Zavrieť

Porady

Zmena správcu bytového domu.

Dobrý deň,

v našom paneláku nie sme spokojní so správcom (nemenované bytové družstvo).

Chceli by som si buď založiť SVB, alebo zmeniť správcu.

Pri zmene správy domu je potrebná 2/3 väčšina hlasov alebo stačí nad polovičná ???


Vopred ďakujem za radu.
Naposledy upravil miro24679 : 31.10.11 at 19:06
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zmena formy správy je zmena zo správcu na SVB, alebo zmena zo SVB na správcu. Vtedy je potrebný súhlas 2/3 vlastníkov. Ak meníte len správcu, stačí nadpolovičná väčšina.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Trochu je to inak. Na ochranu vlastníkov je v bytovom zákone (182/1993) § 8a ods. 8. Ide o prípad, keď zmluvu o výkone správy vypovedá správca. Vtedy je povinný pokračovať v správe ešte až do 1 roka, ak ku dňu výpovede nemáte nájdeného nového správcu. Po roku by potom zo zákona vzniklo spoločenstvo vlastníkov (v prvšom znení zákona mohol správca odovzdať dom inému správcovi).
    Ak však zmluvu vypovedajú vlastníci, správcu nezaujíma, ako si to zariadite. Možno chce ale vedieť, komu a ako odovzdať doklady. ...

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    verkaz Pozri príspevok
    Na zmenu správy je potrebné 2/3 hlasov všetkých vlastníkov bytov.
    Na zmenu výkonu správy, ak sa jedná o dom spravovaný správcom na základe Zmluvy o výkone správy stačí nadpolovičná väčšina hlasov vlastníkov bytov prítomných na schôdzi. 2/3 väčšina je potrebná pri zmene spôsobu výkonu správy, t.z. z SVB zrušení zmluvy o SVB a prechod na Zmluvu o výkone správy je potrebný takýto súhlas.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Poznáš, 182/1993, § 14, odsek 3


    (3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

    Mate správu domu na základe zmluvy o výkone správy, teda správu domu vykonáva správca domu v súlade s § 8a a .... Ak chcete správu domu v súlade s § 7 a ... na zmenu sú potrebné 2/3 hlasov všetkých vlastníkov v dome. Ak sú v dome 2/3 vlastníkov bytov individuálni vlastníci a družstvo má zbytok bytov vo vlastníctve, nemal by byť problém. A viete kto po správcovi? Alebo potopa?

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Tiež záleží od toho, koľko bytov je v osobnom vlastníctve a koľko je podielníkov v stavebnom bytovom družstve. Ak je viacej tých, čo si neodkúpili podiel, tak v tom prípade, bude mať družstvo väčšinový podiel.
    Naštudujte si, čo všetko je potrebné pre založenie SVB.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    verkaz Pozri príspevok
    Na zmenu správy je potrebné 2/3 hlasov všetkých vlastníkov bytov.
    <br>Na zmenu výkonu správy, ak sa jedná o dom spravovaný správcom na základe Zmluvy o výkone správy stačí nadpolovičná väčšina hlasov vlastníkov bytov prítomných na schôdzi. 2/3 väčšina je potrebná pri zmene spôsobu výkonu správy, t.z. z SVB zrušení zmluvy o SVB a prechod na Zmluvu o výkone správy je potrebný takýto súhlas.

    GabrielM je offline (nepripojený) GabrielM

    GabrielM
    Ako ste nakoniec dopadli? Zmenili ste spravcu, alebo ste zalozili SVB?
    Mirka7596 My sme tiez zvazovali ci vymenit spravcu alebo zalozit spolocenstvo vlastnikov bytov nakoniec sme zmenili na spravcovsku spolocnost HomePro (http://www.homepro-sprava.sk)

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    miro24679 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    v našom paneláku nie sme spokojní so správcom (nemenované bytové družstvo).

    Chceli by som si buď založiť SVB, alebo zmeniť správcu.

    Pri zmene správy domu je potrebná 2/3 väčšina hlasov alebo stačí nad polovičná ???


    A aké sú výhody a nevýhody pri SVB a správcovi ??



    Vopred ďakujem za radu.
    Vypadá to tak, že hovno vieš, ale nechceš do hovna stupiť.

    Prečítaj! Potom detaily.

    http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html

    miro24679 je offline (nepripojený) miro24679

    miro24679
    Bol som v tom, že na zmenu správu bytového domu je potrebná až 2/3 väčšina hlasov.

    Prečítal som si to aj v tomto paragrafe:

    § 7a
    (1) Písomnú zmluvu o spoločenstve pri prvom prevode vlastníctva bytu alebo nebytového
    priestoru v dome uzatvára vlastník domu s každým novým vlastníkom bytu a nebytového
    priestoru v dome, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina
    vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Pri zmene formy správy domu je
    potrebný súhlas so zmluvou o spoločenstve najmenej dvojtretinovej väčšiny hlasov
    všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takto uzavretá zmluva o
    spoločenstve je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
    Zmluvu o spoločenstve nemôže vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome
    vypovedať.



    Ale domovník z neďalekého domu ma presviedčal, že u nich pri zmene správcu stačila nadpolovičká väčšina.

    A že vraj je to aj v zákone. Poslal mi takýto citát zo zákona:


    § § 14

    V § 14 ods. 2 stanovuje spôsob hlasovania na schôdzi vlastníkov vzhľadom na novelu zákona. Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákona neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených, to neplatí, ak ide o rozhodovanie ohľadom zmluvy o výkone správy, jej zmeny a zániku, tieto sa schvaľujú nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome , podania návrhu na vykonanie dobrovoľnej dražby, toto sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, zmeny úhrad do fondu prevádzky, údržby a opráv domu toto sa schvaľuje 2/3 väčšinou hlasov všetkých vlastníkov v dome, pri prednostnom prevode nebytových priestorov v dome sa vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov a nájomcov v dome.


    Tak teraz neviem. Ako to vlastne je ???


    Naposledy upravil miro24679 : 31.10.11 at 19:08

    miro24679 je offline (nepripojený) miro24679

    miro24679
    A ak by sme nemenili formu správy t.j. že by sme si nezaložili SVB, a iba by sme zmenili správcu?

    Vtedy stačí pri hlasovaní iba nadpolovičná väčšina?




    (Teraz náš dom spravuje bytové družstvo, nemáme založené SVB)



    Naposledy upravil miro24679 : 31.10.11 at 19:09

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Áno zle som sa vyjadrila. V otázke je citované " správa družstva" na "SVB", tak som to myslela.
    Išlo o zmenu správy nie o zmenu správcu.

    RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

    RichardGala
    Ahojte,
    tiez som riesil tento problem ci zmena formy vykony spravy je aj zmena z jedneho spravcu na druheho, podla mna nie.
    Mame teraz iny problem,
    zastupca vlastnikov ma presviedca ze ak sme dali vypoved bytovemu druzstvu v oktobri, vypovedna je od 1.11.2011 do 31.01.2012 s cim suhlasim.
    Ale vraj 30 dni pred (teda do 30.12.2011) musime nahlasit bytovemu druzstvu noveho spravcu. Vie niekto poradit kde take nieco je? lebo bud som slepy ale nikde som to ani v zmluve ani v zakone nenasiel. Lebo noveho sme sice vybrali ako komisia ale musia ho schvalit este bud na schodzi alebo pisomnym hlasovanim, nie? a to kedze sa zastupca neskoro rozhybal by sme do 31.12.2011 nestikli, lebo nedal ziadost o zvolanie schodze na bytove druzstvo.
    Diky moc za radu.

    RichardGala je offline (nepripojený) RichardGala

    RichardGala
    Diky za odpoved.
    Jo jo je to tak zvlastne v zakone, ze ak da spravca vypoved a vlastnici si nenajdu ineho alebo nezalozia spolocenstvo musi ich este rok spravovat bytove a potom si po roku musia zalozit spolocenstvo. Asi by som zakon napisal inak. Napr. ak je dana vypoved zo spravy (nech je jedno z ktorej strany). Lebo vypoved zo strany vlastnikov bytov nie je nejak riesena v zakone.
    Len z viacerych stran som dostal informaciu ze urcite je to tak ze 30 dni pred treba dat vediet spravcovi noveho spravcu. Co ale nikde nema oporu v zakone ani v zmluve s bytovym. A kedze oznamenie o vypovedi ma a vypovedna doba bezi nemal by sa tvarit ako mrtvy chrobak a cakat kym mu oznamime komu ma odovzdat a papiere si pripravit. Podla mna je jedno ci mu dame vediet 2 mesiace pred alebo tyzden pred. Mal by to mat pripravene. Jasne ze je lepsie dat dopredu vediet nech sa dohodne s novym spravcom na odovzadni ale nechapem preco argumentuju 30 dnami.
    Dobre si myslim?

    prcik je offline (nepripojený) prcik

    prcik
    Postup je obdobný ako pri volbe predsedu spoločenstva, t.j. nadpolovičná vaľina všetkých vlastníkov a po hodine ak nie je dosiahnutý počet nadpol.vačšiny rozhoduje nadpolov.vačšina prítomných. Zmeňte správcu, zašlite mu uznesenie najvyssieho orgánu spoločenstva a vypovedajte mu zmluvu na správu domu...
    Chobot Ceníme si tvoju ochotu pomáhať, ale nemusíš vyťahovať všetky staré témy a reagovať na ne. Konkrétne táto je stará viac, než 3 roky, myslím, že zadávateľ má problém už vyriešený.

    Navyše podľa mňa nemáš pravdu v tom, že by o zmene správcu mohla rozhodnúť po hodine nadpolovičná väčšina vlastníkov prítomných na schôdzi. Zmena správcu nie je ľahký proces - v zákone sa to uvádza ako vznik, zmena alebo zánik zmluvy o správe podľa § 8a ods. 1 alebo výpoveď zmluvy o správe podľa § 8a ods. 6.

    Podľa zákona o tom musí rozhodovať (podpísať) nadpolovičná väčšina VŠETKÝCH vlastníkov, nie len prítomných na schôdzi. To vylúčenie nájdeš v § 14 ods. 2. O zmene v zmluve o správe nie je možné hlasovať ani písomne - vylučuje to § 14 ods. 6.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.