Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Fodorová Pozri príspevok
Dobrý večer
Prosím raz ešte o vysvetlenie - celkom ma doplietol názor - príspevok č. 362.
Ešte raz to zhrniem:
1. Od 1.12.2010 som DNP
2. pracujem mám HM 600 eur
3. DNP mám vo výške 20 eur
4. v príspevku č. 346 mi bolo napísané, že keď otehotniem napr. v marci plynie mi ochranná doba 8 mesiacov. Avšak ja už v tom čase nebudem poistená DNP. Určite by som išla ihneď na PN, lebo mám problémy. V článku 362 mi bolo napísané, že musím byť už tehotná v 01/2012, aby som mala VZ aj z DNP.
Prosím Vás ešte o radu, čo by ste urobili v mojom prípade: neviem, či sa mám opäť potom prihlásiť k 1.2.2012 na DNP - potom aký VZ, alebo čo mi to vlastne všetko ovplyvní.
Mám v tom chaos - podľa mňa príspevok č. 346 a 362 sa bijú. Ďakujem moc.
No kedže nie si tehotná, a kedže asi zrejme si budeš chcieť ponechať VZ z DNP ako máš teraz tj cca 500 eur, tak ja Ti odporúčam sa prihlásiť od 1.2.2012 na minimálny balík cca 119 eur mesačne sa platí.
Ak sa prihlásiš od 1.2.2012 tak tvoj VZ pre prípadnú PN alebo materskú bude rok 2011
ak sa prihlásiť od napr. 3.2.2012 tvoj VZ bude len minimálny, na skutočný by si odvody musela zvýšené platiť minimálne 26 týždňov.

Je prechodné ustanovenie, že v čase od 1.2.2012 do 29.2.2012 si môžeš zvoliť sama deň prihlásenia. Takže aj ked prihlášku na SP vypíšeš napr. 15.2.2012 tak dátum prihlásenia daj a na to pozor 1.2.2012.

Takže ak sa prihlásiš od 1.2.2012, tvoj VZ bude rok 2011 a v prípade otehotnenia v marci 2012, čo zistíš v apríli 2012 môžeš s kľudom zrušiť DNP , a tvoja materská bude z ochrannej lehoty a rátaná z VZ roku 2011.

Chápeš?
3 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

O.k. chápem tvojej odpovedi, len materská bude v ochrannej dobe a čo PN - to je to isté. Nie je lepšie urobiť to, že teraz zruším DPN napr. k 31.12.2011 a prihlásim sa opäť k 1.1.2012 a bude sa mi počítať nových 270 dní ešte so starým VZ - teda 500 eur? Díky
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No Jana podľa mňa to čo píšeš možné nebude. A ked zrušíš teraz DNP, a prihlásiš sa od januára tak aby bol nárok na vyšší VZ tak budeš musieť platiť 26 týždňov.

Pričom ja som toho názoru, že kedže máš splnenú podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch tak Ti toto tvoje nové poistenie zanikne pekne 31.1.2012.
A dalších 5 mesiacov minimálne budeš musieť platiť 35,15% z VZ 500 eur.

Ľudia kombinujete tak, že až prekombinujete. Môj názor a návrh som Ti napísala.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Fodorová Pozri príspevok
O.k. chápem tvojej odpovedi, len materská bude v ochrannej dobe a čo PN - to je to isté. Nie je lepšie urobiť to, že teraz zruším DPN napr. k 31.12.2011 a prihlásim sa opäť k 1.1.2012 a bude sa mi počítať nových 270 dní ešte so starým VZ - teda 500 eur? Díky
Nie, lebo tak, ako ti poradila Xanti, budeš mať nepretržité poistenie DNP, kde máš v roku 2011 maximálny VZ, tak je lepšie, keď budeš platiť od 1.2.2012 balík z minima, kým neostaneš tehotná. Vtedy sa ti budú dávky NP počítať z rozhodujúceho obdobia 2011. Ak prerušíš poistenie, už to bude inak. Ale ak budeš tehotná, máš ochrannú dobu 8 mesiacov, a tá platí aj pre nemocenské, aj pre materské.
3 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po starom
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Fodorová Pozri príspevok
Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po starom
Janka, ochotná pani na SP ti aj poradila, ako to bude s príp. nárokom na nemocenské pred splnením novej podmienky 270 dní ?
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Fodorová Pozri príspevok
Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po starom
Vau presne toho som sa bála, pekne ludí navnadia zrušiť DNP aby ich nárok bol minimálny a nie s ich skutočných VZ.
Na to mojich známych upozornujem, aby sa nedali ohlúpnuť, lebo nie prvý raz panie zo SP radili zle.
Mýlim sa poraďáci?
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Fodorová Pozri príspevok
Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po starom
To síce je v prechodných ustanoveniach, ak uzavrieš nové poistenie do 31. 1. 2012, mala by si platiť podľa starého zákona, teda len nemocenské poistenie. Ale opäť 270 dní. A ten výklad k tomu prechodnému ustanoveniu ešte stále nie je istý.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka Pozri príspevok
To síce je v prechodných ustanoveniach, ak uzavrieš nové poistenie do 31. 1. 2012, mala by si platiť podľa starého zákona, teda len nemocenské poistenie. Ale opäť 270 dní. A ten výklad k tomu prechodnému ustanoveniu ešte stále nie je istý.
Kvaka, týka sa tých 270 dní aj poistencov, ktorí už majú túto podmienku splnenú ? Ak ano - je to možno zámer, podľa mňa potom nárok na nemocenské z predch. DNP nevznikne, kým nebude splnená nová podmienka 270 dní.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Niekde som pripla prechodné ustanovenie, tam som niečo napísala, ale je to len môj názor.
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Takže asi to urobím tak, že to nechám tak. Soc. poisťovňa má automaticky odhlási. Ja si dám prihlášku na DNP s min. vym. základom. Kde si zobrala tých 119 €? Možno to prechodné ustanovenie bude počas januára lepšie vysvetlené. Zatiaľ díky. Moc ste pomohli. Nie je to moja parketa. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janka Motyčková sa pred pár dňami vyjadrila v Drakovi, že má neoverené informácie zo SP, že sa to bude posudzovať ako nové poistenie. V stredu som bola v našej pobočke, dostali z ústredia nejaký manuál k DNP, ale ešte to nemali naštudované ...
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Toto je to prechodné ustanovenie? S cieľom zachovať princíp právnej istoty novela upravuje výnimku, keď dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude toto dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať aj po 31. januári 2012, a to až do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, ale najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona. Zároveň upozorňujeme, že takáto dobrovoľne nemocensky poistená osoba má povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie až do zániku tohto poistenia.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Fodorová Pozri príspevok
Takže asi to urobím tak, že to nechám tak. Soc. poisťovňa má automaticky odhlási. Ja si dám prihlášku na DNP s min. vym. základom. Kde si zobrala tých 119 €? Možno to prechodné ustanovenie bude počas januára lepšie vysvetlené. Zatiaľ díky. Moc ste pomohli. Nie je to moja parketa. Ďakujem.
Min. VZ platný od 1.1.2012 je vo výške 339,89 eur, z toho 35,15% je cca 119,47 eur mesačne.
Bude to samozrejme o centík menej, lebo každé poistenie sa ráta zvlášť a zaokrúhluje sa samostatne. Nechce sa mi to presne rátať.
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

P.S. nie je tu niekto kto pracuje s týmto v Soc. poisťovni? Ako je to vlastne - ten výklad zákona.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Min. VZ platný od 1.1.2012 je vo výške 339,89 eur, z toho 35,15% je cca 119,47 eur mesačne.
Bude to samozrejme o centík menej, lebo každé poistenie sa ráta zvlášť a zaokrúhluje sa samostatne. Nechce sa mi to presne rátať.
119,45€
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Fodorová Pozri príspevok
P.S. nie je tu niekto kto pracuje s týmto v Soc. poisťovni? Ako je to vlastne - ten výklad zákona.
Neunáhli sa s rušením súčasného DNP, počkaj do konca januára
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

určite počkám - budem sledovať ... ďakujem moc. Len som nahnevaná, že človek si trocha mesačne odložil do SP - aby sa mal trocha lepšie, ak príde bábo a teraz toto. Ďakujem Vám.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Fodorová Pozri príspevok
určite počkám - budem sledovať ... ďakujem moc. Len som nahnevaná, že človek si trocha mesačne odložil do SP - aby sa mal trocha lepšie, ak príde bábo a teraz toto. Ďakujem Vám.
Janka, DNP nie je sporenie - nič si si v SP neodložila. Materské, aj nemocenské z minima počas tehotenstva môžeš poberať aj neskôr - stačí pár dní dobrovolného poistenia z balíka ...
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Ja to chápem, určite to urobím tak, ako ste písali. Poistím sa k 1.2.2012 nanovo z min. VZ. Ďakujem moc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať