Zavrieť

Porady

Bezcitný zločinec, alebo záchranca? Mala by sa v právne u nás uzákoniť eutanázia ?

Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-...pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah a zabil babku, ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, aký máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? Využili by ste ju v krajnom prípade? Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...

Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...
Usporiadat
Téma je uzavretá.
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

pasuliatko Pozri príspevok
tak ak sa ti moje príspevky nepáčia tak na ne nereaguj.
nepoznal/a si môjho dedka tak vieš o tom prd.
Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko.
Naposledy upravil gilda : 23.06.11 at 17:54
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

rudopp Pozri príspevok
Načo sú ti odborné vedomosti, ak sa odchádzjúci trápi / rodina trápi .
Iba odborníci vyhlasujú : V žiadnom prípade, veď má pred sebou ešte kus života (pre druhú stranu kus zbytočného trápenie, ktoré nikomu neprinesie radosť. A o čom je ten kus života, ak v ňom NIKTO nemá radosť ??? )
To je o pohľade na vec, o presvedčení, o viere. Odchádzajúci sa trápi, rodina sa trápi - Utrpenie má v živote zmysel. Má, ak som o tom presvedčený/á/, nemá, ak pochybujem, nestretol som s ničím, čo by ma presvedčilo, neverím. V živote má miesto radosť aj utrpenie. Treba o tom vedieť, naučiť sa to prijať, vedieť s tým žiť.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ErinErin Pozri príspevok
Veštiareň, lebo tvrdíš, že vieš, že nový prevratný liek je nereálny.
Vývoj lieku trvá niekoľko rokov, ale na druhej strane firmy taja, na čom pracujú... Takže ak vieš, akú látku má tá ktorá firma v akom štádiu vývoja, tak, prosím, aj ja mám pár otázok na tú tvoju kryštálovú guľu.
ErinErin, ty nepotrebuješ žiadnu krištáľovú guľu, ale poriadne okuliare a doštudovať pravopis. Kde som písala, že nový prevratný liek je nereálny? Ani nevidíš, čo čítaš. Alebo, druhá možnosť, máš dyslexiu. Tak si môj príspevok prečítaj ešte raz, alebo aj niekoľkokrát, a čítaj len to, čo tam je skutočne napísané a aj sa nad tým zamysli (ale hlbšie, než si sa zamýšľala doteraz):
Llívia Pozri príspevok
Nereálne. Lieky sa vyvíjajú roky, potom sa roky testujú, kým sa môžu používať, takže žiadne objavenie sa lieku zo dňa na deň nehrozí.
Mimochodom, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu?
A dáš už konečne ten tip, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? Ale ani nemusíš odpovedať, lebo viem, že nič rozumné nenapíšeš, nemáš žiaden skutočný argument.

Bohovia a iné nadprirodzené bytosti, chráňte ma, aby nikdy o mojom živote nemusela rozhodovať nejaká "ErinErin".
Naposledy upravil Llívia : 23.06.11 at 19:34
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
gilda Pozri príspevok
Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko.
jasné ja o tom prd viem...
si prečítaj niečo o tej chorobe a potom sa zamysli nad tým čo si napísala..
a áno na bolesť sú lieky, ale na alzeimerovu chorobu nie... čiže asi tak... prd vieš o tom ty nie ja.. evidentne si sa s takým človekom nestretla... ale vyskúšaj to a potom uvidíme kto čo o tom vie...
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

pasuliatko Pozri príspevok
jasné ja o tom prd viem...
si prečítaj niečo o tej chorobe a potom sa zamysli nad tým čo si napísala..
a áno na bolesť sú lieky, ale na alzeimerovu chorobu nie... čiže asi tak... prd vieš o tom ty nie ja.. evidentne si sa s takým človekom nestretla... ale vyskúšaj to a potom uvidíme kto čo o tom vie...
milé pasuliatko - prd si ako prvé použilo ty - prd len preto.
- príspevok som písala pri plnom vedomí a s vedomosťami nielen o Alzheimerovi ale aj s osobnou skúsenosťou s umierajúcim onkopacientom (mozog postihnutý metastázami). Pokiaľ máš aktuálny profil a budeš, alebo si od fachu (zdravotná sestra), vieš, že ani tu to nie je o bolesti. A držme sa témy, ktorou je eutanázia. Ak ju vidíš ako riešenie pre Alzheimera, tak poznám x ľudí, ktorí majú takto postihnutých blízkych a o ich utratení neuvažuje ani jeden. Je to však ako som napísala vec postoja. Sbohom zdravotníctvo. Ale kto chce kam pomôžme mu tam.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

pasuliatko Pozri príspevok
tak ak sa ti moje príspevky nepáčia tak na ne nereaguj.
nepoznal/a si môjho dedka tak vieš o tom prd.
Reakcia bola pôvodne na mpatraca a jeho "Čo ťa je do toho." ohľadom mojej reakcie na teba. Ale mpatrac mal vlastne pravdu v tom, že ak sa má uvažovať, či uzákoniť eutanáziu alebo nie, prípadne či ju aplikovať alebo neaplikovať v konkrétnom prípade (v krajine, kde je povolená), malo by sa uvažovať triezvo, bez emócií. Človek by mal byť pripravený obhájiť svoj názor, zvládnuť otázky. Chápem, že tvoj dedko prežíval ťažké obdobie a rodina s ním a že máš právo na silné emócie pri spomienke na tieto udalosti. Myslím však, že pri reálnom rozhodovaní by mali mať ľudia nadhlad. Táto téma mala byť asi diskusiou a takto ju chápem a preto aj kladiem otázky.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Llívia Pozri príspevok
ErinErin, ty nepotrebuješ žiadnu krištáľovú guľu, ale poriadne okuliare a doštudovať pravopis. Kde som písala, že nový prevratný liek je nereálny? Ani nevidíš, čo čítaš. Alebo, druhá možnosť, máš dyslexiu. Tak si môj príspevok prečítaj ešte raz, alebo aj niekoľkokrát, a čítaj len to, čo tam je skutočne napísané a aj sa nad tým zamysli (ale hlbšie, než si sa zamýšľala doteraz):

A dáš už konečne ten tip, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? Ale ani nemusíš odpovedať, lebo viem, že nič rozumné nenapíšeš, nemáš žiaden skutočný argument.

Bohovia a iné nadprirodzené bytosti, chráňte ma, aby nikdy o mojom živote nemusela rozhodovať nejaká "ErinErin".
Chráň sa sama = si slobodný človek.


1, Nevadí, že nemôžeš
2, Aby si nebola prekvapená
3, Vari nevieš, že 5 nemá rada niektorú liečivú bylinu ???
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Podla posledných informácii,pacientka bola v kome a nie je velký predpoklad že by ho požiadala o eutanáziu.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

trisestri Pozri príspevok
Podla posledných informácii,pacientka bola v kome a nie je velký predpoklad že by ho požiadala o eutanáziu.
To, čo povie hovorkyňa kohokoľvek a čohokoľvek v našej utešenej a prosperujúcej spoločnosti je asi také dôveryhodné ako to, že minister zdravotníctva je to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Obhajuje akciovky pred štátnymi zariadeniami, čo na tom, že zaplatí pacient pri vstupe do akciového areálu aj za poklonu vrátnika. A eutanázia? Ako pri darovaní orgánov by mi mal dať niekto príslušný podpísať papier, že ak budem v kóme, miestoprísažne som na papieri vyhlásil pri plnom vedomí a svedomí o prosbu eutanázie. Ale vlastne veď našich dôchodcov pomaly a isto už etanáziujú. Aj bez papiera.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
gilda Pozri príspevok
milé pasuliatko - prd si ako prvé použilo ty - prd len preto.
- príspevok som písala pri plnom vedomí a s vedomosťami nielen o Alzheimerovi ale aj s osobnou skúsenosťou s umierajúcim onkopacientom (mozog postihnutý metastázami). Pokiaľ máš aktuálny profil a budeš, alebo si od fachu (zdravotná sestra), vieš, že ani tu to nie je o bolesti. A držme sa témy, ktorou je eutanázia. Ak ju vidíš ako riešenie pre Alzheimera, tak poznám x ľudí, ktorí majú takto postihnutých blízkych a o ich utratení neuvažuje ani jeden. Je to však ako som napísala vec postoja. Sbohom zdravotníctvo. Ale kto chce kam pomôžme mu tam.
tak asi si si nečítala v akom štádiu bol môj dedko...
a použilo? dobré
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

pasuliatko Pozri príspevok
môj dedko sám povedal,že radšej chce zomrieť ako žiť takto ako žil...
a to som akože chcela pre seba? alebo moja mama? ...
naša psychika nič nemaskovala ja som napísala to čo sám povedal...
ErinErin Pozri príspevok
Povedal. Ako vieš, či to skutočne chcel? A ako by sa zachoval, keby taká možnosť bola legálna a malo by sa ísť na vec? Lebo ľudia všeličo hovoria - ako napr. ja ho zabijem v rôznych kontextoch. Mnohí - ináč fyzicky zudraví, vzdelaní ľudia, ktorí by podľa všetkého mali mať život pod kontrolou, hovoria o samovražde.
pasuliatko Pozri príspevok
chcel... určite by to chcel. a ako by sa zachoval? určite by to urobil... lebo tak ako skončil nikdy skončiť nechcel... kebyže ho poznáš tak vieš...
keď eutanáziu považuješ za morálnu, prečo si dedkovi nepomohla?
0 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
ach ten bulvár http://www.aktuality.sk/clanok/18912...mpaign=magazin
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

pre pasuliatko: Napísala si na s. 4: ...ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote.

...bol vážne a dlho chorý, bol odkázaný na babku čo sa o neho starala a dedko sa veľmi trápil, trápil sa tak 2 roky (kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť....)

...kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť.... to všetko som zažila s už spomínaným chorým bez uvažovania o eutanázii

ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote. - keď nie Boh, tak človek.........taky hezky.
Naposledy upravil gilda : 23.06.11 at 21:48
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

pasuliatko Pozri príspevok
dobre trápna otázka musím uznať
skús si tak tipnúť prečo... uvidíme či vieš tipovať...
skôr trápna odpoveď, tak ako aj trápna téma
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

rudopp Pozri príspevok
Skús aj ty vo svojej viere rozlišovať.
Obecne filozoficky máš prevdu (až na jednu malú výnimku).
Bavíme sa o eutanázii / smrti / práve človeka rozhodnúť sa pre smrť, ako riešení.
A do toho ty trepneš naučená podľa svojej viery : Utrpenie má v živote zmysel.

V živote, ak by pokračoval aj po utrpení krajšou etapou - povedzme áno.

Ale utrpenie, ktoré sa stupňuje a končí smrťou -
NEMÁ ŽIADNY ZMYSEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ani pre odchádzajúceho
ani pre rodinu
ani pre žiadneho človeka
a ani ak chceš - pre boha.
1. Bavíme sa tak akurát o nepráve človeka rozhodovať o ukončení života.
2. A do toho ty trepneš v rámci svojho presvedčenia nezmysli typu:
Ale utrpenie, ktoré sa stupňuje a končí smrťou - NEMÁ ŽIADNY ZMYSEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ani pre odchádzajúceho
ani pre rodinu
ani pre žiadneho človeka
a ani ak chceš - pre boha.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

pre zástancov eutanázie 2: pohrávajte sa s "dobrou smrťou" a raz budete v pohode pekne krásne utratení.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ErinErin Pozri príspevok
Reakcia bola pôvodne na mpatraca a jeho "Čo ťa je do toho." ohľadom mojej reakcie na teba. Ale mpatrac mal vlastne pravdu v tom, že ak sa má uvažovať, či uzákoniť eutanáziu alebo nie, prípadne či ju aplikovať alebo neaplikovať v konkrétnom prípade (v krajine, kde je povolená), malo by sa uvažovať triezvo, bez emócií. Človek by mal byť pripravený obhájiť svoj názor, zvládnuť otázky. Chápem, že tvoj dedko prežíval ťažké obdobie a rodina s ním a že máš právo na silné emócie pri spomienke na tieto udalosti. Myslím však, že pri reálnom rozhodovaní by mali mať ľudia nadhlad. Táto téma mala byť asi diskusiou a takto ju chápem a preto aj kladiem otázky.
Tak toto ma fakt pobavilo. Z tvojich príspevkov je vidieť, aký máš nadhľať, ako zvládaš otázky, ako vieš diskutovať.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pikoška Pozri príspevok
To, čo povie hovorkyňa kohokoľvek a čohokoľvek v našej utešenej a prosperujúcej spoločnosti je asi také dôveryhodné ako to, že minister zdravotníctva je to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Obhajuje akciovky pred štátnymi zariadeniami, čo na tom, že zaplatí pacient pri vstupe do akciového areálu aj za poklonu vrátnika. A eutanázia? Ako pri darovaní orgánov by mi mal dať niekto príslušný podpísať papier, že ak budem v kóme, miestoprísažne som na papieri vyhlásil pri plnom vedomí a svedomí o prosbu eutanázie. Ale vlastne veď našich dôchodcov pomaly a isto už etanáziujú. Aj bez papiera.
Tak tu si na obrovskom omyle. Podľa našich zákonov si automaticky braný ako darca orgánov. Len v prípade, že za svojho života podpíšeš vyhlásenie, že nechceš, aby ti po smrti boli odobrané orgány, tak len vtedy nie si darcom orgánov. Mimochodom, musíš podpísať tlačivo, ktoré je síce zverejnené na internete, ale je tak zašité, že ho nenájdeš, musíš si nechať overiť podpis a musíš ho zaslať do nejakej inštitúcie (nie na Ministerstvo zdravotníctva). Ak takéto tlačivo nepodpíšeš, tak ťa po smrti môžu vykuchať bez mihnutia okom.

Eutanázia = usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť. Podľa tejto definície ich asi neeutanáziujú.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

kukučka Pozri príspevok
keď eutanáziu považuješ za morálnu, prečo si dedkovi nepomohla?
Eutanázia je nemorálna, aj keď trpiaci sám vysloví žiadosť o ukončenie svojho utrpenia.
Nechať trpieť človeka je morálne. Nechať ho trpieť fyzicky (bolesti) je morálne. Nechať ho trpieť psychicky (viď Pasuliatin dedo: dva roky len ležal, museli ho prebaľovať, videl, ako sa postupne mení, stráca svoje schopnosti) je morálne. Zaujímavé
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

kukučka Pozri príspevok
skôr trápna odpoveď, tak ako aj trápna téma
Keď je téma trápna, prečo sa v nej vyjadruješ? Žeby si aj ty bola?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať