Zavrieť

Porady

faktúra z Číny + JCD + DPH

Zdravím,
robíme DPH priznanie za I.Q a vyskytol sa u nás jeden účtovný prípad s ktorým sme sa ešte nestretli.
Kúpili sme tovar z Číny,z colnici sme dostali JCD + výmer platieb.Za tovar sme zaplatili v marci , colnica 31.3.2011 vymerala DPH ktorú sme ale zaplatili 4.4.2011.
Do ktorého obdobie to máme zaúčtovať?

Ďalšia otázka k tomuto prípadu je:

Za tovar sme platili cez banku v USD určitú sumu ale colnica vo výmere uvádza v eurách inú sumu. Asi prerátanú z USD na EUR na základe aktuálneho kurzu. Čo s tým môžem spraviť v účtovníctve aby to sedelo ?

Veľmi pekne Vám ďakujem vopred za Vašu pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Do DPH do apríla (§49 ods 2 d). Z JCD sa účtuje DPH, clo. Obstaranie tovaru sa účtuje z faktúry za tovar, dopravu, príp. iné náklady súvisiace s tovarom. KR môže vzniknúť rozdielom kurzom na faktúre a úhradou faktúry.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mediastore Pozri príspevok
    Zdravím,
    robíme DPH priznanie za I.Q a vyskytol sa u nás jeden účtovný prípad s ktorým sme sa ešte nestretli.
    Kúpili sme tovar z Číny,z colnici sme dostali JCD + výmer platieb.Za tovar sme zaplatili v marci , colnica 31.3.2011 vymerala DPH ktorú sme ale zaplatili 4.4.2011.
    Do ktorého obdobie to máme zaúčtovať? DO apríla.

    Ďalšia otázka k tomuto prípadu je:

    Za tovar sme platili cez banku v USD určitú sumu ale colnica vo výmere uvádza v eurách inú sumu. Asi prerátanú z USD na EUR na základe aktuálneho kurzu. Čo s tým môžem spraviť v účtovníctve aby to sedelo ?
    Musíte zaúčtovať KR z tejto úhrady.
    Veľmi pekne Vám ďakujem vopred za Vašu pomoc.
    V texte.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    mediastore Pozri príspevok
    Za tovar sme platili cez banku v USD určitú sumu ale colnica vo výmere uvádza v eurách inú sumu. Asi prerátanú z USD na EUR na základe aktuálneho kurzu. Čo s tým môžem spraviť v účtovníctve aby to sedelo ?
    Colná správa nepoužíva referenčný kurz, ale colný kurz ... platný od prvej stredy v mesiaci ... až po najbližšiu ďalšiu prvú stredu v mesiaci. Okrem toho colnica pridáva k základu dane z tovarovej faktúry aj clo ... a ak nie je k tovarovej faktúre pripojená aj faktúra za dopravu, alebo je značne nižšia, tak pripočíta aj cenu dopravy podľa colných tabuliek po hranice EU a toto všetko spočíta a zdaní. Do účtovníctva nemôže ísť tento základ ... ale hodnota tovaru, prepočítaná referenčným kurzom, k tomu obstarávacie náklady - fakturovaná doprava prepočítaná referenčným kurzom a vyrubené clo z colnej faktúry. DPH z dovozu sa neúčtuje vo väzbe na účtovný základ, ale osobitne, bez matematickej väzby na účtovný základ a sadzbu. S colným základom pre DPH z dovozu sa účtovne nič nerobí, iba sa nanajvýš uvedie do daňovej evidencie, ako základ pre DPH, bez ďalšieho účtovného využitia.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Ahojte, potrebujem poradiť s dátum pre výpočet kurzu pri faktúre z Číny. Myslím že to treba prerátať kurzom v deň prijatia na sklad. Tovar nám prišiel už minulý týždeň, napr. v piatok som platila DHL za balík, aj faktúru som opečiatkovala dátum 19.10. Ale samotnú príjemku idem robiť až dnes, to je o pár dní. Vôbec som si neni istá aký kurz vybrať. Poradí mi niekto? Ďakujem...
    Naposledy upravil SERVIS : 25.10.12 at 08:02

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    SERVIS Pozri príspevok
    Ahojte, potrebujem poradiť s dátum pre výpočet kurzu pri faktúre z Číny. Myslím že to treba prerátať kurzom v deň prijatia na sklad. Tovar nám prišiel už minulý týždeň, napr. v piatok som platila DHL za balík, aj faktúru som opečiatkovala dátum 19.10. Ale samotnú príjemku idem robiť až dnes, to je o pár dní. Vôbec som si neni istá aký kurz vybrať. Poradí mi niekto? Ďakujem...
    Podľa popisu použi kurz vyhlásený v deň predchádzajúci dátumu JCD. To je deň dodania - splnenia dodávky, hoci ho prijal DHL v tvojom mene. Iný dátum nie, lebo doručenie mohlo čosi trvať. Pri dovoze sa za dátum dodania považuje deň, kedy tovar dorazil na colnicu. Vyplýva to aj z § 13/2 ZoDPH - keď miestom dodania je colnica v štáte dovozu. Ak platí miesto, musí platiť aj čas, ktorý je ale určený iba momentom § 19/1, kedy bol tovar dodaný, nič viac. Od momentu, kedy je tovar na colnici môžeš s ním nakladať ako vlastník, úhrada colného dlhu je už iba súvisiaci záväzok, nie podmienka vlastníctva. Môj názor ... Týmto kurzom by sa mal tovar prijať aj na sklad.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    stále nemám JCD.. vraj na to majú mesiac aby mi ho dodali.. tak ani neviem aký kurz použili. ako to riešite v praxi? /kvli prijatiu tovaru na sklad/
    Naposledy upravil SERVIS : 29.10.12 at 07:49 Dôvod: doplnenie

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    SERVIS Pozri príspevok
    stále nemám JCD.. vraj na to majú mesiac aby mi ho dodali.. tak ani neviem aký kurz použili. ako to riešite v praxi? /kvli prijatiu tovaru na sklad/
    nikto mi neporadí?

    faktúra z Číny + JCD + DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.