Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poisteni je zrušené

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
jankasm Pozri príspevok
Takže odporúčam prihlásiť sa napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, samozrejme z celého balíka dobrovoľného poistenia, zaplatiť za tie 2 dni no a počas PN máš nárok na dávku, síce len z minima, ale aspoň niečo, no nie? Počas PN poistenie neplatíš, no a po skončení PN sa zase odhlásiš.
Tak tomu nerozumiem, na čo sa má 1-2 dni pred PN prihlasovať na DNP, keď nárok na nemocenské dávky má tak či tak keďže je zamestnaná. Ďakujem...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

otázka Pozri príspevok
Tak tomu nerozumiem, na čo sa má 1-2 dni pred PN prihlasovať na DNP, keď nárok na nemocenské dávky má tak či tak keďže je zamestnaná. Ďakujem...
No však práve na to, aby mala nemocenské dávky aj z DNP, nie len zo zamestnania.
0 0
leva11 leva11

leva11 je offline (nepripojený) leva11

Dobrý deň,

prosím Vás o radu. 2. januára 2011 som sa vrátila z rodičovskej dovolenky do práce HP 785 EUR. Vzhľadom na to, že moj maly je stále chory som sa dal doplnkovo nemocensky pripoistiť. Od 1.3.2011 platím DNP - 14,47 EUR. Medzičasom so otehotnela - s termínom pôrodu 10.4.2012. Mám ešte stále dovolenku preto si ju čerpám. Lekár mi už neodporúča pracovať. Mám nárok na nemocenské aj z DNP a keď pojdem na PN bude sa mi rátať materská aj z DNP, keď je k 1.2.2012 zrušené - nezhorší sa mi výška materského príspevku? V akej výške???

Ďakujem za pomoc.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

máš nárok na MD aj zo zamestnania aj z DNP.....

v tvojom prípade nič nerob, žiadne nové poistenie nezakladaj....

MD v súčte by mala byť vo výške z max. VZ.....

k 31 01 2012 ti zanikne DNP zo zákona, SP ťa odhlási, MD z DNP budeš mať v ochr. dobe, v tvojom prípade je 8 mesiacov ......
1 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

leva11 Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. 2. januára 2011 som sa vrátila z rodičovskej dovolenky do práce HP 785 EUR. Vzhľadom na to, že moj maly je stále chory som sa dal doplnkovo nemocensky pripoistiť. Od 1.3.2011 platím DNP - 14,47 EUR. Medzičasom so otehotnela - s termínom pôrodu 10.4.2012. Mám ešte stále dovolenku preto si ju čerpám. Lekár mi už neodporúča pracovať. Mám nárok na nemocenské aj z DNP a keď pojdem na PN bude sa mi rátať materská aj z DNP, keď je k 1.2.2012 zrušené - nezhorší sa mi výška materského príspevku? V akej výške???

Ďakujem za pomoc.
Momentálne máš nárok na PN aj zo zamestnania aj z DNP, pretože máš už splnenú podmienku 270 dní. Počas PN nemusíš platiť DNP, takže aj niečo ušetríš.
Po zániku DNP, teda po 31.1.2012 máš ako tehotná ochrannú lehotu 8 mesiacov, v tom čase musíš nastúpiť na MD, čo samozrejme Tebe vychádza, keďže nástup na MD budeš mať niekedy koncom 2/2012. Budeš mať nárok na materské aj z DNP aj zo zamestnania. A ak by si teraz nastúpila na PN máš rovnako nárok na nemocenské zo zamestnania aj z DNP. PN teraz v 12/2011 neovplyvní výšku materskej v roku 2012.

Neudávaš presné čísla, takže aj moje budú len tak odhadom: PN je prvé 3 dni 25% a ostatné dni 55% z VZ, čiže zo zamestnania pri 55% PN celý mesiac je to cca. 431,75, no a z DNP predpokladám, že máš minimálny VZ cca. 320, takže z DNP by to bolo cca. 176, mesačne spolu cca. 607,75 /celkom pekné, nie? /
Čo sa týka materskej, tak tá je od 1.1.2012 65%, takže zo zamestnania cca. 510,25 + z DNP 208, spolu mesačná materská cca. 718,20, ale fakt je to len odhadom.
Naposledy upravil jankasm : 22.12.11 at 09:40
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pozn. MD je od 01 01 2012 vo výške 65%, nie od 01 02 2012 ako uvádzaš.....
0 0
leva11 leva11

leva11 je offline (nepripojený) leva11

ďakujem za rýchlu odpoveď. Len sa mi zhorší trošku vymeriavací základ z platu, ak dobre viem.
0 0
leva11 leva11

leva11 je offline (nepripojený) leva11

To fakt až toľko? Po skončení materskej sa mám odhlásiť Z DNP.?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

odhlási ťa SP, zo zákona k 31 01 2012.....
prečo sa ti zhorší VZ zo zamestnania?
0 0
constance constance

constance je offline (nepripojený) constance

Ahojte poraďáci... Potrebovala by som poradiť... DNP si platím už od r.2009. V r.2011 som platila z maxima. Ak by som sa k 31.12.2011 odhlásila z DNP a k 1.1.2012 znovu prihlásila, napr. zase z maxima, DNP by mi automaticky k 1.2.nezaniklo, lebo by som nesplnila 270 dní, či mýlim sa? Aký by som mala ale vymeriavací základ na prípadnú PN alebo OČR napr. v marci roku 2012? Vyplatila by mi sociálna poisťovňa dávku z maxima podľa r. 2011? viete niekto?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mýliš sa, vo svojom tvrdení......SP ťa tak či tak odhlási k 31 01 2012.....máš splnenú podmienku že za posledných 2 rokov máš 270dní poistenia......
odhlásením a znovu prihlásením by si si ublížila, ak by si napr. v 01/2012, popr. v ochrannej dobe čerpala dávky nemocenského poistenia, mala by si ich vyplatené z min. VZ.....
0 0
constance constance

constance je offline (nepripojený) constance

Ok, díky za info... budem sa musieť tomu prispôsobiť...
0 0
Darica Darica

Darica je offline (nepripojený) Darica

Pre Jankusm,
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.Čižem ak som ( upresnujem) 2,5 roka poistena DNP

,,cca. 15 mesiacov po zániku poistenia, kedy ešte budeš spĺňať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, máš nárok aj na dávky PN, ale musíš byť prihlásená"

Ešte do 4.2013 ak sa pred marodkou pripoistím, tak mozem brat dávku z DNP? Platí do aj na OCR s dietatom? Kde sa o to prosím vas píše? Vdaka.
( nerozumiem vete: ,,kedy este budes splnať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch" )
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

ilona Pozri príspevok
Minister a poslanci nezabudli, na takéto prípady a celkovo na ľudí v staršom veku, preto že mali k tomu pripomienky, na ktoré však vôbec nereagovali, takže to robili zámerne, a chceli zabudnúť. Nedá sa pochopiť so zdravým rozumom čo tým sledovali, že takto ožobračili ľudí, čo už niečo majú odrobené a hrozia im ozaj choroby. Potrebujú pre seba, lebo im nikdy nie je dosť, aby mali na odmeny a dovolenky. Neviem, či sa nájde niekto kto Ti v tom poradí, dúfam že áno.
ďakujem Ilonka za odpoveď ,hoci ste ma nepotešili,ale mám platiť až do toho 31,1, alebo to zrušiť, lebo som DNP využila 1x na chrípku/14dní/ a 2x OČR. Som z toho veľmi smutná, lebo som ozaj chcela byť len poistená pre prípad chorôb a nie zo zištnosti ako niektoré mamičky, ktoré si všetko naplánujú a vyjde im maximum o toľkých peniazoch ja môžem len snívať 700- 800 eur. Ja som chcela len to minimum a ani to mi nie je dopriané. Na celý balík by mi nestačil ani opatrovateľký prípevok 24,99 eur všakže? Žartujem , nič iné mi neostáva. Dakujeme pán Miháľ, ozaj plní sľub, ktorý mamičkám dal, že sú jeho srdcovkou a postará sa o nich. Len zabudol na opatrovateľou, ktorí nemôžu dať ZŤP ľudí do ústavu, či už z morálneho hľadiska, ale aj z peňažného, veď zadarmo Vám nikto takého ležiaceho pacienta nechce ani do nemocnice ani na doliečovak, nieto ešte do domova, alebo ústavu. Tento štát nás okráda na pláci a ešte aj toto....

PRAJEM VŠETKÝM PORAĎAKOM PRÍJEMNÉ, POKOJNÉ A VESELÉ SVIATKY, VEĽA LÁSKY, ZDRAVIA A BOŽIEHO POŽEHNANIA.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Darica Pozri príspevok
Pre Jankusm,
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.Čižem ak som ( upresnujem) 2,5 roka poistena DNP

,,cca. 15 mesiacov po zániku poistenia, kedy ešte budeš spĺňať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, máš nárok aj na dávky PN, ale musíš byť prihlásená"

Ešte do 4.2013 ak sa pred marodkou pripoistím, tak mozem brat dávku z DNP? Platí do aj na OCR s dietatom? Kde sa o to prosím vas píše? Vdaka.
( nerozumiem vete: ,,kedy este budes splnať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch" )
Teraz neviem presný §, ale je to podmienka nároku na dávku z DNP, ktorá platí a bude platiť aj naďalej, a to je 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Teda aj podľa nového zákona sa bude posudzovať, či máš túto podmienku splnenú, a bude sa pozerať 2 roky dozadu. Takže keď sa prihlásiš napr. na balíček dobrovoľného poistenia, tak ak budeš chcieť ísť na PN, OČR ... budú posudzovať či spĺňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. No a rovnako, keby som sa prihlásila na balíček dobrovoľného poistenia napr. od 1.4.2012 a nastúpim na PN od 5.4.2012 znovu budú posudzovať, či mi vôbec vzniká nárok, teda či mám splnenú podmienku 270 dní poistenia. No a samozrejme, že mám, pretože si platím DNP celý rok 2011. Je to trošku zrozumiteľnejšie?

Ešte doplním: dnes som čítala na Drakovi informáciu od p. Motyčkovej, že nie je ešte celkom isté, ako je myslené posudzovanie doby 270 dní u tých, ktorí sa napr. prihlásia od 1.1.2012 ešte podľa starých podmienok, ale v roku 2011 už podmienku 270 dní splnili. Podľa znenia zákona sme si mysleli, že takýmto osobám DNP automaticky zanikne 31.1.2012, avšak novinkou je, že možno, ako to tu už asi aj niekto písal, sa tých 270 dní bude posudzovať od posledného prihlásenia.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

dnes uverejnila SP na svojej webovej stránke informáciu....

Dobrovoľné sociálne poistenie od 1. februára 2012

23.12.2011Dobrovoľné sociálne poistenie od 1. februára 2012


Národná rada Slovenskej republiky schválila zmeny v dobrovoľnom sociálnom poistení s účinnosťou od 1. februára 2012. Podľa schválenej novely zákona o sociálnom poistení nás v dobrovoľnom sociálnom poistení od 1. februára 2012 čakajú nasledovné zmeny.


Budú tri alternatívy dobrovoľného sociálneho poistenia, z toho každá obsahuje podmienky pre možnosť jej využitia.


1. dobrovoľné nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti

Fyzické osoby majú možnosť využiť komplexné sociálne poistenie na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením (choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť). To znamená, že každá fyzická osoba, ktorá
a) dovŕšila 16 rokov veku, a
b) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt, a
c) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo invalidný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku,
má možnosť byť dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti. Podmienkou je dobrovoľné sociálne poistenie na všetky tri fondy zároveň – teda súčasné trvanie dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného dôchodkového poistenia a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.


Fyzická osoba, ktorá je súčasne dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, si určuje vymeriavací základ sama, ktorým je jedna suma na platenie poistného na dobrovoľné nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti v rozpätí od minimálneho vymeriavacieho základu do maximálneho vymeriavacieho základu (vymeriavacím základom je ňou určená suma).


Za obdobie od 1. januára 2012 bude
  • minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR,
  • maximálny vymeriavací základ mesačne
    - na platenie poistného na nemocenské poistenie v sume 1 153,50 EUR,
    - na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 3 076,00 EUR.

Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na
  • nemocenské poistenie 4,4% z vymeriavacieho základu,
  • starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
  • invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
  • poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.


2. dobrovoľné dôchodkové poistenie

Toto poistenie sa zachováva podľa súčasnej právnej úpravy, t. j. od 1. februára 2012 je rovnaké ako bolo do 31. januára 2012.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba teda môže byť fyzická osoba, ktorá
a) dovŕšila 16 rokov veku, a
b) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt, a
c) nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.
Fyzická osoba, ktorá je dobrovoľne dôchodkovo poistená, si určuje vymeriavací základ na platenie poistného sama v rozpätí od minimálneho vymeriavacieho základu do maximálneho vymeriavacieho základu (vymeriavacím základom je ňou určená suma).


Za obdobie od 1. januára 2012 bude
  • minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR,
  • maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na dôchodkové poistenie a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 3 076,00 EUR.

Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na
  • starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
  • invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.


3. dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

Toto poistenie môže využiť samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá
a) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a
b) je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená alebo má prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby
1. od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti alebo
2. v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, a
c) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a
d) nemá priznaný invalidný dôchodok a nedovŕšila dôchodkový vek.
Fyzická osoba, ktorá je dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, si určuje vymeriavací základ na platenie poistného sama v rozpätí od minimálneho vymeriavacieho základu do maximálneho vymeriavacieho základu (vymeriavacím základom je ňou určená suma).


Za obdobie od 1. januára 2012 bude
  • minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR,
  • maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti v sume 3 076,00 EUR.

Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na
  • poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu.



Dobrovoľné poistenie vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Dobrovoľné poistenie zaniká aj odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky pre dobrovoľné poistenie.


V nadväznosti na zmeny v dobrovoľnom poistení, samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (ako ich poznáme podľa súčasnej právnej úpravy) zaniká od 1. februára 2012. Zaniká priamo zo zákona, teda bez povinnosti odhlásiť sa z tohto poistenia (bez povinnosti podať odhlášku z tohto poistenia).


Pre prihlásenie sa na niektoré z vyššie uvedených dobrovoľných poistení od 1. februára 2012 bude jednomesačná lehota (je to možnosť, nie povinnosť). To znamená, že fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie najneskôr do 29. februára 2012, vznikne dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.


S cieľom zachovať princíp právnej istoty novela upravuje výnimku, keď dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude toto dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať aj po 31. januári 2012, a to až do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, ale najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona. Zároveň upozorňujeme, že takáto dobrovoľne nemocensky poistená osoba má povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie až do zániku tohto poistenia.

Pre dobrovoľne poistenú osobu je poistné naďalej splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné (napr. za február 2012 je splatné do 8. marca 2012).



Dokument bol revidovaný: 23.12.2011

link....
http://www.socpoist.sk/aktuality-dob...2/48411s49740c
6 0
pafendorf pafendorf

pafendorf je offline (nepripojený) pafendorf

Poprosim o radu od 1.5.2011 som DNPO takmer s maxima k 1.2.2012 budem mat 270 dni
Od 23.11.2011 som zamestnany na dobu urcitu do 30.4.2012
1.5.2012 chc em ist na terapiu ... takze chcel by som sa poistit od 1.2.2012 a platit poistne s minima co bude nieco nad 100 € , pokial sa mylim poopravte ma...chcem sa opytat ake bude rozhodujuce obdobie pre vypocet nemocenskeho s DNPO ? ci sa mi oplati este pripoistit alebo nechat to tak pokial sa mi bude vypocitavat s minima ... DAKUJEM
0 0
VRUBE02 VRUBE02

VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

Je to dosť komplikované. Prosím vás, ak je zamestnanec dobrovoľne pripoistený v nezamestnanosti, tak sa musí odhlásiť alebo bude automaticky zo zákona toto pripoistenie zrušené?
Ďakujem
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

Ahojte,
Neviem si s tým dosť poradiť, čo ste uverejnili. Je toho na mňa asi dosť veľa. Stručne: som zamestnaná a k tomu si platím aj DNP od 1.12.2010. Čo mám jednoducho urobiť, aby som aspoň trochu využila to, že som už rok DNP. Alebo mám zrušiť to DNP? P.S. plánujeme bábatko. Čo by som mala urobiť. Určite by som išla ihneď na PN, keby som zostala tehotná, nakoľko som bola aj s prvým ihneď PN - mám zdravotné problémy. Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

VRUBE02 Pozri príspevok
Je to dosť komplikované. Prosím vás, ak je zamestnanec dobrovoľne pripoistený v nezamestnanosti, tak sa musí odhlásiť alebo bude automaticky zo zákona toto pripoistenie zrušené?
Ďakujem
poistenie v nezamestnanosti bude k 31 01 2012 (ak by nechcel mať napr. prerušené platby, musí sa stihnúť nahlásiť skôr, spätné prihlásenie bude iba pre tých, kt. si platili NP) zrušené všetkým zo zákona a ako zc sa môže prihlásiť na celý balík samostatne sa môže nahlásiť na PvN iba SZČO, kt. má povinne platené fondy.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať