Zavrieť

Porady

Vysporiadanie majetku po rozvode

V januári 2009 som sa rozviedla, bývalý manžel teraz prišiel s tým, že chce polovicu z ceny bytu. Byt som dostala od mojej mamy, ale už som bola vydatá. V r.2004 sme si byt odkúpili do osobného vlastníctva (tiež za peniaze mojej mamy). Na liste vlastníctva sme teraz obaja. Chcem sa spýtať, či som povinná mu polovicu vyplatiť, keď som byt dostala ja, aj keď už v manželstve. Pôvodne tvrdil že peniaze za byt nechce. Ďakujem za radu
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Súd ťa o tvoj majetok neoberie. Ak sa nebudete vedieť dohodnúť o vyporiadaní, urobí to súd. Súd rozhodne, komu nehuteľnosť pripadne a ako vyplatí druhého. Máš výhodu, ak tam bývaš, súd to zohľadní, mala by ti zostať nehnuteľnosť.
Ak pôjde len o hodnotu nehnuteľnosti, súd si vyžiada ocenenie od súdneho znalca. To môžete urobiť aj sami a nemusíte platiť súdne trovy.
5 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

gabriel.sobota Pozri príspevok
Potrebujem poradiť: Pred dvoma rokmi sme sa rozviedli. Bývali sme v rodinnom dome, manželka po rozvode odišla k matke, stará sa o ňu.V dome bývam sám, deti sú už samostatné.Manželke som ponúkol finančné vyrovnanie, jej sa to máli, chce súd. Môže ma súd pripraviť o môj majetkový podiel, keď sa majetku nechcem vzdať a ex manželku chcem vyplatiť?
podať návrh na súd na vyporiadanie BSM môžeš iba 3 roky od právoplatnosti rozsudku o rozvode, potom sa stávate podielovými spoluvlastníkmi - to na margo, že ste sa rozviedli pred 2 rokmi, aby si stihol

vyporiadanie BSM na súde je veľmi zdĺhavý a nákladný proces, lebo súd zisťuje celú masu BSM - teda všetko, čo ste počas manželstva nadobudli a v čase PP rozvodu existovalo, oceňuje sa podľa hodnoty v čase rozhodovania o vyporiadaní...

ak sa nebudete vedieť dohodnúť o zostatkových cenách, súd si prizve znalcov, každý znalecký posudok stojí pár sto eur, z celej zistenej masy BSM sa platí 3% súdny poplatok, takže ak masu BSM bude tvoriť 50 tis. eur, iba na súdnych poplatkoch zaplatíš po skončení konania 1500 eur + súdny poplatok za návrh, ak ho budeš podávať ty + znalečné

preto sa radšej dohodni so ženou
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Dobrý deň, ako by ste riešili sitiáciu... s manželom sme si prerobili otcov dom. Otec je stále majiteľom. Teraz nadišla chvíľa možno rozvodu alebo oddeleného bývania. Ja mienim zostať v dome pri otcovi, ktorý tam býva tiež, doopatrujem ho a budem jeho dedička. V druhej časti domu býva brat, ktorý takisto investoval, ale dom nie je písaný ako dva byty, sú tam nejaké veci spoločné. Manžel by chcel vyplatiť horibilnú čiastku na ktorú má nárok, ale myslím že o niečo menšiu sumu. Čo myslíte, ako by mohol on postupovať aby sa dostal po vyplatenie? Otec má len minidôchodok a žiadne úspory. Ja v podstate zatiaľ tiež nemám dom na papieri aby som bola ochotná manžela vyplácať, zostať aj bez peňazí a len s príľubom že dom zdedím ja...lebo stať sa môže ešte všeličo... Môže teda manžel už teraz niečo požadovať na svokrovi /mojom otcovi?/
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

môže požadovať polovicu investície, ktorú ste platili počas manželstva.
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

a od koho?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

od vlastnika, resp. od tych, co dom uzivaju
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

a keď sa otec pominie a ja zostanem vlastníčkou domu, tak môže to žiadať odomňa?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

SERVIS Pozri príspevok
a keď sa otec pominie a ja zostanem vlastníčkou domu, tak môže to žiadať odomňa?
Myslim, ze mu je jedno,kto mu peniaze vyplati. Dozaduje sa len toho,na co ma narok.
Nic v zlom, ale asi je lepsie rozmyslat,ako mu jeho peniaze vyplatit a co najskor vec vysporiadat...
Behanie po sudoch asi nebude nic prijemne ani pre jednu stranu
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Ja iba robím prieskum čo môžem čakať alebo ako sa pripraviť.. peniaze totiž nemám ani ja ani otec...Ja mu právo neodopieram, to je jasné že chce iba svoje. Ale neodpovedal si mi na otázku či po prebehnutí dedičstva bude môcť pýtať vyplatenie odomňa...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Môže. Dedí sa nielen majetok ale aj dlhy - až do výšky zdedeného majetku.
2 0
dragoboarder dragoboarder

dragoboarder je offline (nepripojený) dragoboarder

Ahojte, poradaci, trosku sa vsuniem do temy, nechcem zakldat novu. Rodicia sa rozviedli, a po ocovi mi ostal privesny vozik, je prihlaseny a napisany na jeho meno. uz je viac ako rok po rozvode, chcems a spytat je daka moznost prehlasit privesny vozik na moje meno? Z ocom niesom absolutne v kontakte a preto nie je mozne aby mi vozik odhlasil on!!!

Dakujem
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Najvyšší čas ten kontakt nadviazať.
0 0
dragoboarder dragoboarder

dragoboarder je offline (nepripojený) dragoboarder

draik Pozri príspevok
Najvyšší čas ten kontakt nadviazať.
dakujem, ale zial nepotrebujem radu o nadvezovani kontaktov, niekedy to nie je mozne, ale o tom ako najst cestu vypsporiadat ten vozik :-(
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

dragoboarder Pozri príspevok
dakujem, ale zial nepotrebujem radu o nadvezovani kontaktov, niekedy to nie je mozne, ale o tom ako najst cestu vypsporiadat ten vozik :-(
draik ti dobre radí, bez otca vozík neprepíšeš, bodka
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať