Zavrieť

Porady

Bezcitný zločinec, alebo záchranca? Mala by sa v právne u nás uzákoniť eutanázia ?

Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-...pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah a zabil babku, ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, aký máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? Využili by ste ju v krajnom prípade? Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...

Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...
Usporiadat
Téma je uzavretá.
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

kto vie čítať medzi riadkami, ten ma pochopil...

pre zástancov eutanázie: môžete tu dávať hocikoľko príbehov bolestí a utrpenia, každý si sám musí odpovedať na otázku, či by bol schopný sám vykonať eutanáziu! Napríklad vlastnej matky - nepodať jej životu potrebný liek, alebo naopak podať jej jed. Nie skrývať sa za "odpojenie prístrojov" a za lekárov, tí predsa zložili Hippokratovu prísahu. Šli by ste sami tie prístroje vypnúť?
Áno, alebo nie?

PS.
schválne som bola expresívna, lebo vziať niekomu život, to nie je pozerať americký film
Naposledy upravil kukučka : 23.06.11 at 23:20
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Každý má právo na život, a narábať s nim ako uzná za vhodné. Ked chce a moze, skocí pod vlak. Ak nemoze, poziada o eutanaziu.

V urcitom pripade som za eutanaziu, len ja nedoverujem tomuto statu a ludom natolko aby som verila ze sa to bude diat len v "chcenych" pripadoch. Bude babicka na geriatrii na obtiaz, daju jej injekciu s tym, ze ona to chcela. Rodina bude chciet skor dedit, a rozhodne sa pre eutanaziu, i ked rodic je mozno nevladny, nevie rozpravat, ale stale pri vedomi...

Je tazko posudit, kedy eutanaziu spachat a kedy nie. Asi preto je doteraz nezakonna u nas.

neverim ludom, neverim zariadenia kde doopatrovavaju starych ludi, ktorych prijali az po podpise darovacej zmluvy celeho svojho majetku. mali sme babicku v takomto zariadeni, platilo sa za nu 30,000 skk mesacne plus ine "dary", a to len po tazkej dohode, lebo nechceli nasi prepisat na zariadenie cely majetok. Nakoniec sa tam udusila pri jedeni. Tak aka je to starostlivost, ze sa tam udusi pri jedeni? Preco ju nechali jest samu, ked bola na tom fyzicky tak zle? nikto ma nepresvedci ze islo o nahodu. Potrebovali sa jej zbavit.
4 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Môj názor: či z dobrej viere, či z vypočítavosti - zabil, je to vrah. Nik by nemal mať právo vziať druhému život - nie je Bohom, aby o tom rozhodoval.
4 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
V príspevkoch sa tu často spomína, že život má cenu do posledného dychu.
Ja sa skôr desím pokrokov v medicíne, kedy ten posledný dych sa neustále odďaľuje a pacientov núti dlhé obdobie života žiť v neznesiteľných podmienkach. Nie je, vďaka medicíne, možné prirodzene zomrieť.
Ja sa síce rozhodnem odmietnuť liečbu a dožiť si život do posledného dychu, ale keď stratím nad sebou kontrolu, privezú ma do nemocnice a na dlhé mesiace napoja na prístroje, lebo lekár bla-bla-bla.

Zakážme teda pokrok v medicíne a môžeme povedať, že do posledného dychu. Ak pokrok a nové liečebné postupy podporíme, tak diskusia o eutanázii bude určite pokračovať.

Veľa z nás si myslí, že zomrie náhle, bezbolestne. Ale také šťastie má len pár vyvolených. Zomieranie v bolestiach, nehybný na posteli, s plienkami....hadičkami....koľkí si to viete naozaj predstaviť? Ani jeden. To, že sme v takom stave videli svojho príbuzného, nie je natoľko silné, že si dokážeme predstaviť sami seba. Lebo zatiaľ sa nás to netýka.
4 0
savelia savelia

savelia je offline (nepripojený) savelia

Euatanazia vytvara priestor pre nekontrolovane legalne vrazdenie.
Preco bol zruseny napr. trest smrti? Prave preto, ze na zaklade vykonstruovanych obvineni je mozne cloveka zabit.

Vazeni, vsetci, co tu pisete a obhajujete eutanziu, uvedomte si, ze CLOVEK nie je zviera, ktore, ked sa trapi, mozme dat UTRATIT!!!
Kde ste nechali ludsku dostojnost a vaznost?
Pre vas je ZIVOT hra, ktoru, ked vas to uz nebavi, tak ju jednoducho skoncite ???
Nie, treba sa zamysliet a uvedomit si, ze NIKTO znamená NIKTO nebude rozhodovat o nasilnom skonceni zivota a ani toho svojho !!!
5 1
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Eutanáziu zásadne nie!!! Tým sa totiž stanoví hranica, kedy ľudský život má zmysel a kedy nie. Potom by sme si mohli stanoviť hranice na všetko - napr. dokedy byť slušným ćlovekom a kedy môžeme "morálne" prekračovať hranice - kradnúť či niekoho zabiť. (Rozhodne sa mi nepozdáva to zdôvodňovať zlym stavom zdravotníctva - radšej ako ležať v našej nemocnici eutanázia.)

Ľudský život má zmysel za každých okolností. Viktor Frankl preto po zabratí Rakúska fašistickým Nemeckom "upravoval" diagnózy niektorých svojich pacientov, aby nešli do plynu - eutanázia, eugenika... Nakoniec sám skončil v koncentráku, ako aj jeho manželka a rodičia. Opisuje to vo svojej knihe "...a přesto říci životu ano". Totižto nespáchať samovraždu po príchode do tábora pociťoval ako negatívne rozhodnutie. Nakoniec rozvinul svoj spôsob liečby, ktorý nosil v hlave dlhśie (a ktorého poznámky mu hneď na úvod zabavili). Logoterapia pomáha žiť okrem iného práve pacientom v ťažkých, často konečných stavoch.
3 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

pasuliatko Pozri príspevok
zaujímavé ale neoslovilo ma to čo si napísala a to preto lebo si nezažila asi nevidela milovaného človeka ako sa trápi a umiera ti pred očami... prečítaj si môj príspevok a potom sa zamysli nad tým... jasné 100 ľudí 100 názorov...
ale možno sa mýlim a zažila si to...
Videla, zažila.
Je to prirodzená reakcia blízkych, že chcú, aby to zlé skončilo. Ale je to to, čo chcú pre seba - aby sa na to nemuseli pozerať, aby ich to netrápilo, aby tú starosť nemali na krku... Ich psychika to zamaskuje akože chcú dobre pre toho chorého.
3 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

ErinErin Pozri príspevok
Trafil si klinec po hlavičke! Totižto argument, že "môj dedko povedal..." (ktorého nepozná nikto okrem Pasuliatka) je nepriestrelný argument. No prebil by ho podľa teba asi len ten, že "moja babka nikdy..."?
Erin.

Pokiaľ "nepočuješ" text = necítiš z toho pravdivosť prežitého utrpenia s dedkom, tak radšej nedebatuj písomne.

Bojuješ proti eutanázii - tváriš sa akože si ľudský.
A pritom si bezcitný svojím vyjadrením!
3 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Llívia Pozri príspevok
Nikto ťa nenúti, aby si niekedy v živote žiadala o eutanáziu. Ale nebráň v tom tým, ktorí ju chcú.
Bolo by veľmi zaujímavé, kto z tých, čo tu hovoria o eutanázii by bol ochotný, či schopný natiahnuť do striekačky smrtiacu látku a pichnúť žiadateľovi. Až to bude zaujímavá debata. Skúste, a nech sa Hippokrates aj v hrobe obracia.
3 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Llívia Pozri príspevok
To som tu napísala aspoň 4x a písali to aj iní - že si má každý rozhodnúť sám za seba, nie napr. rodina. Nebolo by od veci, keby si si prečítala aj ostatné príspevky, lebo tento tvoj príspevok je , nie celá debata.
nechodte na mňa žiadnými rečičkami, lebo som v tom, totiž moja mama ako som to tu už napísala má Alzheimera, je bezvládna , nechce jesť, proste len leží. ale my jej poskytneme dobrú staroslivosť, a aby som ju nemusela takto vidieť, tak mám požiadať lekára o uspanie???? blbosť. viem o čom to tu točíte.
Lívia bolo by dobre keby si ty prečítala aj môj príspevok vyššie
len jedna otázka dokázala by si povedať, že nech Tvoju mamu uspia? lebo ja rozhodne nieeeeee
vlastne záleži kto ako si cení život svoj a hlavne toho druhého.

skončila som a už sa nebudem v tejto téme pokračovať
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Ale bude. Ako tomu chceš zabrániť? Dáš tomu dotyčnému, čo spácha samovraždu doživotie?
Samovražda, to je o inom. Môj názor je tiež ovplyvnený tým, čo som zažila. Môj otec umieral na rakovinu pľúc, už mal 45kg, obrovské bolesti v chrbtici, bol slabučký a vysilený čakal v nemocnici na vykúpenie. Myslím, že vedel, že sa blíži koniec a trpel len preto, lebo videl, že trpíme my, bolo mu ľúto nie jeho fyzickej bolesti, ale našej psychickej bolesti. Dostával cez infúziu aj morfium, po jednom podaní mu zlyhalo srdiečko, to srdiečko, ktoré 30 rokov predtým prekonalo infarkt. Myslíte si, že dostal o dve kvapky morfia viac? Alebo schudol tak veľmi, že tá predpísaná dávka už bola prisilná? Nedozvieme sa to, ani netreba. Takéto sa neskúma. Keby sa eutánázia uzákonila, potom by podobných úmrtí pribudlo oveľa viac, možno aj tam, kde ešte nádej nezomrela. Iste, každý má právo rozhodovať o svojom živote, ale jeho život je úzko spätý aj s inými životmi, netreba na toto zabúdať.
3 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

ErinErin Pozri príspevok
OK, keď budem v zlom stave a nadávať, že sa mi nechce žiť, tak mi prosím neverte!
„Za štyri a pol roka som sa nestretla so žiadosťou o eutanáziu. Nemala som pocit, že ľudia by o niečo také stáli, skôr chcú žiť,“ hovorí Ľubica Kočanová, zdravotná sestra, ktorá v minulosti za svoje blogy o preležaninách pacientov dostala novinársku cenu.
„Ľudia často, hoci majú rany, chcú vidieť ďalší deň,“ povedala. Videla onkologických pacientov, ktorí už boli zmierení so smrťou, o eutanáziu však podľa nej nežiadali. Slovenské zákony umožňujú len pasívnu eutanáziu. Nevyliečiteľne chorí môžu odmietnuť liečbu.

Aj toto bolo napísané v článku, ktorý podnietil tému. http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-...#ixzz1Q0F198rk
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

zk24 Pozri príspevok
Každý má právo na život, a narábať s nim ako uzná za vhodné. Ked chce a moze, skocí pod vlak. Ak nemoze, poziada o eutanaziu.

V urcitom pripade som za eutanaziu, len ja nedoverujem tomuto statu a ludom natolko aby som verila ze sa to bude diat len v "chcenych" pripadoch. Bude babicka na geriatrii na obtiaz, daju jej injekciu s tym, ze ona to chcela. Rodina bude chciet skor dedit, a rozhodne sa pre eutanaziu, i ked rodic je mozno nevladny, nevie rozpravat, ale stale pri vedomi...

Je tazko posudit, kedy eutanaziu spachat a kedy nie. Asi preto je doteraz nezakonna u nas.

neverim ludom, neverim zariadenia kde doopatrovavaju starych ludi, ktorych prijali az po podpise darovacej zmluvy celeho svojho majetku. mali sme babicku v takomto zariadeni, platilo sa za nu 30,000 skk mesacne plus ine "dary", a to len po tazkej dohode, lebo nechceli nasi prepisat na zariadenie cely majetok. Nakoniec sa tam udusila pri jedeni. Tak aka je to starostlivost, ze sa tam udusi pri jedeni? Preco ju nechali jest samu, ked bola na tom fyzicky tak zle? nikto ma nepresvedci ze islo o nahodu. Potrebovali sa jej zbavit.
Spáchať eutanáziu? Snáď vykonať. Spáchať možno len niečo zlé.
Tuším v Holandsku sú povolené eutanázie,ale majú tam jasné dané presné pravidlá, kedy a ako, napr. že musia byť posudky od lekárov o zdravotnom aj psychickom stave, aby sa predišlo napr. eutanázii u ľudí, ktorí majú depresiu, ale keby ju nemali, tak by nad eutanáziou neuvažovali, aj keď ich (telesný) zdravotný stav je zlý.
2 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote.
a ak má trpeť a trápiť sa či už bolesťami alebo bude odkázaný na iného človeka čo mu pomôže... prečo to trápenie neukončiť skorej než mu to je súdené?
dám príklad... môj dedko (zomrel 01/2011) bol vážne a dlho chorý, bol odkázaný na babku čo sa o neho starala a dedko sa veľmi trápil, trápil sa tak 2 roky (kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť....) a poviem to možno pre niekoho hnusne ale keby bola možná eutanázia na slovensku určite by som požiadala lekára o eutanáziu. on sám povedal ešte keď bol pri zmysloch,že takto žiť nechce a radšej by umrel... ak by to niekoho zaujímalo mal Alzeimerovu chorobu...
2 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-...pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah ,-je
a zabil babku, -zabil ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, -to nikto nevie ,máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? NIE.Využili by ste ju v krajnom prípade? NIE .Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...To hovoríš teraz..
Každý chce podľa mňa žiť, ak je teda len chorý fyzicky, človek stále dúfa...
Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...
zase sme sa zviditeľnili
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

o sebe rozhodujte a nie o druhých
2 0
mpatrac mpatrac

mpatrac je offline (nepripojený) mpatrac

ErinErin Pozri príspevok
Eutanáziu zásadne nie!!! Tým sa totiž stanoví hranica, kedy ľudský život má zmysel a kedy nie. Potom by sme si mohli stanoviť hranice na všetko - napr. dokedy byť slušným ćlovekom a kedy môžeme "morálne" prekračovať hranice - kradnúť či niekoho zabiť. (Rozhodne sa mi nepozdáva to zdôvodňovať zlym stavom zdravotníctva - radšej ako ležať v našej nemocnici eutanázia.)

Ľudský život má zmysel za každých okolností. Viktor Frankl preto po zabratí Rakúska fašistickým Nemeckom "upravoval" diagnózy niektorých svojich pacientov, aby nešli do plynu - eutanázia, eugenika... Nakoniec sám skončil v koncentráku, ako aj jeho manželka a rodičia. Opisuje to vo svojej knihe "...a přesto říci životu ano". Totižto nespáchať samovraždu po príchode do tábora pociťoval ako negatívne rozhodnutie. Nakoniec rozvinul svoj spôsob liečby, ktorý nosil v hlave dlhśie (a ktorého poznámky mu hneď na úvod zabavili). Logoterapia pomáha žiť okrem iného práve pacientom v ťažkých, často konečných stavoch.
Ešte si v živote málo videl
2 0
mpatrac mpatrac

mpatrac je offline (nepripojený) mpatrac

ErinErin Pozri príspevok
Keďže si svojho dedka dobre poznala, tam aspoň priblíž, v ktorými štádiami prešiel a v ktorom sa zasekol. Nech je jasné, že to bolo jeho pevné, definitívne rozhodnutie.
Čo ťa je do toho.
Aj tak by si (čo máš tie KONETYONÉ) povedal : NIE.
A rozprával by si aj o tom, ako to ten dedko cítil / mal cítiť - - len aby bolo po tvojom.
2 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

gilda Pozri príspevok
Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko - eutanázia - ľahké rozhodovanie.
Nejdem ju celú čítať, ale asi myslela jednoznačné riešenie pre konkrétny prípad jej dedka.
A Erin je jednoznačne "sektár" = až tak presvedčený o svojej pravde, že ani nevníma/neuvažuje o tom, čo vraví iný.
2 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

gilda Pozri príspevok
Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko.
Načo sú ti odborné vedomosti, ak sa odchádzjúci trápi / rodina trápi .
Iba odborníci vyhlasujú : V žiadnom prípade, veď má pred sebou ešte kus života (pre druhú stranu kus zbytočného trápenie, ktoré nikomu neprinesie radosť. A o čom je ten kus života, ak v ňom NIKTO nemá radosť ??? )
2 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

A dokázala by si tú eutanáziu aj vykonať Ty osobne (podať smrtiaci nápoj)?
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať