Zavrieť

Porady

Zastavenie dedičského konania pre nemajetnosť

Dobrý deň milí poraďáci, vedel by mi niekto odpovedať na otázku či pri zastavení dedičského konania pre nemajetnosť podľa § 175h/ods. 1 O.s.p. musí sudca vydať "Osvedčenie o dedičstve" s uvedením dedičov? Alebo stačí vydať len "uznesenie" bez uvedenia okruhu dedičov, len s vyčíslením odmeny notára. Musí notárka aj takéto uznesenie doručiť všetkým dedičom aj keď sa dedičského konania nezúčastnili ale dedičmi podľa zákona v II. skupine boli?

Neviem sa dopátrať mená dedičov, ktorí dedili: exekútor prihlásil moju pohľadávku do dedičského konania zrejme zámerne oneskorene, dedičia v I. skupine ju samozrejme neprihlásili hoci o nej vedeli a dedičia v II. skupine (vnuci) sa dedičského konania nezúčastnili, ani im notárka nezaslala uznesenie.

Mám podozrenie že to bol zámer, koho môžem požiadať o kontrolu spisu: Okresný súd?
Usporiadat
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

Áno, ja si tiež myslím že jednoznačne pochybil exekútor:
povinná mala v tom čase keď som ho požiadala o exekúciu 82 rokov ..... a teda mohol predvídať pri náležitej opatrnosti že z dôchodku to pôjde len veľmi pomaly. Preto aj z jeho spisu zmizol naraz list vlastníctva. Bola som nazrieť do spisu aj u exekútora aj na súde a ani v jednom spise nie je uvedená moja suma ktorá bola vypočítaná a prihlásená exekútorom do dedičského konania a činí okolo 5.000 €.

Takže to už stojí za to, aby sa zbavil zodpovednosti aj za cenu že pri tom bude spolupráca exekútor-notárka-súd no nie?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Alena Ribanská Pozri príspevok
Problém je v tom, že exekútor pochybil a jej majetok nezaistil na katastri. Povinná mala dom s pozemkom v podiele 1/3 s vnukmi, ihneď ako zistili že nie je od exekútora majetok na katastri blokovaný ho predali s tým, že babka tam dožije.A dedičského konania sa nezúčastnili (boli dedičmi v II. skupine po svojom otcovi), neprihlásili jej dlžbou. Exekútor sa zbavil zodpovednosti oneskoreným prihlásením pohľadávky, t.j. až po vydaní uznesenia o zastavení pre nemajetnosť.
Nemohli predať babkin podiel bez jej súhlasu. Teda predala ho babka. So svojim majetkom si môže babka robiť čo chce. Mala si to zablokovať skôr. A po smrti babky sa majetok nepredáva, ale dedí.
Alebo si tu vymýšľaš?
Čo by bolo keby? Keby babka vyhrala v LOTE, tak by si možno dlh vyrovnala.

Exekútor mal konať oveľa skôr. Ešte pred predajom babkinho majetku. Potom už je neskoro.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Alena Ribanská Pozri príspevok
Áno, ja si tiež myslím že jednoznačne pochybil exekútor:
povinná mala v tom čase keď som ho požiadala o exekúciu 82 rokov ..... a teda mohol predvídať pri náležitej opatrnosti že z dôchodku to pôjde len veľmi pomaly. Preto aj z jeho spisu zmizol naraz list vlastníctva. Bola som nazrieť do spisu aj u exekútora aj na súde a ani v jednom spise nie je uvedená moja suma ktorá bola vypočítaná a prihlásená exekútorom do dedičského konania a činí okolo 5.000 €.

Takže to už stojí za to, aby sa zbavil zodpovednosti aj za cenu že pri tom bude spolupráca exekútor-notárka-súd no nie?
A bol tam vôbec ten list vlastníctva? K akému dátumu. Možno keď si to dala exekútorovi, tak ten babkin podiel už bol predaný. Teda na tom liste vlastníctva by aj tak nič nebolo.
0 0
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

Nie exekučný príkaz bol vydaný v 12/2008, babka predala spolu s vnukmi nehnuteľnosti v 4/2009. LV tam bol pri zisťovaní majetku babky, kedy exekútor oslovil aj inšpektorát OO PZ a zisťoval či nie je vlastníčkou auta.

Samozrejme pred vydaním exekučného príkazu exekútor zisťoval jej majetok, LV zmizol až teraz po jej smrti zo spisu. Predsa dokedy vlastnila tú svoju 1/6 sa dá zistiť z kúpno-predajnej zmluvy na nového majiteľa a tam je uvedený dátum v 4/2009.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Alena Ribanská Pozri príspevok
Nie exekučný príkaz bol vydaný v 12/2008, babka predala spolu s vnukmi nehnuteľnosti v 4/2009. LV tam bol pri zisťovaní majetku babky, kedy exekútor oslovil aj inšpektorát OO PZ a zisťoval či nie je vlastníčkou auta.

Samozrejme pred vydaním exekučného príkazu exekútor zisťoval jej majetok, LV zmizol až teraz po jej smrti zo spisu. Predsa dokedy vlastnila tú svoju 1/6 sa dá zistiť z kúpno-predajnej zmluvy na nového majiteľa a tam je uvedený dátum v 4/2009.
Takže exekútor mal dosť času zablokovať prevod majetku na katastri. Je to jeho chyba, že nekonal.
To bol nejaký podarený exekútor.
Naposledy upravil marjankaj : 20.11.11 at 15:05
0 0
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

v podstate sa tu stretávajú tri režimy:

a) exekútor pochybil že nezabezpečil hneď po zistení že babka je majiteľkou 1/3 nehnuteľností majetok babky plombou na katastri

b) notárka nevydala "osvedčenie o dedičstve" kde by museli byť uvedení ako dedičia zo zákona aj obaja vnuci s tým že babka zomrela ako nemajetná. Sudca okresného súdu namiesto toho vydal len jednou vetou "uznesenie" o zastavení konania pre nemajetnosť, kde nie je uvedený okruh dedičov zo zákona (teda aj vnuci v II. skupine)

c) na exekútorskom úrade zmizli dôkazy o tom, že exekútor zisťoval majetok povinnej pred vydaním exekučného príkazu - zmizol LV z roku 2008, teraz som v spise našla len nový, aktuálny kde je len uvedená kúpno-predajná zmluva z 4/2009 tretím osobám
A ešte podal prihlášku do dedičského konania až v čase keď už bolo vydané okresným súdom uznesenie o zastavení pre nemajetnosť - ale bez okruhu dedičov zo zákona.

Čo s tým keď čierneho petra mám ja v podobe 5.000 € babkinej dlžoby a ešte budem musieť exekútorovi zaplatiť za jeho dobrú, kvalitnú prácu jeho exekútorské trovy....... lebo povinná zomrela.
Naposledy upravil Alena Ribanská : 20.11.11 at 15:46
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
1. notár nevydáva osvedčenie o dedičstve, ak poručiteľ nemá majetok. Súd zastavuje konanie vzhľadom na nemajetnosť. Okruh dedičov sa dá zistiť priamo v spise, pri spísaní zápisnice o predbežnom vyšetrení v zmysle ustanovenia §-u 175d OSP.
2. V uznesení sa okruh dedičov neuvádza
3. Ak sa objaví nový majetok, v spise sa nachádza aj prihláška exekútora do dedičstva, takže sa na to bude prihliadať a súd (notár) prejedná novobjavený majetok
3 0
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

Čo teraz?
Žalovať exekútora ktorý chce odo mňa ešte aj zaplatenie trov konania za to, že on pochybi?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alebo zabudnúť na 5000 EUR pohľadávku?
0 0
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

Exekútor je predsa povinne poistený, on si svoju škodu spôsobenú nepozornosťou môže vymáhať cez poisťovňu. Prečo Kejka myslíš že by som ho nemala žalovať? Môže mať jedine tak známosti medzi sudcami ktorí nájdu medzeru v zákone. Ale predsa preto som sa obrátila na exekútora že je odborník, je to jeho zamestnanie, vyplýva mu to zo zákona zabezpečiť celý majetok povinnej. A to že by uprednostnil najprv zrážky z dôchodku povinnej, ale popri tom by mal zabezpečenú aj nehnuteľnosť - by som ja predsa nemohla namietať.
Dokonca ja mu musím ešte zaplatiť všetky jeho náklady za jeho nepozornosť a chybu, lebo ak povinný zomrie tak mu jeho náklady spojené s exekúciou hradí - oprávnený (teda ja).
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Alena Ribanská Pozri príspevok
Exekútor je predsa povinne poistený, on si svoju škodu spôsobenú nepozornosťou môže vymáhať cez poisťovňu. Prečo Kejka myslíš že by som ho nemala žalovať? Môže mať jedine tak známosti medzi sudcami ktorí nájdu medzeru v zákone. Ale predsa preto som sa obrátila na exekútora že je odborník, je to jeho zamestnanie, vyplýva mu to zo zákona zabezpečiť celý majetok povinnej. A to že by uprednostnil najprv zrážky z dôchodku povinnej, ale popri tom by mal zabezpečenú aj nehnuteľnosť - by som ja predsa nemohla namietať.
Dokonca ja mu musím ešte zaplatiť všetky jeho náklady za jeho nepozornosť a chybu, lebo ak povinný zomrie tak mu jeho náklady spojené s exekúciou hradí - oprávnený (teda ja).
Ale to KEJKA nepovedala. Kľudne si ho zažaluj. Máš na to právo. Ale ako dopadne súd, to ti tu nikto nezagarantuje.
Kejka ti iba navrhla alternatívu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja som neodporúčala, len doplnila možnosti.
Bojuj, ak vieš ako. Ja mám tiež dlžníkov a zatiaľ bojujem márne, tak sledujem tieto témy.
Ozvala sa mi firma KOMETA, s.r.o., Hrehor, poznáte ju niekto? vymáha pohľadávky, nepýta peniaze vopred.
0 0
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

Nie je to divné že nepýta zálohu aspoň na režijné náklady (telefóny, poštovné, benzín .....) - nejako mi nepripadá seriózne ich ponuka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
beriem to tak, že v tejto oblasti je vysoká kokurencia.
Ale nejdeme do toho, rozhodli sme sa podať trestné oznámenie na dlžnika.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať