Zavrieť

Porady

zena na rodicovskej dovolenke a planovana dalsia materska - ako na to :0)

Dobry den,

prosim Vas o radu.

Manzelka je na materskej a nasledne rodicovskej od 05/2009 . 09/2010 jej bol ukonceny pracovny pomer, kedze bola prijata na zastupovanie materskej, a pani sa vratila do prace. Momentalne planujeme,snazime sa o dalsie dieta a rozmyslame ci sa ma manzelka dat dobrovolne poistit od 05/2011 ( resp. da sa to len od zaciatku mesiaca ci aj ihned ???) s maximalnym vymeriavaci zakladom kvoli najvyssej moznej materskej.
1. Chapem spravne ze obdobie do 09/2010 sa jej rata do obdobia 270 dni nemocenskeho poistenia ? t.j. od planovaneho nastupu na matersku si zratam pocet dni dobrovolne NP + pocet dni do 09/2010 v obdobi do 2 r. a musim mat >270?

2. Ak ano,... co je rozhodujuce obdobie pre urcenie vymeriavacieho zakladu - V nasom pripade trvanie dobr. poistenia od 1/5/2011 ? Alebo je to ine obdobie ...predchadzajuci rok al. stvrtrok ?

3. A suhrnne ... oplati sa jej dat sa 'okamzite poistit' aj keby sa nam podarilo hned otehotniet...co by znamenalo nastup na matersku 11/2011 ...al. mame pockat aby vysiel nastup na matersku az 2012 ?

Dakujem za radu a odpoved

PS>Viem ze otehotnenie nie je na pockanie ...ale to nie je predmet diskusie:-)

tomas
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lootska je offline (nepripojený) Lootska

    Lootska
    najlepšie by bolo, keby sa na pár dní vrátila do zamestnania, kde by jej dali max. VZ a nová materská by sa jej počítala z tohto VZ.

    tomino1980 je offline (nepripojený) tomino1980

    tomino1980
    Ahoj Lootska,
    t.j. aby sa ked uz bude tehotna vratila do zamestnania na par dni a potom dala vypoved a ostala na rodicovskej dovolenke ? ... a potom sa jej vymeriavaci zaklad bude ratat z tych par dni ?...a ak by sme to riesili ako som ja navrhoval s tym dobrovolnym poistenim na maximum a platenim od 01/5 ... tak tam by to ako vychadzalo s vymeriavacim zakladom ?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    tomino1980 Pozri príspevok

    1. Chapem spravne ze obdobie do 09/2010 sa jej rata do obdobia 270 dni nemocenskeho poistenia ? t.j. od planovaneho nastupu na matersku si zratam pocet dni dobrovolne NP + pocet dni do 09/2010 v obdobi do 2 r. a musim mat >270?
    2. Ak ano,... co je rozhodujuce obdobie pre urcenie vymeriavacieho zakladu - V nasom pripade trvanie dobr. poistenia od 1/5/2011 ? Alebo je to ine obdobie ...predchadzajuci rok al. stvrtrok ?
    3. A suhrnne ... oplati sa jej dat sa 'okamzite poistit' aj keby sa nam podarilo hned otehotniet...co by znamenalo nastup na matersku 11/2011 ...al. mame pockat aby vysiel nastup na matersku az 2012 ?
    Skusim, snad ma niekot opravi, ak cosi nebude OK

    1. ano, chapes to spravne
    2. staci jej zalozit si DNP najneskor do 8 tyzdna tehotenstva (ale nesmie porodit skor). Ak DNP spolu so zamestnanim bude davat v posl. 2 rokoch pred porodom dokopy 270 dni a DNP bude trvat aspon 26 tyzdnov, vypocet materskej bude z DNP. Ak vsak nebude trvat aspon 26 tydnov, tak materska bude pocitana z minima.
    3. je vysvetlene v 2, ak stihnete 26 tyzdnov poistenia, vypocet bude z vymeriavacieho zakladu DNP

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Lootska Pozri príspevok
    najlepšie by bolo, keby sa na pár dní vrátila do zamestnania, kde by jej dali max. VZ a nová materská by sa jej počítala z tohto VZ.
    Kedze uz nie je zamestnana od 9/2010, nie je to take jednoduche ....

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    tomino1980 Pozri príspevok
    Ahoj Lootska,
    t.j. aby sa ked uz bude tehotna vratila do zamestnania na par dni a potom dala vypoved a ostala na rodicovskej dovolenke ? ... a potom sa jej vymeriavaci zaklad bude ratat z tych par dni ?...a ak by sme to riesili ako som ja navrhoval s tym dobrovolnym poistenim na maximum a platenim od 01/5 ... tak tam by to ako vychadzalo s vymeriavacim zakladom ?
    Ak by sa znovu zamestnala, na to, aby sa jej materska ratala zo zamestnania, musela by byt zamestnana aspon 90 dni.
    ak to bude kratsie ,bude sa jej pocitat predch. rok, cize asi pravdepodobny VZ.
    Ak by zamestnanie ukoncila, musela by porodit do 8 mesiacov, cize ukoncit by ho musela uz tehotna, aby mama larok na matersku v ochrannej dobe.

    tomino1980 je offline (nepripojený) tomino1980

    tomino1980
    Ahoj ivka70

    okej..dakujem moc...takze sa da manzelka na DNP z maxima a potom uz nam len panbozko pomahaj:-)...dakujem pekne za ochotu a cas

    tomas

    tomino1980 je offline (nepripojený) tomino1980

    tomino1980
    Ahoj Ivka,

    mozes mi este poradit...uz je manzelka tehotna, nastup na matersku cca20/7 a porod cca 29/8
    Do 1/2/2012 si aj platila DNP, potom jej prislo ze je zo zakona ukoncene. Co som este pred 1/2 studoval tak po ukonceni DNP je ochranna lehota 8 mesiacov na tehotenstvo a ked nastane udalost ( odchod na matersku) tak by mala byt vyratana zo zakladu z ktoreho si platila DNP do doby ukoncenia, t.j. u nas maximalny zaklad.
    Na matersku ma manzelka nastupit cca 20/6 ....a 20/7 jej konci sucasny rodicovsky prispevok. Teraz rozmyslame ci sa mame ist dat zahlasit na urad prace alebo si zaplatit 1 mesiac DNP...teda v sucastnosti uz celkovy balik poistenia .
    Chcem sa spytat ...kedze samozrejme chceme aby manzelke vysla materska z maximalneho zakladu ktory si platila do 1/2/2012 ...co mame teraz spravit?
    Ma sa manzelka prihlasit na dobrovolne poistenie od konca rodicovskej( 20/6) do zaciatka materskej(20/7) a dat si maximalny zaklad...alebo staci ist na urad nech nemocenske plati stat ?... Dakujem za radu ako pokracovat, tomas

    zena na rodicovskej dovolenke a planovana dalsia materska - ako na to :0)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.