Zavrieť

Porady

Oprava strechy bytoveho domu

Potreboval by som poradiť v takejto veci:

Pred 3.5 rokom som sa stal vlastníkom bytu v bytovom dome. Bytový dom u nás spravuje SVBaNP.

Prvý problém je takýto:

- od doby, keď som sa stal vlastníkom bytu v tomto bytovom dome, som ešte ani raz nevidel zmluvu o spoločenstve, nemám ju uzatvorenú s predsedom SVBaNP a dokonca predseda mi za celý ten čas na viaceré moje výzvy neumožnil sa s touto zmluvou oboznámiť, hoci on sám mi ju mal podľa zák. 182/1993 dať podpísať, resp. on sám bol povinný so mnou túto zmluvu uzatvoriť. Napriek tejto skutočnosti si od začiatku odvádzam príspevok do fondu opráv a prevádzky. Chcel by som teda vedieť, či SVBaNP odo mňa nevyberalo príspevky neoprávnene a či by som mal nárok na ich spätné vyplatenie. Pokiaľ som správne pochopil zákon 182/1993, vyberanie tohto príspevku je podmiené uzatvorením zmluvy so SVBaNP. Vec je tá, že sa mi jedná hlavne o tú zmluvu o SVBaNP, ktorú mi predseda nechce sprístupniť. Ako sa k tejto zmluve dá ešte zákonnou cestou dostať?

Druhý problém je následovný:

- predseda nášho SVBaNP roky zanedbával svoju správcovskú činnosť, dôsledkom čoho máme na bytovke v havarijnej situácii kanalizáciu, ktorá je zle vyspádovaná a odpadová voda tu už 19 rokov podmýva základy bytovky a taktiež máme poškodenú, resp. opotrebenú strechu, ktorá za daždivého počasia preteká a vo vnútri máme mokré steny a horné byty, nad ktorými sa strecha nachádza, majú značne poškodené stropy a predseda SVBaNP odmieta za tento stav zodpovednosť. Hoci podľa zákona 182/1993 §7c ods. 4 má za vzniknuté škody plnú zodpovednosť voči vlastníkom bytov. Tento rok sme sa dohodli, že sa strecha dá opraviť. Vo fonde opráv máme našetrenú určitú sumu a firma nám vyúčtuje dodávku opravy v dvoch fázach. V prvej by sa vyplatili 2/3 sumy za opravu a zvyšnú 1/3 by sme splácali počas 12, alebo počas 10 splátok. A tu je kameň úrazu. Totižto nakoľko som po dnes deň nevidel predmetnú zmluvu o spoločenstve, nemám ju ani so SVBaNP uzatvorenú, trvám na tom, aby splátky zvyšnej časti opravy splácali všetky domácnosti (je nás 6, pričom sme 4 4-izb. byty a 2 2-izb. byty) rovnakým dielom. Trvám na tom na základe §2 ods. 4 a §19 ods. 1 zák. 182/1993, nakoľko tento neupravuje výšku podielu na spoločných častiach domu a tento podiel údajne nie je ani v zmieňovanej zmluve o SVBaNP našej bytovky. Ide o to, že jedna suseda trvá na tom, že ona má len 2-izb. byt, a teda by mala platiť aj nižšiu splátku za opravu strechy. Tieto splátky totiž by išli z fondu opráv, pričom podľa zákona odvádzame 4-izb. byty vačšiu sumu a 2-izb. byty menšiu sumu, ale nie dostatočnú na to, aby vykryla výšku mesačnej splátky za opravu. To nedostatočné vykrytie totiž musíme zaplatiť my, majitelia 4-izb. bytov. Ako túto situáciu riešiť? Konzultoval som to aj s právnikom a on mi povedal, že pokiaľ nemáme podiely na spoločných častiach domu upravené v zmluve o SVBaNP, že podľa zák. 182/1993 sa automaticky spoločné časti delia rovným dielom medzi všetkých vlastníkov bytov.

A na záver ešte otázka:

- kde môžem na predsedu nášho SVBaNP podať sťažnosť za nečinnosť a neplnenie si povinností, ako si mám brániť svoju investíciu? (toto bola kedysi družstevná bytovka a predseda a zmieňovaná suseda prišli k bytom celkom za 40 tisíc korún, naproti tomu ja som za byt dal aj s rekonštrukciou takmer 2 mil. korún a tým, že strecha a kanalizácia je v havarijnom stave, sa moja investícia znehodnocuje)

Ďakujem za Vaše rady, raďte prosím, kto viete, lebo strecha tečie, čas nás tlačí a dohoda v nedohľadne...
Naposledy upravil anderson032 : 23.07.11 at 14:58
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

A na základe čoho Ti bol doručený výmer mesačných zálohových platieb na byt, keď si so správcom žiadnu zmluvu nepodpísal?

A druhá otázka, ako je možné, že nemáte v zmluve presne špecifikované podiely na spoločných častiach domu, keď je tento údaj daný LV, kde je presne určený podiel k spoločným častiam a spoločným zariadeniam domu a podiel na pozemku, ak je odkúpený?

A vôbec, prečo nezmeníte správcu, keď máte pocit, že nevykonáva správu tak, ako by mal?
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rozsah spoluvlatníckych podielov nehľadaj v zmluve o spoločenstve ale na liste vlastníctva a tiež v zmluve o prevode bytu. Do fondu opráv sa prispieva podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov.

Spoluvlastníctvo odlišné od zákona môže byť len dohodou všetkých vlastníkov. Vtedy dochádza k zmene spoluvlastníckych podielov a robia sa aj dodatky k zmluvám o prevode bytov.
5 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

danushka Pozri príspevok
A na základe čoho Ti bol doručený výmer mesačných zálohových platieb na byt, keď si so správcom žiadnu zmluvu nepodpísal?

Výšku platieb mi predseda spoločenstva oznámil iba ústne a novú výšku platieb na rok 2011 sme si ako vlastníci bytov so zreteľom na zák. 182/1993 dohodli na domovej schôdzi koncom minulého roka.

A druhá otázka, ako je možné, že nemáte v zmluve presne špecifikované podiely na spoločných častiach domu, keď je tento údaj daný LV, kde je presne určený podiel k spoločným častiam a spoločným zariadeniam domu a podiel na pozemku, ak je odkúpený?

No potreboval by som vysvetliť, čo znamená to zlomkové číslo na LV. Teda či to číslo vyjadruje v mojom prípade veľkosť bytu a garáže vzhľadom na celkovú plochy bytovky, alebo vzhľadom na veľkosť môjho bytu a garáže vyjadruje veľkosť podielu práve napríklad na tej streche.

A vôbec, prečo nezmeníte správcu, keď máte pocit, že nevykonáva správu tak, ako by mal?
Veď problém je práve ten, že tú zmluvu o SVBaNP som ešte nevidel, a predseda mi ju ani nechce z nejakého dôvodu sprístupniť.
0 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

Ja mám len kupno-predajnú zmluvu s minulým majiteľom. Dodatok o prevode vlastníctva nemám žiadny. Ako sa tvorí výška preddavkov do fondu opráv viem, to som si naštudoval v zákone a vlastne podľa toho sme si aj vypočítali výšku príspevkov.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

anderson032 Pozri príspevok
Ja mám len kupno-predajnú zmluvu s minulým majiteľom. Dodatok o prevode vlastníctva nemám žiadny. Ako sa tvorí výška preddavkov do fondu opráv viem, to som si naštudoval v zákone a vlastne podľa toho sme si aj vypočítali výšku príspevkov.
Takže poporiadku...
Kúpil si byt v OV a v kúpnej zmluve určite boli okrem iného články, kde sa špecifikuje predmet kúpy na základe LV a je vyšpecifikovaný podiel na spol. častiach a spol. zariadeniach domu a spoluvlastnícky podiel k pozemku v nejakej veľkosti.
Ďaľším článkom musel byť ten o ktorom sa informujete kto má na starosti správu a aj fakt, že na túto správu Ty pristupuješ, bez toho by Vám kataster nepovolil vklad.

Chceš mi povedať, že po povolení vkladu si nezobral svoje rozhodnutie o povolení zo správy katastra s novým LV a nepodpísal si zmluvu so správcom? Na základe čoho potom správca vyúčtováva Tvoje zálohové platby za užívanie bytu?

Nerozumiem na čo potrebuješ nejaký dodatok o prevode vlastníctva, tieto náležitosti mala obsahovať kúpna zmluva.
Hovoríme o byte v osobnom vlastníctve.
Ak by sme hovorili o družstevnom byte, tam by sme o kúpnej zmluve nemohli hovoriť.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

V zmysle zákona ako nový vlastník bytu si mal pre správcu podpísať pristúpenie k spoločenstvu a správca alebo predseda spoločenstva ti mal zmluvu o spoločenstve dať alebo si sa mal s ňou oboznámiť.
Takže ty nič nepotrebuješ, práve správca toto potrebuje od teba a tak isto by si mu mal oznámiť počet osôb bývajúcich v byte.
Naozaj neviem podľa čoho ti urobil predpis mesačných zálohových platieb.
Akonáhle si sa stal vlastníkom bytu si povinný prispievať do FO.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dodatok k zmluve o prevode bytu nemáš zjavne preto, lebo sa podiely nemenili. Čo je na liste vlastníctva? Je to to isté, ako si mal v zmluve o prevode vlastníctva (§ 5 ods. 1 písm. c zákona)?

Podľa § 5 ods. 1 písm. g si pri prevode vyhlásil, že si pristúpil k zmluve o spoločenstve, prešli na teba práva a povinnosti z nej - aj keď si ju nepodpisoval. Pôvodný vlastník ti ju prečo neodovzdal, keď si to podpisoval? Kde je napísané v zákone, že ti ju predseda musí dať podpísať?
5 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

danushka Pozri príspevok
Takže poporiadku...
Kúpil si byt v OV a v kúpnej zmluve určite boli okrem iného články, kde sa špecifikuje predmet kúpy na základe LV a je vyšpecifikovaný podiel na spol. častiach a spol. zariadeniach domu a spoluvlastnícky podiel k pozemku v nejakej veľkosti.
Ďaľším článkom musel byť ten o ktorom sa informujete kto má na starosti správu a aj fakt, že na túto správu Ty pristupuješ, bez toho by Vám kataster nepovolil vklad.

Chceš mi povedať, že po povolení vkladu si nezobral svoje rozhodnutie o povolení zo správy katastra s novým LV a nepodpísal si zmluvu so správcom? Na základe čoho potom správca vyúčtováva Tvoje zálohové platby za užívanie bytu?

Nerozumiem na čo potrebuješ nejaký dodatok o prevode vlastníctva, tieto náležitosti mala obsahovať kúpna zmluva.
Hovoríme o byte v osobnom vlastníctve.
Ak by sme hovorili o družstevnom byte, tam by sme o kúpnej zmluve nemohli hovoriť.
Presne tak, spravca so mnou ziadnu zmluvu neuzatvoril, hoci mu to priamo vyplyva zo zakona. Na LV mam vyznaceny len byt a garaz. A aj pri byte a aj pri garazi mam vyznaceny zlomkom podiel. Ale stale neviem, co ten zlomok znamena.
0 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

verkaz Pozri príspevok
V zmysle zákona ako nový vlastník bytu si mal pre správcu podpísať pristúpenie k spoločenstvu a správca alebo predseda spoločenstva ti mal zmluvu o spoločenstve dať alebo si sa mal s ňou oboznámiť.
Takže ty nič nepotrebuješ, práve správca toto potrebuje od teba a tak isto by si mu mal oznámiť počet osôb bývajúcich v byte.
Naozaj neviem podľa čoho ti urobil predpis mesačných zálohových platieb.
Akonáhle si sa stal vlastníkom bytu si povinný prispievať do FO.
Vsetky zalohove platby si u nas robi kazdy sam, pretoze vsetci mame samostatne merace el. energie, vody a plynu, takze my len odvadzame podla 182-jky z r. 1993 prispevky do FOaU.
0 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

Mária27 Pozri príspevok
Dodatok k zmluve o prevode bytu nemáš zjavne preto, lebo sa podiely nemenili. Čo je na liste vlastníctva? Je to to isté, ako si mal v zmluve o prevode vlastníctva (§ 5 ods. 1 písm. c zákona)?

Podľa § 5 ods. 1 písm. g si pri prevode vyhlásil, že si pristúpil k zmluve o spoločenstve, prešli na teba práva a povinnosti z nej - aj keď si ju nepodpisoval. Pôvodný vlastník ti ju prečo neodovzdal, keď si to podpisoval? Kde je napísané v zákone, že ti ju predseda musí dať podpísať?
"Vtip" je v tom, ze ta zmluva nebola uz X rokov aktualizovana a na tej zmluve figuruju este ludia, ktori tu uz roky nebyvaju. Tak zrejme aj preto mi spravca tu zmluvu nechce spristupnit, navyse za toho 3 a pol roka, co som tu, sa konali len asi 3 domove schodze, a podla zakona mala byt zmluva o SVBaNP aktualizovana a dana do suladu do marca tohto roka. Ale na ziadnej schodzi sme sa o tejto zmluve nebavili a naozaj po dnes den som tu zmluvu nevidel.
0 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

Mária27 Pozri príspevok
Rozsah spoluvlatníckych podielov nehľadaj v zmluve o spoločenstve ale na liste vlastníctva a tiež v zmluve o prevode bytu. Do fondu opráv sa prispieva podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov.

Spoluvlastníctvo odlišné od zákona môže byť len dohodou všetkých vlastníkov. Vtedy dochádza k zmene spoluvlastníckych podielov a robia sa aj dodatky k zmluvám o prevode bytov.
Ako podla LV zistim, aky konkretny podiel mam napr. na odkvapovych rurach, odkvapovych zlaboch, plechoch na atikach, na bleskozvode, aky podiel na celkovej vymere strechy? Ony totiz tie odkvapy su len na mojej strane, teda nad mojim bytom a aj to nie priamo. Pretoze nad mojim bytom je este jeden byt a az nad nim sa nachadzaju. Pretoze podla vyjadreni predsedu, kedze tie zariadenia sa nachadzaju nad mojim bytom, mal by som ich, teda ich opravu, zaplatit ja. Ale tie zariadenia sluzia vsetkym. Nielen mne. Rovnako tak by som ja mohol povedat, ze mne strecha netecie, ze mam medzipodlazny byt a tym padom ma derava strecha netrapi.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

anderson032 Pozri príspevok
Presne tak, spravca so mnou ziadnu zmluvu neuzatvoril, hoci mu to priamo vyplyva zo zakona. Na LV mam vyznaceny len byt a garaz. A aj pri byte a aj pri garazi mam vyznaceny zlomkom podiel. Ale stale neviem, co ten zlomok znamena.
Tak máte spoločenstvo alebo správcu?

Vyhľadaj si list vlastníctva vášho domu na www katasterportal sk. Tam budeš vidieť podiely všetkých spoluvlastníkov na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Súčet plôch bytov a nebytových priestorov v dome je v menovateli zlomku, plocha každého bytu alebo NP je v čitateli. Niektorí majú v menovateli 10000 (100 % x 100) a v čitateli percento ich plochy x 100.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

anderson032 Pozri príspevok
Ako podla LV zistim, aky konkretny podiel mam napr. na odkvapovych rurach, odkvapovych zlaboch, plechoch na atikach, na bleskozvode, aky podiel na celkovej vymere strechy? Ony totiz tie odkvapy su len na mojej strane, teda nad mojim bytom a aj to nie priamo. Pretoze nad mojim bytom je este jeden byt a az nad nim sa nachadzaju. Pretoze podla vyjadreni predsedu, kedze tie zariadenia sa nachadzaju nad mojim bytom, mal by som ich, teda ich opravu, zaplatit ja. Ale tie zariadenia sluzia vsetkym. Nielen mne. Rovnako tak by som ja mohol povedat, ze mne strecha netecie, ze mam medzipodlazny byt a tym padom ma derava strecha netrapi.
Na každej spoločnej časti máš podiel rovnaký, aj keď to nie je pri tvojom byte.
3 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

Mária27 Pozri príspevok
Tak máte spoločenstvo alebo správcu?

Vyhľadaj si list vlastníctva vášho domu na www katasterportal sk. Tam budeš vidieť podiely všetkých spoluvlastníkov na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Súčet plôch bytov a nebytových priestorov v dome je v menovateli zlomku, plocha každého bytu alebo NP je v čitateli. Niektorí majú v menovateli 10000 (100 % x 100) a v čitateli percento ich plochy x 100.
Dakujem, presne toto voditko som potreboval. Ja som si totiz aj myslel, ze ten zlomok, napr. pri byte, vyjadruje pomer podlahovej plochy mojho bytu k celkovemu suctu podlahovych ploch bytovky.
0 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

Mária27 Pozri príspevok
Na každej spoločnej časti máš podiel rovnaký, aj keď to nie je pri tvojom byte.
Aj toto som si myslel, dakujem za potvrdenie mojej teorie. Lebo prave toto tu niektori ludia nechapu a presne toto mi povedal aj pravnik, ze co sa tyka takychto casti a zariadeni, kazdeho sa tykaju rovnakym dielom.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

anderson032 Pozri príspevok




A na záver ešte otázka:

- kde môžem na predsedu nášho SVBaNP podať sťažnosť za nečinnosť a neplnenie si povinností, ako si mám brániť svoju investíciu? (toto bola kedysi družstevná bytovka a predseda a zmieňovaná suseda prišli k bytom celkom za 40 tisíc korún, naproti tomu ja som za byt dal aj s rekonštrukciou takmer 2 mil. korún a tým, že strecha a kanalizácia je v havarijnom stave, sa moja investícia znehodnocuje)

Ďakujem za Vaše rady, raďte prosím, kto viete, lebo strecha tečie, čas nás tlačí a dohoda v nedohľadne...

Sa ti čudujem, že si neinvestoval radšej do rodinného domu, ale kúpil si si byt v schátralom bytovom dome ako píšeš?..Máš pravdu len vo veľmi malej časti svojich úvah a viditeľne ti chýbajú znalosti z oblasti bývania v bytovom dome a jeho správe...no však ty im tam všetkým ukážeš? že?


-
predseda nášho SVBaNP roky zanedbával svoju správcovskú činnosť
PS: len jedna z mnohých informácií pre teba: predseda nemá správcovskú povinnosť...
Naposledy upravil Halli : 25.07.11 at 09:47 Dôvod: doplnok PS
0 1
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

Halli Pozri príspevok
Sa ti čudujem, že si neinvestoval radšej do rodinného domu, ale kúpil si si byt v schátralom bytovom dome ako píšeš?..Máš pravdu len vo veľmi malej časti svojich úvah a viditeľne ti chýbajú znalosti z oblasti bývania v bytovom dome a jeho správe...no však ty im tam všetkým ukážeš? že?


No by si bol prekvapeny, ze aj pravnici mi dali v mojich uvahach za pravdu, a ano, ukazal som im, a strecha sa opravovat bude a vsetci budu platit rovnaku ciastku, nakolko sa jedna o spolocnu cast domu, a tyka sa kazdeho vlastnika rovnym dielom. To si zase nastuduj ty.


PS: len jedna z mnohých informácií pre teba: predseda nemá správcovskú povinnosť...
Zle som sa vyjadril, mal som na mysli nedostatocne plnenie si a zanedbavani povinnosti predsedu spolocenstva vlastnikov...

Tak sa nerob najmudrejsi na svete a radsej si precitaj novelizaciu 182-jky / 1993
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

anderson032 Pozri príspevok
Tak sa nerob najmudrejsi na svete a radsej si precitaj novelizaciu 182-jky / 1993
toto si asi nemyslel vážne?...zle si adresoval...vieš, chcela by som mať tie znalosti, čo ich má osoba z tvojej citácie.
1 0
anderson032 anderson032

anderson032 je offline (nepripojený) anderson032

Zitulda Pozri príspevok
toto si asi nemyslel vážne?...zle si adresoval...vieš, chcela by som mať tie znalosti, čo ich má osoba z tvojej citácie.
Tak ked ma znalosti, mohol hned poradit, a nie sa vyvysovat. Nemam rad nadukanych ludi, to po prve a po druhe, nikto mudry z neba nespadol. A ja sa v tejto oblasti len zacinam pohybovat, ale nastastie viem, za kym mam ist, ked potrebujem vyklad k zakonu.
Tak ak je Halli taky odbornik, mal mi konkretne napisat, co a ako mam riesit. Prsia robit vie kazdy, aj nas sucasny predseda SVBaNP. Ale zakonu ocividne nerozumie, a bytovka je v havarijnom stave, za co moze on svojou necinnostou. Pretoze vzdy mu bolo prednejsie nieco ine.
Takze Halli aj pre Teba - ked vies, nekritizuj, porada.sk je o tom, ze ti co nevedia sa pytaju a ti co vedia by mali odpovedat. A nie robit nafukanca.

...necital som si jej profil, tak preto ten muzsky rod som pouzil :-)
Naposledy upravil anderson032 : 25.07.11 at 19:33
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

anderson032 Pozri príspevok
Tak ked ma znalosti, mohol hned poradit, a nie sa vyvysovat. Nemam rad nadukanych ludi, to po prve a po druhe, nikto mudry z neba nespadol. A ja sa v tejto oblasti len zacinam pohybovat, ale nastastie viem, za kym mam ist, ked potrebujem vyklad k zakonu.
Tak ak je Halli taky odbornik, mal mi konkretne napisat, co a ako mam riesit. Prsia robit vie kazdy, aj nas sucasny predseda SVBaNP. Ale zakonu ocividne nerozumie, a bytovka je v havarijnom stave, za co moze on svojou necinnostou. Pretoze vzdy mu bolo prednejsie nieco ine.
Takze Halli aj pre Teba - ked vies, nekritizuj, porada.sk je o tom, ze ti co nevedia sa pytaju a ti co vedia by mali odpovedat. A nie robit nafukanca.
A v čo vidíš moju nafúkanosť? V mojom postrehu, že si investoval do bytu v neuržiavanom dome a teraz tu vyplakávaš? Čože ťa tak urazilo v mojom príspevku?? pravda?
Nuž mal si sa opýtať na rady predtým než si ten byt kupoval. Asi si len ťažko vieš predstaviť ako sa robí správa a údržba v dome so 6timi bytmi a to nehovorím o možnosti hlasovania, ak sa nevedia vlastníci dohodnúť.Tak ak si ma nepochopil, už ti len zostáva ísť za tým, čo ti ten výklad dá, lebo my sme tu všetci hlúpi a nafúkaní.

Máš jednu obrovsku šancu : buď taký dobrý, že presvedčíš ostatných vlastníkov, že budeš lepší predseda SVB a máš to ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať