Zavrieť

Porady

Pausalne vydavky v roku 2012

Dobry den,

chcela by som sa opytat ako to bude s pausalnymi vydavkami pri daniach z prijmu fyzickych osob v roku 2012 nakolko mal prejst zakon o ich zrusesni, ale neviem ci presiel este pred padom vlady, alebo sa budu pausalne vydavky uplatnovat rovnako ako doteraz.

Za odpovede vopred dakujem.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
inak nechapem preco si teda nemozu uplatnovat aj platitelia, s tym ze by si samozrejme museli viest k tomu evidenciu o DPH. Je to nespravodlive nie? ale v tomto svete je vela nespravodliveho.
Prečo? Veď "spravodlivé" by bolo uplatňovať skutočné výdavky.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Kristina27 Pozri príspevok
FO si odpočítava z príjmov - 40% okrem odvodov aj nedoplatky do ZP aj SP zaplatené v r. 2011, ale zase preplatok prijatý v r. 2011 zo ZP alebo SP treba pripočítať k príjmov.
z preplatku na zdravotnom poistení, zdravotné poisťovne daň zrazia, čiže preplatok zo ZP netreba pripočítať k POZD
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

marjankaj Pozri príspevok
Prečo? Veď "spravodlivé" by bolo uplatňovať skutočné výdavky.
Ano viem, co myslis. Len ked niekto je cely rok platitel nemoze a ten kto je napr. od februara uz moze.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
Ano viem, co myslis. Len ked niekto je cely rok platitel nemoze a ten kto je napr. od februara uz moze.
Alebo si to chcela tak, že za január by išiel na paušálne výdavky a od februára na skutočné?

Nesledovala si Mihála/Mikloša, čo navrhoval? Paušálne výdavky max 2400 € ročne?
A platca DPH má obrat nad 50000 € teda paušálne výdavky min 20000 €. A mohol by si uplatniť iba 2400? No uvidíme čo nás čaká od novej vlády.
Naposledy upravil marjankaj : 11.01.12 at 12:00
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

marjankaj Pozri príspevok
Alebo si to chcela tak, že za január by išiel na paušálne výdavky a od februára na skutočné?

Nesledovala si Mihála, čo navrhoval? Paušálne výdavky max 2400 € ročne?
A platca DPH má obrat nad 50000 € teda paušálne výdavky min 20000 €. A mohol by si uplatniť iba 2400? No uvidíme čo nás čaká od novej vlády.
Myslela som to tak, ze ked uz je raz platitelom nemal by mat vobec ten rok moznost ist na pausalne, ale toto nie je aj tak moj problem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
Myslela som to tak, ze ked uz je raz platitelom nemal by mat vobec ten rok moznost ist na pausalne, ale toto nie je aj tak moj problem.
Ale v príspevku č.20 si písala inak.

A kto má taký obrat, tak skutočné výdavky väčšinou sú vysoko nad 40%. Snáď s výnimkou nejakých poradcov.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

marjankaj Pozri príspevok
Ale v príspevku č.20 si písala inak.

A kto má taký obrat, tak skutočné výdavky väčšinou sú vysoko nad 40%. Snáď s výnimkou nejakých poradcov.
Myslela som to takto, aby som to zhrnula a nechcem teraz riesit spravodlivost a nespravodlivost pausalnych vydavkov ako takych: ked ma moznost si ich uplatnit ten kto bol napr. 11 mesiacom platitelom DPH, tak by mal moznost si ich uplatnit aj ten kto bol celych 12 mesiacov platitelom( alebo ak nema moznost si ich uplatnit ten co je 12 mesiacov platitelom, nemal by mat tu moznost ani ten co je platitelom cast roka). Pisem o moznosti, nie to tom ci je to pre toho alebo toho vyhodne, ved samozrejme si pausalne vydavky neuplatnuje ten pre ktoreho su nevyhodne. A len tak mimochodom nie len poradcov ale aj IT pracovnikov hlavne tych co vyuzivaju techniku firiem pre ktore pracuju, pravnikov a momentalne ma nenapada ine, ale to je vlastne jedno. Ja som nechcela rozsiahlu diskusiu, len ma napadlo, ze je to zvlastne ....cast roka bol platitelom a ten moze...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
Myslela som to takto, aby som to zhrnula a nechcem teraz riesit spravodlivost a nespravodlivost pausalnych vydavkov ako takych: ked ma moznost si ich uplatnit ten kto bol napr. 11 mesiacom platitelom DPH, tak by mal moznost si ich uplatnit aj ten kto bol celych 12 mesiacov platitelom( alebo ak nema moznost si ich uplatnit ten co je 12 mesiacov platitelom, nemal by mat tu moznost ani ten co je platitelom cast roka). Pisem o moznosti, nie to tom ci je to pre toho alebo toho vyhodne, ved samozrejme si pausalne vydavky neuplatnuje ten pre ktoreho su nevyhodne. A len tak mimochodom nie len poradcov ale aj IT pracovnikov hlavne tych co vyuzivaju techniku firiem pre ktore pracuju, pravnikov a momentalne ma nenapada ine, ale to je vlastne jedno. Ja som nechcela rozsiahlu diskusiu, len ma napadlo, ze je to zvlastne ....cast roka bol platitelom a ten moze...
A ak by si takí nemohli uplatňovať paušálne výdavky, tak by to bolo treba zakázať aj neplatcom DPH.
Veď ak je niekto platcom DPH jeden mesiac a nemohol by si ich uplatňovať, bol by zase znevýhodnený oproti neplatcom DPH. Zase by to bolo nespravodlivé.

načo riešiš veci namiesto vlády. Tá si aj sama nájde na nás bič. Nemaj strach. Alebo niektorá vláda nám vyšla nejako v ústrety?
Naposledy upravil marjankaj : 11.01.12 at 20:13
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

marjankaj Pozri príspevok
A ak bi si takí nemohli uplatňovať paušálne výdavky, tak by to bolo treba zakázať aj neplatcom DPH.
Veď ak je niekto platcom DPH jeden mesiac a nemohol by si ich uplatňovať, bol by zase znevýhodnený oproti neplatcom DPH. Zase by to bolo nespravodlivé.

načo riešiš veci namiesto vlády. Tá si aj sama nájde na nás bič. Nemaj strach. Alebo niektorá vláda nám vyšla nejako v ústrety?
Ja nic neriesim, len som si dovolila sem napisat co ma napadlo ked som si citala zakon. Vobec som necakala diskusiu...
0 0
ajuska86 ajuska86

ajuska86 je offline (nepripojený) ajuska86

ak si firma uplatňuje paušálne výdavky, do príjmov celkom sa zahŕňajú všetky vystavené faktúry alebo len vystavené faktúry, ktoré sú aj uhradené?

a ešte by som si chcela potvrdiť vzorec na uplatnenie paušálnych výdavkov.
Príjem - 40 %(paušálne výdavky) - odvody do zdravotnej poisť. - odvody do sociálnej poisť. = základ dane?

Ďakujem za odpoveď na obe otázky
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

len faktúry uhradené v danom roku

vzorec je ok
1 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

ajuska86 Pozri príspevok
ak si firma uplatňuje paušálne výdavky, do príjmov celkom sa zahŕňajú všetky vystavené faktúry alebo len vystavené faktúry, ktoré sú aj uhradené?

a ešte by som si chcela potvrdiť vzorec na uplatnenie paušálnych výdavkov.
Príjem - 40 %(paušálne výdavky) - odvody do zdravotnej poisť. - odvody do sociálnej poisť. = základ dane?

Ďakujem za odpoveď na obe otázky
Do príjmov idú len skutočne uhradené faktúry v danom roku

Vzorec je OK
1 0
ajuska86 ajuska86

ajuska86 je offline (nepripojený) ajuska86

ďakujem za odpoveď

a ešte mám otázočku či sa do ZP započítava len uhradené ZP v danom roku a to čo neuhradil sa premietne v RZZP ako nedoplatok a potom tento nedoplatok pripočítavam v nasledujúcom roku k zaplateným odvodom do zdravot. poisťovne alebo si to pripočítam teraz hoci uhrádzam až budúci rok? aký je postup v tomto prípade? ďakujem
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

platí to, čo reálne zaplatíte v danom roku...
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

ajuska86 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď

a ešte mám otázočku či sa do ZP započítava len uhradené ZP v danom roku a to čo neuhradil sa premietne v RZZP ako nedoplatok a potom tento nedoplatok pripočítavam v nasledujúcom roku k zaplateným odvodom do zdravot. poisťovne alebo si to pripočítam teraz hoci uhrádzam až budúci rok? aký je postup v tomto prípade? ďakujem

v jednoduchom účtovníctve je to stále rovnako - bez ohľadu na to, či si uplatňuje reálne výdavky alebo paušálne.
Čiže príjmy za skutočne uhradené fa v danom roku a podobne odvody do ZP/SP, ktoré boli skutočne uhradené v danom roku (nie, ktoré boli predpísané)
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

cize aj nedoplatok z RZZP za rok 2010 mozeme davat do výdavkov! A este jedna vec,ak ma pausalista preplatok z RZZP nemusi ho udavat do prijmov,lebo uz je to zdaneny prijem. A v pripade SZCO,ktory vedie JU -ten ho da do prijmov v brutto vyske, s tym ze zrazenu dan povazuje za preddavok a uda ju v dan. priznani na riadku č. 107 DP? Dakujem za potvrdenie alebo vyvratenie mojho nazoru!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

chudaska Pozri príspevok
cize aj nedoplatok z RZZP za rok 2010 mozeme davat do výdavkov!* A este jedna vec,ak ma pausalista preplatok z RZZP nemusi ho udavat do prijmov,lebo uz je to zdaneny prijem.** A v pripade SZCO,ktory vedie JU -ten ho da do prijmov v brutto vyske, s tym ze zrazenu dan povazuje za preddavok a uda ju v dan. priznani na riadku č. 107 DP?*** Dakujem za potvrdenie alebo vyvratenie mojho nazoru!
* Áno, ovplyvňujúcich základ dane.
** Musí, veď má voči ZP pohľadávku, tú má viesť v evidencii; uhradený preplatok príde na BÚ, zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Ak by si zaúčtovanie platby vynechala, predsa by ti nesedel konečný zostatok na účte.
*** Nie, zrazená daň sa už nemôže považovať za preddavok dane. V ktorých prípadoch sa zrazená daň môže považovať za preddavok dane nájdeš v ZDP § 43/6/a-d; § 43/7
----------------
Maťka, prepáč prosím, ale toto patrí medzi základné znalosti, ktoré samostatný účtovník by mal vedieť.
Naposledy upravil Marína : 19.01.12 at 08:57
1 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Dakujem Marina...vies, ked niektori zivnostnici si nechavaju uhradit preplatok aj v hotovosti a nedaju ten doklad do ucta a je to tazka debata s nimi :-))
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tak im vysvetli, že takto im pohľadávka bude v účtovníctve "visieť" donekonečna a tiež, že je to nezdaniteľný príjem.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ved hej, ja viem,ze to treba davat aj do pohladaviek, ale po viacerych takychto pokusoch som to vzdala...viem,ze to nie je spravne,ale proste niektorym to nevysvetlis....ale dakujem za radu....polepsim sa :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať