Zavrieť

Porady

Hlásenie o vyúčtovaní dane a úhrne ...

Podľa poučenia na vyplnenie tohto hlásenia v časti III sa uvedú jednotliví zamestnanci, ktorým boli príjmy vyplatené a zdanené podľa § 41 ZDP. Inú podmienku tam nevidím. Nikde v poučení, ani v "zelenej" časti samotného hlásenia sa neuvádza, že by sa malo rozlišovať medzi jednotlivými formami pracovnoprávneho vzťahu, resp. či ide o dohody mimo pracovného pomeru.
Do hlásenia za rok 2003 v časti III som zahrnul aj zamestnancov - dôchodcov pracujúcich na bývalú DPČ, ktorým sa nezrážali fondy, ani si neuplatnili základnú nezdaniteľnú časť (3230), preto v tabuľke v r. 3 (Úhrn príjmov) majú rovnakú sumu ako v r. 5 (Základ dane).
Na našom DÚ začali "nahadzovať" hlásenia a vypisuje im to chybové hlášky, že suma na riadku 3 nemôže byť rovnaká ako na riadku 5. Pani správkyňa dane ma pri prekonzultovaní tejto "chyby" poučila, že "dohodári sa do časti III neuvádzajú, lebo hore je v nadpise napísané že "jednotlivým zamestnancom" a to dohodári nie sú.
Na upozornenie, že bez dohodárov jej potom nebude sedieť sumár jednotlivých zrazených preddavkov na r. 1 časť 1 (Úhrn zrazených preddavkov...), som odpoveď ešte nedostal, zrejme problém vyskočí, keď ukončí nahadzovanie.
Podľa mňa ide o nedôslednosť v ich softvéri.

Máte s týmto niekto skúsenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    Do Hlásenia... za rok 2003 sa neuvádzajú dohodári, nakoľko sa doňho uvádzajú len príjmy, ktoré boli zdaňované preddavkovou daňou a nie osobitnou. Keďže v roku 2004 už neexistuje osobitná sadzba dane, tak aj dohodári sú zdaňovaný preddavkovo a predpokladám, že budú aj nové tlačivá pre Hlásenia... na tento rok.

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    To mi je jasné, ale išlo o dohodárov zdaňovaných preddavkovo - presne podľa § 41 ZDP na ktorý sa poučenie odvoláva !
    Neviem prečo by mala mať právna forma pracovného vzťahu vplyv na to či sa to tam uvedie alebo nie !
    Veď ako som vyššie napísal: NEBUDE SEDIEŤ SUMÁR ZRAZENýCH PREDDAVKOV JEDNOTLIVÝCH ZAMESTNANCOV S VYKÁZANýM A ODVEDENÝM ÚHRNOM PREDDAVKOV.
    Naposledy upravil elPi : 24.05.04 at 14:17

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    Pardón, nenapadlo ma, že ste im mohli pred. zrážať daň, lebo my sme takých nemali...

    Tiež si myslím, že prac. vzťah nie je v tomto prípade rozhodujúci, takže tiež by som do hlásenia zahrnula aj dohodárov.
    Len ma terza napadlo: za nich sa neodvádzalo do ZP?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    do hlásenie sa dávajú všetci, ktorí mali zdaňovaný príjem preddavkovo, čiže aj DOHODÁRI, ak mali príjem vyšší ako 4000 Sk. Ešte rozmýšľam, či ste to rozdeľovali (dohodárov) v štvrťočných prehľadoch na tých čo majú príjem zdaňovaný preddavkovo a príjem podľa osobitnej sadzby. Lebo možno to tete správkyni nesedelo so štvrťočnými prehľadmi. Ale inak by to malo byť OK. Aj ja som to tak predložila a zatiaľ sa mi nikto neozval. Ináč v poučení pri časti II je veta: ... Hlásenie nepodávate za zamestnancov, ktorým ste vyplatili len príjmy zdanené osobitnou sadzobu dane (10%). Takže aj dohodárov tam menovali ako "zamestnancov", takže fakt neviem, prečo im to tam nesedí.

    Hlásenie o vyúčtovaní dane a úhrne ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.