Zavrieť

Porady

ERP od 1.1.2012

Prosím o radu po 1.1.2012 budú musieť používať ERP všetci podnikatelia alebo len tí čo sú uvedení v prílohe zákona........ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

neviem či to už niekto niekde pridal a aj téma - Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci - je uzavretá, tak to pridám sem:


Otázky a odpovede k problematike používania elektronickej registračnej pokladnice (ERP) po 1.1.2012 materiál z drsr.sk 28.10.2011
6 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zdenka 0705 Pozri príspevok
aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
Pozri aj tu http://www.porada.sk/t123821-p11-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1869313

3 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso Pozri príspevok
známa má v predmete podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby poskytuje u zákazníkov , otázka od nej bola , či je povinná od 1.1.2012 používať ERP ?

ja som jej povedala, že uvedené služby nie sú uvedené v prílohe zákona , tak môže aj nadalej vystavovať VF a prijímať úhrady faktúry v hotovosti
vid :
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka


dnes bola na DU , a tam jej bolo povedané, že " od 1.1.2012 musí používať ERP a príjem v hotovosti za uvedené služby evidovať cez ERP "
zostala som zaskočená ...
je povinná alebo nie je povinná používať ERP - poradí niekto
dakujem
nedalo mi to - tu je odpoved z Drsr možno niekomu pomôže... som spokojna, že som známej odpovedala správne ...




Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 1 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona SNR č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v z.n.p. (ďalej len zákon o ERP) sa cit. zákon vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu; tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo sídlom mimo územia SR, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území SR.
Aby pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby vznikla povinnosť používať pokladnicu musia byť súčasne splnené tieto podmienky:
- podnikateľská činnosť osoby, ktorá predáva tovar alebo poskytuje službu (podnikateľskou činnosťou sa rozumie podnikanie podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka v z.n.p.),
- predaj tovaru alebo poskytovanie služieb, ktoré sú taxatívne ustanovené v prílohe č. 1 zákona o ERP,
- prijímanie tržby, pričom tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.
Podľa § 2 písm. j) zákona o ERP službou je služba uvedená v prílohe č. 1. Ak však podnikateľ poskytuje službu, ktorá nie je uvedená v prílohe č. 1 zákona o ERP (napr. upratovacie služby, čistiace služby vykonávané u zákazníka), nevzťahuje sa na neho povinnosť evidovať tržby prijaté v hotovosti prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice a naďalej môže vystavovať ako doklad o úhrade príjmové pokladničné doklady.
Sekcia metodiky DR SR
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

Samostatne zárobkovo činná osoba má v predmete
podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby
vykonáva v priestoroch u zákazníka .

Za poskytnuté služby podnikateľ vystavuje faktúry a úhrady
faktúr prijíma v hotovosti.

Je povinný podnikateľ používať od 1.1.2012 ERP ? evidovať
hotovostnú úhradu tržby za služby v ERP , alebo aj naďalej
môže tržby za čistiace a upratovacie služby prijímať v hotovosti
a ako doklad o úhrade faktúry vystavovať PPD.

Ďakujem
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Aha, už to dal srska, nevadí, len doplním, že len tí podnikatelia, ktorí majú od 1. januára 2012 pri evidovaní tržieb v hotovosti povinnosť používať ERP, sú povinní uplatňovať postup podľa zákona o ERP a ERP už musí spĺňať požiadavky ustanovené zákonom o ERP. Nikde nie je napísané, že požiadavky ustanovené zákonom o ERP musia spĺňať tí, čo povinnosť používať ERP nemajú.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mila123 Pozri príspevok
je mi to všetko jasné.....ale ak by i naďalej notár používal ERP ale tá by nespĺňala požiadavky zákona o ERP? čo s tým? notár je platiteľ DPH...
Na stránke MFSR http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576 je tiež veľa o používaní ERP. Možno ti pomôže toto, aplikuj analogicky:
Otázka č. 17
Čerpacia stanica je vybavená samoobslužným platobným terminálom pre výdaj pohonných hmôt. Toto zariadenie je možné využiť pre bezobslužné čerpacie stanice, prípadne aj pre čerpacie stanice, kde v pracovnej dobe je obsluha pri pokladnici a v nočných hodinách táto obsluha nie je zabezpečená. Platobný terminál je vybavený bežnou tlačiarňou daňových dokladov. Je potrebné, aby nadväzne na nový zákon o ERP spĺňali aj takéto terminály požiadavky ustanovené zákonom o ERP?

Podľa § 3 ods. 2 písm. a) štvrtý bod zákona o ERP sa povinnosť evidovať tržbu na pokladnici nevzťahuje na predaj tovaru prostredníctvom predajných automatov. Nadväzne na uvedené sa na predaj pohonných hmôt prostredníctvom automatov (zariadení bez obsluhy), povinnosť evidencie tržieb podľa zákona o ERP nevzťahuje, t. j. automatická pokladňa, ktorá slúži na úhradu za predaj pohonných hmôt, nemusí spĺňať požiadavky podľa zákona o ERP.
2 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja si myslím, že keď už používaš ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona č. 289/2008 Z.z., mala by si postupovať už podľa nového zákona.
T.Z. aj úhrady odberateľských faktúr už by mali ísť cez ERP.
Mám rovnakú informáciu. Ak máš "novú" ERP, úhrady v hotovosti za tovar a vybrané služby len cez ňu.

Daňová kontrola dala pokutu subjektu, že mal ERP podľa 289/2008 a nevyhotovoval doklady pri úhradách faktúr v hotovosti.
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Na stránke DRSR sú otázky a odpovede k používaniu ERP: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...012_otazky.pdf
Okrem iného, je tam otázka:
13. Otázka:
Musia notári, advokáti, lekári evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Zoznam služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP.
Notárske a advokátske služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP, preto pri ich poskytovaní nie je povinnosť platby prijaté v hotovosti evidovať v ERP. Na poskytovanie zdravotníckych služieb sa povinnosť evidencie tržieb v ERP nevzťahuje. Ak však lekár okrem poskytovania služieb začne na základe vydaného oprávnenia predávať tovar (čo i len v jednom prípade v roku), vzniká mu povinnosť tržby z predaja tovaru prijaté v hotovosti evidovať v ERP.
1 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Dávam do pozornosti odpoveď na dopyt: ERP a tržba v hotovosti v zahraničí

Dobrý deň, v odpovedi na Vaše podanie Vám DR SR B. Bystrica zasiela nasledovné stanovisko:

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. používanie elektronickej registračnej pokladnice (ďalej pokladnica) sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb na predajnom mieste prijíma tržby v hotovosti..
Predajným miestom sa pre účely zákona č. 289/2008 Z. z. považuje každé miesto, kde sa prijíma tržba.
Podľa § 2 písm. h) cit. zákona sa za tržbu považuje už aj úhrada pohľadávky (úhrada faktúry), ale len ak je podnikateľom prijatá v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Ak bude úhrada pohľadávky prijatá na účet v banke podnikateľa, uvedená úhrada sa nepovažuje za tržbu podľa § 2 písm. h) cit. zákona, nakoľko ide o formu bezhotovostného platobného styku. Takto prijatú úhradu z predaja tovaru alebo poskytovania vymedzenej služby podnikateľ nie je povinný evidovať v pokladnici.
Tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak na základe objednávky slovenský podnikateľ dopraví predávaný tovar do zahraničia a za predaj tovaru príjme platbu v hotovosti na základe vystavenej faktúry, podnikateľ je povinný odberateľovi za predaj tovaru vydať pokladničný doklad, ktorý musí obsahovať najmenej údaje uvedené v § 8 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. Podnikateľ na evidovanie prijatých tržieb môže použiť buď prenosnú pokladnicu alebo pred cestou k odberateľovi zaeviduje tržbu v predajni resp. v mieste podnikania na území SR a vyhotovený pokladničný doklad spolu s tovarom dodá odberateľovi.

Likavcová, Sekcia metodiky daní DR SR B. Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
Naposledy upravil macula : 10.11.11 at 09:11
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
stolárske výrobky dodané bez montáže = tovar /ERP áno/
stolársky materiál - predaj zásob = tovar /ERP áno/
stolárske výrobky s montážou u zákazníka = služby /postup podľa prílohy, myslím, že tam nie sú uvedené, teda ERP nemusí byť/
1 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Tiež mi klient zo začiatku tvrdil, že žiadne kópie sa nedajú tlačiť, dokonca že ani uzávierka sa im nedá tlačiť viackrát. Našťastie poznám chlapíka, čo im ten fiškál zabudoval, tak jemu som prízvukovala nech ich naučí ako majú robiť tie kópie dokladov - úhrad faktúr. Povedal, že sa to dá ... len nevedel, že je to potrebné, tak ich to potom bol naučiť. Na každej tej kópii mám VS faktúry, ktorá sa uhrádza. V smernici chcem vlastne napísať presný popis ako bude účtovaný príjem - čo bude denne a čo mesačne. Dúfam, že to bude OK.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Moje poznatky po dvoch týždňoch ostrej prevádzky:
- kópie sa tlačiť dajú - je tam napísané, že je to kópia
- ak sa nezadá pri platbe VS faktúry, tak je problém, lebo sa tam už nijakovsky nedá dostať
- klasická DU, ktorá vylezie z fiškálu - nič moc - pretože tam čísla faktúr nerozpisuje a všetky sú len jednou sumou, detto intervalová
- našťastie fiškál je v PC a tam máme zostavy, kde sa všetko dá tak isto vytlačiť, zostavy sú na A4, všetko pekne rozpísané, teda účtujem každý deň jednotlivé úhrady faktúr, tržbu za predaj v hotovosti účtujem, ako doteraz jednou sumou, hoci na zostave je rozpis po jednotlivých bločkoch, je tam však sumárny riadok, ktorý je totožný s DU, takže je to O.K.

Niekde som tu čítala, že keď si dá intervalovú uzávierku 17.11., potom ďalšiu už bude mať od 18.11., neviem, ale niekde asi bude chyba, ja si môžem dať intervalovú uzávierku kedykoľvek v rozpätí akýchkoľvek dátumov - som to skúšala x-krát. Veď o tom to aj je, aj DÚ bude pýtať nejaké konkrétne intervalové závierky...
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

musí mať ERP ak bude prijímať platby v hotovosti, aj keď len ako úhradu faktúry. Ním poskytovaná služba je predsa v prílohe zákona vymenovaná. Ukáž mu zákon a prílohu k zákonu a daj mu to písomne, aby Ťa potom nenaťahoval, že si ho neupozornila.
1 0
jazva jazva

jazva je offline (nepripojený) jazva

Economic: Info z dnešného školenia, kde bol aj odborník na nové ERP. Dá sa ERP prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby pri úhrade FA sa dalo vpísať aj VS faktúry, aby to uľahčilo účtovanie.

Ale doklad o úhrade dostane zákazník (je na ňom MF). Ty ako ekonóm máš len uzávierku a na nej nie je položkovitý rozpis VS s úhradami ale len suma za všetky úhrady spolu.
Máš dve (tri) možnosti:
1. obsluha vytlačí kópiu dokladu - odloží ju pre teba
2. obsluha poznačí si na papier, ktorá FA a v akej sume
(3. máš SW a ERP tlačí doklady, väčšina SW si poznačí ktorá FA a v akej sume)
1 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Xantypa Pozri príspevok
Od 1.1.2012 sa na mňa vzťahuje povinnosť mať ERP. Tento týždeň som si ju zakúpila, prihlásila na DÚ, dnes mi ju nainštalovali, zaškolili ma a spustili ju do prevádzky dnešným dňom. Som povinná už od dnešného dňa vystavovať bloky z ERP pri úhrade faktúry v hotovosti? Alebo v roku 2011 mi stačia ešte PPD a od 1.1.2012 už bloky z ERP (aj napriek tomu, že už mám aktívnu ERP)?
Ja si myslím, že keď už používaš ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona č. 289/2008 Z.z., mala by si postupovať už podľa nového zákona.
T.Z. aj úhrady odberateľských faktúr už by mali ísť cez ERP.
1 0
inuš inuš

inuš je offline (nepripojený) inuš

Ano, je to pravda, akonáhle si na DU zaregistrovala novú ERP, si povinná ísť podľa nového zákona. Aj my sme zakúpili novú ERP - len kvôli úhradám fa v hotovosti, a už od polovice novembra pri úhrade fa v hotovosti vystavujem doklad cez ERP. Tak mi povedali aj pri registrácii na DU, aj servisný technik. Pre seba si tlačím kópiu bločku z ERP a prikladám k fa. Do účtovníctva prijímam peniaze cez intervalovú uzávierku, ktorú mi vystavia vždy za dekádu a pripnem si ju k PPD v účtovníctve.
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Super, ďakujem, potrebovala som si to utvrdiť.
Ja si ešte dovolím všetkých upozorniť, nakoľko sa veľmi často v praxi stretávam pri zaúčtovaní ručne vypísaných PPD alebo VPD pri úhrade faktúry, že je tam vypísaná aj suma : základ dane, DPH a aj suma spolu. Pokiaľ chcete mať PPD a VPD v poriadku, musíte uvádzať na doklade iba celkovú sumu /teda buď celú alebo čiastočnú sumu z danej faktúry/ bez rozpisovania na základ a DPH. Pretože daňovým dokladom je FAKTÚRA nie PPD alebo VPD.
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Mila123 Pozri príspevok
Ekonomic nesúhlasím s Tebou.....bola som osobne na školení , Ing. Minársky (daň. poradca) a ten vysvetlil , že zloženkou z pošty sa nesmie príjímať, ak je povinnosť viesť príjem ERP...

je iné ak ti zaplatí vkladom na účet, popr. zaplatí zloženkou cez poštu ale na účet.....
Ja som bola na školení tiež daňovej poradkyne JUDr. Grossovej. Tá vysvetlila, že prijať zloženkou tržbu v hotovosti ako úhradu faktúry za tovar možné je. Nie je možné prijať tržbu priamo od zákazníka.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

iba tie činnosti, kt. sú vymenované v prílohe.....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mám otázku....
môže používať ERP podľa starého predpisu, resp. vyhlášky o ERP po 01 01 2012 aj notársky úrad?. oni nie sú povinní používať ERP ale používajú ju, z dôvodu úspory času.......
ak budú používať akú môžu, resp. musia?
ja som názoru, že ak chcú používať musia sa prispôsobiť zákonu o ERP...vyhnú sa prípadnej sankcii zo strany DU....
alebo zrušiť DKP, používať PPD ....
0 0
Načítať ďalšie