Zavrieť

Porady

Postup vymáhacej spoločnosti

Poslala som na SOI nasledovný email:
"Prajem pekný deň,

chcem sa Vás na niečo opýtať.

Dostali sme sa do finančných ťažkostí a nezvládame splácať úver banke, ktorá vymáhaním poverila jednu inkasnú spoločnosť.
Táto spoločnosť posiela korešpondenciu, ktorá obsahuje osobné údaje manžela - napr.rodné číslo, v obyčajnej listovej zásielke (nie doporučene) a kontaktuje nás aj formou sms - správ.
Dostali sme už viac správ, ktoré už hraničili s vyhrážaním, ale dnes nám prišla takáto správa:
"Do 10 dní očakávajte návštevu inkasného pracovníka za účelom preverenia majetkových pomerov a jednorazovej úhrady. Podávame žalobu na súd."

Chcem sa spýtať, či má právo vymáhacia spoločnosť posielať takéto sms-správy a či inkasný pracovník môže vstúpiť do nášho domova (bývame u známych) a aké povolenie musí preukázať?

Za Vašu odpoveď vopred ďakujem."

Po 8ich dňoch mi prišla odpoveď:

"Vazena spotrebitelka,


Vymahanie penaznych prostriedkov , ktore su opravnenou pohladavkou, s vynimkou exekucie , nie je upravene zakonom. Z vasho podania nie je zrejme, ci ide o exekuciu. Podotykame, ze SOI nevykonava dohlad ani v jednom pripade . pri exekucii podlieha exekutor povinnostiam zo zakona a dohlad vykonava Ministerstvo spravodlivosti SR.
Podmienky ochrany osobnych udajov riesi zákon č. 428/2002 Z. z. a dozorným orgánom je úrad na ochranu osobných údajov - www.dataprotection.gov.sk., kam sa pripadne mozete obratit s podnetom na preverenie.

S pozdravom Inšpektorát SOI pre Bratislavský kraj"


-----------------------------------------------------

Moja otázka: na tej stránke, čo mi poslali z SOI sa nezaoberajú s takými vecami.
A čo znamená veta "Vymahanie penaznych prostriedkov , ktore su opravnenou pohladavkou, s vynimkou exekucie , nie je upravene zakonom." ?!

Takže som povinná pustiť do bytu hocikoho, kto povie, že zastupuje spoločnosť, ktorej dlhujem?


Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Ja na zádavatelkinom mieste by som tu neriešil, či posielajú správy alebo či je rodné číslo v obyčajnej obálke- o chvílku príde oveľa tvrdšia rana a to exekútor- takže ona by sa nemala sťažovat na vymáhačov, ale starať sa o to aby nejako dohodla s nimi splatenie dlhu...-takýmito obštrukciami to neoodiali-len urýchli...a podajú si ju o to radostnejšie...

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Zásadne sa domáhejte dokladu alebo jeho oprávnenia s Vami vôbec v tejto veci konať. Musí mať pri sebe buď plnú moc veriteľa alebo mu mohol váš veriteľ pohľadávku prenechať, teda doklad o postúpení pohľadávky - tým sa stal veriteľom sám vymáhač. Ak sa nepreukáže ani jedným z týchto dokumentov, pokojne pred ním zatvorte dvere - žiadny postih Vám nehrozí a on nie je v práve s Vami jednať. Ak použije vydieranie, zastrašovanie alebo vyhrážanie, je takéto konanie kvalifikované ako trestný čin vydierania alebo útlak. K ohláseniu takého činu bude veľmi vhodné, aby pri incidente bol u Vás nejaký svedok, ktorý môže túto situáciu preukázať. Na tieto praktiky aj keď ste dlžník a teoreticky je proti strana v práve, sú chápané ako protiprávne konanie a môžete ich oznámiť na polícii. Teda paradoxne môže na koniec skončiť na súde aj vymáhač sám.

    Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

    Marikaby
    Nemohli by ste svoj dlh vyrovnať tak,že "vymáhacej spoločnosti", resp. priamo svojmu veriteľovi postúpite nezaplatenú pohľadávku kvôli ktorej sa Váš manžel dostal do druhotnej platobnej neschopnosti? Nech naháňajú niekoho iného.....

    Držím palce.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Aj keď taký doklad mať bude (plnú moc veriteľa a podobne), cez prah dverí ho pustiť nemusíte.
    Bez Vášho súhlasu tak môže urobiť polícia alebo exekútor so súdnym povolením / poverením, (za istých okolností aj hasiči/záchranári).

    Určite nie vymáhač nejakej inkasnej spoločnosti "za účelom zisťovania majetkových pomerov".
    Môžete s ním dať reč aj medzi dverami a zistiť, ako sa veci majú, je dobré byť informovaný. Určite si zaznamenajte meno, kto to je. Môžete sa popýtať na možnosti, ktoré máte, splátkový kalendár, výšku úrokov, ochotu znížiť poplatky v prípade jednorázového vyplatenia dlhu a podobne. Môžete mu povedať, koľko by ste boli schopní splácať mesačne, dať najavo, že mienite dlh splatiť a nehráte mŕtveho chrobáka, ale že nebudete tolerovať výpalnícke metódy.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Určite nepustiť do bytu a volať policajtov, seriózna spoločnosť predsa neposiela sms, ale rieši všetko doporučenými zásielkami cez poštu kde na doručenke je aj dátum vášho prevzatia. Od dátumu prevzatia plynú lehoty ktoré sú záväzné pre súdy, exekútora. Seriozne spoločnosti vymáhajú svoje pohľadávky exekútorom, ktorý robí len to čo mu zákon dovoľuje. Je to vydieranie nejakými s.r.o. a vezmú vám aj byt nielen rádio.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Dokonca ešte nebola ani podaná žaloba na súd, tak ich vôbec nevpúšťajte do bytu, ani s nimi nedebatujte, môžu vám násilím niečo hodnotné vziať (náušnice, prsteň) alebo vás zraniť.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ihonka Pozri príspevok
    ...
    ...
    Moja otázka:

    A čo znamená veta "Vymahanie penaznych prostriedkov , ktore su opravnenou pohladavkou, s vynimkou exekucie , nie je upravene zakonom." ?!
    ...
    Ďakujem za odpoveď.
    Moja odpoveď :

    ...nechci radšej vedieť , poprípade zažiť ......exekútor je slušňák proti týmto......a to nemyslím teraz na výpalníkov ( tí by sa už vonkoncom neondiali .....)

    ihonka je offline (nepripojený) ihonka

    ihonka
    Ďakujem pekne za rady, ani by som sa nečudovala, keby sa jednalo o hociakú vymáhaciu spoločnosť pre hociakú nebankovku, ale sa jedná o veľkú vymáhaciu spoločnosť pre jednu z najväčších bánk...

    Ešte raz vďaka.

    ihonka je offline (nepripojený) ihonka

    ihonka
    Stanislav - nejedná sa o to, že dlh nechceme splatiť, ale že momentálne nato jednoducho nemáme - ja som na rodičovskej dovolenke a menžel - živnostník v druhotnej platobnej neschopnosti..
    Mne ide hlavne o to, aby k nám domov nevtrhol niekto len tak s úmyslom nás zastrašovať, hlavne ak nato nemá zákonom dané právo.
    Nemyslím, že exekútor je "oveľa tvrdšia rana" - totiž koná na základe rozhodnutia súdu a tak mám možnosť sa obhájiť najprv na súde a potom sa dohodnúť aj s ním a mám istotu, že síce budem mať vyššie poplatky, ale nebude mať zastrašovať či nejakou inou formou ohrozovať.

    Prajem, aby ste nikdy neboli v takej situácii v akej sme my teraz..

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    ihonka Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za rady, ani by som sa nečudovala, keby sa jednalo o hociakú vymáhaciu spoločnosť pre hociakú nebankovku, ale sa jedná o veľkú vymáhaciu spoločnosť pre jednu z najväčších bánk...

    Ešte raz vďaka.
    Práve preto je potrebné si overiť, koho máte pri dverách bytu. Nemusíte ich vpustiť dnu, ako opísal Bodliak vo svojom príspevku, snažiť sa dohodnút. Ak by to riešil exekútor, už by ste museli pristúpiť na iné podmienky, majú oveľa väčšie práva a možnosti. Preto sa snažte svoj dlh vyrovnať podľa možností, prípadne sa dohodnúť a vyhnete sa zbytočným problémom. SOI vám v tomto skutočne nepomôže a ak sa tým bude zaoberať exekútor, už budú tie poplatky oveľa väčšie.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    nejedná sa o to, že dlh nechceme splatiť, ale že momentálne nato jednoducho nemáme - ja som na rodičovskej dovolenke a menžel - živnostník v druhotnej platobnej neschopnosti..
    Mne ide hlavne o to, aby k nám domov nevtrhol (vpustiť ho nemusíte, dvere Vám búrať nebude) niekto len tak s úmyslom nás zastrašovať, hlavne ak nato nemá zákonom dané právo.
    Nemyslím, že exekútor je "oveľa tvrdšia rana" (ja by som sa s ním nezahrával, už len kvôli poplatkom a iným trovám) - totiž koná na základe rozhodnutia súdu a tak mám možnosť sa obhájiť najprv na súde (nebuďme idealisti, nesplatenie dlhu z dôvodu prechodne zhoršenej finančnej situácie sa na súde obhájiť nedá; komunikovať ste mohli a mali s bankou a žiadať odklad splátok a pod.) a potom sa dohodnúť aj s ním (na čom? so splátkami musí súhlasiť oprávnený /veriteľ/) a mám istotu, že síce budem mať vyššie poplatky (dosť vysoké, len samotná odmena exekútora je 20% z vymoženej sumy), ale nebude mať zastrašovať či nejakou inou formou ohrozovať. (Tú SMS by som za zastrašovanie nepovažoval. Keby sa Vám snažili najprv úctivo dohovoriť páni v oblekoch s krátkym alebo žiadnym strihom na hlave, vtedy by ste sa mali mať na pozore).

    ihonka je offline (nepripojený) ihonka

    ihonka
    Na stránke SOI je niečo, čo je tiež zaujímavé.. Ako som to prešla, viac bodov sa zhoduje s postupom banky, keď sme zmluvu podpisovali... :-(

    http://www.soi.sk/sk/Kontrolna-cinno...verov.soi?ind=

    ihonka je offline (nepripojený) ihonka

    ihonka
    draik Pozri príspevok
    Nemyslím, že exekútor je "oveľa tvrdšia rana" (ja by som sa s ním nezahrával, už len kvôli poplatkom a iným trovám) - totiž koná na základe rozhodnutia súdu a tak mám možnosť sa obhájiť najprv na súde (nebuďme idealisti, nesplatenie dlhu z dôvodu prechodne zhoršenej finančnej situácie sa na súde obhájiť nedá; komunikovať ste mohli a mali s bankou a žiadať odklad splátok a pod.) a potom sa dohodnúť aj s ním (na čom? so splátkami musí súhlasiť oprávnený /veriteľ/) a mám istotu, že síce budem mať vyššie poplatky (dosť vysoké, len samotná odmena exekútora je 20% z vymoženej sumy), ale nebude mať zastrašovať či nejakou inou formou ohrozovať. (Tú SMS by som za zastrašovanie nepovažoval. Keby sa Vám snažili najprv úctivo dohovoriť páni v oblekoch s krátkym alebo žiadnym strihom na hlave, vtedy by ste sa mali mať na pozore).

    Po začatí exekúcie sa dá podať na súde návrh na odklad exekúcie, ak sa niekto prechodne ocitne v zlej finančnej situácii.
    V banke sme žiadali o odklad splátok, lenže o to nemali záujem.

    Poplatok 20% nie je až taká vysoká čiastka, keď môžem mať istotu, že si ju môžem splácať dôstojne v dobe, keď na to budem mať.

    Mne ide hlavne o to, aby nás tu niekto nezastrašoval a hlavne nezneužíval právomoci, ktoré vlastne ani nemá.. SMS bolo len to posledné, predtým sme mali listy a telefonáty v štýle akoby sme spáchali nenapraviteľný zločin, poníženie spôsobmi a praktikami, z ktorých mám zimomriavky.. :-(

    Ďakujem vám za všetky odpovede a snahu pomáhať.
    harleydavidson
    Zamestnanec inkasnej spoločnosti nemôže prekročiť prah Vášho bytu, nemá žiadne pávomoci. Každá banka skúsi najednoduchšú a najlacnejšiu formu vymáhania dlhu, čo je cez inkasne spoločnosti. Ak Vás bude banka žalovať na súde, dlžná suma Vám narastie o súdne trovy,trovy právneho zastúpenia, úroky. A ak ani potom nezaplatíte, prípadne nedohodnete splátky, podajú návrh na vykonanie exekúcie, čo sú ďalšie náklady, trovy, odmena exekútora. A tu tiež nemáte istotu že sa dohodnete na splátky, lebo so splátkopu musí súhlasiť oprávnený - banka. A a náhodou má banka úver zabezpečený nehnuteľnosťou, banka Vám dom predá cez dražobnú spoločnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.