Zavrieť

Porady

príjmový pokl.doklad a DPH

Môžem si uplatniť DPH z ručne vypísaného príjmového pokladničného dokladu za ubytovanie? Obsahuje všetky náležitosti, ktoré má mať, od názvu firmy , IČa, IČ DPH, základ dane daň.....atď. Viem, že sa vedú na porade rôzne diskusie, ak sa DPH týka ubytovania, ale ja si myslím že na DPH z ubytka mám nárok, ide mi len o ten ručne vypísaný PPD.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mončika
Môžem si uplatniť DPH z ručne vypísaného príjmového pokladničného dokladu za ubytovanie? Obsahuje všetky náležitosti, ktoré má mať, od názvu firmy , IČa, IČ DPH, základ dane daň.....atď. Viem, že sa vedú na porade rôzne diskusie, ak sa DPH týka ubytovania, ale ja si myslím že na DPH z ubytka mám nárok, ide mi len o ten ručne vypísaný PPD.
Ak je doklad za ubytovanie počas sl. cesty, ktorú preplatíš zamestnancovi, nemáš nárok na odpočet DPH.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

mončika
Môžem si uplatniť DPH z ručne vypísaného príjmového pokladničného dokladu za ubytovanie? Obsahuje všetky náležitosti, ktoré má mať, od názvu firmy , IČa, IČ DPH, základ dane daň.....atď. Viem, že sa vedú na porade rôzne diskusie, ak sa DPH týka ubytovania, ale ja si myslím že na DPH z ubytka mám nárok, ide mi len o ten ručne vypísaný PPD.
Nepíšete bližšie koho sa predmetné ubytovanie týka. Skúste doplniť
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Ak si to pracovník nedá do zúčtovania cesťáku a doklad znie na firmu a nie na zamestnanca, ja by som to zaúčtovala ako samostatnú položku služby a uplatnila by som si DPH. Tak isto som účtovala aj cestovný lístok. Pracovník si dal do cesťáku len jeho nárok na stravné.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak ubytovanie objedná zamestnávateľ a faktúra znie na zamestnávateľa, tak v pohode - odpočet DPH.

Ale k cesťáku určite nie.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

A ak by sa náhodou jednalo o ubytovanie FO podnikateľa platiteľa DPH, tak tiež máte nárok na odpočet DPH.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad, nieje ani faktúra, ani doklad z ERP. Vždy nad týmto rozmýšlam, keď si mám uplatniť DPH. Nikdy si ju neuplatním, lebo som na pochybách. Alebo som naozaj až moc opatrná?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

rosemary
Ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad, nieje ani faktúra, ani doklad z ERP. Vždy nad týmto rozmýšlam, keď si mám uplatniť DPH. Nikdy si ju neuplatním, lebo som na pochybách. Alebo som naozaj až moc opatrná?
Môžete si uplatniť DPH ak doklad spĺňa všetky náležitosti podľa § 71 Zákona o dani z pridanej hodnoty: http://www.porada.sk/showpost.php?p=112000&postcount=17
Naposledy upravil Denda : 13.01.06 at 14:00
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

rosemary
Ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad, nieje ani faktúra, ani doklad z ERP. Vždy nad týmto rozmýšlam, keď si mám uplatniť DPH. Nikdy si ju neuplatním, lebo som na pochybách. Alebo som naozaj až moc opatrná?
Doklad za ubytovaciu službu nie je povinnosť vystaviť cez ERP.Takže môže byť aj ružný ak má náležitosti Fa.
Ale ako bolo vyššie spomenuté ak ide o zamestnanca a je súčasťou cesťáku zamestnanca (je vystavený na zanestnanca) tak nárok na odpočet nie je.
Ak je na organizáciu tak nárok je.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Doklad za ubytovaciu službu nie je povinnosť vystaviť cez ERP -ALBO - máš môj súhlas
0 0
mončika mončika

mončika je offline (nepripojený) mončika

Na základe vyjadrenia auditorky, si môžem uplatniť DPH za ubytovanie z dokladu, ktorý má všetky náležitosti podľa zákona o DPH aj keď je priložený k cesťáku. Samozrejme musí byť vystavený na firmu, nie na meno zamestnanca.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

mončika
Na základe vyjadrenia auditorky, si môžem uplatniť DPH za ubytovanie z dokladu, ktorý má všetky náležitosti podľa zákona o DPH aj keď je priložený k cesťáku. Samozrejme musí byť vystavený na firmu, nie na meno zamestnanca.
Neviem neviem.....za ubytovanie zaplatil ako prvý zamestnanec a ten nie je platcom DPH. Ty mu iba preplácaš výdavok , ktorý priložil k vyúčtovaniu SC.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Paula
Neviem neviem.....za ubytovanie zaplatil ako prvý zamestnanec a ten nie je platcom DPH. Ty mu iba preplácaš výdavok , ktorý priložil k vyúčtovaniu SC.

Moc by som nesúhlasila, lebo potom by sa dali spochybniť aj iné doklady o nákupe, za ktoré vydá peniaze v mene zamestnávateľa zamestnanec. (Vedúca predajne pri dodaní tovaru na hotovosť atď...)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka, ale teraz riešime správnosť zúčtovania dokladov priložených k vyúčtovaniu SC na príslušnom tlačive. A tu sa účtuje iba o cestovných výdavkoch (nákladoch), nie o nákupe tovaru, materiálu, atp. Vyslovila som iba svoj názor.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Paula
Janka, ale teraz riešime správnosť zúčtovania dokladov priložených k vyúčtovaniu SC na príslušnom tlačive. A tu sa účtuje iba o cestovných výdavkoch (nákladoch), nie o nákupe tovaru, materiálu, atp. Vyslovila som iba svoj názor.
Ja si nedovolím spochybňovať Váš názor. Len si myslím, že to netreba komplikovať a doklad zaúčtovať zvlášť a neprikladať ho k vyúčtovaniu SC.Vyhla by som sa tým možným komplikáciám či správca dane uzná alebo neuzná.
0 0
mončika mončika

mončika je offline (nepripojený) mončika

Mne sa zdá veľmi zvláštne, že keď VPD so všetkými správnymi náležitosťami za ubytovanie preplatím zamestnancovi z kasy, vtedy si uplatňujem DPH, ale akonáhle má ten istý doklad /vypísaný na firmu/ priložený k cesťáku nemôžem si uplatniť DPH. Veď to si protirečí.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

mončika
Mne sa zdá veľmi zvláštne, že keď VPD so všetkými správnymi náležitosťami za ubytovanie preplatím zamestnancovi z kasy, vtedy si uplatňujem DPH, ale akonáhle má ten istý doklad /vypísaný na firmu/ priložený k cesťáku nemôžem si uplatniť DPH. Veď to si protirečí.
Keď to ide cez cesťák, tak zamestnávateľ má povinnosť voči zamestnancovi vyplatiť cestovné náhrady za služby (strava ubytovanie), ktoré zamestnanec spotreboval a teraz žiada náhradu.Niekedy v 96 bolo na to usmernenie vo FS a ten princíp platí aj dodnes. Ten doklaD ubytovací má totiž meno toho zamestnanca často.
Keď objedná ubytovanie organizácia nárok na ODPOčET JE.
Problém by podľa mňa nemusel byť s odpočtom ani keby zanestnanec nahlásil identifikačné údaje firmy a tie by tam na tom doklade boli uvedené, no a vyúčtovanie by nešlo cez cesťák.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
S dokladom, o ktorom sa tu hovorí, môžu nastať tieto prípady.:
1.: Odpočet DPH - ak doklad spĺňa všetky náležitosti faktúry, a je vystavený na organizáciu, nie na pracovníka, vtedy je možnosť odpočítať si DPH. Doklad ale nemôže byť súčasťou vyúčtovania cestovného.
2.: Aj je doklad vystavený na pracovníka, vtedy sa prikladá k vyúčtovaniu cestovného a nie je možnosť odpočtu DPH.
0 0
mončika mončika

mončika je offline (nepripojený) mončika

Viete čo je zvláštne? Mám známe, ktoré robia kontrolórky na DÚ v Bratislave a v TN.
Tá čo pracuje v BA mi povedala, že ak takýto doklad je pri cesťáku nemôžem si uplatniť DPH a tá čo robí V TN nevidí problém s uplatnením DPH. Tak si vyberme!!!!!!!!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
JankaO
Moc by som nesúhlasila, lebo potom by sa dali spochybniť aj iné doklady o nákupe, za ktoré vydá peniaze v mene zamestnávateľa zamestnanec. (Vedúca predajne pri dodaní tovaru na hotovosť atď...)
Ale nárok na cestovné náhrady má zamestnanec. On je predkladateľom výdavku (nie hotel, nie prepravca a pod. - záleží od zúčtovaných cestovných výdavkov). Zúčtovací doklad, ktorý je predmetom preplatenia u zamestnávateľa je cestovný príkaz a nie jednotlivé doklady, ktoré sú jeho prílohou.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

AVO
Ale nárok na cestovné náhrady má zamestnanec. On je predkladateľom výdavku (nie hotel, nie prepravca a pod. - záleží od zúčtovaných cestovných výdavkov). Zúčtovací doklad, ktorý je predmetom preplatenia u zamestnávateľa je cestovný príkaz a nie jednotlivé doklady, ktoré sú jeho prílohou.
Naprosto s Vami súhlasím, ak sa doklad priloží k vyúčtovaniu SC na preplatenie. Ale v kontexte predchádzajúcich príspevkov, kde bola spomenutá aj iná možnosť a to tá, že službu - ubytovanie objedná zamestnávateľ a doklad bude vystavený na jeho meno a bude spĺňať všetky náležitosti podľa zákona DPH, nie je dôvod na neuplatnenie odpočtu aj v tom prípade, že doklad vyplatí zamestnanec v mene zamestnávateľa. Nejednalo by sa snáď o náhradu cestovného. Toľko moja reakcia a prirovnanie k iným platbám na iné doklady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať