Zavrieť

Porady

Ako zacat so zahradou ?

Samuel
Zdravim

Neviem kam to napisat, tak to skusim napisat sem.

Ako zacat so zahradou ?
Vsimol som si ze zvacsa sa tu debatuje o zahradke, tj. kvetiny a tak?

Zaujimalo by ma, ci tu niekto pestuje aj zeleninu, ovocie atd.

Napadlo mi, ze by som zacal s tymto "hobby" ale netusim fakty, plusy a minusy a ani co to obnasa.

No co potrebujem, pozemok, ten nemam, ale pozeral som ze sa da kupit relativne lacno (uz aj v okolo 10eur/m2 alebo viac ak je tam mala chata, alebo buda). Potom nejake zavlazovanie. A potom uz asi len "know-how" (ako na to). To je vsetko? Ozaj a este cas.

Tato myslienka ma zaujima z dovodov:
1. Mam vacsiu istotu, ze viem co dam do ust.
2. Nie som odkazany na trh - ak v obchode nebudu paradajky, odtrhnem si ich zo zahrady.
3. Zaujima ma ako to vychadza cenovo.
- 1kg paradajok stoji kolko? 1,80kg v Tescu.
- 1kg semienok paradajok stoji kolko? To som sice nenasiel ale netusim aka uspesnost tam je a kolko z nich bude, no predpokladam ze na 1 tom "strome" paradajok sa da zozierat 1kg relativne v pohode, cize cena semienok je relativne zanedbatelna, ci nie ?
No ale OK, zanedbame cenu pozemku, kedze je to investicia (drzi si hodnotu?). Tak a mame tu cenu vody. Ak tam je vodovod, tak studena voda sotji asi kolko? Kolko kubikov musim polievat, ak je tam studna, tak elektrina na cerpadlo. A v neposlednom rade, asi najdolezitejsi faktor - CAS. Niekto mi hovori ze je to casovo narocne, niekto mi hovori ze "zasadis a oberies" Tak teraz neviem. Preto sa to snazim zisit.

No kazdopadne najdolezitejsi plus, ktory si myslim ze mi to da je - budem menej zavysly od obchodov a celkoveho penazneho systemu (otroctva), relativne, ale aj to je jeden krok vpred.

Dalsia vec je to, ze netusim aky velky pozemok by to chcelo. 10x10m je 100m2, to je relativne celkom dost na zahradu, ci ani nie?

Asi to zalezi od toho, kolko ludi z nej bude jest. To je taka vec, ze neviem, mozno 1-2 ludia mozno 3-4, zalezi od toho, kolko ludi si tu zeleninu bude pytat (rodina, znamy atd).

Zase kupit obrovsky pozemok, investovat mnoho casu a zistit ze to nedokazem zjest, je asi "nerentabilne" (vyhodit by to bola extremne skoda, to uz radsej darujem niekomu zadarmo). Ale zase kupit nieco prilis male a potom polovicu dokupovat z obchodu je tiez nic moc.

Lancejsie by bolo ist na trh, lenze... da sa dnes niecomu naozaj verit ?

Rizika: priroda (krupy a je vsetko prec), zaplavy (no ok, vyberiem oblast ktora je menej rizikova), poveternostne podmienky (toranda sice nemame, ale dufam ze hurikany urodu neodfucia), ohen (no snad nic v okoli horiet nebude) a zem (zemetrasenie by hrozit nemalo a ani zosuv pody, ak nie je blizko utes). Najvacsie riziko je kradez, zijeme predsa na Slovnesku. Ak by tam bola nejaka mala chata, nechat tam hoci aj 100litrov balenej vody by bolo asi riskantne, skladovat tam zasoby potravin taktiez. Jedine to ochranit nejakym systemom, odplasujucim, vystaznym, alebo akymkolvek. Predsa len byt limitovany co mozem a nemozem mat "doma" vdaka kretenom co vykradaju chatky je absurdna vec. Dalsia vec je vzdialenost od trvaleho pobytu. Ako rychlo sa tam viem dostat, ak nastane nieco zle? ako rychlo dokazem "evakuovat" zahradu na bezpecne miesto?

Dalsia vec ktorej nerozumiem, ale myslim ze je podstatna je kvalita pody, to sa da zistit az priamo na miete, este pred kupou, ze ?

Pozeral som a zvacsa su zahrady o rozmeroch tak 200m2 alebo potom 500m2 alebo nad 1000m2
Myslim ze cokolvek nad 1000m2 je pre nekomercne vyuzitie relativne zbytocne, ale obavam sa ze 200m2 moze byt nadoraz, alebo malo, i ked na zaciatok by to mohlo byt lepsie ako nieco velke a mat to potom na krku. Viem si to priblizne predsavit, ten rozmer a len pre jedneho cloveka to stacit urcite moze, ale neviem no, zalezi isto aj od spotreby a jedalnicka.
Aka zelenina sa da skladovat na zimu?

Trosku som sa rozpisal, no snad ten prispevok dava ako taky zmysel aspon

Vdaka za kazdu radu.
Naposledy upravil arizona : 17.03.11 at 19:23
Usporiadat
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Babka zasadila hrach a hrdlicky, co som chovala cez zimu vo vtacom krmniku na druhej strane, zacali nan chodit. Tak som im pekne-krasne skusila nasypat zas do krmnika a prestali chodit na hrach. Ten vzisiel a hrdlicky si teraz provokativne chodia sadat na vtacnik, aby som im sypala papinu aj cez leto Pridavam foto. Takze ich krmim aj vcul. Minuly rok sa k nam pristahovali lastovicky, aj tento rok trafili. Mame cely krdel sliepok a inej havede, ktora vabi muchy, a velku mlaku, v ktorej sa liahnu komare, takze tie budu mat papiny tiez dost. Niekedy vedia vtaci urobit aj skodu, pravdaze. My kynozime len vrany. Ochranit niektore plodiny sa da aj prikrytim perforovanou foliou a pod.

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  110520111392.jpg
Zobrazení: 18
Veľkosť:  75.7 KB
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ja mám dedinskú záhradu aj s púpavou, aj s inými burinkami, tiež som za ekologickú záhradu, aj moji psy môžu čúrať na trávu, nič jej to nerobí. Mám však trochu obavu, ani na jeseň, ani na jar sme nerozhodili po zemi kompost. Mám posadené už takmer všetko, ešte paradajky a cukinu budem sadiť, ale zem je málo výživná, tak som porušila moju zásadu a kúpila som hnojivo, kravský trus granulovaný a ešte slepačí trus granulovaný. K zeleru som do zeme zapichla po 3 až 4 kúsky kravského trusu a pod paradajky chcem dať tiež pár kúskov. Poznáte to? Ako často to môžem aplikovať?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Kvaka Pozri príspevok
Ja mám dedinskú záhradu aj s púpavou, aj s inými burinkami, tiež som za ekologickú záhradu, aj moji psy môžu čúrať na trávu, nič jej to nerobí. Mám však trochu obavu, ani na jeseň, ani na jar sme nerozhodili po zemi kompost. Mám posadené už takmer všetko, ešte paradajky a cukinu budem sadiť, ale zem je málo výživná, tak som porušila moju zásadu a kúpila som hnojivo, kravský trus granulovaný a ešte slepačí trus granulovaný. K zeleru som do zeme zapichla po 3 až 4 kúsky kravského trusu a pod paradajky chcem dať tiež pár kúskov. Poznáte to? Ako často to môžem aplikovať?
Ja ho pouzivam na jar,pri sadeni zleleniny.
Vzdy trochu rozhodim aj medzi kvetinove zahony a pod stromy.
2 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Voľakedy keď jéerdé páslo kravy, tak sme s babkou chodili tie klápince zbierať, resp. ona si ich zbierala do vreca a my sme sa zatiaľ kúpali na splave ...... no ale to chcem povedať, že ona tie klápince porozhadzovala na jeseň po záhrade a zaorali sa. Ale tiež vypustila na jeseň do záhrady tak 10-20 sliepok, nejaké husi alebo kačice a tak sa to hnojilo akosi ........ samoobslužne.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

hubatá Pozri príspevok
Voľakedy keď jéerdé páslo kravy, tak sme s babkou chodili tie klápince zbierať, resp. ona si ich zbierala do vreca a my sme sa zatiaľ kúpali na splave ...... no ale to chcem povedať, že ona tie klápince porozhadzovala na jeseň po záhrade a zaorali sa. Ale tiež vypustila na jeseň do záhrady tak 10-20 sliepok, nejaké husi alebo kačice a tak sa to hnojilo akosi ........ samoobslužne.
Aha, takže dať iba raz, pri sadení, v návode je len to, že pri sadení paradajok do jamky asi 4 kúsky, to sú také minipaličky, ale či dávať ešte aj potom, to už nikde nie je.
No poskúšam, uvidím. Je to 3kg balenie a ten slepačí 2,5 kg balenie. Granulky sú tak 3mm hrubé a dlhé asi 1cm. A dobre "voňajú".
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Radšej dať menej, aby sa nespálili rastlinky a keď uvidíš že sa im to páči, tak pridaj. Niekde som čítala reklamu, že ako granule v Čechách vyrábajú aj slepačí trus, len ten pokiaľ sa pamätám je dosť agresívny. Ale určite je už s tým v tých granulách počítané a teda by nemal poškodiť.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja to iba volne, rukou rozhadzujem ku korenom.Je toho ovela viac,ako 3-4 palicky.
Pouzivam ho uz niekolko sezon, zatial som nic nespalila.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

arizona Pozri príspevok
Ja to iba volne, rukou rozhadzujem ku korenom.Je toho ovela viac,ako 3-4 palicky.
Pouzivam ho uz niekolko sezon, zatial som nic nespalila.
Arizona, ja som dala tie 4 paličky ku každému jednému zeleru. Tak sa mi to zdalo nejako vhodné, píšu na obale, že aj na kvetiny do črepníka na spodok treba dať len 4 paličky a zeler bol presadený z malých sadbovačov. Ty takto hnojíš iba na jar? Mňa zaujíma najmä to, či takto treba hnojiť opakovane, aj počas vegetácie.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Neviem, ci treba opakovat, ja davam iba na jar
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať