Zavrieť

Porady

Mozem ist do zahranicia pocas PN ?

Mám takýto problém. Som v súčasnosti na nemocenskej, ale za mesiac by som mal vycestovať do zahraničia na 15 dni. Chcel by som vedieť, či sa dá bez porušenia zákona a jeho následkov. To znamená či nedôjde ku kráteniu ND. Som mobilný. Jedná sa o poranenie ruky. Viete mi niekto poradiť? Existuje vôbec taká možnosť?
Naposledy upravil Ľubomír : 13.07.11 at 11:27
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ľubomír Pozri príspevok
... Nejdem na dovolenku ale na návštevu rodiny. ...
pomenovanie podstaty veci je veľmi dôležité

Ľubomír Pozri príspevok
... Nemarodoval som 17 rokov. Jednoducho to takto vyšlo. Letenky som zakúpil asi dva týždne pred úrazom. Chcel som sa dozvedieť o či existuje taká možnosť....
toto všetko sa dá zistiť zo zdravotnej dokumentácie tvojho ošetrujúceho lekára... Treba ísť za ním a porozprávať sa. Aj vzhľadom k tomu, že v súčasnosti absentuje legislatívna úprava dočasnej pracovnej neschopnosti, Sociálna poisťovňa nie je oprávnená zasahovať do rozhodnutia ošetrujúceho lekára vo veci dočasnej pracovnej neschopnosti. Konanie ošetrujúceho lekára vo veci dočasnej pracovnej neschopnosti je plne v jeho kompetencii. Ošetrujúci lekár rozhoduje o začiatku, trvaní, ako aj skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. uvádza aj miesto pobytu počas PN...

prečítaj si: http://www.porada.sk/t151967-mozem-p...republike.html

ale i http://moje.hnonline.sk/node/2395 ... - dôležitá je aj informácie od p. Jany: "Dobrý deň, musím Vašu informáciu doplniť, že konkrétne v mojom prípade podľa vyjadrenia SP môže dovolenku schváliť môj ošetrujúci lekár v zdravotnom zázname a moja povinnosť je nahlásiť do 8 dní zmenu adresy na SP"....
1 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Stefan2005 Pozri príspevok
pomenovanie podstaty veci je veľmi dôležité



toto všetko sa dá zistiť zo zdravotnej dokumentácie tvojho ošetrujúceho lekára... Treba ísť za ním a porozprávať sa. Aj vzhľadom k tomu, že v súčasnosti absentuje legislatívna úprava dočasnej pracovnej neschopnosti, Sociálna poisťovňa nie je oprávnená zasahovať do rozhodnutia ošetrujúceho lekára vo veci dočasnej pracovnej neschopnosti. Konanie ošetrujúceho lekára vo veci dočasnej pracovnej neschopnosti je plne v jeho kompetencii. Ošetrujúci lekár rozhoduje o začiatku, trvaní, ako aj skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. uvádza aj miesto pobytu počas PN...

prečítaj si: http://www.porada.sk/t151967-mozem-p...republike.html

ale i http://moje.hnonline.sk/node/2395 ... - dôležitá je aj informácie od p. Jany: "Dobrý deň, musím Vašu informáciu doplniť, že konkrétne v mojom prípade podľa vyjadrenia SP môže dovolenku schváliť môj ošetrujúci lekár v zdravotnom zázname a moja povinnosť je nahlásiť do 8 dní zmenu adresy na SP"....
Ďakujem. Konečne niekto so serioznou odpoveďou Niekto, koho nezaujíma preklep, neironizuje alebo dokonca neuráža.
0 1
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Stefan2005 Pozri príspevok
pomenovanie podstaty veci je veľmi dôležité



toto všetko sa dá zistiť zo zdravotnej dokumentácie tvojho ošetrujúceho lekára... Treba ísť za ním a porozprávať sa. Aj vzhľadom k tomu, že v súčasnosti absentuje legislatívna úprava dočasnej pracovnej neschopnosti, Sociálna poisťovňa nie je oprávnená zasahovať do rozhodnutia ošetrujúceho lekára vo veci dočasnej pracovnej neschopnosti. Konanie ošetrujúceho lekára vo veci dočasnej pracovnej neschopnosti je plne v jeho kompetencii. Ošetrujúci lekár rozhoduje o začiatku, trvaní, ako aj skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. uvádza aj miesto pobytu počas PN...

prečítaj si: http://www.porada.sk/t151967-mozem-p...republike.html

ale i http://moje.hnonline.sk/node/2395 ... - dôležitá je aj informácie od p. Jany: "Dobrý deň, musím Vašu informáciu doplniť, že konkrétne v mojom prípade podľa vyjadrenia SP môže dovolenku schváliť môj ošetrujúci lekár v zdravotnom zázname a moja povinnosť je nahlásiť do 8 dní zmenu adresy na SP"....
..

..Števík, som volala s mojou kamkou zo SP a pýtala som sa na toto...miesto trvalého pobyt počas PN sa nemení kvoli dovolenke..je to buď- alebo...tak neviem, čo platí v PD a čo v novinách...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... priamo zo stránok Sociálnej poisťovne - priložený materiál.
Záver: "Z uvedeného vyplýva, že je v kompetencii ošetrujúceho lekára so zreteľom na liečebný proces, povoliť zmenu pobytu dočasne
práceneschopnej osoby."

Materiál zo SP kvôli copyrightu nahrádzam odkazom: http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=29308
Naposledy upravil Stefan2005 : 13.07.11 at 09:15
3 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
pepsikova Pozri príspevok
...miesto trvalého pobyt počas PN sa nemení kvoli dovolenke....
miesto pobytu počas dočasnej práceneschopnosti a miesto trvalého pobytu sú podľa mňa odlišné veci a jedno nesúvisí s druhým - miesto pobytu počas PN môžem mať kľudne mimo svojho trvalého pobytu...
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Stefan2005 Pozri príspevok
miesto pobytu počas dočasnej práceneschopnosti a miesto trvalého pobytu sú podľa mňa odlišné veci a jedno nesúvisí s druhým - miesto pobytu počas PN môžem mať kľudne mimo svojho trvalého pobytu...
..

..no to môžeš, ale miesto, kde sa budeš zdržiavať počas PN musíš nahlásiť pri vypisovaní PN...a nie meniť dodatočne...
...a rekonvalescencia je pobyt v kúpeloch, (to značí lekár do zdravotného záznamu)..nie je to dovolenka počas PN...
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

Stefan2005 Pozri príspevok
miesto pobytu počas dočasnej práceneschopnosti a miesto trvalého pobytu sú podľa mňa odlišné veci a jedno nesúvisí s druhým - miesto pobytu počas PN môžem mať kľudne mimo svojho trvalého pobytu...
no to môžeš....napr.ak máš zlomenú nohu a bývaš sám a nemá Ti kto pomôcť,môžeš byť počas PN trebárs u rodičov,ale to treba povedať už pri vypisovaní PN....ale nie počas PN ísť na dovolenku....to by mohol chcieť každý....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Gina Er Pozri príspevok
...môžeš byť počas PN trebárs u rodičov, ale to treba povedať už pri vypisovaní PN....
ešte raz citujem zo stránky SP:

"...je v kompetencii ošetrujúceho lekára so zreteľom na liečebný proces, povoliť zmenu pobytu dočasne práceneschopnej osoby."

teda kľudne po troch týždňoch môžem ísť od rodičov ku svokre (ak mi to ošetrujúci lekár povolí....

P.S. ... ešte jedna veta a končím touto témou. Predstavme si situáciu, že máte jediné dieťa na druhej strane zemegule, a bude mať sobáš naplánovaný 6 mesiacov dopredu a ako šťastný rodič si 20 dní pred odletom zlomíte ruku (prípadne to urobí nejaký vagabund) ....

Okrem toho prerušenie PN a opätovný nástup pokladám za horšie riešenie ako postaviť sa k veciam tak ako sa majú a nekamuflovať podstatu veci. Najmä ak sa dajú (pri trocha porozumení) vyriešiť aj oficiálne.
1 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

On si nemoze nahlasit pocas PN zmenu pobytu do zahranicia!!!! Takych sikovnych by bolo vela... Pocitam, ze by mu SP okamzite zrusila PN a prestal a vyplacat davku
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ľubomír ... v nadpise si zadal, že ideš na dovolenku... .. ako Stefan píše - pomenovanie podstaty veci je dôležité
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Stefan2005 Pozri príspevok
miesto pobytu počas dočasnej práceneschopnosti a miesto trvalého pobytu sú podľa mňa odlišné veci a jedno nesúvisí s druhým - miesto pobytu počas PN môžem mať kľudne mimo svojho trvalého pobytu...
Al nie niekde v zahranici!!! Alebo napr niekde v Tehrmalparku a pod
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katy a R Pozri príspevok
Ľubomír ... v nadpise si zadal, že ideš na dovolenku... .. ako Stefan píše - pomenovanie podstaty veci je dôležité
Dovolenka a DPN, dve v jednom, to sa jednoducho nedá. A píše, že až za mesiac, dovtedy môže byť toho ešte veľa.
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

Stefan2005 Pozri príspevok
ešte raz citujem zo stránky SP:

"...je v kompetencii ošetrujúceho lekára so zreteľom na liečebný proces, povoliť zmenu pobytu dočasne práceneschopnej osoby."

teda kľudne po troch týždňoch môžem ísť od rodičov ku svokre (ak mi to ošetrujúci lekár povolí....áno,ale nie ísť na dovolenku

P.S. ... ešte jedna veta a končím touto témou. Predstavme si situáciu, že máte jediné dieťa na druhej strane zemegule, a bude mať sobáš naplánovaný 6 mesiacov dopredu a ako šťastný rodič si 20 dní pred odletom zlomíte ruku (prípadne to urobí nejaký vagabund) .... tak preruším PN a vezmem si dovolenku a nebudem špekulovať

Okrem toho prerušenie PN a opätovný nástup pokladám za horšie riešenie ako postaviť sa k veciam tak ako sa majú a nekamuflovať podstatu veci. Najmä ak sa dajú (pri trocha porozumení) vyriešiť aj oficiálne.
.v texte
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Problem sa da velmi jednoducho vyriesit zrusenim PN a zobratim si RD resp neplatenim volnom... A je po probleme.... Jednoducho sa neda mat zmenu pobytu pocas PN v zahranici!!! Nerozumiem co je na tom nepochopitelne?!!!!
Naposledy upravil stanco007 : 13.07.11 at 10:00
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona


Katy a R Pozri príspevok
Ľubomír ... v nadpise si zadal, že ideš na dovolenku... .. ako Stefan píše - pomenovanie podstaty veci je dôležité
Katy, zadavatelovi som dnes upravovala dva nazvy tem "dobry den"
Takze tu "dovolenku" do nazvu som dala ja, nie zadavatel...sorry

Nazov temy som upravila, aby to niekoho nezmiatlo. Aj ked je asi jedno,ci ide do zahranicia na dovolenku,alebo na navstevu.
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

arizona Pozri príspevok



Katy, zadavatelovi som dnes upravovala dva nazvy tem "dobry den"
Takze tu "dovolenku" do nazvu som dala ja, nie zadavatel...sorry

Nazov temy som upravila, aby to niekoho nezmiatlo. Aj ked je asi jedno,ci ide do zahranicia na dovolenku,alebo na navstevu.
.. aha (nevedela som) ... lebo v ďalšom príspevku písal, že sa teda nejedná o dovolenku

Takže závisí od jeho ošetrujúceho lekára ...
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

stanco007 Pozri príspevok
Problem sa da velmi jednoducho vyriesit zrusenim PN a zobratim si RD resp neplatenim volnom... A je po probleme.... Jednoducho sa neda mat zmenu pobytu pocas PN v zahranici!!! Nerozumiem co je na tom nepochopitelne?!!!!
Nedalo mi to a volal som priamo do SP, oddel. posudkovej komisie. Je velmi malo pravdepodobne aby mu SP akceptovala zmenu pobytu pocas PN v zahranici. Je pravdou, ze zalezi na lekarovi ako rozhodne. Ale pokial, ze ked ide o uraz, co on ma sa to neda... To, ze si nezoberie ani lekar na triko. Urazy maju svoju liecbu, rehabky atd... SP nakolko penazi nema nazvys, vsetko prisne kontroluje a snazi sa zamedzit neopodstatnenym PN...
Cize naj by bolo asi zrusit PN na ten cas v zahranici, zobrat si RD a potom v pripade potreby PN obnovit...
Ja by som tuto moznost privital aj tu na Slovensku... Hned by som siel s rodinou napr do Sturova pocas mojej PN... Ked sa neda, tak sa neda a robit zbytocne sebe alebo lekarovi problemy, to urcite nestoji za to...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

stanco007 Pozri príspevok
Nedalo mi to a volal som priamo do SP, oddel. posudkovej komisie. Je velmi malo pravdepodobne aby mu SP akceptovala zmenu pobytu pocas PN v zahranici. Je pravdou, ze zalezi na lekarovi ako rozhodne. Ale pokial, ze ked ide o uraz, co on ma sa to neda... To, ze si nezoberie ani lekar na triko. Urazy maju svoju liecbu, rehabky atd... SP nakolko penazi nema nazvys, vsetko prisne kontroluje a snazi sa zamedzit neopodstatnenym PN...
Cize naj by bolo asi zrusit PN na ten cas v zahranici, zobrat si RD a potom v pripade potreby PN obnovit...
... máš pravdu, že také riešenie by bolo najjednoduchšie ... ale nemusí byť jediné
Trošku ma zarazili tie reakcie ... žeby to bolo tým teplom aj spln prichádza, aj je dnes trinásteho
Mne sa vôbec nezdá, žeby chcel zneužívať systém ... iba sa pýtal či je to možné (arizona vysvetlila názov témy).
A ak si to lekár "zoberie na triko" .. samozrejme - on vie, aký liečebný režim má dodržiavať.. tak potom
ešte doplním .. so zmenou adresy mám skúsenosti .. bez problémov akceptovali - samozrejme nešla som do zahraničia
2 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

Katy a R Pozri príspevok
..... so zmenou adresy mám skúsenosti .. bez problémov akceptovali - samozrejme nešla som do zahraničia
prosím Ťa,tak to by ma zaujímalo,aj ja si počas PN chcem niekam odskočiť...
(ak sa mi prihodí PN,prečo by som si míňala dovolenku)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gina Er Pozri príspevok
prosím Ťa,tak to by ma zaujímalo,aj ja si počas PN chcem niekam odskočiť...
(ak sa mi prihodí PN,prečo by som si míňala dovolenku)
... ak si to patrične zdôvodníš ...
Však si prečítaj info na stránke SP - a postupuj podľa toho .. Stefan pripol
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať