Zavrieť

Porady

pôžička alebo vklad

Konateľ s.r.o. zakúpil nehnuteľnosť, do ktorej treba investovať na rozsiahlu rekonštrukciu. Budova bude slúžiť na účely podnikania. Chcem sa spýtať: na budovu aj investíciu musel vložiť svoje peniaze. Je správne účtovať o vklade spoločníka na účte 365? alebo zmluvu o pôžičke, kde sa stanový výška úrokov a ako by sa to potom zdaňovalo? Je ešte treba tvoriť rezervy na takúto rekonštrukciu na budove?? Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil anelly : 11.01.06 at 13:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    365-záväzky voči spoločníkovi, pozor sú krátkodobé. Ak sa nevrátia do 12 mesiacov, tak použi obdobný účet v skupine 47..
    Otázka úrokov je to rozobraná podrobne a názory sú rôzne. Ja odporúčam úroky, je to čistejšie. Po poslednej novele sa posudzujú závislé osoby aj v tuzemsku - to však nechajme bokom.
    úroky sú výnos, a zdaňujú sa DPFO ked ich dostane vyplatené.
    Pre sro je to náklad.
    rezerva - myslíš rezerva na opravy? - to je zrušené. Vytvorené rezervy nad rámec zákona o DP sú nedaňové. Neviem či toto bolo myslené v otázke. Upresni. Rezerva na rekonštrukciu sa netvorila ani netvorí.
    človiečik Vladimír Ozimý
    pozor od 15.12. sa na ucely dane z prijmov beru len zahranicne zavisle osoby nie tuzemske...a pozicka moze byt aj bezurocna

    Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

    Mirka.V
    Môžem urobiť vrátenie vkladu spoločníka len cez Výdavkový pokl.doklad? Treba k tomu niečo podložiť?
    (Na začiatku roku vložil sumu a teraz si to chce vybrať)

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mirka.V
    Môžem urobiť vrátenie vkladu spoločníka len cez Výdavkový pokl.doklad? Treba k tomu niečo podložiť?
    (Na začiatku roku vložil sumu a teraz si to chce vybrať)
    Pozor na používanú terminológiu. Ak sa skutočne jedná o vklad, tak tento pojem je definovaný napr. v obchodnom zákonníku a abstrahujúc od iných súvislostí malo by o ňom zrejme rozhodovať valné zhromaždenie.

    To len na okraj, lebo o to Vám zrejme nejde. Skúste preštylizovať otázku.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mirka.V
    (Na začiatku roku vložil sumu a teraz si to chce vybrať)
    A čo bola tá suma? Vklad do imania? Pôžička? Iné?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mirka.V
    Len taký obyčajný vklad spoločníka - na doplnenie pokladne ....
    Aj len taký obyčajný vklad musí mať nejaký právny titul, inak by ste ho nevedeli zaúčtovať pri vzniku účtovného prípadu. No po tých stručných info, čo uvádzate, doporučujem pôžičku od spoločníka a jej účtovanie: 211/365, nakoľko o vklad z pohľadu obchodného zákonníka sa s najväčšou pravdepodobnosťou nejedná. Jedná sa o "vklad" do pokladne. .-)

    Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

    Mirka.V
    no ja ho mám na účte 365 z minulého obdobia .... z ktorého som ho prebrala po bývalej účtovníčke.
    Teraz si ten spoločník chce svoj "vklad" vziať späť, nakoľko už máme prostriedky na pokladni. Tak len k tomu výdavkovému, či by som mala "niečo" dorobiť.
    Ďakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mirka.V
    no ja ho mám na účte 365 z minulého obdobia .... z ktorého som ho prebrala po bývalej účtovníčke.
    Teraz si ten spoločník chce svoj "vklad" vziať späť, nakoľko už máme prostriedky na pokladni. Tak len k tomu výdavkovému, či by som mala "niečo" dorobiť.
    Mali by ste niečo ... Nakoľko takto neviete dokladovať ani vznik účtovného prípadu, okrem toho, že sa bude jednať o výdavok v hotovosti, t.j. stranu D účtu 211. Nič iné vlastne neviete. Preto doporučujem dokladovanie zmluvou, kde sa dohodne splatnosť pôžičky, spôsob jej úhrady, vrátenia a pod. Spoločník môže poberať od spoločnosti rôzne druhy príjmov, preto doporučujem dokladovanie účtovnej operácie.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    KEJKA
    365-záväzky voči spoločníkovi, pozor sú krátkodobé. Ak sa nevrátia do 12 mesiacov, tak použi obdobný účet v skupine 47..
    Otázka úrokov je to rozobraná podrobne a názory sú rôzne. Ja odporúčam úroky, je to čistejšie. Po poslednej novele sa posudzujú závislé osoby aj v tuzemsku - to však nechajme bokom.
    úroky sú výnos, a zdaňujú sa DPFO ked ich dostane vyplatené.
    Pre sro je to náklad.
    rezerva - myslíš rezerva na opravy? - to je zrušené. Vytvorené rezervy nad rámec zákona o DP sú nedaňové. Neviem či toto bolo myslené v otázke. Upresni. Rezerva na rekonštrukciu sa netvorila ani netvorí.
    Ak je poskytovateľom pôžičky spoločník-zahraničná spoločnosť je potrebné zaplatené úroky zdaniť podľa § 44 alebo § 43 zákona o dani z príjmov ?
    Naposledy upravil AHA : 24.11.06 at 09:42

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    A ak to dá ako kapitálový vklad 413? Čo vlastne v PU znamená vklad? Vklad do pokladne, ale zúčtovanie? 365,413, ZI ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.