Zavrieť

Porady

Pausalne vydavky v roku 2012

Dobry den,

chcela by som sa opytat ako to bude s pausalnymi vydavkami pri daniach z prijmu fyzickych osob v roku 2012 nakolko mal prejst zakon o ich zrusesni, ale neviem ci presiel este pred padom vlady, alebo sa budu pausalne vydavky uplatnovat rovnako ako doteraz.

Za odpovede vopred dakujem.
Usporiadat
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ak by to este niekto hladal,tak to tu pripinam!!

Účtovanie nedoplatku/preplatku z RZZP v jednoduchom účtovníctve v roku 2011

Spôsob účtovania je uvedený v postupoch účtovania pre jednoduché účtovníctvo - Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 § 23 ods. 3 a ods. 4.

  • Nedoplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
  • Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku do výdavkov odpočítateľných od základu dane v stĺpci "Odvody do fondov".


  • Preplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
  • Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa osobitného predpisu. Osobitný predpis upravuje Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. V § 43 ods. 6 s účinnosťou od 1. januára 2011 je uvedené, že ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, považuje sa daňová povinnosť za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Ďalej sú v tomto paragrafe vymenované aj príjmy, kedy je možné daň považovať za preddavok.
  • Z uvedeného vyplýva, že inkaso preplatku z ročného zúčtovania ZP je príjem, u ktorého sa daňová povinnosť považuje za splnenú a nezahŕňa sa do základu dane. V peňažnom denníku sa účtuje do stĺpca "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu".


0 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Kvietocek Pozri príspevok
Prosim Vas SZČO (ked robi DP - pausal 40 % uplatnuje) ma urcity prijem za cely rok 2011 od ktoreho odpocita vydaje 40 % od toho odpocita odvody do ZP dostane zaklad dane ...atď. Prosim Vas do tychto odvodov sa zapocitava aj odvody do SP alebo nie? Dakujem

Dobrý deň, takže ak som dobre pochopila pri uplatnení paušálnych výdavkov 40% /tak ako je to uvedené v daňovom priznaní/ môže si odpočítať aj odvody ZP+SP.
Tak isto to platí aj pri preukázateľných výdavkoch?
Prosím o potvrdenie či to platí pri podaní DP rok 2011.
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivana Halajová Pozri príspevok
Dobrý deň, takže ak som dobre pochopila pri uplatnení paušálnych výdavkov 40% /tak ako je to uvedené v daňovom priznaní/ môže si odpočítať aj odvody ZP+SP.
Tak isto to platí aj pri preukázateľných výdavkoch?
Prosím o potvrdenie či to platí pri podaní DP rok 2011.
Ďakujem
Uplatní paušál ku príjmom, a potom odpočíta skutočnú výšku zaplatených odvodov. A toto, či to platí pri preukáz. výdavkoch? Priznám sa, nerozumiem tvojej otázke.
1 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Len som sa chcela spýtať, či odvody aj zo SP aj ZP sa môžu odpočítať v ktoromkoľvek prípade aj pri paušálnych výdavkoch 40% a to isté aj pri preukázateľných výdavkoch. Ale pri tých preukázateľných je to zrejme automaticky.
Ďakujem pekne
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
-
0 0
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

chudaska Pozri príspevok
ak by to este niekto hladal,tak to tu pripinam!!

Účtovanie nedoplatku/preplatku z RZZP v jednoduchom účtovníctve v roku 2011

Spôsob účtovania je uvedený v postupoch účtovania pre jednoduché účtovníctvo - Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 § 23 ods. 3 a ods. 4.
  • Nedoplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
  • Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku do výdavkov odpočítateľných od základu dane v stĺpci "Odvody do fondov".

  • Preplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
  • Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa osobitného predpisu. Osobitný predpis upravuje Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. V § 43 ods. 6 s účinnosťou od 1. januára 2011 je uvedené, že ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, považuje sa daňová povinnosť za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Ďalej sú v tomto paragrafe vymenované aj príjmy, kedy je možné daň považovať za preddavok.
  • Z uvedeného vyplýva, že inkaso preplatku z ročného zúčtovania ZP je príjem, u ktorého sa daňová povinnosť považuje za splnenú a nezahŕňa sa do základu dane. V peňažnom denníku sa účtuje do stĺpca "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu".

...ako sa potom postupuje pri skumaní vlastného príjmu partnera na uplatnenie NČZD na manželku/ manžela? Ak je príjem z RZZP príjmom NZD - pretože už bol zdanený tak mi logicky príde, že mi nemôže takýto príjem znížiť NČZD, pretože ho nemám v príjmoch, ale niekto mi tu na porade napísal, že pokial ide o NČZD na manžela tak sa do vlastného prijímu počíta / znížený o zrazenú daň / - je to tak? a ak áno prečo?
0 0
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

Ešte jedna otázočka - môže si občan, ktorý nepodnikal na živnosť, ale mal v roku 2011 priradene DIČ a pracoval ako sprostredkovateľ poistenia - tuším to je príjem z činnosti poradcov, alebo niečo také - môže si uplatniť na takéto príjmy paušalne výdaje vo výške 40% ?

ďakujem za odpoveď
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano môže.
0 0
DANAK1 DANAK1

DANAK1 je offline (nepripojený) DANAK1

ahojte!

a ak mal na DIČ iba 3 eur príjem, musí dávať DP B, alebo môže popýtať zamestnávateľa o DP A?
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

Daňovník vypĺňajúci DP B, (SZČO + zamestnanec) mal doručený preplatok z RZZP v roku 2011 za rok 2010 - zdanený a zároveň preplatok na poistnom za rok 2011 - nezdanený.
Uplatňuje si paušálne výdavky ako SZČO.
Ako má postupovať?
Preplatok, ktorý mu zdanili nemá dávať do DP za 2011 a o ten, ktorý mu poslali a nezadanili (za rok 2011) má "ponížiť" výšku zaplatených odvodov do ZP?
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Čo s podnikateľom, ktorý vykonáva remeselnú činnosť v ČR, nie je platiteľ DPH, ale z titulu vykonávania služby v inom členskom štáte dostal na túto činnosť číslo DPH. Asi si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Alebo sa mýlim?
0 0
alexxandra alexxandra

alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

Osoba registrovaná podľa §7a nie je považovaná za platiteľa DPH v zmysle zákona o DPH a nemá postavenie platiteľa, preto si môže uplatňovať paušálne výdavky. Dávala som to aj ako dopyt na DÚ, ale akosi neviem nájsť odpoveď. Ale v tomto duchu mi odpísali, čo mi aj dáva logiku.
2 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Pomohla mi.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
babi2 Pozri príspevok
z preplatku na zdravotnom poistení, zdravotné poisťovne daň zrazia, čiže preplatok zo ZP netreba pripočítať k POZD
Nedá mi nepristaviť sa. Chcela by som sa uistiť či rozmýšľam dobre. 1.preplatok z RZZP ide ako PNZD ale preplatok zo ZP vyžiadaný , ak platba navyše ide podľa mňa do platieb do fondov so znamienkom mínus..........toto všetko k príspevku 23.
Je to tak? Zostala som v pomykove.Ďakujem
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

Prosím vás, ak v roku 2010 mal clovek zivnost, no v 11/2010 prerusil zivnost a od 12/2010 sa stal zamestnancom.....v roku 2011 bol teda zamestnancom po cely rok, no na ucet mu prisli pocas roka 2011 este 2 uhrady faktúr, ktoré vystavil v živnosti v roku 2010, len samozrejme dané firmy to zaplatili omnoho neskor po splatnosti..........moze si tento clovek uplatnit v dan. priznani typ B pausalne vydavky 40% ??? Ma na to narok? Voprad velmi pekne dakujem.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nie, mal ich zdaniť už v DP za rok 2010..
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

Dakujem. Ale ved v jednoduchom uctovnictve sa davaju do prijmu len faktury,ktore boli aj fyzicky zaplatene do 31.12. daneho roku...ci mylim sa ???
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

suzi22 Pozri príspevok
Dakujem. Ale ved v jednoduchom uctovnictve sa davaju do prijmu len faktury,ktore boli aj fyzicky zaplatene do 31.12. daneho roku...ci mylim sa ???

áno, v JU sa dáva do príjmu čo je skutočne zaplatené. No SZCO mal prerušenú živnosť a v DP za rok 2010 si mal upraviť ZD


§17 Zo DP
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

dakujem, cize teraz za rok 2011 mi zostava len daj uhradene fa do prijmu, no vydavky ziadne neuplatnit - spravne chapem?
0 0
xxyy xxyy

xxyy je offline (nepripojený) xxyy

Dobrý deň prajem, vedeli by ste mi poradiť keď živnostník čerpal dotáciu zo štátu (apríl 2011) 4023,46€ na predmet podnikania účtovníctvo, musí viesť jednoduché účtovníctvo alebo si môže uplatniť paušálne výdavky? Informovala som sa na dvoch úradoch práce v našom kraji, ale ich názory sa líšia. Raz mi povedali, že keď bola čerpaná dotácia na účtovníctvo, živnostník musí pre seba viesť JÚ. Ale ja som nenašla žiadny zákon, kde by prikazovali akým spôsobom má živnostník viesť účtovníctvo.
V prípade uplatnenia paušálnych výdavkov ako mám odpočítať sumu 1500€, ktorá bola použitá z príspevku na nákup vecí pre začiatok podnikania?
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať