleli vlasy... Dúfam, že nie si už "blonďák"...
Takže púpava sa naseje a Ty sa nase.eš...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Najprv ju treba pohnojiť.
Najlepšie zakričať: "Si os.atá".
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

A to pomôže??? Či máš už vyskúšané...?
0 0
ssissik ssissik

ssissik je offline (nepripojený) ssissik

Dakujem za nazory.
Este prosim o radu - vie mi niekto vysvetlit rozdiel medzi rotavatorom a kultivatorom? Nieco z tohto chceme poziciat a s tym "porylovat" zem - snad som sa dobre vyjadrila. Skratka pomoct si kde sa da, ako som spominala 2x2metre pokopat a ocistit nam trvalo cely den, ide o 7arov - svah aj rovny teren. Sme dvaja dospeli, vlastne 1 a stvrt, kedze mame male dieta a obaja pracujeme.

Zahradu urcite nechceme predat. Verim, ze to tam dokazeme skulturnit, aj pri len tolko casu, kolko mame, a nebojte, urcite nechceme zabit vsetko, co zije :-p. Spominala som pripravok Fondo. Vyplienit od buriny to vsak treba, keby aj nie kvoli nam, tak kvoli okoliu, vyzera to tam dost hrozne. Nazvala som to "zahrada", ale aktualne o zahradu vobec nejde
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Oliwa Pozri príspevok
Vždy lepšie, keď obelie púpava, ako keby Tebe obeleli vlasy... Dúfam, že nie si už "blonďák"...
Takže púpava sa naseje a Ty sa nase.eš...
Ja už používam prachovku.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Oliwa Pozri príspevok
Pavol, snáď nechceš takto sofistikovane naznačiť, že čakáte v rodine prírastok...?!
tak vnukov, resp vnučky by mohli byť
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

ssissik Pozri príspevok
Dakujem za nazory.
Este prosim o radu - vie mi niekto vysvetlit rozdiel medzi rotavatorom a kultivatorom? Nieco z tohto chceme poziciat a s tym "porylovat" zem - snad som sa dobre vyjadrila. Skratka pomoct si kde sa da, ako som spominala 2x2metre pokopat a ocistit nam trvalo cely den, ide o 7arov - svah aj rovny teren. Sme dvaja dospeli, vlastne 1 a stvrt, kedze mame male dieta a obaja pracujeme.

Zahradu urcite nechceme predat. Verim, ze to tam dokazeme skulturnit, aj pri len tolko casu, kolko mame, a nebojte, urcite nechceme zabit vsetko, co zije :-p. Spominala som pripravok Fondo. Vyplienit od buriny to vsak treba, keby aj nie kvoli nam, tak kvoli okoliu, vyzera to tam dost hrozne. Nazvala som to "zahrada", ale aktualne o zahradu vobec nejde
Opakujem najprv odstráň odumreté buriny tie budú brániť prípadnému účinku postreku na živé. Teraz ešte nové buriny nie sú vysoké, ten postrek účinkuje len na žívé časti pádom na zem sa rozkladá ale už som písal v článku 40. Rotovátor a kultivátor je synonymum a v záhrade je najväčšia blbosť.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Aj zdanlivo nezničiteľné korene buriny sa dajú zničiť: odkryť ich v horúcom lete aby uschli, alebo takto odkryté poliať nejakou agresívnou chemikáliou. Ale ako ma už poznáš: ja by som z tej buriny urobila bonsaj a nech mi robí tieň. Ja som nechala v pokosenej tráve žiť - pichliač. Vyhúkol mi v priebehu 2-3 týždňov na výšku 1,5 metra, celý sa obsypal krásnymi fialovými kvetmi a tváril sa ako kaktus z južnej Ameriky. Jeho žiarivé kvety boli vždy obsypané neuveriteľným množstvom včiel. Všimnite si aká krásna dokáže byť aj rastlina, ktorú my považujeme - za burinu.

Inak ja mám krásny zážitok s ropuchou: bolo suché, horúce leto, no a vtedy ja robím okolo rajčín také misky, aby mi voda z konvy netiekla širinú-marinú, ale aby sa dostala tam kam patrí: ku koreňom. A tie misky potom zakrývam vytrhanou burinou alebo pokosenou trávou takže nemusím každý deň polievať, zakryté to udrží vlhkosť aj niekoľko dní. Navyše je to estetickejšie ako fľaše priviazané ku kolíkom. No a ako som tak raz navečer išla polievať, tak si tam chladila prdelky celá ropušia rodinka. Aj keď som ich poliala (bez ružice) ani sa nepohli, hodila som na ne znovu tú "burinovú čapicu" a keď som prišla o 2-3 dni popolievať - tak len na mňa zamrkali a počkali si až ich osprchujem.
To znamená že v tých horúčavách tam muselo byť vlhko a takto som si v praxi vlastne overila že tie rajčiny ani v horúcom lete netreba polievať každý deň, lebo keď tam vysedáva ropucha s deťmi tak je tam dobre vlhko.
3 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Inak čakám na opravára práčky, takže preto tu toľko kecám: nikdy som nekupovala kvety, ozdobné trávy alebo ozdobné kríky. Ja som si zašla na cintorín a to je ako v botanickej záhrade. Dedinské babky tam mali posadené také odolné kvety ktoré sa buď samé vysemenia, alebo sú trvalky: macošky, nechtík, nezábudky, konvalinky, narcisy, tulipány, georgíny, kosatce, atď. Ale mali aj všelijaké ozdobné trávy a kríky. Semená som si v kľude obrala. Cibuľky alebo trsy mi babky vďačne dali keď čistili svoj hrob.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Jasnačka, že v kľude ... Však čo už mali chudáci nebožtíci s Tebou robiť... Mohli sa len prizerať...
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
veľa sa píše o vtákov v záhrade...na jednej strane ich treba vraj prilákať a na druhej strane čítam ako poškodzujú úrodu ...
Tak ako vábiť vtáky či plašiť?
0 0
Ajk& Ajk&

Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

Zvoliť strednú cestu: keď im necháš dosť potravy v korunách stromov tak ti nebudú až toľko škodiť na úrode. Inak sa mi osvedčilo, že keď chcem udržať drobných vtáčikov na nejakom mieste napr. pri stromoch - tak im tam dám v plytkej miske vodu. Je to zábava nielen pre nich ale aj pre nás: zvlášť zlaté sú vrabce v horúčavách, dokážu sa tak zmáčať že nemôžu vzlietnuť.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Ja sa rada pozerám, ako si občas vtáčence čistia perie - v prachu zeme - spravia si jamku a váľajú sa...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať