Zavrieť

Porady

dobrovolne/povinne odvody SP

som SZCO, dobrovolne som platila odvody do SP, pri poslednom danovom priznani som prekrocila ten X-nasobok niecoho, moj uctovnik "nevedel", ze sa musim z dobrovolneho odhlasit a prihlasit na povinne, neupozornil ma na to.

kym na to prisla poistovna a pozvala si ma k nim, presiel viac ako 1/2rok, ja som zatial pravidelne platila dobrovolne, teraz musim spatne zaplatit aj povinne, da sa s tym nieco robit? (tych 7 mesiacov zbytocnych platieb zasa nie je tak malo)

maju uctovnici nejake poistenie pre pripad poskodenia ich klienta?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    mne sa to tiež stalo a nedalo sa s tým robiť nič. Bolo súbežne dobrovoľné a povinné muselo byť doplatené spätne. Ukľudňovali ma tým, že mám vyšší základ pre dôchodkové poistenie, že sa mi navýši dôchodok(!!!). Účtovníci by mali byť poistení. Keď mate zmluvný vzťah a refakturuješ mu pokutu, možno mu to poisťovňa uzná. Ale je tam spoluúčasť 5000,-Sk.

    uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

    Kata uzivatel2
    Poisťovňa to neuzná. Nesúvisí to s účtovníctvom. Nie je povinnosťou účtovníka sledovať, vypočítavať výšku odvodov SZČO, s ktorou má zmluvu o vedení účtovníctva. Táto povinnosť sledovania príjmov pre odvody SZČO
    musí byť zmluvne zvlášť dojednaná.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Nemám vôbec skúsenosť so SZČO a odvodmi a tak by som sa rada opýtala: Ak SZČO vychádza povinne platiť odvody do SP len z 15.000,- môže sa rozhodnúť, že on chce platiť z 30.000,- ? A ak áno, bude to potom aj tak daňovo uznaný náklad? A bude platiť len raz - povinne, ale zo sumy ním určenej, alebo dvojmo?

    uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

    Kata uzivatel2
    Povinné odvody bude platiť z 15.000,-, ale môže sa ešte dobrovoľne poistiť a tam si vymeriavací základ určí sám.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    uzivatel2
    Povinné odvody bude platiť z 15.000,-, ale môže sa ešte dobrovoľne poistiť a tam si vymeriavací základ určí sám.
    A môže sa poistiť len na napr. dôchodkové a nemocenské, príp. poist. v nezamestnan.? A bude to mať uznané v daňových nákladoch?

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    No ja som zažil taký prípad, že predchádzajúci účtovníci jednej SZČO to kompletne dovrzali s prihlasovaním a odhlasovaním do poisťovne a tiež mu vzniklo súbežné platenie dobrovoľné aj povinné, jednu dobu si platil aj dvakrát a jednu vôbec a vykľul sa z toho nejaký nedoplatok 30tis. Teta v poisťovni bola veľmi nepríjemná, celé sa to ťahalo asi 4 mesiace, milión telefonátov že o čom je vlastne reč a v tom tóne že ona má takýchto prípadov kopec sa nemá čas zaoberať takto dlho s každým z nich. A nakoniec ju to asi prestalo baviť, dorobila sama prihlášky a odhlášky ako mali byť, platby napárovala tak aby sa vykryli nedoplatky a nakoniec bolo všetko v poriadku a nedoplatok sa scvrkol na 2 tisícky. Takže možno by to chcelo nejakú osobnú návštevu, psie oči a trochu ochoty a vyriešilo by sa to.

    hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

    hana 10
    Volvox
    a vykľul sa z toho nejaký nedoplatok 30tis.
    pre: Volvox
    a to uz mali v ruke papier s oficialnym vyuctovanim nedoplatku, alebo sa ozvali predtym?

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    ja som bola osobne za vedúcou daného oddelenia a povedala, že sa to nedá a nedovolí im to program. Nezdalo sa mi to, ale pomôcť som si už nemohla. Ale je to hrozné, keď sa človek dozvie, že pri troche dobrej vôle všetko ide.
    Dobrý deň,
    neviem či mám pravdu, nevyznám sa dobre zákonoch ale dobrovolne poistené osoba v SP môže byť osoba, ktorá v dannom roku nemá príjem vyšší ako 78 000,- Sk.?

    Alebo je to rozdiel medzi príjmom a výdavkom (78 000)?

    Nad 78 000,- Sk už sa musí poistiť v SP?

    gigi

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Gabriela Horváthová
    Dobrý deň,
    neviem či mám pravdu, nevyznám sa dobre zákonoch ale dobrovolne poistené osoba v SP môže byť osoba, ktorá v dannom roku nemá príjem vyšší ako 78 000,- Sk.?

    Alebo je to rozdiel medzi príjmom a výdavkom (78 000)?

    Nad 78 000,- Sk už sa musí poistiť v SP?

    gigi
    Áno, ak nemáš príjem vyšší, ako je stanovená suma, môžeš sa stať dobrovoľne poistenou osobuou. To číslo je príjem neočistený o výdavky.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Gabriela Horváthová
    Dobrý deň,
    neviem či mám pravdu, nevyznám sa dobre zákonoch ale dobrovolne poistené osoba v SP môže byť osoba, ktorá v dannom roku nemá príjem vyšší ako 78 000,- Sk.?

    Alebo je to rozdiel medzi príjmom a výdavkom (78 000)?

    Nad 78 000,- Sk už sa musí poistiť v SP?

    gigi
    Hranica príjmu pre účely SP je odvedená od minimálnej mzdy - t.j. pre rok 2005 platí 82800 /je to hrubý príjem/ .Ak dosiahne príjem vyšší ako 82800 stáva sa od 1.7.2006 povinným platcom.

    5-ko je offline (nepripojený) 5-ko

    5-ko
    Viackrat sa tu na to pitalo ale nenasiel som odpoved. Ked si dobrovolne zdvihnem vymeriavaci zaklad len na dochodkove poistnie budem si to moc uplatnit v danovom priznani?
    Cize: budem platit viac mesacne do SP a nasledne si potom znizim danovy zaklad?

    Samozrejme to budem musiet nahlasit do SP ze chcem mat vedsi vymeriavci zaklad len pre dochodkove poistenie?

    Dakujem moc

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Ak sa pri povinnom poistení súčasne prihlásiš aj za dobrovoľného platcu, budú tieto výdavky ovpyvňujúcimi základ dane.

    5-ko je offline (nepripojený) 5-ko

    5-ko
    Zuziana Pozri príspevok
    Ak sa pri povinnom poistení súčasne prihlásiš aj za dobrovoľného platcu, budú tieto výdavky ovpyvňujúcimi základ dane.
    1. nedal by sa zdvihnut vymeriavaci zaklad na dochodkove poistenie v ramci odvodov SZCO /pripada mi to jednoduchsie/

    2. ak to ide len ako dobrovolne poisteny nemusim nahodou vychadzat z min vymeriavacieho zakladu?

    /mojim cielom je znizit dan, zda sa mi vhodnejsie investovat do svojho dochodku ako do danoveho uradu. uplatnujem si vydavky percentom z prijmu/
    Naposledy upravil 5-ko : 18.02.07 at 12:13

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Znížte si daň investovaním do elektronickej encyklopédie mzdárov www.drak.porada.sk, tam sa o.i. dozviete aj ako na to, aby ste si zvýšili dôchodok.

    5-ko je offline (nepripojený) 5-ko

    5-ko
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Znížte si daň investovaním do elektronickej encyklopédie mzdárov www.drak.porada.sk, tam sa o.i. dozviete aj ako na to, aby ste si zvýšili dôchodok.

    Dakuejem

    1. nie som mzdar
    2. spominal som ze uplatnujem vydavky percentom z primu, takze by som kupov DRAKa dan neznizil
    3. o svojich otazkach mam prehlad, potrebujem len potvrdit
    4. stranak zacinala ako porada.sk ale tusim sa meni na zaplat-porada.sk

    Pekny den

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Sany Pozri príspevok
    A môže sa poistiť len na napr. dôchodkové a nemocenské, príp. poist. v nezamestnan.? A bude to mať uznané v daňových nákladoch?
    Ano, dobrovoľne sa môžeš poistiť iba napr. na nemocenské poistenie, dôchodkové alebo poistenie v nezamestnanosti. Čiže 1, dve alebo všetky tri poistenia.
    Nemocenské poistenie - 4,4 % z vymeriavacieho základu (7600-25911 Sk)
    Dôchodkové poistenie -28,75 % z vymeriavacieho základu(7600-51822 Sk)
    Poistenie v nezamest. - 2 % z vymeriavacieho základu (7600-51822 Sk)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.