Zavrieť

Porady

Nahlasovacia povinnosť od 3319,39 €

Dobrý večer. Vie mi prosím Vás niekto laicky vysvetliť tento zákon. Nerozumiem tomu, či mám nahlásiť len FO, alebo aj s.r.o..... A treba nahlásiť len toho komu som vyplatila vyššiu sumu len cez príjmový doklad, lebo keď je cez pokladňu, alebo bankovým účtom, tak sa nenahlasuje? Vôbec tomu nerozumiem. Ďakujem.
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Už majú usmernenie FS SR:
10 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Rozalka Pozri príspevok
A ja som zas na školení počula úplne odlišné názory, a to také, že na účte zaevidovanú platbu dotyčný deklaruje ako vklad v hotovosti (221/261) a zároveň ak my účtujeme úhradu 321/211 (úhrada vkladom na účet), z našej strany ide o platbu v hotovosti.
Tak "já ti teď nevím Karle" .... pre istotu nahlasujem aj úhrady vkladom na účet.
Môj názor: V pôvodnom znení § 32 zák.č. 511 to bolo tak, že negatívne boli vymedzené platby, ktorých sa táto povinnosť netýkala a DÚ považoval za platbu v hotovosti aj vklad na účet a platbu poštovou poukážkou. Ohľadom toho vydalo drsr aj usmernenie, kde to bolo uvedené.
No presunutím do zákona o DZP a novým znením § 49a s pozitívnym vymedzení je to presne stanovené: ...ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby... Z toho mi vyplýva, že vklad na účet FO nie je úhrada v hotovosti fyzickej osobe, ale vklad prijíma banka (PO).
7 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Na tvojom mieste by som nahlásila, pretože sa nahlasujú "zdaniteľné príjmy", nie "príjmy podliehajúce dani". Ty predsa nemôžeš skúmať (napr. pri kúpe bytu), či príjemca hotovosti spĺňa podmienky oslobodenia alebo to mal/nemal v obchodnom majetku.

§ 49a)
(8) Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.

5 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kristina27 Pozri príspevok
"Teta" na DÚ mi dnes povedala, že nahlasovať mám do 31.1.2012 v sume vyššej ako 3319,39 eur za rok 2011.
Nie je to správna info, pretože už za rok 2011 je suma nad 5000 € a dátum do 31.3.2012. Správna info tu už je, stačí len čítať.
4 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
len to sa počíta, ktorým zaplatíš cez príjmový doklad.
Ak mu vložíš peniaze priamo na účet, to sa nepočíta - veľká diskusia bola minulý rok,
medzičasom na dvoch školeniach potvrdili môj názor, ......

je to logické, on túto úhradu neodškriepi, kedže ju na účte má evidovanú.
3 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zdenka175 Pozri príspevok
Keď svokor dostal peniaze v hotovosti na pošte zo spoločenstva, malo spoločenstvo povinnosť oznámiť ho, ak to nebolo nad 5000 eur.? Berie sa to ako v hotovosti či nie? ďakujem
Ak to bolo menej ako 5000, tak nemajú nahlasovaciu povinnosť.
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
LENDŽA Pozri príspevok
Tak teraz som zase pomýlená. Nakúpim tovar od dodavateľa za 5000€ a on mi dá blok z pokladne ERP, kde je vyčíslené čo som kúpila. Ja toto nahlasuje DÚ?
nie. Čo nečítaš?

§ 49a
Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť
(8) Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,136d) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady. Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mizu24 Pozri príspevok
a platí to už za rok 2011? Nikde som nenašla ktorého roku sa to už týka,keď to platí od 1.1.2012.
platí to,aj pre platby za rok 2011, zákon č. 511/1992 jeho platnosť končí 31 12 2011 a od 01 01 2012 začína platiť zákon č. 563/2009 .....
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katarina Pozri príspevok
Teda, ak firma používa reg.pokl. už roky, tak povinnosť úhrady dodáv. faktúry cez RP vzniká od 1.1.2012 ?
najneskôr.......
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

úžasné by bolo, keby mali na drsr osobu, ktorá by mala za povinnosť sledovať tieto diskusie a vždy, keď by sa v diskusii vyskytli nejasnosti, bol by to pre nich signál: "Aha, treba nám napísať nejaké usmernenie, lebo je to nejasné"
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Erislava Pozri príspevok
Poprosím o radu.Nahlasujete aj úhradu faktúr FO zápočtom záväzkov a pohľadávok? My ich nahlasujeme,ale nie som presvedčená, že je to potrebné.
môj názor je , že nie, neboli zaplatené hotovosťou, ale zápočtom.....
1 0
irena757 irena757

irena757 je offline (nepripojený) irena757

účtovník
nahlasujú sa len hotovostné platby - kumulácia za celý rok 2011 pre FO. Úhrady cez účet a právnicé osoby nie.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kittike23 Pozri príspevok
Dobrý, ako čítam súhrn, mám v tom chaos...

Takže prosím upresnite mi:
za rok 2011 aká je hodnota za ktorú máme podať na DU nahlasovaciu povinnosť ?

A termín do kedy?

prosím urobte mi súhrn. Ďakujem.
Suma je 5000.- a povinnosť je do 31.3.-resp. 2.4.
Naposledy upravil Tweety : 21.03.12 at 06:58
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jasne, tzv. bonzácky zákon...od budúceho roka, zmenou zákona, resp. platnosťou daň. poriadku sa nahlasuje iba nad 5000€ a termín je 31 03 2012.....
0 0
LENDŽA LENDŽA

LENDŽA je offline (nepripojený) LENDŽA

Tak koho mám vlastne nahlásiť?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pohľadám nové znenie §§
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Hlásenie výplaty len FO v hotovosti, ak u FO za rok 2011 suma výplaty presiahne 5000 €.
0 0
LENDŽA LENDŽA

LENDŽA je offline (nepripojený) LENDŽA

V hotovosti znamená cez príjmový doklad, alebo aj cez pokladňu ERP? Ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
+ vkladačkou na jeho účet

Znenie príslušného §:
http://www.porada.sk/t180078-p2-zhrn...ml#post1899373
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Rozalka Pozri príspevok
+ vkladačkou na jeho účet
iba cez pokladničné doklady.....nie ERP a tiež nie vkladom na účet.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať