Zavrieť

Porady

Čas na odpoveď.

Zdravím. Rád by som sa dozvedel niečo o čase - počte dní - počas ktorých mi je povinná odpovedať inštitúcia. Jedná sa konkrétne o vypovedanie zmluvy PZP (povinné zmluvné poistenie), ale aj všeobecne.
Majú sa mi vyjadriť do 30 kalendárnych alebo pracovných dní ? Ten čas sa ráta od podania alebo od obdržania listu ? Má sa to vykonať formou doporučenej zásielky ? O ktoré zákony sa dá v tomto oprieť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Makina je offline (nepripojený) Makina

    Makina
    Ja si myslím, že ide o 30 kalendárnych dní, môže aj nemusí to byť poslané doporučene /to je na tebe, ako to chceš mať zabezpečené/ a čas sa ráta od obdržania zásielky. V každom prípade by bolo lepšie pozrieť si zmluvu, tam by to malo byť všetko uvedené - aspoň teda ohľadne tej rýchlosti odpovede.

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    v zásade to závisí od obsahu písomnosti, ktorú si zaslal, a od char. inštitúcie ide o výkon verejnej správy? ide len o čisto súkromnoprávny vzťah?

    30 dňový štandart na odpoveď je v zásade vecou morálky, resp. slušnosti

    inak lehotu treba vždy vyvodiť z konkrétneho právneho predpisu, ktorý sa na daný prípad vzťahuje (správny poriadok, zákon o sťažnostiach atď....) všeobecné pravidlo o 30 dňoch na vybavenie akejkoľvek písomnosti zakotvené nikde nie je.


    Všeobecne platí, že ak nie je výslovne uvedené trvanie lehoty v prac. dňoch, ide o kalendárne dni. Ale je to len veľmi zovšeobecnené.

    Všeobecne rozlišujeme lehoty hmotnoprávne a procesnoprávne.

    Pri hmotnoprávnej lehote, musí byť právo uplatnené na príslušnom urgáne resp. u prísl. subjektu v posledný deň lehoty- musí prísť do jeho dispozičnej sféry- tzv. dôjdenie. S hmotnoprávnou lehotou je spojený vznik resp. zánik oprávnenia (najč. premlčacia lehota, prekluzívna lehota, lehota na uloženie sankcie daňovým úradom).

    Pri procesnoprávnej lehote vypl. z procesnoprávneho predpisu postačí podať prísl. písomnosť na poštovú prepravu (napr. odvolanie, námietka zaujatosti, atď).

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Ja som sa v správnom poriadku dočítala, že v jednoduchých veciach ak možno rozhodnúť na podklade predložených dokladov sa rozhodne bezodkladne. V ostatných prípadoch ak nie je určené inak, sa rozhodne do 30 dní, vo zvlášť zložitých prípadoch do 60 dní. O predĺžení tejto lehoty treba účastníka upovedomiť.

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    ano, ak ide o zalezitost na ktoru sa vztahuje spravne konanie- rozhoduje spravy organ v oblasti verejnej spravy o pravach a povinnostiach prav.a lebo fyzickej osoby, preto vsetko zavisi od toho pod aky pravny rezim mozno konkretny pripad zaradit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.